Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

"Χωρίς να κοιτάζει πίσω, έτρεξε με όλη της την δύναμη. Από το παρελθόν, τον εαυτό της, ίσως και από το ίδιο της το μέλλον. Πως, όταν οι γραμμές της μοίρας έχουν μπλεχτεί τόσο, μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το πεπρωμένο του; Έκλεισε τα μάτια και έσφιξε τα δόντια, σίγουρη πως θα τα καταφέρει. Τα πόδια της έχασαν ξαφνικά της ισορροπία τους, καθώς το σπαθί περνούσε από το στομάχι της, γεμίζοντας με αίματα το πέτρινο πάτωμα"

Κάτι τέτοιο; κάνει σαν teaser?

Πέρα από την ανικανότητα μου να γράφω με όριο, το μάρκετινγκ μου είναι το χειρότερο πράγμα :p

Μάλλον θα προσπαθήσω τελικά, και ο,τι βγει, worst case scenario δεν το ανεβάζω!

Να το ανεβάσεις γιατί μόνο να κερδίσεις έχεις από τα σχόλια και τις γνώμες που θα λάβεις ;)

Αν θες μία ακόμα συμβουλή...αν δεν νιώθεις τόσο σίγουρος για το πως θα χωρέσει η ιστορία σε 3850 λέξεις και χάνεσαι, παίξε με απλά πράγματα. Το ζήτημα δεν είναι να βγει μία σουπερουάου ιδέα με άστοχη υλοποίηση...αλλά μία όμορφη ιδέα με προσεγμένη υλοποίηση

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Αχ θεοί... Το κατανοώ απλά, όταν γράφω κάτι αν δεν έχει αρκετή εμβάθυνση στο σύμπαν η στους χαρακτήρες νιώθω άσχημα.

όμως αποφάσισα, θα το κάνω και ας βγει το μεγαλύτερο έκτρωμα  στην ιστορία αυτών των διαγωνισμών! 

Ας βάλω και γω λίγη μουσική, να θέσω το κατάλληλο κλίμα!

https://www.youtube.com/watch?v=IcRc7xcA4Do

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σπλάτερ, κρίπι πύργοι, τι ετοιμάζετε, αυτή τη φορά σε διαγωνισμό φάντασυ; :p

Βρε σεις, είστε πολυβόλα, σας το 'χουν πει; Βλέπω παίζει πολύς (και καλός) κόσμος οπότε θα το προσπαθήσω. Έχω ιδέα, χαρακτήρες, ένα κομμάτι της πλοκής, μόνο(;) το τέλος μου λείπει κι αν το βρω θα ξεκινήσω.

Το θέμα ενδιαφέρον, εύκολο θεωρητικά αν και κάπως έξω από τα νερά μου, πάντως πιστεύω ότι θα δούμε ωραίες ιστορίες. :)

Στα δικά μου, το τέλος δεν το βρήκα, ή μάλλον το βρήκα σε σημείο που θα ξεπερνούσε κατά πολύ τις 3,850 λέξεις.

Οπότε, αναθεώρηση ιδέας, νέα κοσμοπλασία, νέοι χαρακτήρες και νέα (ομπβιουσλι) πλοκή κι ελπίζω αυτή τη φορά να μου βγούνε - τα γράφω εδώ για να αισθάνομαι υποχρεωμένος να γράφω, αν και την τελευταία φορά δεν είχα επιτυχία. Αν και η απόπειρα Β δεν πετύχει, θα σας κουνήσω το μαντίλι και απλώς θα σας διαβάσω/ψηφίσω.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε που με λίγο δρακάκι να σας ταρακουνήσει στρώνεστε όλοι μια χαρά;

Πολύ χαίρομαι που μαζεύεται τόσος πολύς και καλός κόσμος!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

elgalla ΜΠΟΡΕΙΣ, ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ!

 

Όχι λάθος...

 

Να φέρω φαί και μαστίγιο; Βασικά μόνο φαί; Βασικά μόνο μαστίγιο;

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και 'γω το ίδιο πρόβλημα, ο υπολογιστής είναι για επισκευή και γράφω στο tablet. Ευτυχώς δουλειά δεν έχω, οπότε πρόβλημα χρόνου δεν έχω, πρόβλημα χώρου έχω :p  

Στο ενδιάμεσο προσπαθώ να αποφασίσω πόσο μπορώ να κόψω και πόσο να αφήσω, 985 λέξεις in. 

Τρέχουμε να προλάβουμε την φωτιά του δράκου, λοιπόν!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Elgalla σε καταλαβαίνω απολύτως όσον αφορά τη δουλειά. Εύχομαι να ξεπεραστούν τα εμπόδια και να δούμε άλλη μια ιστορία από τα χεράκια σου.

