Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Πρεσβυωπία; έφτασες στην ηλικία αυτή Ονειραφέντη;

Και άργησα, να λες, μ' αυτά που έχουν δει τα μάτια μου :p

 

Υ.Γ. Οκ, τέλος το spamming από μένα για σήμερα. Καλή δύναμη σε όσους συνεχίζουν (διορθώματα, γραψίματα, προεργασίες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Εγώ μόλις τώρα κατάφερα να αρχίσω να δουλεύω κάτι καλό. Είχα (κι έχω) άγχος από άλλα μέτωπα... Αλλά που θα μου πάει θα το τελειώσω! Θα βάλω κι εικόνα:

opalio-petra-pou-filakizei-mesa-tis-ola-

Αυτό είναι ωραίο για φυλαχτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μόλις τώρα κατάφερα να αρχίσω να δουλεύω κάτι καλό. Είχα (κι έχω) άγχος από άλλα μέτωπα... Αλλά που θα μου πάει θα το τελειώσω! Θα βάλω κι εικόνα:

opalio-petra-pou-filakizei-mesa-tis-ola-

Αυτό είναι ωραίο για φυλαχτό!

 

 

Βασικά, με κάνει να νιώθω σα τη μύγα που μαγνητίζεται. Ορίστε. Ένα τέτοιο θέλω για τα γενέθλιά μου.

 

Πάντως βλέπω ότι γράφει πολύς κόσμος. Έχω ξεκινήσει να γράφω κάτι, είμαι στις 1.700 περίπου. Αλλά θα δείξει ακόμα δεν παίρνω όρκο ότι θα παραδώσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι μπαίνουμε στην τελευταία εβδομάδα συγγραφής. Να ξέρετε ότι κανά δυο μερούλες θα σας τις δώσω επειδή σας συμπαθώ και είμαι και καλό παιδί.

Σε κάθε περίπτωση με την ησυχία σας. Δεν θέλω να σας αγχώσω.

the_execution_by_samc_art-d88vfua.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Yeay! 

 

Το πρώτο ρεύμα διορθώσεων πέρασε και δεν είναι ούτε μια λέξη πιο σωστό!

 

Ελπίζουμε μέχρι την διορία να φτιάξει κάπως, το δεύτερο πέρασμα δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο (Γι'αυτό παίρνω κυρίως συμβουλές από άλλους). 

 

Κυρία Ergalla, κουράγιο! Οι καλύτερες ιδέες είναι αυτές που δημιουργούνται υπό πίεση! 

 

Επίσης δεν μπορώ να περιμένω και τις κωμικές ιστορίες, η αλήθεια να λέγεται από αίσθηση του χιούμορ στα γραπτά μου είμαι πάτος. 

 

Πνίγηκα λιγάκι από το σάλιο μου. Ναι, κι ένα δάκρυ γέλιου κύλισε, γιατί να το κρύψομεν;

(Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το ότι η πολλή η εργασία κάνει την elgalla ergalla, η προσφώνηση στην αρχή ή η υπόνοια του πληθυντικού που θα έδενε το γλυκό;)

 

Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος: Αλέξανδρε, ίσως να βοηθήσει να αποκτήσεις λίγη απόσταση από το διήγημα, π.χ. για 4-5 μέρες να μην ασχοληθείς καθόλου (ούτε να το πολυσκέφτεσαι) και να το ξαναδείς με πιο φρέσκια ματιά. Μερικές φορές πρέπει να απομακρυνθείς από το κείμενο για να το δεις πιο καθαρά (και δεν μιλάω για πρεσβυωπία εδώ).

 

 

 

 

Ουάου, δεν περίμενα κάποιος να αναφερθεί στο λογοπαίγνιο. Είμαι σχετικά χαρούμενος που δεν γέλασα μόνος. Δεν ήταν υπόνοια, ήταν πληθυντικός! Σε γενικά πλαίσια νομίζω πως είναι υγιές μέχρι να οικειοποιηθώ με κάποιον/ ένα γενικό σύνολο να αναφέρομαι στους μεγαλύτερους με τον απαραίτητο σεβασμό, έτσι ώστε να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση ή αμφιβολία ως προς τους τρόπους μου!

Όσο για το σχόλιο, νομίζω πως λίγο- πολύ αυτό θα κάνω.

Το έχω δώσει σε μερικά άτομα να το κοιτάξουν και να αφήσουν σχόλια, και μετά να τα συγκρίνω και να κάνω ένα cross examination πριν αποφασίσω τι θα αλλάξω.

