Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Ούτε κι εγώ έχω βάρδους ή πανδοχεία - για τις μαυρίλες, τους δράκους και τις φυλακές δεν μπορώ να αποκαλύψω ακόμα. :p

Πάρτε κι ένα τίζερ, μιας και *λογικά* θα έχω ολοκληρώσει μέχρι το τέλος της προθεσμίας και θα συμμετάσχω (αν είμαι εντός ορίων, πάντα).

tumblr_nzm7kjU6ke1t271yno1_500.jpg

Υ.Γ. Γγιάννη, μην ντρέπεσαι, δώσε τίζερ στον λαό!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Α σε βλέπω σε μια φάση:

 

-Τι είναι αυτό Άιοου;

-Δράκος Έντι.

-Δεν υπάρχουν δράκοι Άιοου!

-Ό,τι δεν είναι καταγεγραμμένο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Έντι, οι θεωρίες του πολλαπλού σύμπαντος εξάλλου προϋποθέτουν πολλά παράλληλα...

-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΑΚΟΙ!

-Τότε κάτι που δεν υπάρχει έρχεται με απειλητικές διαθέσεις κατά δω!

 

(συγνώμη που σου απήγαγα για λίγο τους χαρακτήρες)

 

Τι κάνεις μέσα στο μυαλό μου ρε; :lol: :lol: Διάνα έπεσες, φίλε μου William, αν μάλιστα μαντέψεις και το φυλαχτό, θα με τρομάξεις, στο λέω! :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και ρώτησες την Ιρμάντα, θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου, Σπύρο, κι αν θες την κρατάς. Προσωπικά, δεν θεωρώ το science fantasy υποείδος του fantasy, αλλά mixed genre/ cross-genre. Επιπλέον, εσύ μπορεί κάλλιστα να γράψεις science fantasy και μπορεί κάλλιστα πολλοί άλλοι να το θεωρούν υποείδος και όχι μείξη, όπως εγώ, όμως δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι οι αναγνώστες του διαγωνισμού θα το θεωρήσουν science fantasy και όχι science fiction. Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, κάποια στιγμή είχες σχολιάσει σε μία ιστορία μου πως η αναφορά σε 2 φεγγάρια σε παρέπεμψε σε science fiction και σε πέταξε εκτός κλίματος. Φαντάσου, δηλαδή, τι θα σκεφτόσουν αν διάβαζες για διαστημόπλοια, AIs και άλλους πλανήτες. I'm just sayin'. Σε κάθε περίπτωση, θα σου έλεγα να γράψεις ό,τι τραβάει η όρεξή σου και να μην πολυασχοληθείς με το αν "πιάνεται" ή όχι. Ακόμη και ιστορίες εκτός είδους ή θέματος έχουμε δει να πηγαίνουν πάρα πολύ καλά σε διαγωνισμούς. Κοίτα απλά να γράψεις μια καλή ιστορία, λοιπόν, και μην αγχώνεσαι για τίποτε άλλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με τις δύο τελευταίες σου γραμμές, Αταλάντη (thanks για την απάντηση :rose: ), μπήκες κι εσύ μέσα στο μυαλό μου. Τι έγινε ρε παιδιά, παίζει κάνα πάρτι εκεί μέσα κι εγώ δεν ξέρω τίποτα; :p

Πέρα από την πλάκα όμως, ναι, σκοπεύω έτσι κι αλλιώς να σκαρώσω την ιστορία που έχω στο μυαλό μου, κι αν καταφέρω να την κρατήσω εντός ορίων θα την υποβάλω ως συμμετοχή μου. Στη χειρότερη περίπτωση ίσως καταφέρω να διασκεδάσετε λιγάκι. :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με elgalla, Σπυρέτο μας. (Μιλημένες, λέει;) Θέλω να νιώσω πως έγραψες μία ιστορία fantasy, σε όποιο υπο-υπο-υπό είδος και αν εντάσσεται. Αρκεί να μη μοιάζει σαν να έχεις απλώς πασπαλίσει με σπαθιά για να ταιριάζει στο είδος. (Σου έχω εμπιστοσύνη εννοείται!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου γνώμη, αν το (πολύ ωραίο) Songmaster του Orson Scott Card είναι science fantasy, όπως χαρακτηρίζεται, τότε όχι, να μη γράψεις science fantasy γι' αυτό το διαγωνισμό.

 

[...]κάτι που δεν υπάρχει έρχεται με απειλητικές διαθέσεις κατά δω![...]

 

Αυτή είναι ωραία ατάκα :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πότε είναι η προθεσμία; Γιατί εμένα δεν μου κάτσε καλά τελικά η πρώτη μου προσπάθεια και τελικά θα κάνω προσπάθεια τύπου sword and sorcery. Και εμένα μαυρίλα θα έχει, πανδοχεία θα έχει, βάρδο όμως όχι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ με χαρά να ανακοινώσω πως δεν έχω γράψει ούτε μια λέξη! 

