Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

"Παλεύω" τον Υπεράνθρωπο (The Demolished Man) του Μπέστερ.

Και λέω παλεύω γιατί το ξεκίνησα μια που είπα να βελτιώσω τις επιδόσεις μου στην λίστα με τα 100 Κλασικά ε.φ., αλλά δεν μου αρέσει και μάλλον προχωράω αργά και με το ζόρι.

 

Ελπίζω να το είχες ήδη και να μην το αγόρασες επιτούτου, γιατί το έχω και εγώ και μπορούσα να σου το δανείσω.

Link to comment
Share on other sites

 

Ελπίζω να το είχες ήδη και να μην το αγόρασες επιτούτου, γιατί το έχω και εγώ και μπορούσα να σου το δανείσω.

 

Όχι, ευτυχώς προϋπήρχε στην ανεξάντλητη και εν γένει αδιάβαστη βιβλιοθήκη στο πατρικό του άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Την "Αποκάλυψη" του Bentey Little. Ο Σατανάς επιστρέφει με τη στρατιά του σε μια μικρή Αμερικάνικη κωμόπολη. Εκκλησίες βεβυλώνονται, άτομα πεθαίνουν βίαια, έμβρυα γεννιούνται νεκρά και παραμορφωμένα και άλλα τέτοια ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το είχες ήδη και να μην το αγόρασες επιτούτου, γιατί το έχω και εγώ και μπορούσα να σου το δανείσω.

 

Όχι, ευτυχώς προϋπήρχε στην ανεξάντλητη και εν γένει αδιάβαστη βιβλιοθήκη στο πατρικό του άντρα μου.

 

Αχά! Ενδιαφέρον! Σε κρατάω στα υπόψην για να μου δανείσεις εσύ κανένα στο μέλλον (=όοοταν βρω χρόνο να διαβάσω το Hothouse-μιλ μερσί κι από δω). Και ως προς τα 100 must read, μην αγχώνεσαι να τα διαβάσεις με τη σειρά που τα έχει - η σειρά είναι αλφαβητική.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα Βουνά της τρέλας του Λαβκραφτ.Ωραίο, αλλά σαφώς μ΄αρεσαν περισσότερο τόσο ο Τρόμος του Ντάνγουιτς όσο και ο Ναός

του Τρόμου (καλά για το Τσαρλς Ντέξτερ... δεν το συζητάμε καν μιας και θαρρώ ότι αυτό είναι το αριστούργημά του).

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ταξίδι στον τρόμο, του αγαπημένου μου Έρικ Άμπλερ. Εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, το πήρα μόλις με 1 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Warcraft, war of the ancients, Η Ψυχή του Δαίμονα (βιβλίο 2ο)

Καλό ήτανε το πρώτο τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα μέσα σε λίγες ώρες το Ταξίδι στον τρόμο, του Έρικ Άμπλερ, συνεχίζω με το Λουιζιάνα μπλουζ, του Τζέιμς Λι Μπερκ. Η ιστορία εξελίσσεται στον Αμερικάνικο Νότο, και οι περιγραφές των τοπίων και των ανθρώπων είναι πολύ ωραίες.

Link to comment
Share on other sites

Απο Τζειμς Λι Μπερκ διαβασα το καλοκαιρι το Ρεϊν Γκοντς. Θα συμφωνησω οτι εχει πολυ ωραιες περιγραφες τοπιων (στο συγκεκριμενο του δυτικου τεξας) και οτι η διεισδυση του στον εσωτερικο κοσμο των πρωταγωνιστων ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη, αλλα η πλοκη και ο τροπος που ειχε εξελιχθει η ιστορια με ειχαν κουρασει αρκετα. Παρολο που διαβαζα με ενδιαφερον μεχρι το τελος, εξαιτιας των χαρακτηρων με τους οποιους ταυτιστηκα και για τους οποιους νοιαστηκα, η τελικη απογοητευση ηταν η ελλειψη κορυφωσης της δρασης.. Παντως το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι απο τα τελευταια του, οποτε μπορει η γραφη του να εγινε πιο τυποποιημενη και στα παλιοτερα εργα του να ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Απο Τζειμς Λι Μπερκ διαβασα το καλοκαιρι το Ρεϊν Γκοντς. Θα συμφωνησω οτι εχει πολυ ωραιες περιγραφες τοπιων (στο συγκεκριμενο του δυτικου τεξας) και οτι η διεισδυση του στον εσωτερικο κοσμο των πρωταγωνιστων ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη, αλλα η πλοκη και ο τροπος που ειχε εξελιχθει η ιστορια με ειχαν κουρασει αρκετα. Παρολο που διαβαζα με ενδιαφερον μεχρι το τελος, εξαιτιας των χαρακτηρων με τους οποιους ταυτιστηκα και για τους οποιους νοιαστηκα, η τελικη απογοητευση ηταν η ελλειψη κορυφωσης της δρασης.. Παντως το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι απο τα τελευταια του, οποτε μπορει η γραφη του να εγινε πιο τυποποιημενη και στα παλιοτερα εργα του να ειναι καλυτερη.

