Jump to content

28ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Μεταμορφώσεις... Παραμορφώσεις


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Επειδή έχω τεράστιο πρόβλημα να διαβάζω στην οθόνη και εκτυπώνω όλες τις ιστορίες, θα παρακαλέσω θερμά τον μεν joidv να δώσει και ένα attachment με την ιστορία του σε word ή pdf, και τον δε Adinol Doy να δώσει την ιστορία του σε μορφή pdf, επειδή το word που έχει δώσει εμφανίζεται σαν αλαμπουρνέζικα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    39

  • Mindtwisted

    26

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    30

έφτασα σε ένα δυο λεπτά το ανεβάζω

είναι λάιβ

 

Ντίνο από Δευτέρα είμαι available

να ελπίζω σε μία καλή εισαγωγή στον κόσμο του Discworld ? :p

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τεράστιο πρόβλημα να διαβάζω στην οθόνη και εκτυπώνω όλες τις ιστορίες, θα παρακαλέσω θερμά τον μεν joidv να δώσει και ένα attachment με την ιστορία του σε word ή pdf, και τον δε Adinol Doy να δώσει την ιστορία του σε μορφή pdf, επειδή το word που έχει δώσει εμφανίζεται σαν αλαμπουρνέζικα. Ευχαριστώ

Έβαλα pdf αρχείο στην ιστορία του Adinol, υπάρχει κάτω-κάτω στο αρχικό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

έφτασα σε ένα δυο λεπτά το ανεβάζω

είναι λάιβ

 

Ντίνο από Δευτέρα είμαι available

να ελπίζω σε μία καλή εισαγωγή στον κόσμο του Discworld ? :p

 

Ωραία, γιατί το σουκού είναι φίσκα. Ναι, ξεκινάμε από Πράτσετ και βλέπουμε tongue.gif Καλωσήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Διάβασα, σχολίασα και ψήφισα.

Έμεινα ευχαριστημένος, από το σύνολο των ιστοριών. Υπήρχε μεγάλη ποικιλία θεμέτων και ύφους.

Στην αξιολόγησή μου υπερίσχυσε η τελική αίσθηση που μου άφησε κάθε ιστορία.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω, στέλνετε ψήφους σε διοργανωτή ΚΑΙ συνδιοργανώτρια.

 

DinMacXanthi και Sonya (Μπορείτε να κάνετε add/προσθήκη στο ίδιο το pm)

 

Ευχαριστούμε! friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Έριξα και τη δική μου ψήφο.

 

Δύσκολη η επιλογή και σίγουρα αδίκησα ορισμένες ιστορίες, αλλά έπρεπε να υπάρχει μια τελική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

8 Γενάρη, Σάντυ.

 

Παναπεί μεσάνυχτα Σάββατο προς Κυριακή ή Κυριακή προς Δευτέρα?

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Υπήρχε μεγάλη ποικιλία θεμέτων και ύφους.

 

Γλώσσα λανθάνουσα; :D

Δαχτύλου λανθάνοντος:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε 2 χρόνια αλλά επέστρεψα για ψηφοφορία και σχόλια...

 

'Ηταν αρκετά δύσκολο να κατατάξω τις 17 ιστορίες με σειρά προτίμησης επειδή τις περισσότερες από αυτές δε θα τις χαρακτήριζα τρόμου. Εκείνες που μου άρεσαν περισσότερο σίγουρα δεν ανήκαν στο είδος (άποψή μου). Κάποιες στόχευαν στο να προκαλέσουν αηδία (γεγονός!). Λίγες ήταν εκείνες που εστίασαν στο "λογοτεχνικό" τρόμο (επίσης άποψή μου). Οι moderators δεν έκριναν καμία συμμετοχή εκτός θέματος, απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον.

 

Η κατάταξη και ο σχολιασμός βασίζονται στα εξής κριτήρια

 

1. Συνοχή (θέματος, ύφους, συνδυασμός και των δύο)

2. Αρτιότητα

3. Αμεσότητα

 

Το άν μου άρεσε το θέμα (ανεξάρτητο από την τεχνική), το ύφος και το τί χειρισμούς θα ήθελα να έχει κάνει ο/η γράφων/ουσα μου φαίνονται παράταιρα ώς κριτήρια, όντας άκρως υποκειμενικά. Αναγνωρίζω όμως το ρόλο αυτών όπως και άλλων παραγόντων (ηλικία, εμπειρία, κλπ) στη διαμόρφωση της άποψής μου, τον οποίο ενσυνείδητα προσπαθώ να μετριάζω γνωρίζοντας ότι δεν μπορώ να τον εξαλείψω. Η θεωρία λοιπόν βάσει της οποίας ψηφίζω και σχολιάζω είναι αυτή της συνειδητής υποκειμενικότητας

 

Καλή επιτυχία σε όσους/ες συμμετέχουν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα τις ξεκινήσω κι εγώ :) Έφτασεν η ώρα τους... Δεν έγραψα που δεν έγραψα (παρόλο που είχα εθελοντιστεί κι επισήμως από τη διοργάνωση, μη χάσω και την πλάκα, δε λέει..)

 

Λέω να χρησιμοποιήσω κι άλλη μια φορά την τρομομεζούρα μου (πολύ αντικειμενικός παράγοντας μιλάμε :p)

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις οχτώ πρώτες ψήφους...

