Jump to content

29ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Χειμερινός, Θέμα: Παράλληλοι Κόσμοι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Καμία σχέση. Στο Identity απλώς (δεν λέω το τέλος). Έλεγα κάτι σαν τον Mr Nobody. Κατάλαβα πάντως. Δεν βλέπω να συμμετέχω.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Mesmer

    35

  • Tattoman

    9

  • Eugenia Rose

    17

 

Καμία σχέση. Στο Identity απλώς (δεν λέω το τέλος). Έλεγα κάτι σαν τον Mr Nobody. Κατάλαβα πάντως. Δεν βλέπω να συμμετέχω.

 

 

Αν και δεν έχω δει το Mr Nobody, λίγο που διάβασα από την περίληψη, είδα ότι έχει στοιχεία ΕΦ και κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να συμμετέχει. Κι αν μου λες ότι είναι διαφορετικό από το Identity, τότε πιθανόν να έχει το φανταστικό στοιχείο που θέλεις. Οι παράλληλοι κόσμοι δεν χρειάζεται να είναι εντελώς «πραγματικοί». Στο Matrix δεν είναι, είναι ένα δημιούργημα. Γράψε την ιστορία σου. Κι εσύ κι εμείς θα κερδίσουμε από αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καμία σχέση. Στο Identity απλώς (δεν λέω το τέλος). Έλεγα κάτι σαν τον Mr Nobody. Κατάλαβα πάντως. Δεν βλέπω να συμμετέχω.

 

 

Αν και δεν έχω δει το Mr Nobody, λίγο που διάβασα από την περίληψη, είδα ότι έχει στοιχεία ΕΦ και κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να συμμετέχει. Κι αν μου λες ότι είναι διαφορετικό από το Identity, τότε πιθανόν να έχει το φανταστικό στοιχείο που θέλεις. Οι παράλληλοι κόσμοι δεν χρειάζεται να είναι εντελώς «πραγματικοί». Στο Matrix δεν είναι, είναι ένα δημιούργημα. Γράψε την ιστορία σου. Κι εσύ κι εμείς θα κερδίσουμε από αυτό.

 

 

 

 

 

bazinga.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

έχω επιτέλους ιδέα

προσωρινός τίτλος:assault on precinct 13 with mages and zombies

και θα είναι και τοποθετημένο στο πιο σαπιο setting μου,αυτό του μαγόμπατσου

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο τα μεσάνυχτα ξεκινάει η κατάθεση των συμμετοχών.

 

 

  • Ποιοι κοντεύουν να ολοκληρώσουν;
  • Ποιοι είναι στις πρώτες λέξεις;
  • Ποιοι επεξεργάζονται ακόμα την ιδέα τους;
  • Ποιοι αναζητούν τον παράλληλο κόσμο τους;
  • Ποιοι ψάχνουν πόστερ για την ιστορία τους;
  • Σε ποιο είδος γράφετε;

Για δώστε μας μερικά στοιχεία;

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω τρόμο που θα είναι τρομακτικός και σας θα τρομάξει. Όταν τρομάξετε μην μου πείτε μετά ότι δεν σας προειδοποίησα...

 

 

Μπου...:death2:

 

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπου 200 λέξεις, μόνο που μοιράζονται περίπου ισόποσα σε 6-7 ιδέες laugh.gif. 2 είναι τρόμου, 1 είναι εφ, και 1 είναι φάντασυ. Οι άλλες είναι αταξινόμητες (και μάλλον μη ταξινομήσιμες επίσης :p). Έτσι όπως το κόβω, μόνο αν γίνει κάνα θαύμα θα προλάβω να γράψω μέσα στην προθεσμία. Θα προσπαθήσω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο τα μεσάνυχτα ξεκινάει η κατάθεση των συμμετοχών.

 

 

  • Ποιοι κοντεύουν να ολοκληρώσουν;
  • Ποιοι είναι στις πρώτες λέξεις;
  • Ποιοι επεξεργάζονται ακόμα την ιδέα τους;
  • Ποιοι αναζητούν τον παράλληλο κόσμο τους;
  • Ποιοι ψάχνουν πόστερ για την ιστορία τους;
  • Σε ποιο είδος γράφετε;

Για δώστε μας μερικά στοιχεία;

 

- Story outlined and something that resembles a first draft done.

- Dark SF / dystopia.

- I need a poster!?

- Computer crashed, so I hope I'll make it on time. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 διαφορετικες ιδεες τις οποιες προσπαθω να γραψω... καμμια δεν με ικανοποιει... πηζω γενικως αυτη την περιοδο...δεν προλαβαινω!!!

Εχω αγχωθει!

Link to comment
Share on other sites

 

- I need a poster!?

