Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τέλειωσα το Fight Club (χωρίς λόγια...), Το Πέδρο Πάραμο (αρκετά καλό) και τον Δρόμο του

Κόρμακ Μακάρθυ (πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ καλό).

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ και Νεκρές ψυχές;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Το Πέδρο Πάραμο (αρκετά καλό) και τον Δρόμο του

Κόρμακ Μακάρθυ (πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ καλό).

 

 

"ΑΡΚΕΤΑ";

 

Και ο Δρόμος πάντως, πολύ δυνατό βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

 

Όταν λέω κλασικό σταυροδρόμι εννοώ να πρέπει να επιλέξω ποιο θα είναι το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω

μεταξύ κλασικής λογοτεχνίας και σφφ. Εμένα μου συμβαίνει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Το Πέδρο Πάραμο (αρκετά καλό) και τον Δρόμο του

Κόρμακ Μακάρθυ (πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ καλό).

 

 

"ΑΡΚΕΤΑ";

 

Και ο Δρόμος πάντως, πολύ δυνατό βιβλίο...

 

Έχεις δίκιο, έτσι που το γράφω φαίνεται ότι υποτιμάω το Πέδρο Πάραμο συγκριτικά

με το Δρόμο. Και είναι πραγματικά πολύ καλό βιβλίο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω κλασικό σταυροδρόμι εννοώ να πρέπει να επιλέξω ποιο θα είναι το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω

μεταξύ κλασικής λογοτεχνίας και σφφ. Εμένα μου συμβαίνει συχνά.

Εμένα πάλι, όλο και σπανιότερα. Τα πράγματα είναι πλέον απλά: θα επιλέξω σφφ. :holiday:

 

Και για το on topic, τελειώνω σήμερα το "Οι δύο μάγοι και ο Βασιλιάς των Κορακιών" (Jonathan Strange and Mr Norrell). Εξαίσιο βιβλίο. Καιρό είχα να χαρώ έτσι μυθιστόρημα φαντασίας. Λεπτομέρειες αύριο μάλλον, στο αντίστοιχο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

 

Όταν λέω κλασικό σταυροδρόμι εννοώ να πρέπει να επιλέξω ποιο θα είναι το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω

μεταξύ κλασικής λογοτεχνίας και σφφ. Εμένα μου συμβαίνει συχνά.

 

 

 

Χμ... εγώ πάντως πριν ξεκινήσω κάποιο απ' τα κλασικά παίρνω μια γερή δόση φάντασυ για να στανιάρω. Κι έπειτα βουτάω. Αν και ο Γκογκόλ δεν είναι και κλασικούρα, έχει κάτι το υπερφυσικό, κάτι το μαγικό, δε θα χάσεις πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

"Οι δύο μάγοι και ο Βασιλιάς των Κορακιών" (Jonathan Strange and Mr Norrell). Εξαίσιο βιβλίο. Καιρό είχα να χαρώ έτσι μυθιστόρημα φαντασίας. Λεπτομέρειες αύριο μάλλον, στο αντίστοιχο τόπικ.

μα τι γίνεται πια με τα κοράκια....;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο οριτζιναλ τιτλος ειναι "Jonathan Strange and Mister Norrel" η καπως ετσι.Οποτε απλα εδω στο Ελλαδα γουστερνουμε κορακια για τιτλους.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το καλό κοράκι θα κουρνιάξει σε κάνα εικοσαήμερο στα ράφια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,στην Ελλάδα έχουμε αδυναμία στα κοράκια(βλ. διαιτητές).

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διάβασα:

Count Zero & Mona Lisa Overdrive του Gibson, τελειώνοντας επιτέλους και κανονικά την τριλογία (είχα διαβάσει πριν δεκαετία το πρώτο και το τρίτο βιβλίο και τα ξανάπιασα το καλοκαίρι.

Κλασσικά, καταπληκτική γραφή αλλά λίγη και μπερδεμένη πλοκή, με τον πραγματικό πρωταγωνιστή άφαντο και τους χαρακτήρες απλά να βιώνουν τα αποτελέσματα του τέλους του Νευρομάντη.

