Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Ballerond. Κι εγώ τελευταία στιγμή την ανάρτησα την ιστορία, τι χάνεις να κάνεις την προσπάθεια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Μάγδα οι κριτικές μπορούν να γίνουν και αργότερα. Πάλεψε το ρε συ. Έχεις ωραία πένα (Τάνα :) :) :) :) :) ) Είναι κρίμα να χάσεις τον διαγωνισμό για  μικροπράγματα

-----

Τέσπα

πάρτε και το δικό μου

 

Μια ιστορία  που γράφτηκε  τελευταία στιγμή για να πάρει την τελευταία θέση και να είστε πιο χαλαροί όλοι οι υπόλοιποι. Μια ευγενική χορηγεία του Γγιάννη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι θα πάρει μέρος και η Μάγδα, αν όχι μπαίνω και κλείνω την πόρτα με τη συμμετοχή που εγκρίθηκε τελικώς μετά από χρονοβόρα διαβούλευση:

http://community.sff.gr/topic/16944-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B4%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%8C%CE%BD/

 

Let the show begin.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι μπαίνουν στην αρένα. Στέκονται μπροστά στο αυτοκρατορικό θεωρείο και κραυγάζουν: 

Χαίρε Ειρήνη, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν!

Από εκεί ψηλά η αυτοκράτειρα Ιρμάντα χαμογελάει ικανοποιημένη, κλείνει το μάτι στην εκλεκτή της πυργοδέσποινα, ένα από τα φαβορί για τη νίκη, και ρίχνει στην άμμο το αρωματισμένο μαντήλι της που σημαίνει την έναρξη των αγώνων.

Τρεις βδομάδες σκληρών μονομαχιών θα ακολουθήσουν, Θα νικήσει ένας αλλά ποιος;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ανέβασα (με την ψυχή στο στόμα). Όλη τη βδομάδα είμαι εξωτερικό με τη δουλειά και διόρθωνα τα απογέυματα που γύριζα στο ξενοδοχείο :)

Ελπίζω να είμαι εμπρόθεσμος! Αν όχι δεν πειράζει, τουλάχιστον ολοκλήρωσα μια ιστορία μετά από κάποιο καιρό αδράνειας :)

Καλή επίτυχία σε όλους!

 

Ιστορία:

http://community.sff.gr/topic/16945-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B7/

 

Κριτικές:

http://community.sff.gr/topic/16471-%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/page-2

http://community.sff.gr/topic/16743-%CE%B7-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%83%CE%B5%CF%86%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82/

http://community.sff.gr/topic/16839-%CE%B7-%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι μπαίνουν στην αρένα. Στέκονται μπροστά στο αυτοκρατορικό θεωρείο και κραυγάζουν: 

Χαίρε Ειρήνη, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν!

Από εκεί ψηλά η αυτοκράτειρα Ιρμάντα χαμογελάει ικανοποιημένη, κλείνει το μάτι στην εκλεκτή της πυργοδέσποινα, ένα από τα φαβορί για τη νίκη, και ρίχνει στην άμμο το αρωματισμένο μαντήλι της που σημαίνει την έναρξη των αγώνων.

Τρεις βδομάδες σκληρών μονομαχιών θα ακολουθήσουν, Θα νικήσει ένας αλλά ποιος;

 

Λολ ρε Γούιλ.  Άκου Χαίρε Ειρήνη, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν!   

Θα με πνίξεις βραδιάτικα :p

 

Εγώ έβαλα χρήματα στην  κάρτα και είμαι έτοιμος να λαδώσω προς κάθε κατεύθυνση. 

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

Μάγδα αναμένουμε ;)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αααα...μαν!

Αμάν! Δεν είχα προσέξει καν τον κανόνα για τις κριτικές! Τώρα που το λέτε και το ξαναλέτε πήγα πίσω και τον διάβασα! αχού! Έχω περιθώριο να το κάνω απόψε; Ή δεν μετράει η ιστορία μου;  :wacko:

Έχω ένα σχόλιο εδώ  αλλά τίποτ' άλλο Τ.Τ

Πάω να αρχίσω να διαβάζω και να σχολιάζω!

Link to comment
Share on other sites

Αααα...μαν!

