Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Αν όχι σήμερα, αύριο ανεβάζω και γω ιστορία και σχόλια.

Η ιστορία έτοιμη είναι, χώρεσε τελικά στο όριο, κάποιες διορθώσεις έγιναν και μένουν κάτι ψιλά :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Κυρία, κυρία, εγώ τελείωσα, αλλά θέλω να το ρίξω ακόμη μια ματιά αύριο, με φρέσκο μυαλό, αν επιτρέπετε. Τώρα μόλις το τέλειωσα και νυστάζω και μπορεί να μην καταλαβαίνω τι διορθώνω! :p

Ναι παιδί μου φυσικά. Εννοείται!

Αν όχι σήμερα, αύριο ανεβάζω και γω ιστορία και σχόλια.

Η ιστορία έτοιμη είναι, χώρεσε τελικά στο όριο, κάποιες διορθώσεις έγιναν και μένουν κάτι ψιλά :)

Χμ, εσύ ήσουν που έσπασες τον κωδικό ε; Χμ..... :hmm: :hmm: :hmm:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ανεβάσω λογικά, μην ανησυχείτε αγαπητή οικοδέσποινα, απλά χθες μου βρέθηκε να είμαι αυτόπτης μάρτυρας σε ληστεία και χάθηκε χρόνος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

TEASER

 

 

post-2671-0-39783400-1475073510_thumb.jpg

 

Τον κύριο με τα μαύρα στα δεξία μου δεν τον ξέρω ^_^

 

 

 

Έρχεται αργότερα

Edited by jjohn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πέντε ώρες περίπου ως το φινάλε, πόσοι ακόμα γράφουν; Εγώ και ο Γιάννης; Θα έχουμε έντεκα ιστορίες, τόσες είχαμε και πέρισυ στον διαγωνισμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. Τελείωσα πριν καμιά ώρα με την συγγραφή.  Το έριξα μια πρώτη ματιά και τώρα, λέω, να το αφήσω  μερικές ώρες  στην ησυχία του γιατί έχομεν κι άλλα πράματα που επείγουν! Rest assured,   θα το πιάσω λίγο πριν το φινάλε  για να  κλείσει ο διαγωνισμός  με τον βέλτιστο δυνατό τρόπο :)

---------

Έχω 1.500 λέξεις και  είναι κάτι τελείως διαφορετικό απ' αυτό που είχα ξεκινήσει να γράφω βδομάδες πριν. 

 

Πιο συγκεκριμένα  εχθές το βράδυ, ενώ ο απελπισμένος νεανίας ήθελα να κοιμηθώ,  ήρθε στο μυαλό μου  το ρεφραίν από το goblin are better than trolls   και σήμερα  κάθισα δύο ωρίτσες και σκάρωσα μια  ιστορία στο οποίο συμμετάσχουν -ω τι έκπληξη-  τα δύο αυτά πλάσματα... 

 

Περιττό να πω ότι ξεκίνησα  την συγγραφή δίχως να έχω σαφές σχέδιο (ήξερα μόνο  ότι θα είχα  έναν γκόμπλιν κι έναν τρολ) αλλά  κλέψε-κλέψε την βγάλαμε την άκρη :D (πλάκα κάνω :p

 

Προφανώς θα είναι η πιο 'άτσαλη' συγγραφικά  του διαγωνισμού και μάλλον δικαίως θα πάρει την τελευταία θέση, αλλά  ελπίζω πως τουλάχιστον θα σας αρέσει έστω και λιγουλάκι :)

Αν μη τι άλλο, δείχνει ότι είμαι μαχητική ψυχή  :2handed:

 

Είναι  δε ειδικά αφιερωμένο στην διοργανώτρια μας :)

-----

Τεσπα. Πάω προς το παρόν να δω τι(και αν) χρωστάω κάτι από κριτικές. Νομίζω πάντως μου λείπει μία.... 

