Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Καλή η ερώτηση, Μιχάλη και στην ανταποδίδω: ΓΙΑΤΙ το δίνεις;

Επειδή: έχω ήδη και τα 7 βιβλία του Leiber σε δύο υπέροχα omnibi, από Howard μαζεύω ότι βρίσκω, από Clark Aston Smith θα πάρω κάποια στιγμή ανθολογίες. Και εξάλλου και τις δύο ιστορίες των τελευταίων τις βρίσκεις online.

Ίσως το κρατήσω μέχρι να βρω και εναλλακτικές εκδοχές των ιστοριών.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι Bladerunner πως όταν ξεκινάς να γράφεις το post είσαι στην 100η σελίδα κι όταν το κλείνεις στην 110; :D

Sorry δεν άντεξα να μην το πω!

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρέρχομαι τη σπόντα του Solonor (tongue.gif) και σταματάω να διαβάζω το βιβλίο του Κουνέτκα, γιατί βαριέμαι. Είναι λίγο βαρετό(όχι μέχρι αηδίας, αλλά...), γραμμένο σαν βιβλίο του Νταν Μπράουν με πολύ λιγότερη δράση και χωρίς το page turning-τουλάχιστον μέχρι στιγμής-, κάτι που μου τι δίνει στα νεύρα, και θα συνεχίσω με ένα άλλο βιβλίο όταν αποφασίσω ποιό θα είναι αυτό. Και πιθανότατα θα είναι το τελευταίο του μήνα, μιας και ο επόμενος μήνας είναι αφιερωμένος στην επιστημονική φαντασία(αφού θα βγει και το Κουρδιστό πορτοκάλι στα ελληνικά, ε Trillian;wink.gif).

 

edit: Ίσως το βιβλίο του Κουνέτκα το συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή... μετά από μήνες...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Στοιχειωμένο, του Τζέιμς Χέρμπερτ, το οποίο τα σπάει, και ας είμαι στις πρώτες 25 σελίδες. Πολύ ωραία γραφή! thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Fear%20and%20Loathing%2072.jpg

Fear and Loathing: On the Campaign Trail '72 is a collection of articles covering the 1972 presidential campaign written by the gonzo journalist Hunter S Thompson and illustrated by Ralph Steadman. The articles were first serialized in Rolling Stone magazine throughout 1972 and later released as a book in early 1973.

 

The book focuses almost exclusively on the Democratic Party's primaries and the breakdown of the party as it splits between the different candidates. Of particular focus is the manic maneuvering of the George McGovern campaign during the Miami convention as they sought to ensure the Democratic nomination despite attempts by the Hubert Humphrey campaign and other candidates to block McGovern.

 

Thompson began his coverage of the campaign in December 1971, just as the race toward the primaries was beginning, from a rented apartment in Washington, DC (a situation he compared to "living in an armed camp, a condition of constant fear"). Over the next 12 months, in voluminous detail, he covered every aspect of the campaign, from the smallest rally to the raucous conventions.

 

Because of the freewheeling nature of the campaign, a first-generation fax machine was procured at great expense by the magazine for Thompson. Dubbing it "the mojo wire", Thompson used the new technology to extend the writing process precariously close to printing deadlines, often haphazardly sending in notes mere hours before the magazine went to press. Fellow writers and editors would have to assemble the finished product with Thompson over the phone.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία που διάβασα αυτό τον Οκτώβρη μαζί με τη σύντομη γνώμη μου για το καθένα...

 

Anathem, Neal Stephenson

Η ευχαρίστηση της ανάγνωσης ενός λογοτεχνικού έργου. Παραδέχομαι -και δεν ντρέπομαι- ότι όλα τα βιβλία του Stephenson σε κάποιο σημείο με κούραζαν, με δυσκόλευαν. Παρά το μέγεθος του, κάπου 800 σελ., δεν ήθελα να το βάλω κάτω και δεν κατάλαβα για πότε το τέλειωσα.

Οι φιλοσοφικές συζητήσεις ήταν σκέτη απόλαυση.