Εμένα πάντως δεν έχει ούτε βάρδους ούτε τραγούδια, τώρα βέβαια ούτε ιδιαίτερη μαυρίλα μπορώ να την αποκαλέσω... 

Δεν ξέρω. Όσο περί του Fantasy, η αλήθεια είναι πως το είδος είναι αρκετά abstract, οπότε δεν μπορείς να το προσδιορίσεις, πάντως το πρώτο που 'ρχεταί είναι sword and sorcery. 

28 νομίζω ειν' η προθεσμία! 

Link to comment
Share on other sites

΄Κι άλλη με sword & sorcery εδώ. Όχι βάρδοι, όχι πανδοχεία, όχι πύργοι. Μαυρίλα, κάτι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ το 'χω προχωρήσει κάμποσο οπότε πάρτε λίγη θετική ενέργεια από μένα όσοι έχετε μείνει πίσω. Βρείτε το κατάλληλο σάουντρακ, αγοράστε κάνα φυλαχτό έμπνευσης (ή έστω κάντε μια επίκληση σε καμιά μούσα, βρε παιδί μου, μην είστε κι εσείς τζαμπατζήδες μ' αυτά τα πράγματα :p) και ξεκινήστε.

 

Εγώ είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι (κι όμως!) το δικό μου ΔΕΝ είναι sword&sorcery. Θα μπορούσε, αλλά δεν. Φάντασυ σκέτο θα το χαρακτήριζα. Απλώς στο τέλος όλα τα εξηγώ με κβαντομηχανική και ρομπότ και εικονικές πραγματικότητες τεχνητής νοημοσύνης.

Κι η πρώτη μου ιδέα ήταν ακόμη πιο μακρινή, στα χωράφια του urban fantasy. Δεν πειράζει, next time.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 ώρες που γράφω ασταμάτητα, έφτασα στις 3,480 λέξεις, και νομίζω πως για πρώτο draft είναι εντάξει! Βρήκα τρόπο να χωρέσω τα πάντα, οπότε το μόνο που μένει είναι να κάνω επί 10 μέρες revisions μέχρι το καημένο να σαπίσει! 

Νιώθω τόσο χαρούμενος, αν και ξέρω πως όταν ανέβει θα είναι ακόμα στην μέση! Χώρεσα narrative μέσα στο πόσο προηγουμένως χωρούσα introduction! 

On that note, λίγο επικό, για να βγούμε από το κλίμα της μαυρίλας~

Edited by LoL4NevEr
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο να μην βλέπω ηττοπάθειες!! Ξορκίστε αυτόν τον δαίμονα!

Αν ανεβάσω νωρίτερα το δικό μου θα σαε βοηθήσω με το να σας μπριζώσω ή θα με βρίζετε; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι θα σε βαρέσουμε κιόλας! 

έχουμε πάνω από εβδομάδα ως τις 26, γιατί να βιαστείς;

 

έχω να αναφέρω ένα μεγάλο πισωγύρισμα, άρχισα να γράφω και ξαφνικά είδα τον αριθμό στη μπάρα και είπα, ώπα μην απλώνεσαι δεν γράφεις τον Πύργο. Οπότε κάναμε πίσω να δούμε τι θα κάνουμε. Η Ιρμάντα φταίει γι' αυτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάρδους και πανδοχεία, έχω πολλές μεγάλες μπουκιές που τις μάζεψα σε μια στοίβα και κάθομαι και τις κοιτάω με θλίψη και δεν ξέρω τι να κάνω και αν μπορώ να τις μασήσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς sword & sorcery οδεύω, αλλά  θα είναι λίγο διαφορετικό. Το πώς θα διαφέρει θα το δείτε, αν το δείτε...

Επίσης,   εντάξει, το δικό μου δεν το λες  σκοτεινό, αλλά ούτε μπορείς  να πεις ότι το γράφω με το πιο yolo  στυλάκι μου ^_^

 

Τέσπα για τα δυσάρεστα νέα της ημέρας,  δεν  ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να προλάβω την διορία μιας και έχω  πολλά πράματα αυτό τον καιρό...

Για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος:

 

Μου μένουν  δέκα επεισόδια για να τελειώσω το  Chimera Ant Arc στο Hunter X Hunter* και ούτε αυτό δεν προλαβαίνω να κάνω....

 

 

* Τι έπος ρε συ Silvertooth. Ακόμα και τα τελευταία 20φεύγα επεισόδια που είναι σε slow motion είναι γαμάτα.  

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο να μην βλέπω ηττοπάθειες!! Ξορκίστε αυτόν τον δαίμονα!

Αν ανεβάσω νωρίτερα το δικό μου θα σαε βοηθήσω με το να σας μπριζώσω ή θα με βρίζετε; :p

Πόσο νωρίτερα λέμε τώρα; Πάρε το χρόνο σου!

