Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

-Ιστορίες από το εφιαλτικό μέλλον/2, Ωρόρα/73: Καλές αλλά όχι συγκλονιστικές όπως εκείνες της πρώτης συλλογής. Επιτέλους διάβασα το «Canticle for Leibovich» του Walter Miller (άραγε είναι ο ίδιος που έγραψε και το υπεροχοϋπέροχο «Darfsteller»; ). Και ξαναδιάβασα το εκπληκτικό, ακόμη και σήμερα, «Η Μηχανή σταματά» του Ε.Μ. Φόρστερ, το οποίο είναι γραμμένο το 1909 παρακαλώ. Και τρομακτικό όσο δεν παίρνει.

 

-Ο Κύριος του Φωτός, Ρότζερ Ζελάζνυ: Επιτέλους ο Χείρωνας μπορεί να πάψει να με κυνηγάει που δεν το είχα διαβάσει ακόμη και… να ξεκινήσει να με κυνηγάει εκ νέου, γιατί δε μου πολυάρεσε. Ήταν αργό σε κάποιες στιγμές, σε σημείο που να ορκίζομαι ότι αν βρω μπροστά μου τη Μαχαμπχαράτα θα την κόψω ψιλά-ψιλά κομματάκια, ωσάν για να τη μαγειρέψω ραγού. Δε λέω, ωραία γραφή, ωραίες εικόνες, ωραίες ιδέες, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά φαίνεται ότι η ινδουιστική μυθολογία δε θα με ενθουσιάσει ποτέ.

 

 

Όπως επίσης και αν πέσει στα χέρια σας το «Νόβα» του Σάμιουελ Ντηλάνεϊ, να το διαβάσετε αργά, σελίδα τη σελίδα. Πιστέψτε με, θα θέλετε όσο τίποτα να μην τελειώσει ποτέ αυτή η μελλοντολογική μαγεία.

 

Αχ, Νόβα, Νόβα... :wub: Μαζί με το Lord of Light είναι ίσως τα βιβλία ΕΦ που έχω διαβάσει τις περισσότερες φορές... και κάθε φορά βρίσκω κάτι καινούργιο να με μαγέψει.

 

Αποκλείεται να διάβασες ολόκληρο το "Canticle" (ναι, του ίδιου Miller είναι), είναι κανονικό βιβλίο 200 σελίδες και... μήπως απλά είχε ένα από τα 3 μέρη του;

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να διάβασες ολόκληρο το "Canticle" (ναι, του ίδιου Miller είναι), είναι κανονικό βιβλίο 200 σελίδες και... μήπως απλά είχε ένα από τα 3 μέρη του;

 

 

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα όταν είδα τον τίτλο. Υποψιάζομαι ότι όντως είναι ένα μέρος της νουβέλας, αλλά δε μπορώ να το αποδείξω άμεσα, γιατί δε θυμάμαι να ανέφερε τίποτε στην εισαγωγή ο μεταφραστής. Χμ, ώστε ο ίδιος Μίλλερ είναι. Έπρεπε να το είχα καταλάβει από τη γραφή.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο δολοφόνος μέσα μου, του Τζιμ Τόμσον thmbup.gif.

 

τουλάχιστον κορυφαίο!!

 

Κιάρα, νομίζω οτι είχε βγεί και ένα φανταζυ με σκίουρους ή κατι τέτοιο πρίν χρόνια όμως. Δεν θυμάμαι τον τίτλο, αν το ξέρει κανείς ας μου το πεί γιατι παντα ψηνόμουν να το διαβάσω!:dazzled::dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει κι ένα καταπληκτικό με κουνέλια, που το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν κι ακόμα θυμάμαι "το μαύρο κουνέλι της Ινλέ".