 

Η Φωνή, Χ.Α.Χωμενίδης

Ουφ... Δε λέω, ανάλαφρη γραφή. Αλλά αδιάφορο και πολύ εξυπνακίστικο.

 

The Windup Girl, Paolo Bacigalupi

Περιγραφή ενός ενδιαφέροντος και ζοφερού μέλλοντος αν και υπεραπλουστευμένου προκειμένου να εξυπηρετήσει το όραμα του (υποψιάζομαι στρατευμένου-νέας-κοπής-οικολόγου) συγγραφέα του. Οπωσδήποτε είχε κάτι να πει αν και νομίζω ότι οι διθύραμβοι του (ξένου) τύπου είναι κομάτι υπερβολικοί.

 

The Dervish House, Ian McDonald

Εξαιρετικό. Οι ιστορίες μιάς ομάδας Κωνσταντινουπολιτών περιπλέκονται γύρω από μία περίεργη τρομοκρατική επίθεση. Νικητής η Πόλη, ο κορυφαίος χαρακτήρας του βιβλίου που διατηρεί ανέπαφη τη μαγική γοητεία της ακόμα και το 2027.

 

Η Σκιά Του Ανέμου, Carlos Ruiz Zafon

Μαγικό. Δεν ξέρω αν φταίει που το τέλειωσα λίγες μόνο ώρες πριν αλλά το βρήκα υπέροχο. Τόσο πολύ που δεν ξέρω τι να διαβάσω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Η Σκιά του Ανέμου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Με έψησες να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Η Σκιά του Ανέμου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Με έψησες να το πάρω.

 

me too!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Πρωτοπορίας παίρνει 5 στα 5, ύστερα από μια αξιολόγηση.

Στο Perizitito.gr, παίρνει επίσης 5 στα 5, ύστερα από 4 αξιολογήσεις.

Στο e-shop.gr, παίρνει 5 στα 5, ύστερα από 11 αξιολογήσεις.

Στο greekbooks.gr, παίρνει κάτι λιγότερο από 5 στα 5, ύστερα από 10 αξιολογήσεις.

Και, τέλος, στο amazon.com, παίρνει 4.4 στα 5, ύστερα από 711 αξιολογήσεις.*

 

Γενικός μέσος όρος, 4.4 στα 5, ύστερα από συνολικά 737 αξιολογήσεις.

 

Επειδή φαίνεται ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, και επειδή παίρνει τόσο καλές κριτικές, θα το έχω στα υπόψιν μου...

 

*Με τόσες βαθμολογήσεις και να παίρνει τόσο καλό βαθμό, σημαίνει ότι το βιβλίο τα σπάει. Τέτοιες βαθμολογίες έχουν βιβλία όπως το Catch-22, Οδυσσέας, Σφαγείο No 5 και ούτω καθ' εξής.

Link to comment
Share on other sites

Memories of Ice Midnight Tides - Stephen Erikson.

Μικρούλι για τον εν λόγω συγγραφέα, το καθαρό κείμενο δεν πιάνει 1000-ρα για λίγο, θα διαβάζω για βδομάδες.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Memories of Ice - Stephen Erikson.

Μικρούλι για τον εν λόγω συγγραφέα(...) θα διαβάζω για βδομάδες.

:D

Εγω διαβαζω το

Η ιστορια της Κολασης

της Αλις Τερνερ

Αρκετα ενδιαφερον,μεχρι τωρα βεβαια δεν εχω πετυχει κατι που δεν ηξερα γιατι οι αναφορες της ειναι απο το επος του Γκιλγκαμες,την Οδυσσεια,τον Πλατωνα κυριως,βιβλια που εχω διαβασει.Αλλα λογικα θα εχει κι απο αλλες θρησκειες και θα γινει πιο καλο στη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζω το

Η ιστορια της Κολασης

της Αλις Τερνερ

Αρκετα ενδιαφερον,μεχρι τωρα βεβαια δεν εχω πετυχει κατι που δεν ηξερα γιατι οι αναφορες της ειναι απο το επος του Γκιλγκαμες,την Οδυσσεια,τον Πλατωνα κυριως,βιβλια που εχω διαβασει.Αλλα λογικα θα εχει κι απο αλλες θρησκειες και θα γινει πιο καλο στη συνεχεια.

