Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, έκανα μια ανάγνωση όλες τις ιστορίες, τις ξαναέκανα, και τώρα είμαι στην φάση που πρέπει να αποφασίσω να ψηφίσω και να σχολιάσω.

Να είμαι ειλικρινής, ήξερα πως το δικό μου θα το έβαζα στον πάτο, λόγο κανονισμών and everything, αλλά δεν περίμενα να είναι και η άποψη μου με τόσο μεγάλη σιγουριά. Better luck next time, i s'pose. 

Επίσης, ερώτηση: Στο τέλος οι ψήφοι συμψηφίζονται στο σύνολο των πόντων (Δηλαδή, αν εγώ έβαλα κάτι στην θέση 15 παίρνει 15 πόντους) και το τελικό αποτέλεσμα είναι το αθροιστικό; Επίσης, θα γνωρίζουμε πόσους πόντους πήραμε συνολικά; 
Απλά βάζω στοιχήματα με τον εαυτό μου, γι' αυτό ρωτάω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Κι εγώ βάζω στοιχήματα με τον εαυτό μου πολλές φορές αλλά πάντα χάνω :p

Έχουμε 14 ιστορίες σωστά; Αυτή που θα βάλεις πρώτη παίρνει 14 πόντους και η τελευταία 1 ποντο.

Αν βάλουμε την ίδια ιστορία πρώτη θα πάρει 28 πόντους κ.ο.κ.

Στο τέλος αθροίζονται. Και ναι θα ξέρουμε πόσους πόντους πήρε ο καθένας ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσετε, παιδιά, ότι οι συγγραφείς ψηφίζουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Είχαμε συμμετοχές να ακυρώνονται στους τελευταίους 2 ή 3 διαγωνισμούς επειδή συγγραφείς ξέχασαν ή δεν πρόλαβαν να ψηφίσουν. Οπότε, αν και δεν υπάρχει βιασύνη, φροντίστε να το έχετε στο μυαλό σας ότι η ψηφοφορία για τους συγγραφείς δεν είναι προαιρετική, μόνο για τους αναγνώστες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως και έσπασες την παράδοση της πρώτης αναγνώστριας και σχολιάστριας και άφησες την τιμή στον Ονειραφέντη;

Link to comment
Share on other sites

Μορφέας, η πρώτη αναγνώστρια :D

(Πλάκα κάνω :p)

 

Υ.Γ  Καλά το πάτε μέχρι στιγμής εσείς οι τρεις που έχω διαβάσει :)

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαστε πολλοί μαζεμένοι εδώ, βρίσκω την ευκαιρία να αναφέρω/υπενθυμίσω ότι θα ήταν καλό, και για τις ιστορίες σας και για τη διευκόλυνση των άλλων μελών, να χρησιμοποιείτε τα tags όταν ανεβάζετε μια νέα ιστορία. Στις ιστορίες του διαγωνισμού έβαλα το tag FANTASY σε όποιες έλειπε, αλλά όταν κάνετε μόνοι σας μπορείτε να βάζετε και πιο συγκεκριμένα tags.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως και έσπασες την παράδοση της πρώτης αναγνώστριας και σχολιάστριας και άφησες την τιμή στον Ονειραφέντη;

Τουλάχιστον το βραβείο της "πρώτης αναγνώστριας" παρέμεινε εντός συζυγικής στέγης, οπότε θα μπει κι αυτό δίπλα στη συλλογή της Πυργοδέσποινας. Μην ανησυχείς, για κείνη δουλεύουμε όλοι. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Αυτό δεν το είχα σκεφθεί!

 

Δεν ήξερα ότι ήταν απαραίτητες οι ετικέτες στις ιστορίες, δεν είχα βάλει ποτέ μου ως τώρα σε ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Αυτό δεν το είχα σκεφθεί!

 

Δεν ήξερα ότι ήταν απαραίτητες οι ετικέτες στις ιστορίες, δεν είχα βάλει ποτέ μου ως τώρα σε ιστορία.

