Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

πολυ δυνατη η συλλογη αυτη η μου φαινεται;ΚΑ Σμιθ,Λαιμπερ,Τολκιν,Χαουαρντ...Το Θηριο της Αβεροιν ηταν αν δεν κανω λαθος σε εκεινο με την τραγουδιστη φλογα και ηταν πολυ καλο οντως.Καλος ο Σμιθ.

 

Ναι, ο Σμιθ έχει φλόγα που τριζοβολά προς το τέλος. Έχει και κόκκινο κομήτη (από εδώ το τσίμπησε ο Μάρτιν, σκέφτηκα, χεμ, χεμ, χεμ) και θηρίο με τα όλα του, αλλά δεν λέω άλλα για να μην το χαλάσω. Και η συλλογή (εκδ. Κομήτης, 1989) είναι πράγματι πολύ καλή, μετά έχει και Λάβκραφτ, Χάουαρντ, Ντάνσανι, για να πω μόνον τα πολύ τρανταχτά ονόματα. Στο τέλος υπάρχει σύντομο βιογραφικό συγγραφέων: φαίνεται σαν να είναι από μια εποχή που αντιμετώπιζαν με κάποια σοβαρότητα το είδος.

 

Όσο για τον Αναρχικό των δύο κόσμων, κάπου εδώ τριγύρω την ξαναδιάβασα αυτή τη φήμη. beer.gif

Link to comment
Share on other sites

οι Αδερφοφάδες του Νίκου Καζαντζάκη...Όσο πιο πολύ διαβάζω αυτον τον συγγραφέα τόσο περισσότερο τον εκτιμώ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν heiron, με πόρωσες με αυτό το "Θαυμαστές ιστορίες" είναι και μόλις 8 ευρώ για 350 περίπου σελίδες. Θα το πάρω

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν heiron, με πόρωσες με αυτό το "Θαυμαστές ιστορίες" είναι και μόλις 8 ευρώ για 350 περίπου σελίδες. Θα το πάρω

 

Αν το βρεις...

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι σπάνιο; εγώ στο βιβλιονέτ το βρήκα θα ρωτήσω σοτ βιβλιοπωλείο

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι σπάνιο; εγώ στο βιβλιονέτ το βρήκα θα ρωτήσω σοτ βιβλιοπωλείο

 

Στην Πρωτοπορία λέει ότι είναι εξαντλημένο. Τα υπόλοιπα της σειράς, λέει, ότι δεν είναι(μήπως να τα έπαιρνα; Είναι φθηνά και κλασικά...). Φυσικά, μπορεί να φανείς τυχερός και να το βρεις. Το Η μηχανή του χρόνου, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΣΚΑΙ, στη σειρά microbooks, μόλις με 2 ευρώ. Αν δεν βρεις το βιβλίο, πάρε έστω αυτό. Μόνο αυτή την ιστορία έχει βέβαια, αλλά είναι κλασικό...

Link to comment
Share on other sites

οκ...αλλά τώρα χαλάστηκα...έχω πορωθεί με το "Θαυμαστές ιστορίες" και θα μου τη σπάσει άμα δεν το βρω...

Link to comment
Share on other sites

οκ...αλλά τώρα χαλάστηκα...έχω πορωθεί με το "Θαυμαστές ιστορίες" και θα μου τη σπάσει άμα δεν το βρω...

 

Δεν χάνεις τίποτα αν ρωτήσεις. Μπορεί και να βρεθεί. Να φανταστείς, έχουν κυκλοφορήσει αρκετούτσικα από τη σειρά αυτή(Terra Nova), αλλά έχω βρει μόλις ένα, σε παλαιοβιβλιοπωλείο(το Ιστορίες από τη κούφια Γη, μόλις με 2.5 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δανειστηκα απο τον "Δημητρης" του φορουμ αλλα υποθετω σε μαγαζια που εχει Τερρα Νοβα μπορει να βρεις.Αμα πεταχτεις Σαλονικα κοιτα στη Βιβλιοβαρδια.

