Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω τις Αναμνήσεις από το Σπίτι των Πεθαμένων, του Ντοστογιέφσκι. Είναι καλό. Είναι αργό. Πολύ αργό.

 

το διάβασα και εγώ. όπως κάθε βιβλίο του Ντοστογιέφσκι είναι πολύ περιγραφικό όσον αφορά τις ψυχικές καταστάσεις των ανθρώπων και τους χαρακτιρισμούς τους. Εμένα μου άρεσε, πολύ ωραίες περιγραφές...

Εγώ ξεκείνησα το "Λευκές νύχτες και άλλες νουβέλες" του Ντοστογιέφσκι....

τυχαίο? δεν νομίζω..:D

Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ τελείωσα δύο βιβλία ταυτοχρόνως. Το "Κοράκι σε Άλικο Φόντο" του συφφορουμίτη Λευτέρη Κεραμίδα (σχόλια σε λίγο στο σχετικό τόπικ), καθώς και τους "Μύκητες από τον Γιογγόθ", του Χ. Φ. Λάβκραφτ. Αυτό το δεύτερο το βρήκα κάπως πρώιμο, αλλά ωστόσο μπολιασμένο με όλα τα συστατικά (και κάποιες ιδέες) που αργότερα ο Λάβκραφτ θα τα έκανε αριστουργήματα της λογοτεχνίας τρόμου. Ακόμη και στα ποιήματα φαίνονταν αυτές οι τάσεις να μεγαλουργήσει.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σημειώσεις για δολοφόνους, του Τζόναθαν Σάντλοφερ. Πολύ ωραία γραφή, ενδιαφέρον σενάριο με πολλές υποσχέσεις, και πολλά σκίτσα μέσα στο κείμενο, μιας και ο συγγραφέας είναι και σκιτσογράφος/ζωγράφος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Παιδί 44 του Tom Rob Smith και δείχνει να τα πηγαίνει καλάάάάάά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό το είχα βάλει από καιρό στο μάτι αλλά ποτέ δεν το ρίσκαρα. Περιμένω την γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Παιδί 44 του Tom Rob Smith και δείχνει να τα πηγαίνει καλάάάάάά.

 

και εγώ το ψήνω αυτο. Λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησα σήμερα και έχω διαβάσει περιπου 150 σελ. Δείχνει πάρα πολύ καλό κάτι σαν τις Ζωές των άλλων (την ταινία).

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησα σήμερα και έχω διαβάσει περιπόυ 150 σελ. Δείχνει πάρα πολύ καλό κάτι σαν τις Ζωές των άλλων (την ταινία).

 

δέν την έχω δεί. Για ενήλικες είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βιβλίο. Αλλά πολυ τραβηγμένος ο ζόφος με τον οποίο ενδύεται η πραγματικότητα του καθεστώτος. Σχεδόν γκροτέσκος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βιβλίο. Αλλά πολυ τραβηγμένος ο ζόφος με τον οποίο ενδύεται η πραγματικότητα του καθεστώτος. Σχεδόν γκροτέσκος.

 

Μπορεί να έχεις και δίκιο αν και είχα καιρό να διαβάσω τόσο απολαυστικό βιβλίο των 500 σελίδων σε μία μέρα. Απο το πρωί όλο το άφηνα και όλο το ξανάπιανα, αλλά μου άρεσε πολύ και η ζοφερή του ατμόσφαιρα που πάντα τα χειρότερα μπορούν να συμβούν και οι λίγο απότομες μεταστροφές των ηρώων του και

και το happy end. Ε μετά απο τόσα που πέρασαν δεν ήθελα να την πατήσουν (αν και αυτό με το τμήμα ανθρωποκτονιών της Μόσχας πολύ αμερικάνικο μου έκανε).

 

 

Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ είναι σαφές το πότε και πού συμβαίνουν όλα αυτά (το βιβλίο ξεκινάει με ένα περιστατικό στα 1933 και τα υπόλοιπα συμβαίνουν 20 χρόνια μετά) λίγο πρίν και λίγο μετά το θάνατο του Στάλιν, ενώ στο τέλος υπάρχει και χάρτης των περιοχών που τριγυρίζουν οι ήρωες, πολλές φορές δεν το συνειδητοποιούσα. Όλα αυτά θα μπορούσαν να συμβαίνουν οπουδήποτε και οποτεδήποτε. Κάτω από τις ίδιες συνθήκες οι άνθρωποι συμπεριφέρονται πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο και αυτό ήταν ένα από τα θετικότερα στοιχεία νομίζω του βιβλίου.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα άλλο ένα αστυνομικό θρίλερ των εκδόσεων Bell, το καινούργιο Ο δρόμος της εκδίκησης, του Ρικ Μοφίνα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα αγγλικά το The Curious Incident of the Dog in the Night-time, του Mark Haddon. Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες, και μου φαίνεται καλό και διαφορετικό από τα άλλα βιβλία που διάβασα φέτος. Και ευτυχώς η γραφή είναι εύκολη, και το ευχαριστιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

αφού τελείωσα το "Ο παλαιοβιβλιοπόλης Μέντελ και η Αόρατη συλλογή" -πραγματικά φανταστικό βιβλίο-....ξεκείνησα και εγώ το "Παιδί 44". Είμαι στην 70 σελίδα και φαίνεται ωραίο, γραφή εύκολη και ωραίο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το Brave New World του Huxley-ειμαι στα τελειωματα τωρα,καλα μεγαλοφυια ο ανθρωπος imo ανωτερος του Orwell οσων αφορα το οραμα του για το μέλον.