Π.χ. μέχρι τώρα το βασικό σχόλιο που έλαβα ήταν πως έπρεπε να περιορίσω κατά πολύ την βία στην αρχή και στο τέλος της ιστορίας, γιατί αφαιρεί από την συνολική ατμόσφαιρα.

Έχω ακόμα μια εβδομάδα, θα κάνω ο,τι μπορώ!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε γενικά πλαίσια νομίζω πως είναι υγιές μέχρι να οικειοποιηθώ με κάποιον/ ένα γενικό σύνολο να αναφέρομαι στους μεγαλύτερους με τον απαραίτητο σεβασμό, έτσι ώστε να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση ή αμφιβολία ως προς τους τρόπους μου!

 

 

Oh, wow. That's a huge assumption, pal :p

29 χρονών είμαι και δεν προβλέπω να θέλω να με αποκαλούν στον πληθυντικό μέχρι τα 70 μου τουλάχιστον! Μη σκας, κανείς δεν θα παρεξηγήσει τους τρόπους σου όσο μιλάς κόσμια και συνεννοείσαι ανθρώπινα με τους συμφορουμίτες σου. Σοβαρά, οι κανόνες καλής συμπεριφοράς του φόρουμ δεν είναι τίποτα παράλογο και βασίζονται αποκλειστικά στην κοινή λογική. Αλήθεια, μη σκας.

 

Υ.Γ. 688 λέξεις από την καινούρια ιστορία και μπορώ να πω πως πηγαίνει καλά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω από εδώ και στο εξής όλοι να αναφερόμαστε στην κυρία εργκάλα στον πληθυντικό σαν ένδειξη σεβασμού και κύρους! Μην σας πω κάθε προσφόνηση να τελειώνει με το "με την άδειας σας μεγαλειοτάτη"

:D :D :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με την άδειά σας Πυργοδέσποινα, είναι το σωστό! Έχει και τίτλο ως σωστή δεσποσύνη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χα!  Με εντελώς νιντζεϊκό τρόπο χθες απέσυρα το RSVP που είχα κάνει για τον διαγωνισμό  αποδεχόμενος ότι δεν θα προλάβαινα με τιποτα την διορία.

Ε, λοιπόν, σήμερα με έπιασε μια όρεξη  και όχι μόνο ξαναέπιασα το διήγημα μου, αλλά το τελείωσα κιόλας. Ναι. Αμέ!   2.100 φρέσκιες λεξούλες σε μια μέρα. Είμαι  τρομερός και το ξέρω  :B):

 

Έχω τελειώσει στις 3.821 λέξεις το οποίο ομολογουμένως είναι πολύ κακό γιατί  όταν κάνω διορθώσεις  έχω το συνήθειο να προσθέτω λέξεις και όχι να αφαιρώ (και η αλήθεια είναι ότι στο τέλος πάω λίγο πιο γρήγορα!)

 

Αν λοιπόν (1) βρω χρόνο να το διορθώσω (2)  δεν ξεπεράσω το όριο,  θα  σας τιμήσω με την παρουσία μου.

 

Τίτλο δεν έχω βρει

Τίζερ δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω

Οπότε  πάρτε λίγη μουσικούλα μια που με  αυτό το δισκάκι  μου ήρθε η  όρεξη για γράψιμο

 

https://www.youtube.com/watch?v=Bn5CNMkbhSw&list=PLArAJlC1y55-7eyAA-BVd8QkxEys1EtxQ&index=4

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

D'aw.

Οκέυ, το δέχομαι. (Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, είναι απλά συνήθειο IRL που μεταφέρεται και στον τρόπο που γράφω ιντερνετικά. Όταν οικειοποιούμαι με κάποιον μετά από ένα σημείο το κάνω επίτηδες γιατί ξέρω πως τους εκνευρίζει)

Πάντως με το "Πυργοδέσποινα" κολλάει το "Κυρία" ή τουλάχιστον το "Δεσποινίς". Έχω την άδεια να το χρησιμοποιώ, και χωρίς πληθυντικό;

(I'm obviously not being serious.)

Και spam- free μέρος του post, μέχρι την Παρασκευή το δικό μου θα έχει ανέβει! Επειδή δεν έχω βρει τίτλο θα το ονομάσω από τα εμπνευσμένα μου (λογικά "χωρίς τίτλο ξανά"), και θα το βάλω στ' όρνια να το κατασπαράξουν, μαζί με τα σωθικά μου.