Τα microbooks επισης συμφερουνε αρκετα,πηρα 2 τις προαλλες αλλα τα εχω στην ακρη για κανα ταξιδι η κατι τετοιο μιας και ειναι πανευκολα στη μεταφορα,πραγματικα "βιβλια τσεπης".

Ιστοριες του Γουελς στα αγγλικα τις βρισκεις δωρεαν (νομιμα) στο ιντερνετ φανταζομαι αφου ειναι παμπαλαιες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το "Θαυμαστές Ιστορίες", το πήρα από τη Θεσσαλονίκη, από παλαιοβιβλιοπωλείο, αλλά μάλλον όχι τη βιβλιοβάρδια. Εννοείται ότι δεν το έχω διαβάσει ακόμα... :tongue:Με την ευκαιρία, το διήμερο 23-24/11 θα ξαναπάω στη συμπρωτεύουσα. Μήπως θέλει καμιά Ωρόρα ή τίποτα τέτοιο κανείς Αθηναίος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το "Θαυμαστές Ιστορίες", το πήρα από τη Θεσσαλονίκη, από παλαιοβιβλιοπωλείο, αλλά μάλλον όχι τη βιβλιοβάρδια. Εννοείται ότι δεν το έχω διαβάσει ακόμα... :tongue:Με την ευκαιρία, το διήμερο 23-24/11 θα ξαναπάω στη συμπρωτεύουσα. Μήπως θέλει καμιά Ωρόρα ή τίποτα τέτοιο κανείς Αθηναίος;

 

Τι βιβλία έχει η Βιβλιοβάρδια; Εγώ ψάχνω κανένα βιβλίο της σειράς Terra nova...

(διάβασα ένα άρθρο και είδα ότι η Βιβλιοβάρδια κλείνει στις 12 το βράδυ;dazzled.gif)

 

Κάποια μέρα δεν θα έρθω Θεσσαλονίκη; Δεν θα μείνουν και πολλά βιβλία στα ράφια...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο βιβλιοβάρδιες: μία στην πλατεία Αριστοτέλους, που κλείνει σε κανονικές ώρες, και μία στη Ναυαρίνου, που είναι ανοιχτή συνέχεια, και Κυριακές. Από τη δεύτερη έχω πάρει ό,τι Ωρόρες είχε. Την πρώτη θα την ξεψαχνίσω τώρα, την άλλη βδομάδα.

Τις "Θαυμαστές Ιστορίες", όμως, τις πήρα από ένα παλαιοπωλείο (=όχι μόνο βιβλία) δίπλα στο ξενοδοχείο στην Ίωνος Δραγούμη 63, όπου μένω όποτε πάω Θεσ/νίκη. Ένα μεγάλο υπόγειο με στοίβες τα βιβλία και τις σαβούρες. Πήρα 5 βιβλία προς 10 ευρώ όλα μαζί, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τις "Θαυμαστές Ιστορίες", όμως, τις πήρα από ένα παλαιοπωλείο (=όχι μόνο βιβλία) δίπλα στο ξενοδοχείο στην Ίωνος Δραγούμη 63, όπου μένω όποτε πάω Θεσ/νίκη. Ένα μεγάλο υπόγειο με στοίβες τα βιβλία και τις σαβούρες. Πήρα 5 βιβλία προς 10 ευρώ όλα μαζί, αν θυμάμαι καλά.

