Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Εγώ το παλεύω. Μια άυπνη, μια δεν είχα σύνδεση (και ακόμη μια μέρα δεν θα έχω), δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα προλάβω. Αλλά προσπαθώ. Πάω τώρα για την επόμενη ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες πριν την λήξη του διαγωνισμού, και ασχέτως της θέσης στην κατάταξη που θα λάβει το διήγημα μου (μόλις το 2ο short story που γράφω και μάλιστα το 1ο αυτοτελές), θα ήθελα να δηλώσω πως οι δικοί μου στόχοι επιτεύχθηκαν. :) 

 

Ήταν μια όμορφη, ενδιαφέρουσα εμπειρία. Μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωριστώ μαζί σας, να μετρήσω αντιδράσεις για τον τρόπο γραφής μου από ανθρώπους που αγαπούν το είδος, να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και ταυτόχρονα να ανοιχτώ σε καινούριους αναγνώστες πέρα από τους 10 - 20 γνωστούς μου. Ταυτόχρονα, (κι ενώ διαβάζω το 1ο μου ελληνικό φάνταζυ--To Δάσος με τα Πέπλα της Ιρμάντα, φοβερό btw) διάβασα κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες που κατάφεραν να με πείσουν πως το ελληνικό fantasy κακώς είναι τόσο υποτιμημένο στην χώρα μας. Υπάρχει εδώ ταλέντο' ταλέντο και φρέσκιες ιδέες. Εύχομαι ολόψυχα, όσοι το αξίζουν, να μπορέσουν να βρουν σοβαρή διέξοδο για τα έργα τους και να βοηθήσουν τον χώρο να μεγαλώσει, φτάνοντας σε όλο και περισσότερα χέρια.

 

Τώρα, διαβάζοντας τα σχόλια για το "Δυστυχία", πέρασα από χίλια κύματα: προβληματίστηκα, χάρηκα, θύμωσα, είπα χμμμ, είπα άιντε γεια σου, αυτό ακριβώς, είπα wtf, είπα ωχ τους ψυχοπλάκωσα όλους αλλά στο τέλος - τέλος νομίζω πως βγήκα- ή μάλλον θα βγω - καλύτερος και πιο έμπειρος. Περισσότερο... υποψιασμένος. Σίγουρα όμως συνέβη αυτό: με αφορμή αυτόν τον διαγωνισμο, γεννήθηκε μια κοσμοπλασία που ρίζωσε μέσα μου, δυνατή και γοητευτική. Μια ιδέα, μια σκοτεινή ιστορία που σιγοψιθυρίζει διαρκώς "ανέπτυξε με"! Σκοπεύω λοιπόν, μόλις τελειώσω την διόρθωση με την τριλογία μου, να δώσω ζωή σ' αυτόν τον κόσμο, χωρίς να ξέρω ακριβώς αν θα είναι νουβέλα ή μυθιστόρημα. Έχω αυτό το συναίθημα, αυτήν τη σπίθα, αυτό το ερέθισμα, και κάποιες πολύ ωραίες (στα δικά μου μάτια) ιδέες. Η πλοκή κλωθογυρίζει ακόμη στο μυαλό μου, υφαίνεται.  Ξέρω όμως πια, πως το μόνο που μετρά είναι η σύλληψη και η ανάγκη να ξεπηδήσει από μέσα σου, επομένως δεν αγχώνομαι. Το μόνο που θέλει τώρα είναι χρόνο, υπομονή και μεράκι.

 

Επομένως, εγώ ήδη βγήκα κερδισμένος από αυτόν τον διαγωνισμό. Ευχαριστώ sff! ;-)

 

ΥΓ: Δημήτρη - Symphony εσύ και τα ξυράφια σου ήσουν η αφορμή! Και η ατάκα από το Κοράκι: " it can't rain all the time. '' Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνετε! ;-)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

 Μερικά από τα φυλαχτά ήταν τόσο ενδιαφέροντα που με έκαναν να ζηλέψω που δεν υπάρχουν και στ' αλήθεια. Ή μήπως υπάρχουν; :)

 

 

 

Και το δικό μου το κουτί υπάρχει. Σας το είχα φέρει στο εργαστήριο για μασκότ ^_^

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:lol:

Εγώ ψηφίζω το "Πήγα σε μάγισσες και χαρτορίχτρες", είναι πιο cross-genre...

 

(Γιατί "ζοφερά", καλέ, τα κεράσια μου; :huh: :lol: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! :lol: :lol: :lol:

Κορυφαίες ατάκες! ;-)

Κάναμε την ίδια σκέψη, μόνο που εγώ σκέφτηκα την λέξη "παρωδία" και υπογραφή από κάτω "by MadnJim" !