 

έχω να αναφέρω ένα μεγάλο πισωγύρισμα, άρχισα να γράφω και ξαφνικά είδα τον αριθμό στη μπάρα και είπα, ώπα μην απλώνεσαι δεν γράφεις τον Πύργο. Οπότε κάναμε πίσω να δούμε τι θα κάνουμε. Η Ιρμάντα φταίει γι' αυτό!

...και για πολλά άλλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάρδους και πανδοχεία, έχω πολλές μεγάλες μπουκιές που τις μάζεψα σε μια στοίβα και κάθομαι και τις κοιτάω με θλίψη και δεν ξέρω τι να κάνω και αν μπορώ να τις μασήσω.

 

Μια χαρά θα τις βολέψεις και θα γίνει ένα εξαίσιο πιάτο, απολαυστικότατο.

 

 

Τέσπα για τα δυσάρεστα νέα της ημέρας,  δεν  ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να προλάβω την διορία μιας και έχω  πολλά πράματα αυτό τον καιρό...

Για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος:

 

Μου μένουν  δέκα επεισόδια για να τελειώσω το  Chimera Ant Arc στο Hunter X Hunter* και ούτε αυτό δεν προλαβαίνω να κάνω....

 

Άσε τις δικαιολογίες και γράφε, ουδεμία δικαιολογία για την απουσία σου δε θα γίνει αποδεκτή!

 

 

 

έχω να αναφέρω ένα μεγάλο πισωγύρισμα, άρχισα να γράφω και ξαφνικά είδα τον αριθμό στη μπάρα και είπα, ώπα μην απλώνεσαι δεν γράφεις τον Πύργο. Οπότε κάναμε πίσω να δούμε τι θα κάνουμε. Η Ιρμάντα φταίει γι' αυτό!

...και για πολλά άλλα...

 

 

Δεν ξέρω για άλλα, αλλά κάθε φορά που είσαι διοργανώτρια σε παιχνίδι, μου βγαίνει μυθιστόρημα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς sword & sorcery οδεύω, αλλά  θα είναι λίγο διαφορετικό. Το πώς θα διαφέρει θα το δείτε, αν το δείτε...

Επίσης,   εντάξει, το δικό μου δεν το λες  σκοτεινό, αλλά ούτε μπορείς  να πεις ότι το γράφω με το πιο yolo  στυλάκι μου ^_^

 

Τέσπα για τα δυσάρεστα νέα της ημέρας,  δεν  ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να προλάβω την διορία μιας και έχω  πολλά πράματα αυτό τον καιρό...

Για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος:

 

Μου μένουν  δέκα επεισόδια για να τελειώσω το  Chimera Ant Arc στο Hunter X Hunter* και ούτε αυτό δεν προλαβαίνω να κάνω....

 

 

* Τι έπος ρε συ Silvertooth. Ακόμα και τα τελευταία 20φεύγα επεισόδια που είναι σε slow motion είναι γαμάτα.  

Αν είναι να κολλήσεις με το HiatusXHiatus, ο πιο εύκολος τρόπος να ξενερώσεις είναι να κοιτάξεις το release schedule των προηγουμένων ετών. Εδω ο τύπος πάει και μας πετάει ολόκληρο dark continent και μετά λέει, nope, φάτε 5 χρόνια hiatus, η γυναίκα μου θέλει να κλάψει για το animation του sailor moon crystal και πρέπει να είμαι στο πλευρό της!

Ο τύπος δεν παλεύεται, αλλά δεν είναι να περιμένεις. Το manga τρέχει όσο το one piece και έχει το 45% των chapters, σωστή παράνοια :p

Επίσης, τις ιστορίες τις ανεβάζουμε στην ανάλογη βιβλιοθήκη και παραθέτουμε ανάλογη σημείωση, ή τις στέλνουμε σε κάποιον;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις ιστορίες στην ανάλογη βιβλιοθήκη, γράφεις στα σχόλια ότι είναι για τον διαγωνισμό και βάζεις μετά εδώ το λινκ και είσαι έτοιμος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα που εχω αρχισει δεν δουλευει. Δηλαδη δουλευει, αλλα δεν με πορωνει οπως θα ηθελα. Σκεφτηκα αλλη ιδεα σημερα ομως, που νομιζω θα απολαυσω περισσοτερο να γραψω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Elgalla, :shok: !! Reset ASAP!

# whispers-whispers #... (Εγώ νομίζω πως είμαι ετοιμοπόλεμος :gun: ! )  # whispers-whispers #

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα που εχω αρχισει δεν δουλευει. Δηλαδη δουλευει, αλλα δεν με πορωνει οπως θα ηθελα. Σκεφτηκα αλλη ιδεα σημερα ομως, που νομιζω θα απολαυσω περισσοτερο να γραψω.

takes some balls 10 μέρες πρίν τη διορία, μπράβο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για την Elgalla μιλάμε, δεν την πτοεί τίποτα, δεν την καταβάλλει τίποτα και θα μας πάρει και την πρωτιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..