Είχα την εντύπωση πως το λένε Χαμένος Παράδεισος κι ότι είναι του -κάτι- Άνταμς. Με ένα γρήγορο googlαρισμα πάντως δεν κατάφερα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

D' Aulliers, δεν πιστεύω να εννοείς αυτό;

 

βασικά δεν το ξέρω αυτό το βιβλίο. Εγώ θυμάμαι την ελληνική έκδοση με εξώφυλλο ενα σκιούρι με κράνος. :holiday:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο δολοφόνος μέσα μου, του Τζιμ Τόμσον thmbup.gif.

 

 

Ελπιζω να ειναι καλυτερο απο την ταινια, η οποια αν και ξεκινησε με αρκετες προοπτικες εκανε τεραστια κοιλια απο τη μεση και μετα και η βια ηταν αψυχολογητη και χωρις λογο εντονη σε ορισμενα σημεια. απαραδεκτη ταινια. για να μην αναφερθω στην τσιριχτη φωνη του Κεησι Αφλεκ που μου εσπασε τα νευρα απο την αρχη μεχρι το τελος...

Link to comment
Share on other sites

D' Aulliers, δεν πιστεύω να εννοείς αυτό;

 

βασικά δεν το ξέρω αυτό το βιβλίο. Εγώ θυμάμαι την ελληνική έκδοση με εξώφυλλο ενα σκιούρι με κράνος. :holiday:

 

 

 

Μάλλον θέλεις αυτό:

 

http://redwall.wikia.com/wiki/Triss_(book)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει κι ένα καταπληκτικό με κουνέλια, που το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν κι ακόμα θυμάμαι "το μαύρο κουνέλι της Ινλέ".

Είχα την εντύπωση πως το λένε Χαμένος Παράδεισος κι ότι είναι του -κάτι- Άνταμς. Με ένα γρήγορο googlαρισμα πάντως δεν κατάφερα να το βρω.

Μάλλον είναι το Watership down του Richard Adams :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά αυτό είναι, τώρα το πως γύρισαν τον τίτλο στα ελληνικά σε "Χαμένο Παράδεισο" ή κάτι τέτοιο ... :p

Link to comment
Share on other sites

Και επιτέλους τελείωσα και τα διαβόητα "Ροκ μωρά από το Διάστημα" της Λίντα Τζάιβιν. Ένα Αυστραλιανό υπερθέαμα γεμάτο sex, drugs 'n' rock 'n' roll, που αποτυγχάνει να μιμηθεί ικανοποιητικά τον Ντάγκλας Άνταμς. Αυλαία.dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

το «Πέος του Φρανκεστάιν», του Έρνεστ Χόγκαν

 

Έι, το θυμάμαι αυτό!

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ματια στην ψυχοσύνθεση των μισών χόμο σάπιενς.

Link to comment
Share on other sites

All Tomorrow's Parties, του William Gibson

 

Το τρίτο μέρος της Bridge Trilogy (τα 2 προηγούμενα είναι τα Virtual Light και Idoru). Ευτυχώς είναι αρκετά χαλαρή σαν τριλογία γιατί τα 2 πρώτα τα είχα διαβάσει πριν από 10 χρόνια και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα για να πω την αλήθεια (σε αντίθεση με την Sprawl τριλογία που την θυμάμαι αρκετά, ειδικά το Neuromancer). Ενώνει σχεδόν όλους τους σημαντικούς χαρακτήρες των 2 πρώτων βιβλίων, γραμμένο στο γνωστό στυλ του Gibson που μου είχε λείψει... το τέλος είναι κάπως απότομο πάντως γιατί σε όλο το βιβλίο σου υπόσχεται κάτι αρκετά πιο εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

King Kull

του Ρομπερτ Χαουαρντ

( http://www.amazon.com/Lancer-books-Robert-Ervin-Howard/dp/B0007DMXIC/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1286297534&sr=1-2 )

 

Ειχα την αμυδρη ελπιδα οτι ηταν σχεδον μυθιστορημα.Μεχρι τωρα διαβασα 1 διηγημα που προηγειται πολυ της συνεχειας.Πολυ καλα και τα δυο,περισσοτερη δολοπλοκια και μηχανοραφια απο οτι περιμενα με βαση τον Κοναν.Η γραφη του ΡΧ ισως η κορυφαια του ειδους βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

