Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελείωσα το Ρέκβιεμ του Graham Joyce. Μετά το tooth fairy και το Σκοτεινό Ημερολόγιο, περίμενα να διάβαζα κάτι τουλάχιστον καλό... Τζάμπα το περίμενα.

 

Θα πιάσω το Teatro Grottesco του Thomas Ligotti εντός ολίγου.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω το Pedro Paramo του Juan Rulfo και ξεκινάω το Άσε το κακό να μπει ! Έχω ακούσει κάλα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο Φύλακας στη Σίκαλη, του Σάλιντζερ.

 

Πλάκα κάνεις. Αυτό διαβάζω κι εγώ τώρα, και παίζει να το άρχισα και την ίδια μέρα με σένα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

 

+1 σ' αυτό.

 

Εγώ μόλις τελείωσα το BONK της Mary Roach (ευγενές δωράκι του κυρίου mman από τον διαγωνισμό ε.φ.) και ξαναπιάνω το Before they are Hanged, δεύτερο τόμο του The First Law του Joe Abercrombie.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξεκείνησα το " Έντεκα Λεπτά" του Κοέλιο...για να περάσει η ώρα (stanley, μην με βρήσεις:lol:)

Link to comment
Share on other sites

The Stainless Steel Rat Wants You, του Harry Harrison

 

Άλλη μια εξωφρενική περιπέτεια του ιδιοφυούς κλέφτη James Bolivar DiGriz ή "Slippery Jim", που αυτή τη φορά έχει ως αποστολή να σώσει τον κόσμο από την εισβολή κακάσχημων και βδελυρών εξωγήινων που θέλουν να εξολοθρεύσουν το ανθρώπινο είδος επειδή στα δικά τους μάτια είναι κακάσχημο και βδελυρό! Μια γρήγορη και ανάλαφρη περιπέτεια με πολύ χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

 

+1 σ' αυτό.

 

Αν εξαιρέσουμε δυο φωνούλες μέσα μου που η μια φωνάζει "LotR clone" και η άλλη "DnD Session" καλούλι είναι. Ότι θα το διαβάσω όλο, θα το διαβάσω, δεν τίθεται θέμα. Τώρα για δεύτερη φορά δεν ξέρω, το μέλλον (και η ποιότητα της συνέχειας) θα δείξει.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

 

+1 σ' αυτό.

 

Αν εξαιρέσουμε δυο φωνούλες μέσα μου που η μια φωνάζει "LotR clone" και η άλλη "DnD Session" καλούλι είναι. Ότι θα το διαβάσω όλο, θα το διαβάσω, δεν τίθεται θέμα. Τώρα για δεύτερη φορά δεν ξέρω, το μέλλον (και η ποιότητα της συνέχειας) θα δείξει.

 

Η μεγαλύτερη αντιγραφή-λογοκλοπή στην ιστορία της λογοτεχνίας. Για να σου αρέσει αυτό το βιβλίο, δεν πρέπει να έχεις διαβάσει Τόλκιν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βιβλία που διαβάζω θα μπούνε στην άκρη γιατί βάζω κάτω το πολυαναμενόμενο Cryoburn της Lois McMaster Bujold, το τελευταίο μυθιστόρημά της με ήρωα τον Miles Vorkosigan. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

 

+1 σ' αυτό.

 

Αν εξαιρέσουμε δυο φωνούλες μέσα μου που η μια φωνάζει "LotR clone" και η άλλη "DnD Session" καλούλι είναι. Ότι θα το διαβάσω όλο, θα το διαβάσω, δεν τίθεται θέμα. Τώρα για δεύτερη φορά δεν ξέρω, το μέλλον (και η ποιότητα της συνέχειας) θα δείξει.