 

Πάντως το Λουιζιάνα μπλουζ που διαβάζω τώρα, είναι γραμμένο το 1996(σε αντίθεση με το Rain Gods που είναι γραμμένο το 2009), και πρωταγωνιστής είναι ο Ρομπισό, που είναι ο καλύτερος χαρακτήρας του Μπερκ. Μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, οι περιγραφές των τοπίων του Αμερικάνικου Νότου είναι πολύ όμορφες και όλοι οι χαρακτήρες είναι πολύ ωραίοι. Έχω μπει μέσα στην υπόθεση και φαντάζομαι πως είναι το μέρος, οι άνθρωποι κ.λ.π. (θα γινόταν ωραία ταινία, με σκηνοθέτες τους αδελφούς Κοέν, π.χ.). Έχω ακόμα 280 σελίδες μπροστά μου, και η όλη υπόθεση αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

A Hat Full of Sky, του Terry Pratchett

 

Το δεύτερο βιβλίο στη σειρά της Tiffany Aching, έχει λιγότερη δράση από το Wee Free Men αλλά σαφώς περισσότερες πληροφορίες για το τι σημαίνει να είσαι μάγισσα στον Δισκόκοσμο. Και αρκετή Granny Weatherwax στο δεύτερο μισό της ιστορίας. Αναρωτιέμαι αν ο Terry προορίζει την Tiffany ως διάδοχη κατάσταση της Granny Weatherwax γιατί όσο μεγαλώνει κι ωριμάζει τόσο μεγαλώνουν κι οι δυνάμεις της...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τη"Φάρμα των Ζώων" του Όργουελ. Καταλαβαίνω γιατί είναι κλασικό και ενώ μπορεί να γράφτηκε εντελώς ψυχροπολεμικά, μπορούμε να επεκτείνουμε το συμβολισμό σε παραπάνω από ένα συστήματα (όπως και το υπάρχον, γκουχ γκουχ).

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο τόπικ, απλά να σας ανακοινώσω οτι όχι μόνο έκλεισαν οι εκδόσεις Ωρόρα, αλλα ο ιδιοκτήτης πολτοποίησε το στόκ του.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο τόπικ, απλά να σας ανακοινώσω οτι όχι μόνο έκλεισαν οι εκδόσεις Ωρόρα, αλλα ο ιδιοκτήτης πολτοποίησε το στόκ του.

 

Το ανέφερα πριν κάμποσες βδομάδες. Γιατί τα πολτοποίησε; Δεν μπορούσε να δώσει κάποια σε διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ! Μου λείπουν ακόμη μερικά και πόσα θα ήθελα να κάνω δώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιάααααα! (Ναι, υπάρχει άλλο τόπικ.) Αλλά πάντως, επειδή κάποιοι τα έχουν όλα και επειδή μάλλον αξίζουν περισσότερο για την επιλογή των διηγημάτων και όχι για τη μετάφραση, να αναρτηθεί από τους έχοντες ο κατάλογος (κάααααποια στιγμή) και να τα ψάξουμε στα αγγλικά. Άσε που, Ευθυμία, θα υπάρχουν σε παλαιοβιβλιοπωλεία εκτός Αθήνας. Τώρα που θα πάμε Θεσσαλονίκη θα διεξάγω το σχετικό σαφάρι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιάααααα! (Ναι, υπάρχει άλλο τόπικ.) Αλλά πάντως, επειδή κάποιοι τα έχουν όλα και επειδή μάλλον αξίζουν περισσότερο για την επιλογή των διηγημάτων και όχι για τη μετάφραση, να αναρτηθεί από τους έχοντες ο κατάλογος (κάααααποια στιγμή) και να τα ψάξουμε στα αγγλικά. Άσε που, Ευθυμία, θα υπάρχουν σε παλαιοβιβλιοπωλεία εκτός Αθήνας. Τώρα που θα πάμε Θεσσαλονίκη θα διεξάγω το σχετικό σαφάρι.

Κάποια είχαν και ιστορίες Ελλήνων μέσα.