 

Η πρώτη ιστορία έχει καταφέρει ν' αφήσει ένα μικρό αποτύπωμα στη θέση της, ακούνητη απ' την αρχή.

Αλλά νιώθει στο σβέρκο της την ανάσα της δεύτερης... η ανάσα είναι καυτή και πλησιάζει. Η πρώτη ιστορία έχει βάλει αρκετά ισχυρή κόλλα στο θρόνο της ή οι επόμενες ψήφοι θα τη ρίξουν απ' το βάθρο;

Από τη θέση 3 έως την 6, τέσσερις ιστορίες βρίσκονται κολλημένες σ' ένα όργιο που χάνει η μάνα το παιδί κι οι διοργανωτές την μπάλα.

Απ' τη θέση 7 έως τη 13, η κούρσα θυμίζει ασανσέρ. Πολλές ιστορίες είναι τραγικά αναποφάσιστες για τη θέση τους και η ταχύτητα με την οποία ανεβοκατεβαίνουν θα έκανε ένα φωτόνιο να ζηλέψει.

Στην ουρά, τρεις ιστορίες έχουν αράξει, πίνουν διάφορα αλκοολούχα σκευάσματα και παρακολουθούν την κούρσα παίζοντας στοίχημα.

 

Αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Οι ψήφοι είναι λίγες και μόνο πέντε συγγραφείς έχουν σταλάξει την κατάταξή τους στην κάλπη...

 

Οι διοργανωτές σας περιμένουν. Είναι μόνο φήμες πως έχουν βάλει αράχνες στο μαύρο κουτί... :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις οχτώ πρώτες ψήφους...

 

Η πρώτη ιστορία έχει καταφέρει ν' αφήσει ένα μικρό αποτύπωμα στη θέση της, ακούνητη απ' την αρχή.

Αλλά νιώθει στο σβέρκο της την ανάσα της δεύτερης... η ανάσα είναι καυτή και πλησιάζει. Η πρώτη ιστορία έχει βάλει αρκετά ισχυρή κόλλα στο θρόνο της ή οι επόμενες ψήφοι θα τη ρίξουν απ' το βάθρο;

Από τη θέση 3 έως την 6, τέσσερις ιστορίες βρίσκονται κολλημένες σ' ένα όργιο που χάνει η μάνα το παιδί κι οι διοργανωτές την μπάλα.

Απ' τη θέση 7 έως τη 13, η κούρσα θυμίζει ασανσέρ. Πολλές ιστορίες είναι τραγικά αναποφάσιστες για τη θέση τους και η ταχύτητα με την οποία ανεβοκατεβαίνουν θα έκανε ένα φωτόνιο να ζηλέψει.

Στην ουρά, τρεις ιστορίες έχουν αράξει, πίνουν διάφορα αλκοολούχα σκευάσματα και παρακολουθούν την κούρσα παίζοντας στοίχημα.

 

Αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Οι ψήφοι είναι λίγες και μόνο πέντε συγγραφείς έχουν σταλάξει την κατάταξή τους στην κάλπη...

 

Οι διοργανωτές σας περιμένουν. Είναι μόνο φήμες πως έχουν βάλει αράχνες στο μαύρο κουτί... :devil2:

 

Αγχώθηκα και δεν συμμετέχω καν... dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι ἐγώ. Δὲν ἦταν εὔκολο, εἰδικὰ γιὰ τὶς πρῶτες στὴν προτίμησή μου. Φοβᾶμαι πὼς ἴσως ἀδίκησα κάποια μὲ τὸ νὰ τὴν τοποθετήσω στὴν δεύτερη ἢ τρίτη θέση. Γνώμονας γιὰ τὴν ψηφοφορία μου ἦταν ἂν τὰ κείμενα ἦσαν σὲ γενικὲς ἔστω γραμμὲς συνεπῆ πρὸς τὸν ἑαυτό τους καὶ ἂν πληροῦσαν στὸ ἐλάχιστο τοὺς ὄρους τοῦ διαγωνισμοῦ.

 

 

Ὅσον ἀφορᾶ τὸν σχολιασμό, τὶς προσεχεῖς ἡμέρες θὰ τὸν ὀλοκληρώσω. Ζητῶ ἐκ τῶν προτέρων συγγνώμη γιὰ τὴν ἀργοπορία, ἀλλὰ τὸ ἑορταστικὸ ὡράριο στὴν δουλειά μου μ' ἔχει ἐξοντώσει ἀρκετὰ ὥστε νὰ προβῶ σὲ ἱκανοποιητικὴ κριτική. Καὶ δὲν θέλω νὰ προσπεράσω γρήγορα-γρήγορα κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα το θέμα του διαγωνισμού φοβήθηκα ότι δε θα κατάφερνα να διαβάσω τις ιστορίες, μια που το βασικό μου πρόβλημα με τον Τρόμο είναι η παραμόρφωση.

Αλλά τελικά, φροντίζοντας να διαβάσω όλες τις ιστορίες μέρα -γιατί είμαι πολύ θαρραλέα :tease:- τελείωσα λίγες ώρες νωρίτερα την ανάγνωση.

Αρκετές ιστορίες ήταν πολύ καλές. Μια-δυο με φρίκαραν και μια με τρόμαξε κανονικότατα, μέρα-μεσημέρι.

Θα ψηφίσω μόλις ξεκαθαρίσω αρκετές εκκρεμότητες που έχω στην κατάταξη.

Πάω και για κανένα σχόλιο σιγα-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..