[ http://www.recombinantrecords.net/images/2009-05-Amusing-Ourselves-to-Death.png ]

Και επισης εχω αρχισει τα Παθη του νεαρου Βερθερου του Γκαιτε,το πρωτο βιβλιο που αρχισε το φαινομενο των copycat suicides.:)

Ηταν και το αγαπημενο του Ναπολεωντα-δεν του το χα οτι ηταν τοσο ευαισθητη ψυχη ο κοντος ειναι η αληθεια.

Edited by Dimitraaa
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα αγγλικά το The Curious Incident of the Dog in the Night-time, του Mark Haddon. Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες, και μου φαίνεται καλό και διαφορετικό από τα άλλα βιβλία που διάβασα φέτος. Και ευτυχώς η γραφή είναι εύκολη, και το ευχαριστιέμαι...

 

To είχα διαβάσει πέρισυ, και μου άφησε φοβερά καλές εντυπώσεις. Πρόσεξε τους αριθμούς των κεφαλαίων.

 

Διαβάζω το The Character of Physical Law του Richard P. Feynman.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Blood of Ambrose του James Enge. θ' ανοίξω ένα τόπικ αύριο το απόγευμα με σχόλια, γιατί είναι σειρά και γιατί είμαι μάλλον διχασμένη από την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την επταλογία του Χάρρυ Πόττερ, που ξεκίνησα να διαβάζω με την κόρη κάπου τον Απρίλιο. Φιου!

 

Και ξεκίνησα άλλη πολυλογία (αυτή μόνη μου): The Malazan Book of the Fallen του Steven Erikson. Το πρώτο βιβλίο έχει τίτλο Gardens of the Moon και έχω ενθουσιαστεί θα έλεγα. Κοιτάχτε τι ωραία που τα λέει, μα όχι κοιτάχτε!

 

With dawn a blade-thin crimson streak at their backs, the Black Moranth, crouching on the high saddles of their Quorl mounts, glittered like diamonds slick with blood...

 

Δώσεεεεεε!...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την επταλογία του Χάρρυ Πόττερ, που ξεκίνησα να διαβάζω με την κόρη κάπου τον Απρίλιο. Φιου!

 

Και ξεκίνησα άλλη πολυλογία (αυτή μόνη μου): The Malazan Book of the Fallen του Steven Erikson. Το πρώτο βιβλίο έχει τίτλο Gardens of the Moon και έχω ενθουσιαστεί θα έλεγα. Κοιτάχτε τι ωραία που τα λέει, μα όχι κοιτάχτε!

 

With dawn a blade-thin crimson streak at their backs, the Black Moranth, crouching on the high saddles of their Quorl mounts, glittered like diamonds slick with blood...

 

Δώσεεεεεε!...

δύο λέξεις: Carsa Orlong.

Όταν με το καλό φτάσεις στο House of Chains θα με θυμηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Join the club,Kelaino!

Τα κεφαλαια στο βιβλιο που λεει ο Νιχιλιο θα μπορουσανε να ειναι απο τα καλυτερα βιβλια ηρωικης φαντασιας.Ειναι τεραστιος ο Καρσα,τι να λεμε...;)

Επισης ο Ερικσον εχει στο χαλαρο τους περισσοτερους σε περιγραφη πολεμου και μαχων. Βοηθαει που ξερει και Ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ξέρω, περίμενα πως και τι να ξεμπερδέψω με τις άλλες αναγνωστικές μου υποχρεώσεις και να πιάσω επιτέλους απερίσπαστη τον Έρικσον :D

Link to comment
Share on other sites

Γιούπιιιιι, ναι Κελαινώ, ναι. Είναι ανυπέρβλητος. Και πραγματικά τις μάχες τις διαβάζω ακόμη κι εγώ με κομμένη ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμώτο, εγώ με αυτούς τους Κήπους του Φεγγαριού δεν την πάλεψα καθόλου. Μα, καθόλου. Μπορεί να έφταιγε η συγκυρία, τι να πω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο απαλευτος ο Ερικσον με την εννοια οτι πχ

1.ξεκινα στη μεση μιας μαχης στη μεση του πολεμου

2. υπαρχουν απειροι χαρακτηρες και οι περισσοτεροι ειναι γκριζοι

3. πηδαει απο χωρα σε χωρα,απο διασταση σε διασταση, και απο ηπειρο σε ηπειρο(ευτυχως εδω προσπαθει να μεχει χοντρικα στα ιδια μερη σε καθε βιβλιο)

4. τα γεγονοτα εξελλισονται σε βαθος χρονου ενω ρολο παιζουνε ακομη και γεγονοτα που συνεβησαν χιλιαδες χρονια πριν

5. ειναι ασαφης σε περιγραφες-πχ δεν ειναι σιγουρο πως ακριβως εμφανιζονται οι πυλες για τις αλλες διαστασεις,πως χρησιμοποιουνται σαν οπλα κτλ.Εγω τα φανταζομαι σαν τα εφφε του Ηρακλη και της Ζηνας.:lol:

 

Τα εχουμε πει πανω κατω αυτα στο σχετικο τοπικ.Οποιος θελει ας συνεχισει την κουβεντα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το Brave New World του Huxley

 

Ξερετε ποια εκδοση ειναι καλυτερη?Απ'ο,τι εχω δει,κυκλοφορουν 3-4 διαφορετικες εκει εξω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..