 

 

Προαιρετικά, συνηθίζουμε για πλάκα να βάζουμε διαφημίσεις των διηγημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαλαρός κάθομαι εδώ και μέρες να κοιτώ κάποια σημεία του κειμένου που θεωρώ αδύναμα περιμένοντας να έρθει η πρώτη μέρα του διαγωνισμού.Και ακολουθεί spoiler,οι ανυπόμονοι παρακαλούνται να κοιτάξουν ελεύθερα.tongue.gif

 

Στο λίγο μακρινό μέλλον η ανθρωπότητα περνά μια παγκόσμια οικονομική κρίση,τα έθνη φανατίζονται και κυρήσεται παγκόσμιος,αλλά αστροφυσικοί από όλο τον κόσμο ανακαλύπτουν μια ανωμαλία στο σύμπαν από την οποία ένας επισκέπτης από παράλληλο κόσμο θα κάνει μια ''φιλική'' επίσκεψη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα το αρχικό κείμενο και τώρα διορθώσεις. :book:

 

Ευγενία, ουστ από δω, μας αγχώνεις ;-)!

Εγώ έχω μια ιδέα, έχω σκεφτεί κάτι ψιλά για την αρχή, αλλά δεν έχω καθόλου όρεξη να κάτσω να τη γράψω. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ

Μόλις τελείωσα την ιστορία μου 3772 λέξεις

την γράφω από τις 3:30 το μεσημέρι.Έτσι σε μία μέρα :8): :8):

 

-Είναι Dresden Files ripoff aka Urban fantasy και σε στυλ θυμίζει Το κηρύκειο (ή τον μαγόμπατσο για όσους ξέρουν :p{εξάλλου στο σύμπαν του είναι τοποθετημένο :p}) στην αρχή,αλλά μετά χάνει την ρεταρντιά του(εκτός από κάτι απλά Ε.Π.Ι.Κ.Ο που συμβαίνει κάπου προς το τέλος και που παίζει να είναι από τα πιο ΚΑΜΜΈΝΑ πράγματα που έχετε διαβάσει ποτέ στο forum) και γίνεται κάπως πιο σοβαρό

-Θα ανεβεί σε καμιά βδομάδα

-Άγγελε υπάρχει ανώτερο όριο βρισιών γιατί πρέπει να χω σπάσει κάθε προηγούμενο(λέξη απο Γ:good: ,λέξη από Π:good: ,λέξη από M :good:)

-αυτό που με προβληματίζει είναι η αυτοτέλεια της.Σαν ιστορία είναι αυτόνομη, αλλά υπάρχουν αναφορές σε παλαιότερα γεγονότα(που δεν παίζουν κανέναν μα κανέναν ρόλο βέβαια) και

ένα τέλος που κλείνει την συγκεκριμένη ιστορία, αλλά οι δύο τελευταίες γραμμές αφορούν γεγονότα που υπερβαίνουν την έκταση της ιστορίας.

.Γενικά είναι τόσο αυτοτελής όσο και τα Dresden Files(Η Βίβλός)

-poster ψήνομαι να βάλω μία εικόνα που ασχολείται με το καμμένο πράγμα που αναφέρεται παραπάνω... :p , δεν νομίζω να βρω κάτι καλό...

-Τίτλο δυστυχώς δεν έχω :(

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

 

-Άγγελε υπάρχει ανώτερο όριο βρισιών γιατί πρέπει να χω σπάσει κάθε προηγούμενο(λέξη απο Γ:good: ,λέξη από Π:good: ,λέξη από M :good:)

Βάρα αλύπητα... :devil2:

 

Από τις 12:00 και μετά μπορείτε να ανεβάζετε τις συμμετοχές σας για το διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα οι διαγωνισμοί. Ίσως επιχειρήσω και εγώ κάτι μικρό (στο μικρότερο όριο επιτρεπόμενων λέξεων).

Link to comment
Share on other sites

δεν είδα καθόλου αφίσες και εικόνες στις διαφημίσεις αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ, έχεις καιρό ακόμα.

 

 

Ναι, αλλά γκρρρρ! Πάλι βιαστικά θα το γράψω και δε θα προλάβω να το διορθώσω όπως θα ήθελα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ, έχεις καιρό ακόμα.

Ναι, αλλά γκρρρρ! Πάλι βιαστικά θα το γράψω και δε θα προλάβω να το διορθώσω όπως θα ήθελα! :mad:

Έχεις ακόμα μπόλικες μέρες μπροστά σου για να γράψεις. Αλλά αν θελήσεις κι άλλο χρόνο, ακόμη παίζουν οι +2 μέρες παράταση που μπορούν να δοθούν.

 

Κι όποιος άλλος τις χρειαστεί, να τις ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμμετοχή στον 29ο διαγωνισμό Babushka Universalis

 

Εμ, εχμ, να ζητήσω μια χάρη;

Μήπως να ανέβαινε το αρχείο και σε .doc για μερικούς σκληροπυρηνικούς του παλιότερου office που δεν έχουν τη δυνατότητα να διαβάσουν docx; :blush:

 

Τώρα, όσο είναι ξεκλείδωτο το τόπικ ακόμα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..