Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Εγώ έσβησα άλλες 250 λέξεις σήμερα γιατί κατέληξα ότι μάλλον δεν πρέπει να βάλω flashback σε αυτό το σημείο της ιστορίας. Η έναρξη μου αρέσει, πάντως. Ακόμη στις 1050 λέξεις είμαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Ευχάριστα νέα κι από μένα. Αναθεώρησα/τροποποίησα μία από τις αρχικές μου ιδέες και μου βγήκε κάτι καλό. Γενικά, έχω όλα όσα μου χρειάζονται από πλοκή και σκηνές, αλλά όχι σωστά μονταρισμένα ακόμα. Μου λείπει κι ένα ικανοποιητικό τέλος, όμως υπάρχει καιρός γι' αυτό. Φυσικά, κι αυτή η ιστορία θα είναι τοποθετημένη στην ελληνική ύπαιθρο. Αυτή τη φορά θα γράψω για ένα απλό οικογενειακό δράμα.

 

 

 

:evil:

 

 

 

Λογικά, απόψε ξεκινάω το γράψιμο.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

έχω γράψει 800 λέξεις, το ένα πέμπτο του ορίου και προσπαθώ να με συγκρατώ για να χωρέσει. 

Είναι η πρώτη ιστορία που γράφεται για τον καινούριο κόσμο που έφτιαξα (ίσως κάποιοι θυμούνται την αναφορά σε αυτόν στην Μπαλάντα των Βασιλέων στο περσινό SummerWrimo, εδώ είμαστε στην ανατολική αυτοκρατορία) και επιχείρησα μια διαφορετική δομή κόσμου. Να δω τι θα πει και η οικοδέσποινα του παιχνιδιού γιατί είχαμε και μια σχετική συζήτηση όταν διάβαζε το Δάκρυ.

Και ένα κομμάτι από το κείμενο:

 

Μια φοβερή μάγισσα, είναι πανίσχυρη και τα μάγια της ανίκητα. Δεν πρέπει να την κοιτάξεις για να την σκοτώσεις. Αν την κοιτάξεις θα χαθείς, αν κοιτάξεις τα μάτια της θα πλανηθείς για πάντα μέσα τους, θα μείνεις εκεί μέχρι ο χρόνος να διαλύσει το κορμί σου, αν κοιτάξεις τα χείλη της θα την φιλήσεις και τότε θα ρουφήξει την ψυχή σου, αν κοιτάξεις τα στήθη της θα την ποθήσεις και τότε θα ζευγαρώσεις μαζί της και θα είσαι σκλάβος στις ορέξεις της, αν κοιτάξεις τα πόδια της έστω θα τη λατρέψεις σαν θεά σου και θα είσαι πιστός της υπηρέτης ως που να θέσει τέλος ο χρόνος στο μαρτύριό σου.

 

 

 Φυσικά, κι αυτή η ιστορία θα είναι τοποθετημένη στην ελληνική ύπαιθρο. 

 

 

Τι λέγαμε χθες; Να τα μας πάλι με την ύπαιθρο. Εξαιτίας σου θα τα κοιτάζω ύποπτα τα χωριουδάκια!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 

 Φυσικά, κι αυτή η ιστορία θα είναι τοποθετημένη στην ελληνική ύπαιθρο. 

 

 

Τι λέγαμε χθες; Να τα μας πάλι με την ύπαιθρο. Εξαιτίας σου θα τα κοιτάζω ύποπτα τα χωριουδάκια!

 

 

Εννοείται ότι είναι ύποπτα τα χωριουδάκια... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από λαϊκή απαίτηση   γέμισα το νεν μου* και είμαι πανέτοιμος να ξεκινήσω  το γράψιμο.