 

 

Τί ακριβώς είναι αυτό? Για γραψε τιπτις!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι "η πραγματικη ιστορια ενος φανταστικου κοσμου,της Κολασης":mf_sherlock:.

Περιγραφει τις διαφορες εκδοχες(οπως μας δινονται απο διαφορους μυθους,θρησκευτικα βιβλια αλλα και "λογοτεχνικα" μερικες φορες-πχ λεει για εκδοχες των αρχαιων Ελληνων θεατρικων συγγραφεων η του Λουκιανου που αντιτιθονταν στις αποψεις των ανθρωπων εκεινης της εποχης κι απλα σατυριζαν και εδιναν αυθαιρετες προσωπκες υποθεσεις) για τον αλλο κοσμο που ειχανε ανθρωποι σε διαφορες εποχες και μερη.Απο την αρχαια Μεσοποταμια και το επος του Γκιλγκαμες,την αρχαια Αιγυπτο,Ελλαδα κτλ στον Μεσαιωνα,την Αναγεννηση μεχρι-φανταζομαι-τη συγχρονη εποχη.Σε πολλες περιπτωσεις φαση εχουνε οι διαφορες αλληλεπιδρασεις των πολιτισμων σε αυτα τα θεματα.

Δεν εχω προχωρησει πολυ,επιφυλασσομαι για οταν το τελειωσω.

Link to comment
Share on other sites

Η Σκιά του Ανέμου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Με έψησες να το πάρω.

 

me too!!!

 

Α, ναι. Πολύ ατμοσφαιρικό βιβλίο. Το διάβασα πριν 4-5 χρόνια και είναι μερικές σκηνές που τις θυμάμαι ακόμα με κάθε λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

ωραία...τα λυπάμαι τα 20 ευρουλάκια μου αλλά τι να κάνουμε...αφού το λέει το ένστικτο... και η κοινή γνώμη...

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

ωραία...τα λυπάμαι τα 20 ευρουλάκια μου αλλά τι να κάνουμε...αφού το λέει το ένστικτο... και η κοινή γνώμη...

 

Πάντως

 

 

να έχεις υπόψη σου ότι παρά τη μαγική του ατμόσφαιρα και τις λίγο τρομο-στροφές που παίρνει, πάει περισσότερο προς το θρίλερ τελικά παρά προς το καθαρά φανταστικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία...τα λυπάμαι τα 20 ευρουλάκια μου αλλά τι να κάνουμε...αφού το λέει το ένστικτο... και η κοινή γνώμη...

 

Πάντως

 

 

να έχεις υπόψη σου ότι παρά τη μαγική του ατμόσφαιρα και τις λίγο τρομο-στροφές που παίρνει, πάει περισσότερο προς το θρίλερ τελικά παρά προς το καθαρά φανταστικό.

 

 

 

 

καλήτερα...τα προτημάω! τώρα ψήθηκα!!! δεν σβήνω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι "η πραγματικη ιστορια ενος φανταστικου κοσμου,της Κολασης":mf_sherlock:.

Περιγραφει τις διαφορες εκδοχες(οπως μας δινονται απο διαφορους μυθους,θρησκευτικα βιβλια αλλα και "λογοτεχνικα" μερικες φορες-πχ λεει για εκδοχες των αρχαιων Ελληνων θεατρικων συγγραφεων η του Λουκιανου που αντιτιθονταν στις αποψεις των ανθρωπων εκεινης της εποχης κι απλα σατυριζαν και εδιναν αυθαιρετες προσωπκες υποθεσεις) για τον αλλο κοσμο που ειχανε ανθρωποι σε διαφορες εποχες και μερη.Απο την αρχαια Μεσοποταμια και το επος του Γκιλγκαμες,την αρχαια Αιγυπτο,Ελλαδα κτλ στον Μεσαιωνα,την Αναγεννηση μεχρι-φανταζομαι-τη συγχρονη εποχη.Σε πολλες περιπτωσεις φαση εχουνε οι διαφορες αλληλεπιδρασεις των πολιτισμων σε αυτα τα θεματα.