 

American Gothic: Η οικογένεια

Prequel της τηλεοπτικής σειράς, σχετικά με τους γονείς του Caleb. Τίποτα το συνταρακτικό, απλά έριχνε λίγο φως στη φύση των δυνάμεων της οικογένειας Buck. O Lucas Buck για άλλη μια φορά κλέβει την παράσταση.

 

Τώρα έχω πιάσει το Charnel House του Graham Masterton. Φαίνεται καλό, τουλάχιστον από τις πρώτες 50 σελίδες του. Ελπίζω να μην κάνει τη γνωστή κοιλιά των βιβλίων του Μάστερτον.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ.

 

Ο Σατανάς επισκέπτεται τη Μόσχα με την παρδαλή συνοδεία του και διασκεδάζει ξεσκεπάζοντας τα πάθη και τη μικροψυχία των ανθρώπων. Μια θεόπικρη σάτιρα που, ακόμα και στα πιο αστεία σημεία της, τη διαβάζεις με το στομάχι σφιγμένο. Τουλάχιστον ως τη μέση, που βρίσκομαι, είναι εξαιρετικό. Κατάλληλο και για οπαδούς του τρόμου!

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Ένα πτώμα στο Κόρυο, του Τζέιμς Τσερτς.

 

 

αυτό είναι πολύ καλό. Το είχα διαβάσει όταν είχε εκδοθεί. Δεν ξέρω αν έγραψε αλλο μυθηστόρημα ο ίδιος, αλλα αυτό αξίζει...:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Leste, welcome back! :D

 

Thanks! Πάντα είμαι τριγύρω πάντως :)

 

Τελευταία έχω επιστρέψει στον Terry Pratchett. Γενικά πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια έχει ακμάσει ακόμα περισσότερο η γραφή του (περίοδος "Going Postal" - "Unseen Academicals"). Πέρα από την γνωστή ασθένεια πάντως υποψιάζομαι ότι αρχίζει να φτάνει τα όριά του.

 

Έχω πάρει και όλη την discworld σειρά για young readers (αφού διάβασα το φοβερό "Maurice and the amazing Rodents") όμως έχω διαβάσει μόνο το πρώτο ("The Wee Free Men") και παρ'ότι το διάβασα με ευχαρίστηση δεν με τράβηξε όσο τα κανονικά του - αν και έκλεψα κάποιες πολύ ωραίες ιδέες για το D&D campaign μου :D.

 

Επίσης must-read είναι και το "The Nation" (non-discworld).

 

Παραμένω φανατικός οπαδός φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Ladies and gentlemen, I present to you:

 

The FRIDAY NIGHT KNITTING CLUB!

 

A novel from KATE JACOBS.

 

Δεν περιέχει εφ ούτε φ, έχω αρχίσει να το διαβάζω δις στα αγγλικά (πρωτότυπο) και μία το έχω παρατήσει... Ελπίζω αυτή τη φορά να βγω ασπροπρόσωπη και να το τελειώσω για να σας πω τη γνώμη μου! book.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

 

Έχω διαβάσει τις "Νεκρές Ψυχές" και, απ'ό,τι θυμάμαι, είναι ένα βιβλίο μισοτελειωμένο - ο συγγραφέας δεν το ολοκλήρωσε. Δε θυμάμαι αν το λόγο τον ήξερα και τον ξέχασα ή δεν τον ήξερα. Πέθανε; Έπαθε Αλτσχάιμερ; Who knows. Έχει μερικά σημεία πολύ ενδιαφέροντα, αλλά ετοιμάσου να μείνεις ξεκρέμαστος, γιατί δεν έχει γραφτεί ολόκληρο. Το ξαναγράφω για να μη νομίζει κανείς ότι είναι σχήμα λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

 