Προς τη διοργανώτρια, και σεις με τους δράκους δεσποσύνη; Μια κάποια Νταινέρις Ταρκάριεν τι την έχετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει η λίμνη. Την αποξηράναμε.  :huh:  Πάει κι η κοιλάδα. Δεν μας έκαναν. Δάσος και πανδοχείο.  :blink:  Ο βαρκάρης έγινε πανδοχέας. Αυτά. Καλά πάμε. Σώζουμε και λέξεις, γιατί δεν μας έπαιρνε τέτοιο ξεδίπλωμα που αρχίσαμε. Και μιλάμε στον πληθυντικό. :crazy:

Εσείς; Τραγουδάτε;

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ε βασικά έχουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Απλώσαμε το πάπλωμα και τώρα προσπαθούμε να το μαζέψουμε αλλά να ταιριάζουν και οι ραφές!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος όλοι θα γράψουμε για πανδοχεία και βάρδους και μουσικές :p

Εγώ το έχω κατά 90-95% έτοιμο. Κάνω κάθε μέρα μικροαλλαγές. Δε θέλω να το ανεβάσω νωρίς, τελευταίες μέρες λέω, αλλά θεωρώ πως είμαι οκ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος όλοι θα γράψουμε για πανδοχεία και βάρδους και μουσικές :p

Εγώ το έχω κατά 90-95% έτοιμο. Κάνω κάθε μέρα μικροαλλαγές. Δε θέλω να το ανεβάσω νωρίς, τελευταίες μέρες λέω, αλλά θεωρώ πως είμαι οκ.

Μα, ναι. Τον δικό μου, μάλιστα, η ποίησή του τον έμπλεξε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς με βάρδους, τραγούδια και τσιγκολελέτες, αλλά εγώ τον δικό μου αναγκάστηκα να τον στείλω για βρούβες.

 

Συνολικά έχω 2.200 λέξεις, αλλά   θα το ξαναπεράσω για να τον αφαιρέσω.  Η ιστορία δεν αλλάζει καθόλου, απλά  χρειάζομαι διαφορετικό opening και γι' αυτό κόλλησα σήμερα.  Στόχος είναι να πέσω στις 1.700-1.800  και να συνεχίσω μετά με τα επόμενα κεφάλαια :)

 

Πάρτε και  ένα τίζερ:

Βασικά άκυρο το τίζερ γιατί θα με κυνηγάτε μετά

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω βάρδο, πανδοχείο ή τραγούδι, και ανησυχώ ότι θα με βγάλετε (και γι' αυτό) εκτός θέματος. Αλλά θα το ανεβάσω και ό,τι γίνει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε βάρδους και πανδοχεία, αλλά μου μυρίζεται πολύ κλασικό φάντασυ και χαίρομαι! Έτσι να σας καμαρώνω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε βάρδους και πανδοχεία, αλλά μου μυρίζεται πολύ κλασικό φάντασυ και χαίρομαι! Έτσι να σας καμαρώνω!

Απ' αυτό έχομεν :) .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προχωράει και η δική μου ιστοριούλα χωρίς βάρδους, ούτε τραγούδια, αλλά με πανδοχείο...

Το επόμενο κομμάτι αφιερωμένο στην ηρωίδα μου. Whatever :p

https://www.youtube.com/watch?v=oIzrlOjPckQ

Edited by South of Heaven
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε βάρδους και πανδοχεία, αλλά μου μυρίζεται πολύ κλασικό φάντασυ και χαίρομαι! Έτσι να σας καμαρώνω!

 

Κι εγώ χαίρομαι κι ανυπομονώ να απολαύσω τις ιστορίες, αλλά δεν ξέρω εσύ κατά πόσο θα χαρείς τώρα με αυτό που θέλω να ρωτήσω: Το Science Fantasy (κάτι σε Sword and Planet ας πούμε, με ολίγη κι από χιούμορ φυσικά γιατί έχουμε και μια φήμη να διατηρήσουμε), πιάνεται; :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α σε βλέπω σε μια φάση:

 

-Τι είναι αυτό Άιοου;

-Δράκος Έντι.

-Δεν υπάρχουν δράκοι Άιοου!

-Ό,τι δεν είναι καταγεγραμμένο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Έντι, οι θεωρίες του πολλαπλού σύμπαντος εξάλλου προϋποθέτουν πολλά παράλληλα...

-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΑΚΟΙ!

-Τότε κάτι που δεν υπάρχει έρχεται με απειλητικές διαθέσεις κατά δω!

 

(συγνώμη που σου απήγαγα για λίγο τους χαρακτήρες)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

:D

teaser:

"...γύρεψε, όπως του ‘παν, την κορυφή του πύργου. Πέρασε τις κλειδωμένες αίθουσες, ανέβηκε τις σκάλες, και έφτασε στα δώματα της Αρχόντισσας. Δεν συνάντησε ψυχή στο διάβα του’ μήτε βάρδους, μήτε στρατιώτες. Κάτι είχε συμβεί. Κάτι άσχημο.''

 

Χεχεχε! Μόνο εμένα βλέπω να είμαι μέσα στην μαυρίλα. :huh:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

Χεχεχε! Μόνο εμένα βλέπω να είμαι μέσα στην μαυρίλα. :huh:

Νομίζεις, καλέ μου κύριε.  :death2:

 

 

edit: Α, απαντήθηκε πιο πριν αυτό.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..