Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Blade, είναι από τα πιο χαριτωμένα και ταυτόχρονα τρομερά βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ. Μου άλλαξε την άποψη για τους Αμερικανούς συγγραφείς...

Link to comment
Share on other sites

Danse Macabre του King. Είμαι αναποφάσιστος για το επόμενο που θα πιάσω. Δεν ξέρω με ποιο να ξεκινήσω και καταλήγω να διαβάζω 2-3 ταυτόχρονα.:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Μαγικό Δέρμα,του Μπαλζάκ. Είναι η πρώτη μου...επαφή με τον συγγραφέα και δηλώνω μαγεμένος από την πένα του.

Link to comment
Share on other sites

41Y4uhxQaNL._SS500_.jpg

 

 

 

A young man, raised in a monastary, his parents victims of a tapestry of ancient evil, goes in search of love and life beyond the walls. But werewolves and worse stalk the land, and when he returns to release his father from the tapestry's confines, he brings the Silverlord back to a world that has not seen him for centuries.

Link to comment
Share on other sites

41Y4uhxQaNL._SS500_.jpg

 

 

 

A young man, raised in a monastary, his parents victims of a tapestry of ancient evil, goes in search of love and life beyond the walls. But werewolves and worse stalk the land, and when he returns to release his father from the tapestry's confines, he brings the Silverlord back to a world that has not seen him for centuries.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΤΑΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ε στην αρχη είμαι ακόμα, Οταν το διαβάσω θα το θάψω όπως του αρμόζει. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Clive Barker: Το Καταραμένο Παιχνίδι, εκδ. Οξύ

Ρευ Μπραντμπερυ: Πέθανε ο σκύλος, κατα τ' άλλα, όλα καλά, εκδ. Άγρα

 

Στη σειρά: Ένας Τσετσένος Σκύλος στη Μασσαλία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάσεις αυτό με τον Τσετσένο σκύλο γράψε καμια γνώμη γιατί είναι απο αυτά που γλυκοκοιτάω.book.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω "Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα" (Tiger-tiger) του Α. Μπέστερ.

Πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες και πολύ καλή πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω "Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα" (Tiger-tiger) του Α. Μπέστερ.

Πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες και πολύ καλή πλοκή.

Ανήκει τουλάχιστο στο όρος των 5.000; :sweatdrop:

 

Και συνεχίζετε το Star Trek; Να μην ξεχνιόμαστε. :borgassim:

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω "Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα" (Tiger-tiger) του Α. Μπέστερ.

Πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες και πολύ καλή πλοκή.

1. Ανήκει τουλάχιστο στο όρος των 5.000; :sweatdrop:

 

2. Και συνεχίζετε το Star Trek; Να μην ξεχνιόμαστε. :borgassim:

 

1. Ω, ναι, ανήκει! Οπότε, αφαιρείς ένα από τη λίστα. :)

Επίσης ανήκει στη λίστα των 100 Must Read sf που κυκλοφορεί κάπου εδώ στο φόρουμ.

 

2. Από Star Trek είμαστε λίγο πίσω, αλλά συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η καρδιά του σκότους, του Τζόζεφ Κόνραντ(εκδόσεις Ερατώ). Μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλό!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Δεκα Μικροι Νεγροι της Αγκαθα Κριστι.Ολοι το ξερετε,οι περισσοτεροι μαλλον το εχετε διαβασει.Το μονο που εχω να πω προς το παρον,μιας και ειμαι ακομα στην αρχη,ειναι οτι η ιστορια ρεει σα νερακι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω τον Θείο Τάκη του Γιάννη Ξανθούλη. Και μου αρέσει πολύ. Λίγες σελίδες ακομα και φτάνω στο τέλος.

 

Είναι η ιστορία μιας οικογένειας γύρω στο '50. Ο Τάκης είναι ένας άντρας που τελειώνει τη νομική, εσωστρεφής, γλυκός και σφυρίζει συνέχεια. Οι περίεργες ερωτικές συνήθειες των γονιών του, ένας έρωτας που θα τον πληγώσει ανεπανόρθωτα και η μοναξιά που ένιωθε πλέον σε μια διαλυμένη οικογένεια (πολλοι νεκροί σε λίγο διάστημα), τον οδηγούν στον πόλεμο της Κορέας.