 

Είναι σχετικά καινούριο feature των Βιβλιοθηκών. Αν προσέξεις, μόνο οι πιο καινούριες ιστορίες έχουν tags. Απαραίτητο, ντε και καλά, δεν είναι, αλλά μπορεί να διευκολύνει κάποιον που ψάχνει κάποια συγκεκριμένη υποκατηγορία, και όσο περισσότερο τα χρησιμοποιούμε τόσο πιο εύχρηστες θα γίνουν οι Βιβλιοθήκες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν το είχα προσέξει. ευχαριστώ για την ενημέρωση Mesmer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Read 9/14. Και ποδαρικό στην ψηφοφορία έγινε ήδη από έναν/ μια εκ των συμμετεχόντων. Δεν σας λέω ποιος ή ποια έσπασε το ρόδι!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το σταύρωμα δηλαδη; :p

Πάντως θα ήθελα να δω σχόλια από όλους στις ιστορίες ακόμα κι ας μην είναι υποχρεωτικό (όπωε η ψηφοφορία).

Μας βοηθάει όλους πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε το σταύρωμα δηλαδη; :p

Πάντως θα ήθελα να δω σχόλια από όλους στις ιστορίες ακόμα κι ας μην είναι υποχρεωτικό (όπωε η ψηφοφορία).

Μας βοηθάει όλους πολύ

Ναι, παιδιά. Όσο περισσότεροι μπορείτε, σχολιάστε. Βοηθάει.... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να δω σχόλια από όλους στις ιστορίες ακόμα κι ας μην είναι υποχρεωτικό (όπωε η ψηφοφορία).

Μας βοηθάει όλους πολύ

 

Ναι, σόρρι γι' αυτό έχω μείνει πίσω, αλλά θα ανακάμψω!

Καλή  αρχή λοιπόν!

 

----

A, και πριν ψηφίσετε στείλτε κι ένα pm να  κανονίσουμε λίγο 'λαδάκι' για να 'γλιστράει' καλύτερα η ψήφος στην κάλπη ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να γράψω στο thread τα διηγήματα που διάβασα με τη σειρά που τα ψήφισα;; Αν όχι , με ποιο σκεπτικό; Στο flash fiction live οι ψήφοι είναι φανεροί. Μήπως θα έπρεπε να είναι κι εδώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο ffl ειναι λιγοτερες οι συμμετοχες και αμεση η συμμετοχη. Εδω ομως ψηφιζουμε ολοι και ολα τα διηγηματα οχι μονο το καλυτερο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εβδομάδα πέρασε, κάποια αποτελέσματα έχουν αρχίσει να αχνοφαίνονται και η αυτοκράτειρα Ιρμάντα παρακολουθεί από το θεωρείο τους μονομάχους στην αρένα. Εκείνη έχει στοιχηματίσει στο φαβορί αλλά θέλει να δει ποιοι άλλοι θα διακριθούν. Ο συνδιοργανωτής Μέσμερ κάθεται άνετα και παρακολουθεί, απολαμβάνει το θέαμα. Και οι μονομάχοι, πάνω στην άμμο, κάτω από τον ανηλεή ήλιο συνεχίζουν τον ακόμα πιο ανηλεή αγώνα για την επικράτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σκοπό να σχολιάσω σε όλα, απλά για να το κάνω σημαίνει πως έχω καταλήξει κάπου.

Ξέρω πως γενικά δεν είμαι σε καμία θέση να σχολιάζω δουλειές καλύτερων από εμένα, όμως από την στιγμή που η κριτική βοηθάει, απ' όπου και να έρχεται, παραλείποντας το condescending filler προσπαθώ να βρίσκω κάτι "εποικοδομητικό", so y'know. 

