Jump to content

29ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Χειμερινός, Θέμα: Παράλληλοι Κόσμοι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Guest Casper

Αγαπητέ Mesmer

Πως θα γίνει να δώσουμε το βασικό αξίωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυο παραλλήλων ευθειών η επιπέδων η κόσμων είναι οτι δεν συναντώνται ήτοι δεν τέμνονται;:hmm:

 

Αγαπητέ Casper,

αν και εκτός θέματος, να σου πω ότι υπάρχουν και άλλες γεωμετρίες εκτός της Ευκλείδειας (Γεωμετρία Riemann και Γεωμετρία Lobachevsky) στις οποίες δύο παράλληλες μπορούν να τέμνονται.

Οπότε οι "αγαπητές φίλες" μπορεί να χρησιμοποιούν απλώς άλλες γεωμετρίες;-)

 

 

Α μα ασφαλώς, αν με διαβεβαιώνεις οτι οι αναγνώστες μας όχι μόνο κατέχουν το 5ο αξίωμα, αλλά γνωρίζουν και τις θεωρίες που το αμφισβητούν, και παράλληλα απαιτούν να θεωρήσω αυτές τις ειδικές θεωρίες τόσο διαδεδομένες ώστε να προσδιορίζουν έννοιες όπως η παραλληλότης με αυτές τις νέες ιδιότητες, ε τότε υποκλίνομαι. (Με ενα κρυφό μειδίαμα αμφιβολίας;-) )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Mesmer

    35

  • Tattoman

    9

  • Eugenia Rose

    17

ωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυ

:mellow:

εκτός της Ευκλείδειας (Γεωμετρία Riemann και Γεωμετρία Lobachevsky) στις οποίες δύο παρ

:huh:

ι οι αναγνώστες μας όχι μόνο κατέχουν το 5ο αξίωμα, αλλά γνωρίζουν και τις θεωρίες που το αμφισβητούν, και παράλληλα απαιτούν να θεωρήσω αυτές τις ειδικές θεωρίες τόσο διαδεδομένες ώστε να προσδιορίζουν έννοιες όπως η παραλληλότης με αυτές τις

:wtf:

 

Όταν γράφτηκα στο sff δεν θυμάμαι να μου ζητήθηκε πτυχίο μαθηματικού.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χαλάσει τα μηχανίματα του διαβόλου και δεν έχω ιντερνετ. Άμα φτιαχτεί εγκαίρως όλα οκ. Αν όχι τότε θα προσπαθήσω να ψηφίσω από κανένα νετ καφέ. :mf_sherlock: Πόσες μέρες έχουμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχουμε ακόμα;

Έως τα μεσάνυχτα της επόμενης Τετάρτης. Πάνω από μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Mesmer

Πως θα γίνει να δώσουμε το βασικό αξίωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυο παραλλήλων ευθειών η επιπέδων η κόσμων είναι οτι δεν συναντώνται ήτοι δεν τέμνονται;:hmm:

 

Αγαπητέ Casper,

αν και εκτός θέματος, να σου πω ότι υπάρχουν και άλλες γεωμετρίες εκτός της Ευκλείδειας (Γεωμετρία Riemann και Γεωμετρία Lobachevsky) στις οποίες δύο παράλληλες μπορούν να τέμνονται.

Οπότε οι "αγαπητές φίλες" μπορεί να χρησιμοποιούν απλώς άλλες γεωμετρίες;-)

 

Και κάπου εδώ καταλαβαίνουμε ότι οι ναυπηγοί-μηχανικοί είναι κθουλόφιλοι με τις μη-ευκλείδειες γεωμετρίες που μαθαίνουν... Ze Horror! Ze Horror!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, κι εμένα μόλις έπεσε το μάτι μου σ' αυτό με τις γεωμετρίες, στον Κθούλου πήγε το μυαλό μου. Ia Ia.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μήπως τυχαίο ότι ο Κθούλου κοιμάται κάτω από τη θάλασσα και έχει πλοκάμια;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, κι εμένα μόλις έπεσε το μάτι μου σ' αυτό με τις γεωμετρίες, στον Κθούλου πήγε το μυαλό μου. Ia Ia.

