Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

@Κασσάνδρα, δεν ξέρω αν έχασες την ικανότητα, νομίζω ότι μάλλον είναι αποτέλεσμα προσωπικής εξέλιξης. Είναι πιο δύσκολο να γράψεις κάτι πρωτότυπο/φρέσκο σε μικρό μέγεθος, που να έχει τον κατάλληλο ρυθμό, γιατί δεν μπορείς να αναπτυχθείς πολύ σε επίπεδο κοσμοπλασίας, ενώ η πλοκή σου θα έχει κάπως πιο ομαλή εξέλιξη. Επίσης, το ότι η συγκεκριμένη ιδέα δεν χώρεσε, δεν σημαίνει ότι η επόμενη που σου θα έρθει (χωρίς περιορισμό θέματος) δεν θα χωρέσει. Συνεπώς, keep it up και όποτε ευκαιρήσεις, ολοκλήρωσε το διήγημα, εφόσον σε ικανοποιεί. :)

 

Οπότε μέχρι και την Τετάρτη ανεβάζουμε. Αναβάλλω συνεχώς το τελευταίο ξεσκόνισμα του διηγήματος, αλλά σήμερα αύριο θα ανεβάσω.

(Οπότε μπορείτε να με υπολογίζετε. 5 + LoL4NevEr+Γγιάννης+Μέσμερ+κάνα δυο άλλοι που μου διαφεύγουν+κάνα δυο τρεις "εκπλήξεις" της τελευταίας στιγμής, άντε, πάλι κοσμοσυρροή θα έχουμε.)

Edited by Morfeas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Αλήθεια, αυτό σας το αφιέρωσα ή παρέλειψα;

 

 

 

 

...άντε γιατί σαν πολύ καιρό σας άφησα χωρίς ost και μου αποθαρρύνεστε....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μέχρι και την Τετάρτη ανεβάζουμε. Αναβάλλω συνεχώς το τελευταίο ξεσκόνισμα του διηγήματος, αλλά σήμερα αύριο θα ανεβάσω.

(Οπότε μπορείτε να με υπολογίζετε. 5 + LoL4NevEr+Γγιάννης+Μέσμερ+κάνα δυο άλλοι που μου διαφεύγουν+κάνα δυο τρεις "εκπλήξεις" της τελευταίας στιγμής, άντε, πάλι κοσμοσυρροή θα έχουμε.)

 

τον Γγιάννη να μην τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου, τον Γγιάννη :p

Θα απέχω τελικά για λόγους ανωτέρας βίας. Θα προσπαθήσω να συμμετέχω ως αναγνώστης ^_^

 

εδιτ-τυπογραφικό: Με έκανα ββαρουφάκη με ένα ν λολ

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσένα θα σε φάει η Τζάβα, για τιμωρία!

 

Μόλις αποφασίσω ποιο από τα δύο διηγήματα είναι το πιο καλό θα το δείτε και σεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μετά τη δήλωση του ακατονόμαστου :p, ναι, μάλλον πρόκειται περί επιδημίας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν ξέρω αν έχω κολλήσει κι εγώ ο ίδιος και δίνω φρούδες υποσχέσεις.

Άντε, πάρτε ένα teaser ας πούμε (ας πούμε, δεν βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα), ελπίζω να φέρει γούρι στο τόπικ :p

20pcs-hot-sale-Viking-Pagan-Punk-norse-w

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είχα τρεχάματα τις τελευταίες μέρες και εξαφανίστηκα λίγο. Θα ανεβεί και το δικό μου σήμερα-αύριο οπότε το παρεάκι θα μεγαλώσει. Μη βλέπω ηττοπάθειες όμως, προσπαθήστε όλοι μέχρι τελικής πτώσεως. :p  Καλή συνέχεια σε όλους.  :) 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έτοιμος είμαι, θα το ανεβάσω σύντομα. Εντωμεταξύ με πρόσθεσα και στο RSPV του διαγωνισμού σήμερα που είναι  (η αρχική) καταληκτική ημερομηνία. Γελάει ο κόσμος δηλαδή αλλά τι να κάνω, από το ολότελα...

Edited by Man_from_Earth
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γράψει ενάμιση κεφάλαιο, από τα 4-5. Ό,τι σοβαρό έχω ξεκινήσει δεν μου δούλεψε και τόσο καλά, περισσότερο λόγω έλλειψης χρόνου και συγκέντρωσης. Οπότε, το έχω ρίξει στο χύμα, κι ό,τι μου βγει. Ελπίζω να προλάβω, επειδή θέλω πολύ να συμμετάσχω. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ήταν αυτό που κούρασε τους περισσότερους; Το θέμα; Το φάντασυ σαν είδος; Η περίοδος γενικά που πάντα ο Σεπτέμβρης φημίζεται για το πόσο παλουκομήνας είναξ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος για να μιλήσει (εμπνεύστηκα, έγραψα, χώρεσα), η πολύχρονη πείρα μου ( :p - πάντως σοβαρά είναι ο 6ος διαγωνισμός στον οποίο γράφω, ναι, 2 από κάθε είδος, τον λες και κλείσιμο κύκλου τον τωρινό + οργάνωση 2 διαγωνισμών) λέει ότι παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο.