Στο μυαλό μου θέλει λίγο παραπάνω σκέψη (Παρότι άφησα σχόλιο σε μια ιστορία πως δεν μπορώ να αποφασίσω αν μου αρέσει η όχι. Είμαι πολύ απόλυτος άνθρωπος, γκουχ γκουχ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και 'γω λόγω τρελού προγράμματος (όπως όλων άλλωστε) δεν εχω καταφέρει ακόμη να διαβάσω όλες τις ιστορίες. Μέσα στη βδομάδα θα το καταφέρω και το σίγουρο είναι ότι θα γράψω σχόλιο για όλες. Καλή συνέχεια :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να γράψω στο thread τα διηγήματα που διάβασα με τη σειρά που τα ψήφισα;; Αν όχι , με ποιο σκεπτικό; Στο flash fiction live οι ψήφοι είναι φανεροί. Μήπως θα έπρεπε να είναι κι εδώ;;;

Καλησπέρα φίλε μου! Οι κανόνες για τους διαγωνισμούς είναι εντελώς διαφορετικοί από ότι στα παιχνίδια. Εκεί η ψηφοφορία είναι φανερή, εδώ δεν είναι. Δίνεται περισσότερη βαρύτητα στους διαγωνισμούς, συνήθως λαμβάνουν περισσότερα άτομα μέρος, κ.λπ. Όταν με το καλό τελειώσουμε και βγει ο νικητής, μπορεί κάποιος αν θέλει να πει τί και ποιον ψήφισε. Το σκεπτικό για αυτό είναι ότι μπορεί να επηρεαστεί η ψήφος μελών αν βγαίνει ο καθένας και λέει την προτίμησή του. Για τον ίδιο λόγο άλλωστε αποφεύγουν οι συμμετέχοντες να απαντούν και στα σχόλια. Για να μην επηρεαστεί ο οποιοσδήποτε στην ψήφο του.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://community.sff.gr/topic/13125-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD/

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να δω σχόλια από όλους στις ιστορίες ακόμα κι ας μην είναι υποχρεωτικό (όπωε η ψηφοφορία).

Μας βοηθάει όλους πολύ

 

Συμφωνώ απόλυτα, τα σχόλια είναι εξαιρετικά χρήσιμα. Κι επειδή μ' αρέσει κιόλας (είναι εξάσκηση) προσπαθώ να σχολιάσω σε όλους, αν και εντάξει, ως αρχάρια που είμαι...

Δυστυχώς, λόγω φορτωμένου προγράμματος δεν πρόλαβα να σχολιάσω σε όλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκοπεύω να σχολιάσω σε όλα, κυρίως γιατί, πέρα από τις χρήσιμες συμβουλές, ξέρω οτι είναι ένα όμορφο συναίσθημα να μοιράζεσαι εντυπώσεις για το έργο σου! Κακά τα ψέμματα: δεν το φτιάχνουμε μόνο για τους εαυτούς μας. Που και που θες κι αυτό το ερμο-feedback για να σου δώσει κουράγιο ή κατευθύνσεις (γράφοντας είναι σαν να περπατάς με σκυφτό το κεφάλι. Καλό είναι καμιά φορά να σηκώνεις το βλέμμα και να βλέπεις που πηγαίνεις). ;-)

Απόψε θα συνεχίσω το διάβασμα, και ευελπιστώ να σχολιάσω αύριο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια άσχετη ερώτηση: υπάρχουν κάποιοι τεχνικοί κανόνες σύμφωνα με τους οποίους θα βαθμολογίσουμε τα κείμενα; Δηλαδή πχ πρώτα κρίνεται από την γραφή, μετά την πλοκή, μετά την σύνδεση με το θέμα κτλ ή απλώς τα βάζουμε με την σειρά που μας άρεσε; Ρωτάω γιατί αν ισχύουν κάποιοι  άγραφοι κανόνες, τότε θεωρώ πως θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται και ως κριτήριο η ηλικία για να είναι πιο δίκαιο για τους νεώτερους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν κανονες, Γρηγορη. Καθενας βαθμολογει με βαση το προσωπικο του κριτηριο και τα πραγματα που ο ιδιος θεωρει σημαντικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, βάζεις τις ιστορίες με τη σειρά που θεωρείς ότι πρέπει. αν έχεις εσύ κάποια κριτήρια σκεφθείς μπορείς να τα εφαρμόσεις αλλά δεν έχουμε κανόνες για κάτι τέτοιο.

 

Απάντηση ντούμπλεξ όπως βλέπεις φίλε μου!

Edited by WILLIAM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..