 

Και τιζεράκι:

Ο  πολεμιστής και ο προσωπικός του βάρδος, εχμ,  μπλέκουν :p

Κακοήθειες ότι αντιγράφω διάσημους  συγγραφείς από την  Πολωνία  είναι μάλλον πέρα για πέρα δικαιολογημένες :p  [Σήμερα το αντιλήφθηκα   :D

αλλά το υπόσχομαι ότι θα είναι τελείως άλλη εμπειρία (και όχι μόνο επειδή θα 'ναι κακό ^_^)

---

Χαίρομαι επίσης που βλέπω τον ανταγωνισμό να προοδεύει. Θα σας φάω

---

*Προς την  υπερήφανη συμφορουμίστρια( ή όπως γράφεται...)

Το Chimera Ant είναι πολύ καλό πραγματικά. Το Yorknew Arc  δεν με είχε εντυπωσιάσει πολύ, αλλά  αυτό εδώ είναι πολύ  ωραίο! Ελπίζω να μην αλλάξει στην  συνέχεια(είμαι περίπου στο 1/3 εκεί με την   ψευτό-Βόρεια Κορέα).  Ίσως φταίει και το   δίμηνο break που έκανα που μου αναζωπύρωσε κάπως το ενδιαφέρον

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ανυπομονώ να αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ιστορίες, οπότε όσα περισσότερα teaserάκια καλοδεχούμενα! Επιτρέψτε μου να συνεισφέρω στην μουσική υπόκρουση με το παρακάτω πολυαγαπημένο αριστούργημα

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμμετάσχεις με ιστορία;

Πραγματικά θα το ήθελα φίλε μου αλλά έχω ένα θεματάκι να βρίσκω ...θέματα! :) Για να πω την αλήθεια, μου πέρασε από το μυαλό, να ξέθαβα ίσως τον Ροθγκαρ και την Λι` Άρα αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες σκόρπιες εικόνες δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ κάτι παραπάνω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συμμετάσχω στον διαγωνισμό έστω και σαν αναγνώστης!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ με χαρά αναφέρω ότι βρίκω τις 670 λέξεις της ιστορίας μου υποφερτές και είμαι με το ένα πόδι μέσα στις συμμετοχές. Μη νομίσετε όμως ότι έχω κ κανένα υψηλό στάνταρ, δικαιολογία για να συμμετέχω ψάχνω..:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η συζήτηση στο θέμα του Write-off προχθές, είπα και 'γω να κάτσω να γράψω κάτι για τον διαγωνισμό, όμως απ' ότι βλέπω δεν παίζει να πάρω μέρος.

Με 3,8κ λέξεις δεν νομίζω πως μπορώ να καταφέρω να γράψω κάτι αξιοπρεπές...

Μέχρι τώρα γράφω μόνο πολυσέλιδες ιστορίες, οπότε ο,τι προσπάθεια έκανα ξέφευγε τρελά.

Αυτό που κατέλειξα πως θέλω να κάνω είναι μάλλον ένα μικρού μήκους μυστήριο ή κάτι παρόμοιο, που το resolution θα έρχεται στο τέλος, ή κάτι τέτοιο, όμως... i dunno. 

My mind waffafled. 

Καμία συμβουλή από τους πιο παλιούς;  :wacko:

Edited by LoL4NevEr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η συζήτηση στο θέμα του Write-off προχθές, είπα και 'γω να κάτσω να γράψω κάτι για τον διαγωνισμό, όμως απ' ότι βλέπω δεν παίζει να πάρω μέρος.

Με 3,8κ λέξεις δεν νομίζω πως μπορώ να καταφέρω να γράψω κάτι αξιοπρεπές...

Μέχρι τώρα γράφω μόνο πολυσέλιδες ιστορίες, οπότε ο,τι προσπάθεια έκανα ξέφευγε τρελά.

Αυτό που κατέλειξα πως θέλω να κάνω είναι μάλλον ένα μικρού μήκους μυστήριο ή κάτι παρόμοιο, που το resolution θα έρχεται στο τέλος, ή κάτι τέτοιο, όμως... i dunno. 

My mind waffafled. 