Από "Φαντάζιο" έχουν; :tongue:

 

post-1004-128959345229_thumb.jpg

 

Όχι, σοβαρά, κοίτα αν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι θυμάμαι δεν έχουν περιοδικά, εκτός από κάποια Αsimov's (ναι, και αυτό με τον εξωγήινο δίδυμο του Χατζηγιώργη στο εξώφυλλο:tongue:) και κάτι τέτοια. Αλλά δεν παίρνω όρκο, είναι χάος εκεί μέσα. Έχει πολλά αντίτυπα εκδόσεων του Αρχέτυπου, κυρίως. Θα κοιτάξω, αλλά χλωμό το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Α,τωρα καταλαβα περιπου ποιο λεει η wordsmith.Δεν εχω παει γιατι δεν παω ποτε σε παλιοβιβλιοπωλεια(sic).Βιβλιοβαρδια εχει τυχει να βγω για ποτακι και στο γυρισμο να ειναι ανοικτη,πιο αργα απο 12 το βραδυ δηλαδη.Επισης ειναι ανοικτη και Κυριακες.Εχει κατι λιγα απο Τερρα Νοβα ευθεια τερμα στο βαθος.Και στο Βολο εχω βρει μερικα τετοια.

 

Ον τοπικ,φαση ειχανε τα ποδηλατα στη μαχη με τα Θωρηκτα ξηρας!:holiday:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Lord of Light του Zelazny.

Μετά από τόσα καλά λόγια που διάβασα εδώ μέσα, έκρινα ότι πρέπει να διαβαστεί πάραυτα.

 

Υ.Γ. Και, Ντίνο, ανήκει κι αυτό το "όρος". ;) Μείον ένα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάω να ρωτήσω...wordsmith άμα τελικά πας Θεσσαλονίκη κοίτα λίγο από περιέργεια άμα το βρεις κάπου το "Θαυμαστές ιστορίες" γιατί μπορεί αν τύχει και να πάω και ποτέ δεν ξέρεις...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι θυμάμαι, εκείνο το παλαιοπωλείο δίπλα από το ξενοδοχείο στην Ίωνος Δραγούμη 63 (ξεν. Πέλλα) έχει και άλλα αντίτυπα των "Θαυμαστών Ιστοριών" των εκδ Τerra Nova. Και είναι και σχετικά κοντά στο σταθμό του τρένου. Θα σου το έπαιρνα και θα σου το χάριζα, αλλά δεν είσαι Αθηναίος να συναντηθούμε σε μιτίγκιο και δεν ξέρω πόσο κάνουν τα ταχυδρομικά... Πρέπει να δικτυωθείς, μικρό, να γνωριστείς με κανέναν ενήλικο σουφουφίτη εκεί κοντά σου, να πηγαίνεις στα Σαλονικιά μίτιγκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρηκα σημερα και στο Βολο!:thmbup:

Θεσσαλονικη στανταρ το βρισκεις,μα σε βιβλιοπωλειο με καινουριγα μα σε παλαιοβιβλιοπωλειο,καπου τελος παντων.Αρκει να πετχτεις σε καποια φαση.Εγω οταν περναω απο Κατερινη θεωρω οτι σχεδον εφτασα Θεσσαλονικη,κοντα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ που ρώτησα μου είπαν πως το γίνεται να το βρουν και πως θα το φέρουν μέχρι την τρίτη....

Σημερα που πήγα βρήκα κρημένο πίσω από σηρές βιβλίων ένα μικρό βιβλιαράκι με κιτρινισμένα φύλλα που έγραφε 400 δραχμές. Έτυχε και το βρήκα γιατί τράβηξα δυο βιβλία και το είδα τέρμα πίσω στο ράφι. Το πήρα με μόλις 1 ευρώ και λέγεται "Το τετράγωνο σμαράγδι"

Link to comment
Share on other sites

και εγώ που ρώτησα μου είπαν πως το γίνεται να το βρουν και πως θα το φέρουν μέχρι την τρίτη....

Σημερα που πήγα βρήκα κρημένο πίσω από σηρές βιβλίων ένα μικρό βιβλιαράκι με κιτρινισμένα φύλλα που έγραφε 400 δραχμές. Έτυχε και το βρήκα γιατί τράβηξα δυο βιβλία και το είδα τέρμα πίσω στο ράφι. Το πήρα με μόλις 1 ευρώ και λέγεται "Το τετράγωνο σμαράγδι"

 

Του Έντγκαρ Ουάλλας; Καλός συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων. Τυχερός είσαι, είναι πολύ παλιό και εξαντλημένο. Δεν ξέρω αν είναι από τα καλά του, αλλά γιατί όχι; 1 ευρώ δεν είναι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτός το έγραψε...και μου το είπε ο βιβλιοπόλης είσαι πολύ τυχερός....