Αμάν! Δεν είχα προσέξει καν τον κανόνα για τις κριτικές! Τώρα που το λέτε και το ξαναλέτε πήγα πίσω και τον διάβασα! αχού! Έχω περιθώριο να το κάνω απόψε; Ή δεν μετράει η ιστορία μου;  :wacko:

Έχω ένα σχόλιο εδώ  αλλά τίποτ' άλλο Τ.Τ

Πάω να αρχίσω να διαβάζω και να σχολιάζω!

Μην ανησυχείς τόσο: στείλε πμ στην Ιρμάντα, να τη ρωτήσεις αν μπορείς να δώσεις τις κριτικές που χρωστάς αύριο. Σίγουρα θα δοθεί αυτή η μικροπαράταση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον 

jjohn που με έκανε να γελάσω μετά τα μεσάνυχτα.

Edited by tzaspy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:o 14 συμμετοχές! Μπράβο μας! Και 15 αν προλάβει η silvertooth - Μάγδα κι εγώ είμαι της άποψης να το παλέψεις σήμερα με την ιστορία και αύριο ας κάνεις τις κριτικές σου (νομίζω πως έχει ξαναγίνει). Αλέξανδρε, ομοίως δεν υπάρχει λόγος να ακυρωθεί, μπορείς να τις γράψεις και σήμερα - άλλωστε τόσες μέρες μπορούσε η "αυτοκράτειρα" να σου κάνει μια επίπληξη, κρίμα θα είναι για μια τεχνική λεπτομέρεια να το χάσεις.

edit: Α, είδα ότι οι κριτικές έγιναν, άκυρο το τελευταίο.

 

Πάντως τώρα που μαζευτήκαμε πολλοί, θα γίνει περισσότερο τζέρτζελο :p

Άντε, καλό διαγωνισμό να έχουμε!

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το χάραμα πάντως, αν κάποιος πιστεύει ότι τα καταφέρνει, είναι μία χαρά. (Κι εγώ τώρα μαζεύτηκα σπίτι χι-χι!)


:o 14 συμμετοχές! Μπράβο μας! Και 15 αν προλάβει η silvertooth - Μάγδα κι εγώ είμαι της άποψης να το παλέψεις σήμερα με την ιστορία και αύριο ας κάνεις τις κριτικές σου (νομίζω πως έχει ξαναγίνει). Αλέξανδρε, ομοίως δεν υπάρχει λόγος να ακυρωθεί, μπορείς να τις γράψεις και σήμερα - άλλωστε τόσες μέρες μπορούσε η "αυτοκράτειρα" να σου κάνει μια επίπληξη, κρίμα θα είναι για μια τεχνική λεπτομέρεια να το χάσεις.

edit: Α, είδα ότι οι κριτικές έγιναν, άκυρο το τελευταίο.

 

Πάντως τώρα που μαζευτήκαμε πολλοί, θα γίνει περισσότερο τζέρτζελο :p

Άντε, καλό διαγωνισμό να έχουμε!

"Αυτοκράτειρα;" Προς τι τα εισαγωγικά;

 

Παιδιά κριτικές και αύριο ανεβάζετε. Οι πολλές συμμετοχές αποζημιώνουν για τις όποιες παρατυπίες.


Επίσης ανακοινώνεται η σύμπραξις του Μεσμέριου στην καταμέτρηση των ψήφων. Να ναι blessed παντοτινά το παλικάρι (αν και κάπως χαλιέμαι που δεν συμμετέχει.)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Αυτοκράτειρα;" Προς τι τα εισαγωγικά;

Τα εισαγωγικά πάνε στο ότι δεν ήταν δικά μου λόγια, κι ούτε βρήκα τέτοιο τίτλο στο προφίλ σας. Αν θέλετε (πληθυντικός ευγενείας γιατί είμαι υπέρ της οικειοποίησης εγώ :p - @Αλέξανδρε, να ξέρεις ότι ο πληθυντικός σου πρόκειται να μείνει σ' αυτόν τον διαγωνισμό), μπορώ να σας αποκαλώ και "Χαίρε, Ειρήνη" στο εξής :p

Link to comment
Share on other sites

Αν φταίει κάποιος εγώ είμαι. Η πρώτη σελίδα είχε κυριολεκτικά 2 κανόνες, 3,8k λέξεις και 3 σχόλια. Αφού κατάφερα να μην διαβάσω τον έναν, τι να πω, μόνο ταλέντο μπορώ να το αποκαλέσω. 

Αλλά, υγεία! 