Έχω διαβάσει τις "Νεκρές Ψυχές" και, απ'ό,τι θυμάμαι, είναι ένα βιβλίο μισοτελειωμένο - ο συγγραφέας δεν το ολοκλήρωσε. Δε θυμάμαι αν το λόγο τον ήξερα και τον ξέχασα ή δεν τον ήξερα. Πέθανε; Έπαθε Αλτσχάιμερ; Who knows. Έχει μερικά σημεία πολύ ενδιαφέροντα, αλλά ετοιμάσου να μείνεις ξεκρέμαστος, γιατί δεν έχει γραφτεί ολόκληρο. Το ξαναγράφω για να μη νομίζει κανείς ότι είναι σχήμα λόγου.

 

Δεν είναι και πρωτοφανές αυτό...Να θυμίσω(ξέρω,καταντάω κουραστικός αλλά τι να κάνω) ότι και η Δίκη δεν είχε τελειώσει. Μην πω και για το μοναδικό μυθιστόρημα του Πόε,τον Πυμ, που σε αφήνει τελείως μαμάκα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα βρίσκομαι στο κλασικό σταυροδρόμι.

Λαβκραφτ και Βουνά της τρέλας ή Γκογκόλ

 

blink.gifeek.gifwtf1.gifw00t.gif

 

Έχω διαβάσει τις "Νεκρές Ψυχές" και, απ'ό,τι θυμάμαι, είναι ένα βιβλίο μισοτελειωμένο - ο συγγραφέας δεν το ολοκλήρωσε. Δε θυμάμαι αν το λόγο τον ήξερα και τον ξέχασα ή δεν τον ήξερα. Πέθανε; Έπαθε Αλτσχάιμερ; Who knows. Έχει μερικά σημεία πολύ ενδιαφέροντα, αλλά ετοιμάσου να μείνεις ξεκρέμαστος, γιατί δεν έχει γραφτεί ολόκληρο. Το ξαναγράφω για να μη νομίζει κανείς ότι είναι σχήμα λόγου.

 

Δεν είναι και πρωτοφανές αυτό...Να θυμίσω(ξέρω,καταντάω κουραστικός αλλά τι να κάνω) ότι και η Δίκη δεν είχε τελειώσει. Μην πω και για το μοναδικό μυθιστόρημα του Πόε,τον Πυμ, που σε αφήνει τελείως μαμάκα!

 

 

 

 

O Πύργος είναι το ανολοκλήρωτο έργο του.

 

Καλά, η αφήγηση του Αρθουρ Γκόρντον Πυμ απλά τα σπάει!

Link to comment
Share on other sites

Λέοντα,και η Δίκη...

From wiki:Like Kafka's other novels, The Trial was never completed, although it does include a chapter which brings the story to an end

 

 

 

Και η Αμερική,ακόμα!!Βασικά,τίποτα δεν ολοκλήρωσε ο φουκαράς από τα μεγάλα του!

Link to comment
Share on other sites

Τη Δικη την ειχα ξεκινησει καποτε δανεικη απο τη συγκατοικο της αδερφης μου την αφησα μιση,μετα απο χρονια την αγορασα για να την τελειωσω αλλα βρισκεται χωμενη στη βιβλιοθηκη ανεγγιχτη.

Απο Γκογκολ ολο λεω να παρω κανενα αλλα ολο το τρεναρω.Παντως ειναι μικρα και απο ενα ξεφυλλισμα εστω φαινονται καλα.

 

 

Καλα ολα αυτα βεβαια αλλα λεω να πιασω κανα ΕΦ εκει να τελειωνουμε:book:...

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Η λέξη για τον κόσμο είναι δάσος", της Ούρσουλα Λε Γκεν.

Link to comment
Share on other sites

"Παλεύω" τον Υπεράνθρωπο (The Demolished Man) του Μπέστερ.

Και λέω παλεύω γιατί το ξεκίνησα μια που είπα να βελτιώσω τις επιδόσεις μου στην λίστα με τα 100 Κλασικά ε.φ., αλλά δεν μου αρέσει και μάλλον προχωράω αργά και με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..