Τι να πω κι εγώ, που μου τα εξηγούσε η Melkiades πέρσι τέτοιο καιρό στη Βύνη...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Mesmer

Πως θα γίνει να δώσουμε το βασικό αξίωμα της Ευκλείδιας Γεωμετρίας περί παραλλήλων, και να θυμίσουμε στις αγαπητές φίλες που ζητάνε διαδραστικότητα και επικοινωνία των παράλληλων κόσμων, ότι βασική ιδιότητα δυο παραλλήλων ευθειών η επιπέδων η κόσμων είναι οτι δεν συναντώνται ήτοι δεν τέμνονται;:hmm:

 

Αγαπητέ Casper,

αν και εκτός θέματος, να σου πω ότι υπάρχουν και άλλες γεωμετρίες εκτός της Ευκλείδειας (Γεωμετρία Riemann και Γεωμετρία Lobachevsky) στις οποίες δύο παράλληλες μπορούν να τέμνονται.

Οπότε οι "αγαπητές φίλες" μπορεί να χρησιμοποιούν απλώς άλλες γεωμετρίες;-)

 

 

Είναι απλά δύο σύμπαντα επιπέδου 1, η δυο επιπέδου 3 ή 1 επιπεδου 1 κι ένα επιπέδου 3 που συνδέονται μεταξύ τους με γέφυρα Αινστάιν-Ρόζεν :tease:

 

Να σου πω, κι εμένα μόλις έπεσε το μάτι μου σ' αυτό με τις γεωμετρίες, στον Κθούλου πήγε το μυαλό μου. Ia Ia.

Τι να πω κι εγώ, που μου τα εξηγούσε η Melkiades πέρσι τέτοιο καιρό στη Βύνη...

 

Τίποτα! Δε φτάνει που στα εξηγούσε... :tease:

Link to comment
Share on other sites

Guest Casper

Είναι απλά δύο σύμπαντα επιπέδου 1, η δυο επιπέδου 3 ή 1 επιπεδου 1 κι ένα επιπέδου 3 που συνδέονται μεταξύ τους με γέφυρα Αινστάιν-Ρόζεν :tease:

 

:worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να σας πω πως εγραψα, διαβασα, ψηφισα, και γενικα ειμαι πολλη ευχαριστημενη απο την ολη αισθηση :)

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Σχόλια τέλος και έστειλα την ψήφο μου. :)

 

Μπορεί οι συμμετοχές να μην ήταν πάρα πολλές, αλλά μου άρεσαν πολλές ιδέες και ιστορίες. Σαν θέμα οι παράλληλοι κόσμοι νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και δίνεται η δυνατότητα για πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις όπως και πράγματι διάβασα πράγματα πρωτότυπα.

Φυσικά και η προσπάθεια του να γράψω κάτι για να συμμετέχω ήταν ένα κίνητρο και μια ωραία διαδικασία!

Τώρα, καλό διάβασμα σε όσους συνεχίζουν!

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και για εμένα.Διάβασα ιστορίες,είδα τα λάθη μου χάρη στις κριτικές,ψήφισα και τώρα περιμένω.Πάντως ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία και θα ξανατολμήσω στο μέλλον με μια πιο προσεγμένη ιστορία(λίγο η εξεταστική,λίγο η βαρεμάρα μου,είχε αυτό το ανάμεικτο αποτέλεσμα).Πάντως με μια ιστορία που μέσα σε μια μέρα είχα ετοιμάσει την υπόθεση της και άλλη μία ώστε να την γράψω,τα πήγα πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά φτάνουμε στο τέλος του διαγωνισμού. Άλλες τρεις μέρες μείνανε. Ακόμη κι αν κάποιοι δεν έχουν ξεκινήσει να διαβάζουν τις ιστορίες, αλλά θέλουν να ψηφίσουν, προλαβαίνουν, μιας και οι ιστορίες δεν είναι πάρα πολλές.

