Jump to content

29ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Χειμερινός, Θέμα: Παράλληλοι Κόσμοι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Η Ευγενία όντως έχει κλέψει τις εντυπώσεις. Ανυπομονώ για τον Αλλόκοσμο...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Mesmer

    35

  • Tattoman

    9

  • Eugenia Rose

    17

Κι εντωμεταξύ, ανεβάστε κανένα καλό ποστεράκι για να τσινήσετε το αφεντικό να ψηφίσει... :lol:

 

Εγώ για να κάνω πόστερ (με την γραφιστική έννοια) προώθησης, δεν έχω έμπνευση... αλλά να πω ότι το soundtrack του κειμένου μου είναι αυτό:

 

This must be the place dj.gif

 

πολύ ψαγμένο μιλάμε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν, έγραψα 2 σελίδες ακόμα και είμαι προς το τέλος, άμα γράψω πολύ σήμερα και μετά το γραψω και στον υπολογιστή επειδή έχει σβηστεί, θα τα καταφέρω...I am realy working on it!

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέρα για τη συγγραφή των διηγημάτων κι όσοι βρίσκονται στα τελειώματα είναι ώρα να τελειώνουν :p . Λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων (επειδή πρέπει να δούμε και καμιά ταινία στο σινεμά :lol: ) θα επιστρέψω στο σπίτι κατά τη 1 με 1.30 το βράδυ, που θα είναι και η οριστική λήξη της διορίας. Μια μικρή παράταση για τον Tatto και όποιον άλλον την χρειάζεται. :)

 

Από τη στιγμή που θα ξεκλειδωθούν οι ιστορίες ξεκινάει ο σχολιασμός και η ψηφοφορία. Τις ψήφους θα τις στέλνετε σε μένα και τον Nihilio. Περισσότερες οδηγίες για την ψηφοφορία θα βρείτε στο αρχικό ποστ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Είπες μια με μιάμιση έτσι; Μην το πάρεις πίσω!" :lol:

 

Η φωνή της αντήχησε στο κενό. Όλοι είχαν φύγει για έναν άλλον, παράλληλο κόσμο. Λεγόταν Μικρόκοσμος και κάθε χρόνο τέτοια εποχή όλοι εξαργύρωναν περιουσίες για να πάρουν το μαγικό εισιτήριο.

 

"Εντάξει λοιπόν!" αναφώνησε αγανακτισμένη και γύρισε γρήγορα στους σκονισμένους παπύρους της.:sorcerer:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Βρε mesmer...γιατί δεν το αφήνουμε για αύριο; έχω φτησει αίμα να αντιγράφω από το χαρτί στον υπολογιστή εδώ και 2 ώρες, καμια 10 σελίδες. Άμα τελικά προλάβω θα το ανεβάσω χωρίς διορθώσεις χωρίς τίποτα. Τέλος πάντων, το παρακάνω και εγώ τελευταία στιγμή. Απο το να το κάνω πασάλιμα καλήτερα να το ανεβάσω άλλη φορά. Οτι πεις εσύ...πάντως μια παρατασούλα ακόμη δεν θα με πείραζε...:lolipop:

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Η διορία έληξε, οι ιστορίες ξεκλειδώνονται και είναι έτοιμες να δεχτούν τα σχόλιά σας.

 

Αν δεν υπάρχει αντίρρηση από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, μπορούμε να δεχτούμε και την ιστορία του Tatto (που θα την ανεβάσει μέχρι αύριο το απόγευμα, ε;). Γι' αυτό, όσοι βιάζεστε να ψηφίσετε, κρατηθείτε λίγο. :p

 

Καλή επιτυχία σε όλες τις ιστορίες.

Καλή ανάγνωση σε όλους μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε δώσε ανοιχτή παράταση στο λαοοοοοοο μια μεραααααααα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησε κανένας άλλος παράταση... γι' αυτό και έδωσα το περιθώριο συγκεκριμένα για τον Tatto.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καμμια αντιρρηση να μπει και η ιστορια του Τατο!

Μιση μερα εμεινε κουραγιο Τατο... γραφε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να πω στον Mesmer ότι το θέμα του είναι πολύ καλό, ακριβώς γιατί είναι εύκολο. Συγνώμη, δεν θέλω να πω κάτι άσχημο για άλλους διοργανωτές, αλλά μπούχτισα από δύσκολα (έως σαδισμού κάτι φορές :lol:) θέματα και παραγράφους και εισαγωγές σε διαγωνισμούς και παιχνίδια. (Εντάξει, έχουν ξαναμπεί εύκολα, δε λέω ότι όλα ήταν δύσκολα, απλά ότι τελευταία είχαν εμφανιστεί αρκετά δύσκολα μαζεμένα).

Καλό είναι να ζοριζόμαστε πού και πού, αλλά ένα ανοιχτό θέμα αφήνει περιθώρια να γραφτούν καλές ιστορίες.

 

Γι' αυτό το λόγο οι παράλληλοι κόσμοι είναι πολύ καλό θέμα, ιδίως για έναν γενικό, όπως αυτός. (Το ότι δεν έγραψα η ίδια είναι άλλο θέμα! :lol: )

 

Αρχίζω διάβασμα χαλαρά, μόνο δέκα είστε (μαζί με τον Τάττομαν). :book:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...μέχρι τις 8 η ώρα λογικά θα έχω παραδώσει....

 

Ρεντίκολο

post-2440-0-40813500-1331212780_thumb.jpg

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Και με τη συμμετοχή του Tatto συμπληρώθηκε η δεκάδα του διαγωνισμού κι αρχίζει κι επίσημα η ψηφοφορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα.

 

Αρκετά καλές οι ιστορίες του διαγωνισμού, μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest Casper

Αγαπητέ Mesmer

Πως θα γίνει να δώσουμε το βασικό αξίωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυο παραλλήλων ευθειών η επιπέδων η κόσμων είναι οτι δεν συναντώνται ήτοι δεν τέμνονται;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δυο παράλληλες γραμμές μπορεί να μην τέμνονται, αλλά μπορεί να υπάρχει μια γραμμή που τις ενώνει. :)

 

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν οι παράλληλοι κόσμοι. Το αν ο συγγραφέας ήθελε να τους «ενώσει» με κάποιον τρόπο, είναι δικό του θέμα. Ίσως οι περισσότεροι να περιμέναμε (βάζω κι εμένα μέσα) κόσμους που αλληλεπιδρούν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δική σου ιστορία είναι εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Mesmer

Πως θα γίνει να δώσουμε το βασικό αξίωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυο παραλλήλων ευθειών η επιπέδων η κόσμων είναι οτι δεν συναντώνται ήτοι δεν τέμνονται;:hmm:

 

Αγαπητέ Casper,

αν και εκτός θέματος, να σου πω ότι υπάρχουν και άλλες γεωμετρίες εκτός της Ευκλείδειας (Γεωμετρία Riemann και Γεωμετρία Lobachevsky) στις οποίες δύο παράλληλες μπορούν να τέμνονται.

Οπότε οι "αγαπητές φίλες" μπορεί να χρησιμοποιούν απλώς άλλες γεωμετρίες;-)

 

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..