Καιιιι καθώς είμαι άσχετος με αυτό το θέμα, πως γίνεται η ψηφοφορία; Δηλώνω/στέλνω κάπου την ψήφο μου; Ή επειδή παίρνω μέρος δεν έχω δικαίωμα ψήφου; 

(Όχι πως θα με ψήφιζα, λέμε τώρα)

Χαίρομαι! Έχω πληθυντικό για όόλοους! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

"Αυτοκράτειρα;" Προς τι τα εισαγωγικά;

Τα εισαγωγικά πάνε στο ότι δεν ήταν δικά μου λόγια, κι ούτε βρήκα τέτοιο τίτλο στο προφίλ σας. Αν θέλετε (πληθυντικός ευγενείας γιατί είμαι υπέρ της οικειοποίησης εγώ :p - @Αλέξανδρε, να ξέρεις ότι ο πληθυντικός σου πρόκειται να μείνει σ' αυτόν τον διαγωνισμό), μπορώ να σας αποκαλώ και "Χαίρε, Ειρήνη" στο εξής :p

 

Αυτό θα πει είσαι ό,τι δηλώσεις. Άμα έβρισκες τέτοιο τίτλο στο προφίλ μου θα το υιοθετούσες. Αυτοκράτειρα σκέτο είναι μια χαρά :p :p :p  και επειδή είμαι φιλελεύθερος άνθρωπος μπορείς να διατηρήσεις τον ενικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν φταίει κάποιος εγώ είμαι. Η πρώτη σελίδα είχε κυριολεκτικά 2 κανόνες, 3,8k λέξεις και 3 σχόλια. Αφού κατάφερα να μην διαβάσω τον έναν, τι να πω, μόνο ταλέντο μπορώ να το αποκαλέσω. 

Αλλά, υγεία! 

Καιιιι καθώς είμαι άσχετος με αυτό το θέμα, πως γίνεται η ψηφοφορία; Δηλώνω/στέλνω κάπου την ψήφο μου; Ή επειδή παίρνω μέρος δεν έχω δικαίωμα ψήφου; 

(Όχι πως θα με ψήφιζα, λέμε τώρα)

Χαίρομαι! Έχω πληθυντικό για όόλοους! 

1. Στέλνεις ψήφο σε μένα και στον Μεσμερ με πμ.

2. Κατατάσσεις τις ιστορίες από το 1 ως το 15 (ανάλογα πόσες παίρνουν μέρος.) Η ιστορία που μαζεύει τους περισσότερους βαθμούς είναι η νικήτρια ιστορία. Για παράδειγμα: διαβάζεις δεκαπέντε ιστορίες και η καλύτερη σου φαίνεται ότι είναι της HelenGrey. Σε αυτή την ιστορία βάζεις 15. Στην αμέσως επόμενη καλύτερη βάζεις 14, κ.ο.κ.

3. Οι συγγραφείς ψηφίζουν οπωσδήποτε, διαφορετικά αποκλείονται από το διαγωνισμό.

4. Οι συγγραφείς ψηφίζουν τη δική τους ιστορία τελευταία, (της αποδίδουν δηλαδή τη χαμηλότερη βαθμολογία, το 1) διαφορετικά αποκλείονται από το διαγωνισμό.

 

Περισσότερα (και ακριβέστερα) εδώ: http://community.sff.gr/topic/13125-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα σε όσους συμμετέχουν με ιστορίες τους στο διαγωνισμό. Μαζεύτηκαν πολλές και μπράβο σας. Δυστυχώς εγώ δεν κατάφερα να έχω κάτι ολοκληρωμένο μέχρι απόψε, αλλά θα συμμετέχω στο διαγωνισμό σαν βοηθός καταμέτρησης, μαζί με την Ιρμάντα.

 

Όπως θα έχετε προσέξει, οι ιστορίες έχουν πλέον ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμες να δεχτούν τα σχόλιά σας. Φυσικά, ισχύουν τα όποια περιθώρια έχει δώσει η Ιρμάντα για να ανέβουν κάποιες ιστορίες που μπορεί καθυστέρησαν. Επίσης, όλες τις ιστορίες του διαγωνισμού θα τις βρείτε συγκεντρωμένες στο κάτω μέρος του αρχικού ποστ.

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες. Καλές αναγνώσεις σε μας τους υπόλοιπους.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεκατέσσερις Ιστορίες, ευτυχώς, ξεφύγαμε από το μοιραίο 13.