 

Στα της ψηφοφορίας τώρα. Μια ιστορία έχει ξεχωρίσει στην πρώτη θέση, με άλλες δύο να βρίσκονται αρκετά κοντά. Κι αν θέλετε ακόμη ένα στατιστικό για τους διαγωνισμούς, το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε καινούριο νικητή, μιας και κανένας από τους διαγωνιζόμενους δεν έχει κερδίσει σε διαγωνισμό. Αναμένουμε λοιπόν, τις ψήφους και τα αποτελέσματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απόψε τέλειωσα με το διάβασμα όλων των ιστοριών, οπότε σύντομα θα ψηφίσω και ίσως σχολιάσω κιόλας!

Σας ευχαριστώ πολύ για την όμορφη συντροφιά που μου κρατήσατε μέσω των ιστοριών σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει την ψήφο μου και εγώ. Ανάμεικτα συναισθήματα και μια παρατήρηση. Τελικά το θέμα του διαγωνισμού μάλλον αποδείχθηκε πολύ πιο δύσκολο από ότι νομίσαμε πολλοί.

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σχολιάσα και ψήφισα κι εγώ. Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Σος! Ας μου πει κάποιος σε ποιους στέλνω για να ψηφίσω, στον Μέσμερ και.....;

 

Άκυρο το είδα τώρα :dazzled:

 

Ευχαριστώ Ayu φαίνεται όταν διάβαζα το πρώτο ποστ ήμουνα σε έναν παράλληλο κόσμο.:p Ψήφισα και εγώ πάντως! :book:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψηφίσει κι εγώ. Συγγνώμη σε όσους (τους περισσότερους δηλαδή) δεν έχω σχολιάσει ακόμα τις ιστορίες τους. Ευελπιστώ κάποια στιγμή (σίγουρα μετά το τέλος της ψηφοφορίας πάντως) να τα καταφέρω.

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ! Τώρα, αναμένω τα αποτελέσματα...

 

:eat:

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τις τελευταίες ψήφους, η κατάσταση στην κορυφή έχει αλλάξει κάπως. Αλλά ακόμα οι ιστορίες βρίσκονται αρκετά κοντά και η κάθε ψήφος μπορεί να κάνει την ανατροπή. Οπότε, για ακόμη μία μέρα, συνεχίστε να ψηφίζετε!

 

Αύριο τα μεσάνυχτα λήγει η διαδικασία της ψηφοφορίας και θα αρχίσει η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Επειδή δεν είμαι στο σπίτι μου και μπαίνω στο ίντερνετ με στικάκι, το οποίο μου κάνει κόλπα, θα παρακαλούσα για αύριο, να μην σταλούν τελευταία στιγμή οι ψήφοι, ώστε να αποφύγουμε όσο γίνεται τις καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκυρίες δεν μου επέτρεψαν, δυστυχώς, ούτε να λάβω μέρος, ούτε καν τελικά να προλάβω να τελειώσω την ανάγνωση εγκαίρως.:(

Αν καταφέρω να έχω διαβάσει μέχρι τις 8.00 μ.μ. τα τρία διηγήματα που μου μένουν και στείλω ψήφο είναι ΟΚ;

Υπόσχομαι να μην στείλω και σας καθυστερήσω αργότερα. (Κι έτσι κι αλλιώς, αν δεν έχω προλάβει μέχρι εκείνη την ώρα, το θεωρώ απίθανο να μπορώ να κάνω αξιοπρεπή κατάταξη αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δεν πειράζει, άλλωστε σχόλια δεχόμαστε 24 / 7 / 365 :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..