Δεν εχω προχωρησει πολυ,επιφυλασσομαι για οταν το τελειωσω.

 

Πάρα πολύ ενδιαφέρον σαν θέμα αυτό! Ένας φανταστικός κόσμος που τον έχουν όλοι υπόψη τους και μερικοί μάλιστα πιστεύουν στα σοβαρά σε αυτόν... Τι καλύτερη οδός για να περάσει το φάντασυ στη συνείδηση του μέινστριμ αναγνώστη και να αναγνωριστεί σαν είδος; Για ρίξε εκδ οίκο να το ψάξω. Λέτε να υπάρχει και για τον Παράδεισο το αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

ωραία...τα λυπάμαι τα 20 ευρουλάκια μου αλλά τι να κάνουμε...αφού το λέει το ένστικτο... και η κοινή γνώμη...

 

Πάντως

 

 

να έχεις υπόψη σου ότι παρά τη μαγική του ατμόσφαιρα και τις λίγο τρομο-στροφές που παίρνει, πάει περισσότερο προς το θρίλερ τελικά παρά προς το καθαρά φανταστικό.

 

 

 

 

καλήτερα...τα προτημάω! τώρα ψήθηκα!!! δεν σβήνω

Και θα δωσεις 20 ολοκληρα ευρω σε βιβλιο εν μεσω κρισης;!;:oΑπαπα,εγω δεν κανω τετοια πραγ...oh, wait...:oops:

 

Ναι,αυτο απο τις εκδοσεις Φιλιστωρ ειναι με την Κολαση.

Link to comment
Share on other sites

(Χρόνος t)-Bladerunner:΄΄Άρχισα το (input random title ) και φαίνεται ενδιαφέρον΄΄.

 

[Χρόνος(t+1)]-Bladerunner:΄΄ Μόλις το τέλειωσα και πιάνω στα χέρια μου το(input random title 2)΄΄.

 

όπου t σε s.

 

thmbup.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Επιασα το Ιστοριες Μυστηριου και Φαντασιας του "Εντγκυ"!:D

Το ειχα ξαναδιαβασει πριν καποια χρονια,αλλα μια επαναληψη δεν κανει κακο νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω στην άκρη Κέτσαμ και Κόνραντ που θα διαβάσω τον επόμενο μήνα-σε λίγες μέρες δηλαδή-, και ξεκινάω το Το ψηλό παράθυρο, του αγαπημένου μου Ρέημοντ Τσάντλερ.

 

edit:Είμαι στις πρώτες σελίδες και ο τύπος δεν παίζεται! Οι περιγραφές των ανθρώπων-και γενικά ο, τι βλέπει ο Μάρλοου γύρω του-είναι απλά ξεκαρδιστικές και οι ατάκες σπάνε κόκαλα. Κλασικός Ρέημοντ Τσάντλερ!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Επιασα το Ιστοριες Μυστηριου και Φαντασιας του "Εντγκυ"!biggrin.gif

Το ειχα ξαναδιαβασει πριν καποια χρονια,αλλα μια επαναληψη δεν κανει κακο νομιζω!

 

 

κορυφή!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τη συλλογή διηγημάτων του Ambrose Bierce, με τον τίτλο Το μεδούλι της ζωής: Ιστορίες για στρατιώτες, από τις εκδόσεις Opera. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.

 

Στον τόμο περιλαμβάνονται 15 διηγήματα:

 

-Καβαλάρης στον ουρανό

-Γεγονός στην γέφυρα της κουκουβάγιας

-Τσικαμάουγκα

-Ο γιος των Θεών

-Αγνοούμενος

-Πεθαίνοντας στη Ρεζάκα

-Το φαράγγι του Κόλτερ

-Η χαριστική βολή

-Πάρκερ Άντερσον, φιλόσοφος

-Αψιμαχίες στα Προσώ

-Η ιστορία μιας συνείδησης

-Ένα είδος αξιωματικού

-Αξιωματικός εις, οπλίτης εις

-Τζωρτζ Θέρστον

-Το γελαστό πουλί

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..