 

 

Ναι, τις άκουγα κι εγώ αυτές τις φωνούλες. Είχαν ξελαρυγγιαστεί, θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βιβλία που διαβάζω θα μπούνε στην άκρη γιατί βάζω κάτω το πολυαναμενόμενο Cryoburn της Lois McMaster Bujold, το τελευταίο μυθιστόρημά της με ήρωα τον Miles Vorkosigan. :D :D

Pixie γνωρίζεις αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά το ''Τα Σύνορα του Απείρου''; Έχω από εκδόσεις Παρά Πέντε In Orbit τα ''Λαβύρινθος'' και ''Τα Όρη του Θρήνου'', αλλά αν δεν κάνω λάθος το πρώτο που ανέφερα είναι μέρος τριλογίας, μαζί με τ' άλλα δύο. Οπότε αν είναι έτσι, δεν γίνεται να τα ξεκινήσω μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τον Ξένο, του Αλμπέρ Καμύ. Πολύ ωραίο φαίνεται. Είναι και μικρό, θα το έχω τελειώσει μέχρι το μεσημέρι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Pixie γνωρίζεις αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά το ''Τα Σύνορα του Απείρου''; Έχω από εκδόσεις Παρά Πέντε In Orbit τα ''Λαβύρινθος'' και ''Τα Όρη του Θρήνου'', αλλά αν δεν κάνω λάθος το πρώτο που ανέφερα είναι μέρος τριλογίας, μαζί με τ' άλλα δύο. Οπότε αν είναι έτσι, δεν γίνεται να τα ξεκινήσω μόνα τους.

 

Δημήτρη, απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου. Αν δεν είχε μεταφραστεί στα ελληνικά πώς θα ήξερες ότι λέγεται "τα Σύνορα του Απείρου"; friends.gif Πάντως επειδή τα έχω διαβάσει και τα τρία δεν έχουν καμιά σοβαρή σύνδεση μεταξύ τους, εκτός από το ότι και τα τρία έχουν ήρωα τον Μάιλς Βορκοσίγκαν. Είναι γραμμένα σαν αυτοτελή, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα -νομίζω- να τα διαβάσεις με ό,τι σειρά να 'ναι. Από την άλλη η Πίξι είναι η ειδική στον Βορκοσίγκαν, οπότε μάλλον πρέπει ν περιμένεις και τη δική της γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Pixie γνωρίζεις αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά το ''Τα Σύνορα του Απείρου''; Έχω από εκδόσεις Παρά Πέντε In Orbit τα ''Λαβύρινθος'' και ''Τα Όρη του Θρήνου'', αλλά αν δεν κάνω λάθος το πρώτο που ανέφερα είναι μέρος τριλογίας, μαζί με τ' άλλα δύο. Οπότε αν είναι έτσι, δεν γίνεται να τα ξεκινήσω μόνα τους.

 

Δημήτρη, απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου. Αν δεν είχε μεταφραστεί στα ελληνικά πώς θα ήξερες ότι λέγεται "τα Σύνορα του Απείρου"; friends.gif Πάντως επειδή τα έχω διαβάσει και τα τρία δεν έχουν καμιά σοβαρή σύνδεση μεταξύ τους, εκτός από το ότι και τα τρία έχουν ήρωα τον Μάιλς Βορκοσίγκαν. Είναι γραμμένα σαν αυτοτελή, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα -νομίζω- να τα διαβάσεις με ό,τι σειρά να 'ναι. Από την άλλη η Πίξι είναι η ειδική στον Βορκοσίγκαν, οπότε μάλλον πρέπει ν περιμένεις και τη δική της γνώμη.