Είναι ένα βιβλίο με θανάτους (ω, ναι), έρωτα (ω, ναι, επίσης) και πολυ κλάμα. Έχει ενδιαφέρον.

Είχα καιρό, πολλά χρόνια σίγουρα, να διαβάσω βιβλίο που δεν ειναι φαντασίας. Κι όμως επεσα πάνω σε αυτό! Τυχαία το ορκίζομαι! Κι όμως έχει πολλά, πολλά στοιχεία φαντασίας και δεν το περίμενα. Στοιχεία φαντασίας που σε τρομάζουν, σε ανατριχιάζουν σε πολλά σημεία ενώ σε κάποια άλλα σε συγκινούν.

 

Ο Ξανθούλης μου αρέσει σαν συγγραφέας, είχα διαβάσει και στο παρελθόν. Μ'αρέσει πολύ η γραφή του, είναι διαφορετική απ'αυτη που συναντάω τις περισσότερες φορες στα βιβλία φαντασίας. Και έχει σίγουρα πολύ ταλέντο στους τίτλους. Ίσως το "Ο θείος Τάκης" να μην σας κάνει εντύπωση αλλά αν ψαξετε για άλλα βιβλία του, θα δείτε ωραίους τίτλους. Αυτός ο συγγραφέας έχει κάτι το αρρωστημένο, το "ωραία" αρρωστημένο όμως! Ίσως ειναι οι ερωτικές του σκηνές; Η ανατριχίλα που καταφέρνει να σου μεταδώσει σε κάποια σημεία; Δεν ξέρω... Πάντως μου αρέσει. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο αθέατος κόσμος, του Τζων Σμόλενς. Ακούω αμφιλεγόμενες κριτικές γι'αυτό(από μέτριο έως υπέροχο), είμαι στην αρχή αλλά φαίνεται καλογραμμένο και νουάρ, αλλά ελπίζω να απογειωθεί. Με τέτοιο θέμα, άλλωστε, επιβάλλεται...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολιτικό θρίλερ σε στιλ νουάρ, του Τζων Σμόλενς, άρχισα ένα άλλο θρίλερ, το Αβάνα, του Μάρτιν Κρουζ Σμιθ. Ένα εξαιρετικά σπάνιο βιβλίο στα ελληνικά, το οποίο και βρήκα στα σκονισμένα ράφια ενός παλαιοβιβλιοπωλείου στο Μοναστηράκι. Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες και προβλέπω ότι θα είναι ένα πάρα μα πάρα πολύ καλό θρίλερ... thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Δεκα Μικροι Νεγροι της Αγκαθα Κριστι.Ολοι το ξερετε,οι περισσοτεροι μαλλον το εχετε διαβασει.Το μονο που εχω να πω προς το παρον,μιας και ειμαι ακομα στην αρχη,ειναι οτι η ιστορια ρεει σα νερακι!

 

Εχοντας περασει τη μεση πλεον,εχω να παρατηρησω το εξης εκνευριστικο.Κι αυτο δεν ειναι αλλο απο την μεταφραση και κυριως την επιμελεια-εκδοση του βιβλιου.Προτασεις που μερικες φορες δεν βγαζεις νοημα,μπερδεμα στα ονοματα των ηρωων(!)-μια φορα το εντοπισα αλλα και αυτη ηταν υπεραρκετη για να σπαστω-και γενικα φαινεται σαν προχειροδουλεια.Το δε αποκορυφωμα ειναι το εξης...

 

 

Τελειωμα μιας σελιδας

 

"...μπορειτε να με κατεβασετε κατω για να βεβαιωθουμε."

 

Αλλαγη σελιδας και η επομενη ξεκιναει ως εξης

 

"λωμενος

Ο Στρατηγος Μακαρθουρ..."