Νομίζω οι πύλες πλέον μπορούν να κλείσουν. Από δω και πέρα το λόγο έχει η ανάγνωση. May the best warrior win.

 

Στέλνουμε τις ψήφους όπως έχει ζητηθεί μέχρι τηνΤετάρτη 19 Οκτωβρίου...οπότε λίγο μετά τα μεσάνυχτα θα ανακοινωθεί το όνομα του νικητή.

 

Ευχαριστώ θερμά όλα τα παιδιά που σπάσανε το κεφάλι τους να βρουν το θέμα που συμμετείχαν σαν συγγραφείς, είτε θα συμμετέχουν ως αναγνώστες /εμψυχωτές του 43ου Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου ήταν η προτελευταία που υποβλήθηκε, να είναι άραγε και προφητικό για τη θέση που θα λάβει.

 

14 ιστορίες, βγάζουμε και ανθολογία. είμαστε φοβεροί.

 

Τα λατινικά για νεκρή γλώσσα έχουν μεγάλη ζωντάνια εδώ γύρω, πάλι έχουμε τίτλο στα λατινικά αλλά δεν είναι της πυργοδέσποινας που τα συνηθίζει!

 

Let the Games begin.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ξανά~ :3 Σήμερα που θα επιστρέψω σε υπολογιστή με word θα αρχίσω να ψηφίζω  :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω να διαβάσω Φάνταζυ 22 χρόνια. Μια τριλογιούλα που λεγόταν Lord of the Rings.

Να δω τι ψάρια θα πιάσετε φανταζάδες....

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ε τον πήγες λίγο ψηλά τον πήχυ αφού έχεις να διαβάσεις από τον Τόλκιν και πας σε' μας. δεν είμαστε σαν τον καθηγητή αλλά θα περάσεις καλά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πονοκεφάλιασα λίγο αλλά ναι, είμαι ο πρώτος που τις διάβασες και τις σχολίασε όλες. Πέρα από "elgalla, eat my dust" για το κατόρθωμα (αν και πάλι άργησα για να σπάσω τα πολλά ρεκόρ της, κάθε φορά πρωί πρωί εκείνη), τι άλλο λέμε σ' αυτές τις περιπτώσεις; (σιγά τα ωά, μήπως; :p)

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, διάβασα ωραίες ιστορίες και σ' αυτόν τον διαγωνισμό. Μπράβο στην Ιρμάντα που μας ενέπνευσε με το θέμα της ενδιαφέρουσες ιστορίες.

Η ψήφος αργεί ακόμα, θα δυσκολευτώ με την κατάταξη και πάλι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σχολιαστής - πύραυλος μιλάμε! Εγώ σχόλια μετά το Φαντάστικον, έχω διαβάσει τις ιστορίες όταν βγαίνανε αλλά θα τις ξαναδιαβάσω με την ησυχία μου και θα σχολιάζω ταυτόχρονα για να είναι πιο σωστά και καίρια τα σχόλια. Συνήθως ψηφίζω και γρήγορα αλλά τώρα λόγω μεγάλου πλήθους, λέω να το πάω με το πάσο μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τις διαβάσω και θα τις σχολιάσω απόψε με το που γυρίσω σπίτι. (Η Έλλειψη κάρτας γραφικών βοηθάει στο να είναι κανείς παραγωγικός)

Τώρα, για ψηφοφορία, ελπίζω να το κάνω αφότου τις διαβάσω, σχολιάσω, ξαναδιαβάσω και καλοσκεφτώ. Λογικά αυτό θα γίνει μέσα στο πλαίσιο του σαβατοκύριακου, οπότε δεν θα φτάσω στα όρια της διορίας. Με εμένα βέβαια δεν ξέρω, μπορεί ένας βάτραχος να μου αποσπάσει την προσοχή για καμιά δυο βδομάδες και να ψηφίσω τελευταία στιγμή.

Πάντως, από όσο μπόρεσα και διάβασα σε αυτούς που τις έχουν εδώ ποσταρισμένες, μπορώ με ευκολία να πω πως δεν είχα ιδέα για το επίπεδο. I have been thorougly schooled. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω διαβάσει το 25% των ιστοριών και μπορώ να πω ότι έχουμε πολύ ωραία πράγματα στο διαγωνισμό, η ψηφοφορία θα είναι δύσκολη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..