 

Ναι ok, το ήξερα ότι ''είχε μεταφραστεί'' και αυτό, μιας και υπάρχει αναγγελία του στις πρώτες σελίδες των δύο άλλων βιβλίων που ανέφερα. Μεταφράστηκε όμως; Είχα τις αμφιβολίες μου γιατί πολλές φορές εκδοτικοί οίκοι στο παρελθόν ξεκινούσαν την έκδοση ν- λογιών, χωρίς όμως να προχωρούν στην ολοκλήρωση τους. Μην έχοντας πετύχει πουθενά λοιπόν το ''Τα Σύνορα του Απείρου'' δεν μπορούσα να είμαι και σίγουρος για του λόγου το αληθές. Καλό το ότι είναι αυτοτελή. Έτσι μπορούν να διαβαστούν και χωρίς αυτό το τελευταίο. Ευχαριστώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλα και το "Το σκυλι του πολεμου και ο πονος του κοσμου" απο Μουρκοκ μεταφραστηκε,μπηκε στις λιστες του Αιολου και ακομη περιμενω να το δω στα βιβλιοπωλεια συνεπως καλα εκανε και ρωτησε.Τα 2 αυτα βιβλια τα ειχα βρει αλλα διστασα να τα παρω γιατι δεν ηξερα οτι ειναι αυτοτελη και τωρα πλεον ειναι δυσευρετα.

Link to comment
Share on other sites

Lords and Ladies by Ser Terry Prachett. Αχ, και μου είχε λείψει! Ειδικά, μετά το φιάσκο με το Black Trillium, ανάσανα:holiday:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την σειρά Orbit των εκδόσεων Παρά Πέντε, στο παζάρι βιβλίου πέρυσι πήρα κάποια από τα βιβλία της σειράς. Υπάρχει πιθανότατα να είναι και στο φετινό παζάρι.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ragtime, του Ε.Λ. Ντόκτοροου. Ο Μήνας έχει μπει πολύ δυνατά, με καταπληκτικά βιβλία και πολύ καλούς συγγραφείς.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον πρώτο τόμο "Σπαθί των Σανάρα" του Terry Brooks.

 

Ωχ καλό κουράγιο... τί λες να συνεχίσεις και με τον δεύτερο? :dazzled:

 

+1 σ' αυτό.

 

Αν εξαιρέσουμε δυο φωνούλες μέσα μου που η μια φωνάζει "LotR clone" και η άλλη "DnD Session" καλούλι είναι. Ότι θα το διαβάσω όλο, θα το διαβάσω, δεν τίθεται θέμα. Τώρα για δεύτερη φορά δεν ξέρω, το μέλλον (και η ποιότητα της συνέχειας) θα δείξει.

 

 

Ναι, τις άκουγα κι εγώ αυτές τις φωνούλες. Είχαν ξελαρυγγιαστεί, θα έλεγα.

 

 

Εμένα πάλι, μου έλεγαν: "Κλείστο, κλείστο, κλείστο".

 

 

Τέλειωσα (επιτέλους!) το απίστευτα βαρετό και ανούσιο Judas Unchained του Hamilton και άρχισα το "δικό μας" κοράκι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Αίμα πάνω από την πόλη, του Ντάσιελ Χάμετ. Στα αγγλικά, ο τίτλος είναι The Glass Key, αλλά ο τίτλος που δόθηκε στα ελληνικά, από τις εκδόσεις ΒΙΠΕΡ που έχω, πουλάει περισσότερο laugh.gif. Πάντως, από τις πρώτες σελίδες, φαίνεται πως θα το ευχαριστηθώ. (ο Σολζενίτσιν που έλεγα ν'αρχίσω, πάει για αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω το Pedro Paramo του Juan Rulfo

 

:worshippy:

 

Μόλις το διάβασα για δεύτερη φορά και θα μπορούσα να το διαβάσω και τρίτη και τέταρτη....υπέροχο βιβλίο.

Τέλειωσα και τον Οδυσσέα του Τζόυς. Κλασσικό, σε μερικά σημεία μου φάνηκε κουραστικό, αλλά αντιλαμβάνεσαι εύκολα γιατί

θεωρείται τόσο κλασσικό. Επίσης ο 'εσωτερικός μονόλογος' που χρησιμοποιεί ως τεχνική γραφης ίσως αποδειχτεί ενδιαφέρουσα, σε όσους

ασχολούνται και με τη συγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..