Καμία συμβουλή από τους πιο παλιούς;  :wacko:

 

Ε, γενικά, αν  έχεις χρόνο,  το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι  να κοιτάξεις ιστορίες από προηγούμενους διαγωνισμούς για να δεις πώς το  διαχειρίστηκαν άλλοι.

Νομίζω ιδανική είναι η ιστορία της Ειρήνης(της διοργανώτριας μας ) από τον προηγούμενο διαγωνισμό που είχε πάρει και -δικαίως- την πρωτιά :)

Ο λόγος που προτείνω την συγκεκριμένη δεν είναι ότι θέλω να   την καλοπιάσω(αυτό θα γίνει αργότερα :D) αλλά επειδή χωράει σε 3.500 λέξεις(ούτε καν 3.850!)  μία ιστορία με σωστό βαθμό πολυπλοκότητας και μία πολύ  όμορφη γραφή(ακόμα την θυμάμαι την πρώτη φράση ^_^)

 

Γενικά,   συνήθως  σε  διηγήματα με <4.000   λέξεις καλό είναι η πλοκή να μην  απίστευτα περίπλοκη  γιατί είναι -προφανώς- πολύ λίγος χώρος για να μας διηγηθείς τον άρχοντα των δαχτυλίδιων.  Παίξε 'μπάλα'  με πιο απλά πράματα Και όσο περισσότερο Focus μπορείς να κάνεις στους χαρακτήρες σου -κατ'εμέ- τόσο το καλύτερο. Ιδίως αν μου το συνδιάσεις και με μία καλή γραφή.

 

Και  trust me οι μισοί διαγωνιζόμενοι θα σκοτώναμε για χίλιες λέξεις παραπάνω.

 

--

In other news,  620~ λέξεις  και αρχίζω κι εγώ να αναρωτιέμαι αν η ιστορία μου χωράει  ή όχι στο  όριο :p Η ιστορία  χωράει και παραχωράει αλλά ελέω Ναγιούργιας το μέσο διήγημα για το έτος 2016 είναι στις 11.000 λέξεις και έχουμε παρενέργειες !

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή έχω να σου δώσω κι ας μην είμαι παλιός ούτε έμπειρος.

Το όριο λέξεων είναι θεωρητικά "εχθρός" σου αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν σύμμαχο.

 

Πάντα όταν γεννάμε μία ιδέα θέλουμε να την αποδώσουμε όσο πιο αναλυτικά και περιγραφικά γίνεται. Όταν γράφεις ένα βιβλίο, δεν σε νοιάζει το όριο. Γράφεις και γράφεις μέχρι να έρθει η στιγμή του editing.

Στην περίπτωση του διαγωνισμού, ξεκινάς την πρώτη προσπάθεια και μπορεί να φτάσει από 3000 λέξεις μέχρι και 5000. Δεν έχει σημασία. Βγάζεις το πρώτο draft.

Μετά το διαβάζεις. Ξεκινάς να σκέφτεσαι "αυτή η σκηνή παίζει άμεσο ρόλο;" , "Αυτός ο χαρακτήρας έπρεπε να μπει; Βοηθάει καθόλου;" , "Αυτή η μάχη μήπως κρατάει παραπάνω;"

Με τέτοια μεθοδικότητα μπορείς να κόψεις πολύ πράγμα και μετά να βγάλεις κάτι αξιοπρεπές. Όχι όσο αναλυτικό ή πλούσιο θα ήθελες, αλλά με νόημα και ουσία. Και μέσα στο όριο.

 

ΣΚέψου το θέμα του διαγωνισμού και χτίσε μία ιστορία γύρω του. Να έχει βασικά πράγματα και 1-2 στοιχεία που θα μας τραβήξουν. Όλα μετά είναι θέμα δοκιμών και εμπειρίας ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κλάδεμα, σχόλια και έτοιμος. Λογικά μέσα στη βδομάδα θ` ανεβεί. Δεν δίνω καμιά υπόσχεση όμως... :whistling: Δημήτρη σου κλέβω τους Haggard για λίγο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=mreWqd_9PAA

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανέβει και από τώρα, έχουμε καιρό ακόμα.