Πολύ φάρδος όμως, μόλις είχα ψωνίσει κάτι και μου περίσεψαν 1,50 ευρώ..laugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

The Charnel Prince, του Greg Keyes

 

Δεύτερο μέρος από την Kingdoms of Thorn and Bone τετραλογία, συνεχίζει με ενδιαφέρον την ιστορία. Γενικά είναι μια καλή σειρά όπως μου φαίνεται από τα 2 πρώτα βιβλία, απλά κάτι που δεν μπορώ να προσδιορίσω του λείπει για να την πεις πραγματικά μεγάλη σειρά φαντασίας. Διαβάζεται πολύ ευχάριστα πάντως κι έχει αρκετά καλές ιδέες. Επίσης ο νέος χαρακτήρας, ο σύνθετης, είναι σίγουρα ένας πολύ διαφορετικός και ενδιαφέρων χαρακτήρας από ότι συνήθως περιμένουμε σε μια σειρά φαντασίας.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Καράβι της Μαγείας (Βιβλίο 1ο - Τόμος 2) από τους Εμπόρους των θαλασσών της Robin Hobb

 

Όταν προτοξεκίνησα, η σειρά αυτή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα αλλά δεν με ξετρέλανε κιόλας. Τώρα μετά την ολοκλήρωση του 1ου βιβλίου και ενώ μένουν άλλα 2 σε 2 τόμους το καθένα (Anubis) δηλώνω θαυμάστρια. Η ιστορία έχει απ΄όλα καράβια που ζωντανεύουν, πειρατές, σκοτεινούς τόπους με περίεργους κατοίκους, συνεχεις ανατροπές και πολλούς πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Είναι καλογραμμένη και εθιστική.

 

Σε σχέση με την πρώτη τριλογία της που διάβασα και διαδραμματίζεται στα 6 Δουκάτα που ενώ δεν ήταν κακή αλλά τα πάντα γίνονταν β α σ α ν ι σ τ ι κ α αργά, αυτή η σειρά πετάει. Μάλλον τελικά έπρεπε να κατεβεί λίγο νοτιότερα στο χάρτη της.

 

Μου φαίνεται αύριο θα συνεχίσω με το επόμενο της σειράς.book.gif

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

...

 

Σε σχέση με την πρώτη τριλογία της που διάβασα και διαδραμματίζεται στα 6 Δουκάτα που ενώ δεν ήταν κακή αλλά τα πάντα γίνονταν β α σ α ν ι σ τ ι κ α αργά, αυτή η σειρά πετάει. Μάλλον τελικά έπρεπε να κατεβεί λίγο νοτιότερα στο χάρτη της.

 

Μου φαίνεται αύριο θα συνεχίσω με το επόμενο της σειράς.book.gif

 

Υποθέτω θα αναφέρεσαι στην τριλογία των Φαρσίερ και τον πολυπαθή, δύστυχο Φιτζ. Θεοί της μυθοπλασίας, τι ανυπόφορο δράμα ήταν αυτό! Κάθε τρεις σελίδες ένας νέος κεραυνός εκτοξευόταν από την πένα της σαδίστριας Χομπ για να χτυπήσει τον έρημο πρωταγωνιστής της.

 

Έκλεισα τον τελευταίο τόμο εξοργισμένος. Ο μικρός Καϊλας του φανταστικού. Κι ήταν και χάπατο, πανάθεμά τον. Ό,τι του έλεγαν το έκανε. Σα χαζοβιόλικο γαϊδουράκι. Έκτοτε αποφάσισα πως δεν θα ξαναπιάσω βιβλίο της.

 

Για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..