 

Υγ: έλιωσα με τα 5,6,7,13

Edited by Mournblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αστείες ατάκες!

Εγώ σήμερα ολοκλήρωσα το σχολιασμό και ψηφίζω! Δύσκολη δουλειά, καθώς υπήρχαν πολλές πολύ όμορφες ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

Το "Στα πλοκάμια του έρωτα" το φαντάστηκα ήδη σαν καθημερινή σαπουνόπερα σκηνοθετημένη από τον ...John Foskolorpenter! :lol:

Edited by SymphonyX13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις με πνίξατε από τα γέλια.

Στείλτε τους στη δημουλίδου και να είσαστε σίγουροι ότι ό,τι και να γράψει θα είναι πολύ χειρότερο από τις ιστορίες εδώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, παντρεύτηκα τη μεγαλύτερη θαυμάστρια της Δημουλίδου. :p

Δημουλιδικοί οι τίτλοι της elgalla, αρλεκινοειδείς του Ballerond (με αγαπημένους μάλλον τα 7,10,14 - με το τελευταίο να παίζει και σε τσόντα :p), περιμένω να δω τι θα σκαρφιστείτε οι υπόλοιποι ("ταινία με τον Σβατζενέγκερ", "του Αγγελόπουλου", "πριγκίπισσες της Ντίσνει"...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ αύριο τις υπόλοιπες! Τρέχω (αλλά θα φτάσω). Αφού λήγει το βράδυ, εντάξει, αύριο θα προλάβω (και λέει αύριο κόβεται το ίντ

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε το Θεό σας. Γύρισα από τη δουλειά και μου φτιάξατε τη διάθεση. (Ballerond και elgalla). 

Έχω έτοιμη την βαθμολογία από χθες και δεν είμαι ακόμα σίγουρος για να τη στείλω. 

Ήταν όλες τόσο καλές και δεν θα ήθελα να αδικήσω κάποιον, γι αυτό θα κάνω μια τελευταία ανάγνωση σε μερικές και το βράδυ

θα τις σταυρώσω και θα στείλω και τη δική μου κρίση.

Καλή επιτυχία σε όλους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε :p Θα το κάνω σε κάθε διήγημα σας μουαχαχαχα (καλά σταματάω).

 

Lol4never είσαι εδώ;;; έχεις χαθεί και αν δεν ψηφίσεις σε βλέπω για πάγκο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πλέον στην τελευταία μέρα της ψηφοφορίας! Πως πάνε τα πράγματα, έχει ξεχωρίσει κάποια ιστορία ή έχουμε ντέρμπι; Η συμμετοχή της κοινότητας πως είναι; Το κυριότερο, ψήφισαν όλοι οι συγγραφείς για να μην έχουμε ακυρώσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εντάξει, ψήφισα. Πάντως, είναι απίστευτα δύσκολο να βαθμολογήσεις τις ιστορίες, είχε και πολλές πολύ καλές ο διαγωνισμός...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετρώ και ξαναμετρώ τα κουκιά. Τρεις συμμετέχοντες δεν έχουν ακόμη ρίξει το όστρακο. Αναμένομεν....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πάντως να μη βλέπει ο κάθε σχολιαστής τα σχόλια των υπολοίπων κάτω από κάθε ιστορία. Και με ένα μαγικό τρόπο (δεν ξέρω ακριβώς πως) να εμφανίζονται όλα μετά το πέρας της ψηφοφορίας. Θα είχε πλάκα γιατί τότε στο σχολιασμό θα είμασταν πολωμένοι μόνο από τον εαυτό μας, το προσωπικό μας γούστο - τίποτε άλλο. Τώρα τι γίνεται: Διαβάζω εγώ το σχόλιο ενός συμφορουμίτη θετικό ή αρνητικό, και αν συμφωνήσω (που μου συμβαίνει συνέχεια) αλλάζει ο τρόπος που είδα εγώ την ιστορία εξαρχής. Σα να χάνεται το ατομικό του σχολιασμού τελικά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το λέω πολύ καλόβουλα, έτσι; προφανώς δεν υπονοώ ότι ο καθένας είναι φτερό στον άνεμο στο σχολιασμό του. Μιλάω για πολύ φυσιολογικές επιρροές στα πλαίσια του θεμιτού που όλοι έχουμε από ένα εύστοχο σχόλιο άλλου..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ερώτηση: σε ποιους στέλνω τη λίστα μου; Ιρμάντα και;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..