 

Ευθυμία (ή όποιος άλλος), αν σου λείπει πάντως το 13, στο δίνω ευχαρίστως στα πλαίσια του γενικού ξεκαθαρίσματος βιβλιοθήκης που θα κάνω αυτές τις εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το "The third Policeman" για να δω γιατί υπάρχει όλος αυτός ο σάλος με αυτό το παλιό βιβλίο. Που το ξεκίνησε φυσικά το LOST. Ένα βιβλίο που αρχίζει με ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι και καταλήγει ναι είναι όλο και πιο σουρεάλ. Τώρα ξεκινάω το δεύτερο κεφάλαιο και μου έχει τραβήξει πολύ το ενδιαφέρον. Έχει δύσκολο και πλούσιο λεξιλόγιο (μάλλον λόγω παλαιότητας) αλλά πολύ καλός ο τρόπος αφήγησης.

 

Η ιστορία του βιβλίου έχει πολύ ενδιαφέρον. Μόλις το έγραψε ο συγγραφέας αφού είχε γράψει κατί μικρότερα επιτυχημένα έργα το έστειλε σε μια εκδοτική εταιρία που του το απέρριψαν. Η δικαιολογία ήταν επειδή ήταν πολύ εξτρίμ για την εποχή του. Από τότε αποθαρρύνθηκε και άργησε να ξαναγράψει μυθιστόρημα. Όμως όλα του τα υπόλοιπα βιβλία είχαν πολύ καλές κριτικές. Μετά το θάνατό του εκδόθηκε το συγκεκριμένο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μιχάλη μου, αλλά μου λείπουν από το τέλος κάποια, μετά τον τόμο 60. Oh well. Όπως βρήκα το Όλα τα Χρώματα Των Ήλιων, που το πολτοποίησε ο Πατάκης, θα βρω και την καλή μας την Ωρόρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία (ή όποιος άλλος), αν σου λείπει πάντως το 13, στο δίνω ευχαρίστως στα πλαίσια του γενικού ξεκαθαρίσματος βιβλιοθήκης που θα κάνω αυτές τις εβδομάδες.

 

Ποιο ήταν το 13 από όλα?

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία (ή όποιος άλλος), αν σου λείπει πάντως το 13, στο δίνω ευχαρίστως στα πλαίσια του γενικού ξεκαθαρίσματος βιβλιοθήκης που θα κάνω αυτές τις εβδομάδες.

 

Ποιο ήταν το 13 από όλα?

13 - Ιστορίες Μαγείας και Δράσης (Γ. Μπαλανος):

Κλαρκ Αστον Σμιθ - Ο θεός των νεκρών

Νίκτζιν Νταϋάλις - Η ζαφειρένια σειρήνα

Αντρέ Νόρτον - Το σπαθί της Απιστίας

Ρόμπερτ Χάουαρντ - Το κεφάλι του Λύκου

Φριτς Λάιμπερ - Το σπίτι των Κλεφτών

 

Και τώρα που ξαναβλέπω τις ιστορίες, αρχίζω να απορώ γιατί το δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ερώτηση, Μιχάλη και στην ανταποδίδω: ΓΙΑΤΙ το δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τη"Φάρμα των Ζώων" του Όργουελ. Καταλαβαίνω γιατί είναι κλασικό και ενώ μπορεί να γράφτηκε εντελώς ψυχροπολεμικά, μπορούμε να επεκτείνουμε το συμβολισμό σε παραπάνω από ένα συστήματα (όπως και το υπάρχον, γκουχ γκουχ).

 

Γράφτηκε για τον Στάλιν αλλά μπορεί να συμβολίσει τόσες, μα τόσες καταστάσεις. Αριστούργημα και μαζι με το 1984 μέσα στα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία (ή όποιος άλλος), αν σου λείπει πάντως το 13, στο δίνω ευχαρίστως στα πλαίσια του γενικού ξεκαθαρίσματος βιβλιοθήκης που θα κάνω αυτές τις εβδομάδες.

 

Ποιο ήταν το 13 από όλα?

13 - Ιστορίες Μαγείας και Δράσης (Γ. Μπαλανος):

Κλαρκ Αστον Σμιθ - Ο θεός των νεκρών

Νίκτζιν Νταϋάλις - Η ζαφειρένια σειρήνα

Αντρέ Νόρτον - Το σπαθί της Απιστίας

Ρόμπερτ Χάουαρντ - Το κεφάλι του Λύκου

Φριτς Λάιμπερ - Το σπίτι των Κλεφτών

 

Και τώρα που ξαναβλέπω τις ιστορίες, αρχίζω να απορώ γιατί το δίνω...

 

μαλάκα σοβαρά αν το δώσεις θα σε χτυπήσω....:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες 100-110 σελίδες του κατασκοπευτικού μυθιστορήματος Η σκιά, του Τζέιμς Κουνέτκα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..