 

 

Υ.Γ Φέτος τρομερή έμπνευση οι Nekrogoblikon. Το πρώτο διήγημα της Ναγιούργιας (για όσους ξέρουν :p) το εμπνεύστηκα πάλι από τους εν λόγω  κυρίους

Edited by jjohn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη 3 ώρες, τυπικά;

Καλά, και λίγο πιο μετά να ανεβάσετε δεν θα πάρουμε κανενός το κεφάλι....εκτός αν είναι πράσινο με αυτιά σαν κουρτίνες (είδα μια φωτο παραπάνω)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καμμιά ώρα ανεβάζω!

Γιάννη, μην ορκίζεσαι ότι η δικιά σου θα είναι η πιο άτσαλη. Υπάρχουν κι άλλοι διαγωνιζόμενοι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για τις τελευταίες θέσεις τρώγεστε; Αυτό θα πει ευγενής άμιλλα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πάντα πρέπει να υπάρχει και ένας άπληστος ζήτουλας της τελευταίας στιγμής...

 

Θα μου επιτρέπατε μήπως να είμαι εγώ;

 

Θα εκτιμούσα μερικές ώρες ακόμα - αν είναι εφικτό...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα απείλησε ότι θα ρίξεις το φόρουμ :D

 

Με  τους πληροφορικάριους δεν παίζεις :p

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το χάραμα-ξέρω-γω.

 

Πάντως ντάξει.

 

Μεγάλο παιδί είμαι, καταλαβαίνω αν δε γίνεται, μπορώ να συμμετέχω την επόμενη φορά, ή να ανεβάσω την ιστορία ανεξάρτητα.

 

Οπότε, αν υπάρχει όρεξη από αρκετούς να ξεκινήσουν το σχολιασμό από σήμερα (και κατά συνέπεια να ξεκλειδωθούν τα τόπικς) πάω πάσο.

 

Επίσης, αν ψυχολογήσω μέχρι τις 00:00 ότι δε μου βγαίνει, θα ενημερώσω, να μην περιμένετε άδικα.

Edited by Silvertooth
Link to comment
Share on other sites

Έχει δωθεί τέτοια παράταση κατά το παρελθόν απ'όσο   θυμάμαι  και νομίζω δεν έχει νόημα να κάτσουμε να  κάνουμε τις καρδιές μας πέτρες για  μία-δύο-τρεις ώρες  παραπάνω.

 

Συν τοις άλλοις, αν κάποιος  έχει όρεξη γαι σχόλια από σήμερα, γράφει τα σχόλια του σε ένα .txt και τα κάνει ένα ποστάρισμα αύριο ή τα στέλνει με p.m στην χειρότερη περίπτωση.

 

Ο διαγωνισμός είναι παιχνίδι  και, όπως σ'όλα τα παιχνίδια, the more the merrier

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ, σιγά. Μέχρι το χάραμα δεν είναι και τόσο πολύ, και ας είμαι από αυτούς που θέλανε να σχολιάσουν πρώτο πράγμα με το που άνοιγαν.

Εδώ περιμένω και δεν διαβάζω τις ιστορίες τόσες μέρες, δεν θα με χαλάσει μια βραδιά. 

Επίσης, κοιτώντας το κείμενο ξανά βρίσκω συνέχεια πράγματα που θέλω να διορθώσω. Επαναλήψεις, εκφραστικά- Τελικά ποτέ δεν μπορεί να είναι κανείς ευχαριστημένος με το έργο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω αντίρρηση για τη μικρή παράταση που θέλει η Μάγδα. Στο κάτω-κάτω, τόσα άγχη έχουμε καθημερινά, μην αγχωθούμε και για ένα παιχνίδι... :)

Φυσικά, η δασκάλα Ιρμάντα θα αποφασίσει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια σε όλους κι από μένα. Κι όμως τα κατάφερα. Και το τέλειωσα, και το συρρίκνωσα όσο έπρεπε. Μου είχε βγει μια γκουμούτσα 4800 λέξεων. 