D' Aulliers, δεν πιστεύω να εννοείς αυτό;

 

βασικά δεν το ξέρω αυτό το βιβλίο. Εγώ θυμάμαι την ελληνική έκδοση με εξώφυλλο ενα σκιούρι με κράνος. :holiday:

 

 

 

Μάλλον θέλεις αυτό:

 

http://redwall.wikia...ki/Triss_(book)

 

ρε παιδιά μήν μου δείχνετε ξενους τίτλους. Μπορεί να είναι αυτο, δεν ξερω

:book:

Link to comment
Share on other sites

King Kull

του Ρομπερτ Χαουαρντ

( http://www.amazon.com/Lancer-books-Robert-Ervin-Howard/dp/B0007DMXIC/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1286297534&sr=1-2 )

 

Ειχα την αμυδρη ελπιδα οτι ηταν σχεδον μυθιστορημα.Μεχρι τωρα διαβασα 1 διηγημα που προηγειται πολυ της συνεχειας.Πολυ καλα και τα δυο,περισσοτερη δολοπλοκια και μηχανοραφια απο οτι περιμενα με βαση τον Κοναν.Η γραφη του ΡΧ ισως η κορυφαια του ειδους βεβαια.

Δεν είναι μυθιστόρημα, σύντομες ιστορίες είναι και μάλιστα με κάποια μοτίβα να επαναλαμβάνονται (πχ οι μεσολαβήσεις για γάμους που παραβαίνουν τους νόμους) . Αλλά και μόνο για το "With this axe I rule" αξίζει να διαβάσει κανείς το βιβλίο, πόσο μάλλον όταν και οι υπόλοιπες ιστορίες είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την αμυδρη ελπιδα

Ναι βρε το ξερω οτι ειναι διηγηματα.Στο 3ο ειμαι.Επιπλεον ειναι ωραιο να βλεπει κανεις που εχει τις βασεις της η θεωρια συνομωσιας με τους ανθρωπους-ερπετα που ζουνε αναμεσα μας.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Μαντάμ Μποβαρύ του Γκυστάβ Φλωμπέρ. Με αρέσει, είναι το μόνο που θα πω!

Link to comment
Share on other sites

Μαντάμ Μποβαρύ του Γκυστάβ Φλωμπέρ. Με αρέσει, είναι το μόνο που θα πω!

 

Κι εγώ το άρχισα αυτό, αλλά μετά 20 σελίδες το άφησα για να διαβάσω το 'Γκουλ, ο λυκάνθρωπος'. guitar.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gifcrazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαντάμ Μποβαρύ του Γκυστάβ Φλωμπέρ. Με αρέσει, είναι το μόνο που θα πω!

 

Κι εγώ το άρχισα αυτό, αλλά μετά 20 σελίδες το άφησα για να διαβάσω το 'Γκουλ, ο λυκάνθρωπος'. guitar.gif:lol::lol::lol:crazy.gif

 

 

Πχιοτητα(sic) αν μη τι αλλο. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια συλλογή με σατιρικά διηγήματα του Πόε. Γιατί ο άνθρωπος είχε γράψει ΚΑΙ από δαύτο!

Link to comment
Share on other sites

D' Aulliers, δεν πιστεύω να εννοείς αυτό;

 

βασικά δεν το ξέρω αυτό το βιβλίο. Εγώ θυμάμαι την ελληνική έκδοση με εξώφυλλο ενα σκιούρι με κράνος. :holiday:

 

 

 

Μάλλον θέλεις αυτό:

 

http://redwall.wikia...ki/Triss_(book)

 

ρε παιδιά μήν μου δείχνετε ξενους τίτλους. Μπορεί να είναι αυτο, δεν ξερω

:book:

 

 

 

ΟΚ, να το θέσω αλλιώς: Αυτό είναι. Βρές το στα ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..