 

Oκ, θα περιμένω τότε. No problemo.  :8): Μπορεί να θελήσω να αλλάξω κάτι μετά, οπότε καλύτερα να μη βιαστώ.

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ....Σας έλειψα;

Τι χαρά κάνω που σας βλέπω τόσο δραστήριους δεν λέγεται!

Να συμβουλεύσω τους νεότερους (και τους παλαιούς) ότι είναι καλύτερα να παίρνουμε και να χρησιμοποιούμε όλο το χρόνο που μας δίνεται. Καλύτερα να το περνάτε το διήγημά σας ξανά και ξανά, μέχρι τελευταία στιγμή, παρά να το ανεβάσετε βιαστικά και μετά να βλέπετε ότι θα μπορούσατε να είχατε διορθώσει αυτό ή το άλλο σημείο. Οπότε, καθυστερήστε όσο σας παίρνει...

 

Μουσικούλα;

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πρέπει για μια βραδιά συγγραφής η μουσική σου Ειρήνη.

Τι γίνεται; Πως τα πάτε εκεί έξω οι λοιποί συνδιαγωνιζόμενοι; Γράφετε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γράφουμε, τεστάρουμε, ξαναγράφουμε, κόβουμε, ράβουμε, ξυλώνουμε.

Σαν να πλέκω πουλόβερ νιώθω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η συγγραφή θέλει θυσίες. Μην ακούω γκρίνιες, μανάρια μου. Γράφτε, γράφτε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγότερο από δύο βδομάδες...μαύρος πύργος θα υψωθεί στην ομίχλη. Και μία αδιόρατη φιγούρα στο μπαλκόνι θα αγναντεύει το κενό. Φωνές και μουσική θα πλανάται στον αέρα γύρω της. Χωρίς να υπάρχει τέλος διαδρομής.

Μέσα από το...άδειο δωμάτιο του πύργου

 

Stay tuned.

post-1599-0-67082000-1473715306_thumb.jpg

Edited by Ballerond
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Oh Ballerond....

 

Κάτι τέτοια μας τάζετε και δεν βλέπουμε την ώρα!

Κι έτσι προχωράει και η δεύτερη βδομαδούλα μας......

 l-99689.jpg (Κι όποιος δεν γράφει, θα στείλω τον δράκο μου να σας τσουρουφλίσει....)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτάσει αισίως στις 400 λέξεις. Μιλάμε για απίστευτες συγγραφικές ταχύτητες.

Δεν ανεβάζω ακόμα τίζερ, μη δεσμεύομαι από τώρα.  :p  Ας φτάσω πρώτα τις 3.500 λέξεις και μετά. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

"Χωρίς να κοιτάζει πίσω, έτρεξε με όλη της την δύναμη. Από το παρελθόν, τον εαυτό της, ίσως και από το ίδιο της το μέλλον. Πως, όταν οι γραμμές της μοίρας έχουν μπλεχτεί τόσο, μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το πεπρωμένο του; Έκλεισε τα μάτια και έσφιξε τα δόντια, σίγουρη πως θα τα καταφέρει. Τα πόδια της έχασαν ξαφνικά της ισορροπία τους, καθώς το σπαθί περνούσε από το στομάχι της, γεμίζοντας με αίματα το πέτρινο πάτωμα"

Κάτι τέτοιο; κάνει σαν teaser? 

Πέρα από την ανικανότητα μου να γράφω με όριο, το μάρκετινγκ μου είναι το χειρότερο πράγμα :p 

Μάλλον θα προσπαθήσω τελικά, και ο,τι βγει, worst case scenario δεν το ανεβάζω!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ναί καλά τα πας, κάτι τέτοιο εννοούμε.

Και που να δεις το δικό μου μάρκετινγκ! Χρειάστηκα βοήθεια για να κάνω και τα πιο βασικά για να κάνω μια προσπάθεια σε εκδοτικό οίκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..