Αχ θεοί τι λέω, πέρασα δύσκολη ημέρα. Πήρα πίσω τον υπολογιστή και, αν δεν καλύπτει η εγγύηση την βλάβη της GPU θα πρέπει να σκάσω άλλο ένα *γκουχ γκουχ* ποσό για να πάρω καινούργια, so that’s been fun.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω τίτλο και 1841 λέξεις και επιτέλους γράφω μια ιστορία που μου αρέσει και είμαι αισιόδοξη πως θα προλάβω. Fingers crossed.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ σήμερα το βραδάκι θα σε διαβάσω, μετά τη δουλειά και το τρέξιμο, παρέα με ένα ποτηρακι κρασί για εξτρα απόλαυση..! :mf_bookread:

Καλή σου επιτυχία! ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

D'aw.

Οκέυ, το δέχομαι. (Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, είναι απλά συνήθειο IRL που μεταφέρεται και στον τρόπο που γράφω ιντερνετικά. Όταν οικειοποιούμαι με κάποιον μετά από ένα σημείο το κάνω επίτηδες γιατί ξέρω πως τους εκνευρίζει)

Πάντως με το "Πυργοδέσποινα" κολλάει το "Κυρία" ή τουλάχιστον το "Δεσποινίς". Έχω την άδεια να το χρησιμοποιώ, και χωρίς πληθυντικό;

(I'm obviously not being serious.)

Και spam- free μέρος του post, μέχρι την Παρασκευή το δικό μου θα έχει ανέβει! Επειδή δεν έχω βρει τίτλο θα το ονομάσω από τα εμπνευσμένα μου (λογικά "χωρίς τίτλο ξανά"), και θα το βάλω στ' όρνια να το κατασπαράξουν, μαζί με τα σωθικά μου.

Αχ θεοί τι λέω, πέρασα δύσκολη ημέρα. Πήρα πίσω τον υπολογιστή και, αν δεν καλύπτει η εγγύηση την βλάβη της GPU θα πρέπει να σκάσω άλλο ένα *γκουχ γκουχ* ποσό για να πάρω καινούργια, so that’s been fun.

*Γκουχ γκουχ* συγγνώμη, αλλά "οικειοποιούμαι" δε σημαίνει "νιώθω οικειότητα με κάποιον", σημαίνει "κλέβω". Μην το ξανακάνεις, σε παρακαλώ, γιατί μερικοί έχουμε και μια φήμη grammar nazi να διατηρήσουμε :o :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*Γκουχ γκουχ* συγγνώμη, αλλά "οικειοποιούμαι" δε σημαίνει "νιώθω οικειότητα με κάποιον", σημαίνει "κλέβω". Μην το ξανακάνεις, σε παρακαλώ, γιατί μερικοί έχουμε και μια φήμη grammar nazi να διατηρήσουμε :o :)

 

 

Welp, και εγώ σκοπεύω να αποκτήσω φήμη σαν κάποιος που δεν έχει ιδέα από γραμματική και ορθογραφία!

Ευχαριστώ για την διόρθωση, θα το θυμάμαι από εδώ και πέρα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, τελικά σε διάβασα νωρίτερα..! ;-)

Τα σχόλια, απ' οτι κατάλαβα τα ποστάρουμε στην βιβλιοθήκη, στο διήγημα, μετά τις 26/9/2016 σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αγαπητέ, σχόλια μόνο όταν λήξει η διωρία όπου ανεβάζουμε τις ιστορίες. Κανονικά έπρεπε να κλειδώσει κάποιος mod το topic της ιστορίας μου για να μην σχολιάσει κάποιος και χαλάσει η ροή του διαγωνισμού ;)
Ελπίζω να άξιζε τον αναγνωστικό σου χρόνο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να κλειδώσει κάποιος mod το topic της ιστορίας μου για να μην σχολιάσει κάποιος και χαλάσει η ροή του διαγωνισμού ;)

 

Καλά, εντάξει, μη βαράτε, άνθρωποι είμαστε κι εμείς, ξεχνιόμαστε καμιά φορά.  :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εσύ αγαπητή πως τα πας με την ιστορία σου; Διορθώνεις;

Εγώ τίποτα. Αλλά δε θέλει και πολύ, νομίζω πως προλαβαίνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιάσαμε 2.200. Δεν σας δίνω τήζερ γι' αυτό, αλλά ο τίτλος είναι "Το Πέτρινο Βιολί".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις βάρδο αλλά έχεις μουσικό όργανο, η μουσική διέπει τον εν λόγω διαγωνισμό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν έχουν όλα μουσική: εμένα, για παράδειγμα, ο τίτλος είναι: το Γαλαζοπράσινο Αστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..