Το θέμα, που αν είναι π.χ. (το παράδειγμα δεν είναι παρά τυχαίες λέξεις, τυχαία ερριμένες που ίσως και να μην βγάζουν νόημα :p) "Πώς ένα κορίτσι να βαστάξει μοναχό του τα βάρη τόσων πολλών ανθρώπων;" δεν νομίζω να συγκεντρώσει πολύ κόσμο (που να μην πάσχει από τάσεις μαζοχισμού, έστω). Στη συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα ήταν απλό, μια λέξη, η δυσκολία του ήταν κατ' εμέ το "φυλαχτό" να είναι το κεντρικό θέμα του κειμένου κι όχι ένα απλό στοιχείο της πλοκής (το οποίο ισχύει για κάθε θέμα, βέβαια). Πέραν αυτού, δεν είναι όλοι (και πάντα) μηχανές που όλο και κάτι θα σκεφτούν να γράψουν μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Το είδος. Κάποιοι γράφουν ανεξαρτήτως είδους, άλλοι μόνο σε συγκεκριμένα. Νομίζω ότι όσοι ήταν να γράψουν, δεν είχαν θέμα με το είδος, αλλιώς δεν θα δήλωναν ενδιαφέρον.

Η φορουμική ηλικία των μελών. Όσοι νεότεροι, τόσο πιο ορεξάτοι από τη μία (ουάου, διαγωνισμοί, παιχνίδια, ασκήσεις κλπ). Από την άλλη, οι περιορισμοί των λέξεων γίνονται όλο και μεγαλύτερος βραχνάς, όχι γιατί γίνεσαι πιο φλύαρος, αλλά γιατί 1. το έχεις κάνει τόσες ακόμη φορές (κι άρα δεν έχει νόημα να το δεις ως άσκηση) και έχεις μάθει πότε έχει νόημα να κόψεις πράγματα και πότε δεν έχει και θα το στριμώξεις στο όριο, χωράει δεν χωράει (απλώς για να συμμετάσχεις - το έχω κάνει κι εγώ, δηλαδή, δεν το κατακρίνω), ή 2. γιατί (θεωρώντας ότι εξελίσσεσαι συγγραφικά) έχεις κι άλλες προτεραιότητες (μυθιστορήματα, διηγήματα προς έκδοση, πράγματα που γράφεις που δεν είναι κατά παραγγελία), οπότε αφιερώνεις τον δημιουργικό σου χρόνο αλλού.

Προσωπικοί λόγοι μελών: Δουλειά που μαζεύτηκε μετά το καλοκαίρι, εξεταστικές (άρα για τους φοιτητές του φόρουμ δεν θα είναι και τόσο εύκολο να χωρέσουν κι έναν διαγωνισμό στο πρόγραμμά τους), περισσότερες υποχρεώσεις (π.χ. οικογένεια, διακοπές,...). Πρακτικά αυτό παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο και είναι τυχαίο, έτσι ώστε να δυσκολεύει το έργο των στατιστικολόγων του φόρουμ.

 

Γενικά οι διαγωνισμοί είναι μια ωραία εμπειρία, κάθε φορά, και για το φεστιβαλικό του πράγματος, αλλά και ως ευκαιρία να γράψεις κάτι καινούριο. Απλώς δεν είναι πάντα εύκολο για τον καθένα να λάβει μέρος.

 

Τέλος, το να μην μαζευτούν και 15+ συμμετοχές έχει και τα καλά του: Ένας αναγνώστης πολύ ευκολότερα θα αποφασίσει να διαβάσει 8 ιστορίες μέσα σε τρεις βδομάδες απ' ό,τι 20. Οπότε αν δεν σπάσουμε όλα τα ρεκόρ συμμετοχών, ας έχουμε το παραπάνω να παρηγοριόμαστε. :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ήταν αυτό που κούρασε τους περισσότερους; Το θέμα; Το φάντασυ σαν είδος; Η περίοδος γενικά που πάντα ο Σεπτέμβρης φημίζεται για το πόσο παλουκομήνας είναξ.

 

Προσωπικά, ούτε το θέμα, ούτε το είδος. Τα κρασοστάφυλα είναι που με διέλυσαν, μιλάμε για πολύ τελάρο, γυρνάω σπίτι και ανεβαίνω τις σκάλες μπουσουλώντας από την κούραση. Αλλά μ' αρέσει, είχα καιρό να παίξω στα όριά μου και το απολαμβάνω! :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, προτείνω να κάνεις Edit το #386 για να προσθέσεις στην ανάλυσή του τα "κρασοστάφυλα" του Σπύρου. Και απορώ πως σου ξέφυγαν... :p :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε μέχρι και την Τετάρτη ανεβάζουμε. Αναβάλλω συνεχώς το τελευταίο ξεσκόνισμα του διηγήματος, αλλά σήμερα αύριο θα ανεβάσω.