Τι ακριβώς έκανα εγώ; Από τις πρώτες μέρες σκέφτηκα πως είμαι πολύ γέρος για να γράψω άλλο ένα παραμύθι. Σκέφτηκα λοιπόν να ακολουθήσω άλλες ατραπούς. Ας ήταν άγνωστες. Η ιστορία που αποφάσισα να γράψω είναι fantasy over history. Αν υπάρχει τέτοια υποκατηγορία στο fantasy. Περιγράφει με δικά μου λόγια ένα ιστορικό γεγονός που έχει συμβεί, από την αρχή έως το τέλος του, και πάνω σ' αυτό έχω πλέξει και έχω δέσει την ιστορία φαντασίας μου. 

Σας φαίνεται δύσκολο; Είναι, πιστέψτε με. Τρεις βδομάδες προσπαθούσα να την φτιάξω στο μυαλό μου, και στο τέλος βγήκε αυτό που θα διαβάσετε. Αν κατάφερα κάτι ή είναι για τα μπάζα θα το κρίνετε εσείς. Στο κάτω κάτω και η τελευταία θέση, είναι τιμητική. Για την προσπάθεια. Όπως οι τελευταίοι που τερματίζουν στον μαραθώνιο, όταν αρχίζει να νυχτώνει. Και εισπράττουν κι αυτοί το χειροκρότημα.

 

 

http://community.sff.gr/topic/16941-deus-lo-vult/?do=findComment&comment=301983

Edited by tzaspy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως σαν καινούργιο μέλος και κάποιος που έχει ανεβάσει ιστορία σε αυτήν την κατάσταση, εγώ δικαιούμαι την τελευταία θέση!

Μπορεί να το δει κανείς και σαν κίνηση ευγένειας. Του στυλ "Αν ανεβάζεις κάτι τέτοιας ποιότητας, αυτό θα λαμβάνεις".

Am i going too far? Αχέμ. Όπως και να 'χει, εδώ κολλάει πάντα αυτό το τραγούδι. Πασπαρτού.

Edited by LoL4NevEr
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο κρίνοντας από την προηγούμενη συμμετοχή σου δεν βλέπω γιατί να μην πάει καλά. Εξάλλου το κόνσεπτ που περιγράφεις μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να δοθεί παράταση. Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μην κρατιέται να σχολιάσει.  ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άκυρη η επαιτεία φίλτατοι, σας ελευθερώνω από το να περιμένετε. Είχα την ψευδαίσθηση ότι θα έβγαινε, αλλά έκανα λάθος. Δε θα συμμετάσχω σ' αυτό το διαγωνισμό, παρά μόνο σαν αναγνώστρια.

 

Καλή επιτυχία σε όλους, σας ευχαριστώ για την προθυμία και την ελαστικότητα που δείξατε για την παράταση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανέβασα μόλις τώρα. Ελπίζω να πρόλαβα! http://community.sff.gr/topic/16942-το-γαλαζοπράσινο-αστέρι/?view=getnewpost η ιστορία μου. Πρέπει και να κλειδωθεί νομίζω, έτσι;

Και τα τρία σχόλια που έπρεπε να κάνω για να συμμετάσχω: http://community.sff.gr/topic/16357-αγιόκλημα-στα-μαλλιά-της/

http://community.sff.gr/topic/16335-ο-βάρδος/

http://community.sff.gr/topic/16437-η-ευχή-της-λησμονιάς/.

Ελπίζω να είναι όλα σωστά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μάγδα δε σε βοηθάνε μερικές ώρες; Στις δίνουμε με όλη μας την καρδιά.

Εγώ εξάλλου ακόμα διαβουλεύομαι με τον εαυτό μου και beta readers ποια ιστορία να πάρει το χρίσμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι Γουίλ, δεν είναι μόνο η ιστορία που μου λείπει (αυτή ίσως να παλεύεται). Δεν έχω και αρκετές κριτικές και δεν έχω το κεφάλι να διαβάσω/σχολιάσω κάτι τώρα.

 

Ξανά ευχαριστώ για την κατανόηση ολονών, αλλά μην ανησυχείτε, θα την τελειώσω την ιστορία κάποια στιγμή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να ανεβάσεις την ιστορία έστω και ξημερώματα και να σχολιάσεις αύριο. Σιγά δηλαδή έλεος. Αν συμφωνούν και οι mods. Αρκεί όμως να παλέψεις την ιστορία μέχρι το πρωί ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..