 

Στο σημειο αυτο νομιζα οτι ειχα γυρισει δυο σελιδες μαζι,αλλα φευ...η αριθμηση ηταν σωστη!W T F???:dazzled:

 

 

Ξαχασα να πω οτι το βιβλιο ειναι εκδοσεις Κακοκ Καλοκαθη!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βιβλίο κυκλοφορεί και από τις εκδόσεις Λυχνάρι που έχουν βγάλει δεκάδες βιβλία της Αγκάθα Κρίστι και όσα έχω διαβάσει, ήταν μια χαρά. Γιατί δεν το έπαιρνες από αυτές τις εκδόσεις; Είναι και φθηνά, ειδικά τα κλασικά κίτρινα βιβλιαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω,αλλα το συγκεκριμενο μου το εφερε φιλος.Που να το φανταστω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκείνησα κάτι πολύ κλασσικό που ξαφνιάστηκα και εγώ ο ίδιος. "Αναφορά στον Γρέκο" Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

The Dispossessed, Ursula K. Le Guin!:holiday:

 

αααα!!!!!!book.gifsmile.gif

 

Κι επειδή από τον ενθουσιασμό μου ξέχασα να πω τι διαβάζω, συμπληρώνω:

Παράλληλα με το Memories of Ice του Έρικσον, διαβάζω μια ανθολογία, το Ιστορίες από φανταστικούς κόσμους, με κατατοπιστική εισαγωγή και επιλογή του Μάκη Πανώριου. Απ' όσα διηγήματα διάβασα μέχρι τώρα, πιο πολύ μου άρεσε το «Θηρίο της Αβεροΐν» (Κ. Α. Σμιθ) και το «Σύννεφο του μίσους» (Φρ. Λάμπερ). Μ' εκνεύρισε το διήγημα της Κ. Λ. Μουρ («Το φιλί του μαύρου θεού»), που κατάφερε μέσα στις δύο τελευταίες του προτάσεις να γκρεμίσει ό,τι έχτιζε σε όλες τις προηγούμενες σελίδες και ψιλοβαρέθηκα με το «Ο σιδεράς απ' το μεγάλο Γούτον» του Τόλκιν. Τώρα είμαι στον Κόναν. Για να δούμε, για να δούμε...mf_sherlock.gif

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

The Dispossessed, Ursula K. Le Guin

 

 

στορίες από φανταστικούς κόσμους, με κατατοπιστική εισαγωγή και επιλογή του Μάκη Πανώριου. Απ' όσα διηγήματα διάβασα μέχρι τώρα, πιο πολύ μου άρεσε το «Θηρίο της Αβεροΐν» (Κ. Α. Σμιθ) και το «Σύννεφο του μίσους» (Φρ. Λάμπερ). Μ' εκνεύρισε το διήγημα της Κ. Λ. Μουρ («Το φιλί του μαύρου θεού»), που κατάφερε μέσα στις δύο τελευταίες του προτάσεις να γκρεμίσει ό,τι έχτιζε σε όλες τις προηγούμενες σελίδες και ψιλοβαρέθηκα με το «Ο σιδεράς απ' το μεγάλο Γούτον» του Τόλκιν. Τώρα είμαι στον Κόναν.

 

Το Αναρχικος των δυο κοσμων δεν θυμαμαι που το εδωσα.Πανε χρονια βεβαια,εδω δεν θυμαμαι τι εφαγα το μεσημερι που λεει ο λογος.(Βασικα οντως δε θυμαμαι:mf_sherlock:...α οκ κοτοπουλο στη σχαρα ηταν).Κλασικο βιβλιο,ισως το καλυτερο δειγμα soft science fiction.

 

Μαρβιν,πολυ δυνατη η συλλογη αυτη η μου φαινεται;ΚΑ Σμιθ,Λαιμπερ,Τολκιν,Χαουαρντ...Το Θηριο της Αβεροιν ηταν αν δεν κανω λαθος σε εκεινο με την τραγουδιστη φλογα και ηταν πολυ καλο οντως.Καλος ο Σμιθ.

 

Εγω διαβαζω τις Θαυμαστες Ιστοριες του Γουελς.Τελειωσα τη Μηχανη του χρονου(υπερκλασικη ιστορια ΕΦ,εκανα γουστο τις λανθασμενες επιστημονικες θεωριες της βικτωριανης εποχης) και τωρα αρχιζω τα Θωρηκτα ξηρας.Ο Γουελς ηταν απο τους πρωτους συγγραφεις ΕΦ που διαβασα και επισης απο τους πρωτους συγγραφεις γενικα που διαβασα στα Αγγλικα(The invisible man) πριν απο πολλους αιωνες...:book:

Link to comment
Share on other sites

Το Αναρχικος των δυο κοσμων δεν θυμαμαι που το εδωσα...

 

Το Αναρχικός των 2 κόσμων δεν το βρήκε η αντιτρομοκρατική μέσα σε μια γιάφκα; mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..