(Οπότε μπορείτε να με υπολογίζετε. 5 + LoL4NevEr+Γγιάννης+Μέσμερ+κάνα δυο άλλοι που μου διαφεύγουν+κάνα δυο τρεις "εκπλήξεις" της τελευταίας στιγμής, άντε, πάλι κοσμοσυρροή θα έχουμε.)

 

τον Γγιάννη να μην τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου, τον Γγιάννη :p

Θα απέχω τελικά για λόγους ανωτέρας βίας. Θα προσπαθήσω να συμμετέχω ως αναγνώστης ^_^

 

εδιτ-τυπογραφικό: Με έκανα ββαρουφάκη με ένα ν λολ

 

Άλλος ένας ρίψασπις. Ρε τι πολεμιστές είστε σεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Οπότε μέχρι και την Τετάρτη ανεβάζουμε. Αναβάλλω συνεχώς το τελευταίο ξεσκόνισμα του διηγήματος, αλλά σήμερα αύριο θα ανεβάσω.

(Οπότε μπορείτε να με υπολογίζετε. 5 + LoL4NevEr+Γγιάννης+Μέσμερ+κάνα δυο άλλοι που μου διαφεύγουν+κάνα δυο τρεις "εκπλήξεις" της τελευταίας στιγμής, άντε, πάλι κοσμοσυρροή θα έχουμε.)

 

τον Γγιάννη να μην τον ξαναπιάσεις στο στόμα σου, τον Γγιάννη :p

Θα απέχω τελικά για λόγους ανωτέρας βίας. Θα προσπαθήσω να συμμετέχω ως αναγνώστης ^_^

 

εδιτ-τυπογραφικό: Με έκανα ββαρουφάκη με ένα ν λολ

 

Άλλος ένας ρίψασπις. Ρε τι πολεμιστές είστε σεις;

 

 

Εμένα με φάγανε τα κυκλώματα τα αριθμητικά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ήταν αυτό που κούρασε τους περισσότερους; Το θέμα; Το φάντασυ σαν είδος; Η περίοδος γενικά που πάντα ο Σεπτέμβρης φημίζεται για το πόσο παλουκομήνας είναξ.

Ως κάποιος που δεν έχει γράψει ξανά σε τέτοιο ύφος ή με τέτοιο stipulation, νομίζω πως η περίοδος έφερε το μεγαλύτερο ψυχοφθόρο κομμάτι.

Μέσα στην περίοδο που προσπαθούσα να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου, να διαβάσω για την εξεταστική, να φτιάξουμε τον μούστο και να ετοιμάσω και τις ασχολίες για την υπόλοιπη χρονιά, να προετοιμαστώ για το πανελλήνιο Cardfight!! Vanguard και να 'χω και χρόνο και να βγαίνω, δεν ξέρω. Αν είχα μπει σε έναν ρυθμό θα μου φαινόταν πιο ξεκούραστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα το ποστάρω την Τετάρτη (τελευταία προθεσμία). Το τέλειωσα, σχεδόν, θα το περάσω και με καμμιά διόρθωση κι εντάξει.

Εμένα με δυσκόλεψε το ότι δεν ήμουν ήρεμη αυτόν τον καιρό. (Δηλαδή παράγοντες άσχετοι με την ιστορία, το θέμα και το διαγωνισμό). Μετά, επειδή είμαι πολύ πρωτάρα, δεν ήξερα τι ιδέα να δουλέψω, ενώ είχα ιδέες. Επίσης, άλλαξα ιδέα πολύ αργα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, 10 άτομα είναι μια χαρά νούμερο. θα ανεβάσω κι εγώ σήμερα, γιατί καλές είναι κι οι παραδόσεις αλλά πού και πού πρέπει να σπάνε.

 

edit:

Ορίστε η συμμετοχή μου:

Στα Δεσμά του Λύκου.

Edited by Morfeas
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους! :)

Πρωτίστως όμως, εύχομαι να περάσουν όλοι ευχάριστα τον αναγνωστικό τους χρόνο, και γιατί όχι, να μυήσουμε και νέους αναγνώστες στην λογοτεχνία του Φανταστικού μέσω των γνωστών μας. ( :gossip:)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εννέα με δέκα συμμετοχές, αν κάτσει ο Prince William. Όχι άσχημα, τελικά. Λοιπόν παιδιά. Κανέναν δεν θέλω να αγχώσω αλλά μείνανε μονάχα 24 ώρες, και κάτι ψιλά. Κοιτάξτε σιγά -σιγά να ανεβάζετε γιατί θα επράσω να σας πάρω τις κόλλες.

(Καλή επιτυχία σε όλους το είπα; Σας αγαπάω τρελά το είπα;)

Λουλουδάκι;

Fantasy_Flower_Stock_display_White.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κυρία, κυρία, εγώ τελείωσα, αλλά θέλω να το ρίξω ακόμη μια ματιά αύριο, με φρέσκο μυαλό, αν επιτρέπετε. Τώρα μόλις το τέλειωσα και νυστάζω και μπορεί να μην καταλαβαίνω τι διορθώνω! :p

Edited by Νίκη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..