Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το θυμαστε αυτο το σκηνικο?Η ιδια-περιπου-σκηνη περιγραφεται σε καποιο απο τα πρωτα κεφαλαια του Σμηνους.Το περιστατικο ειχε συμβει λιγες μερες αφοτου ειχα διαβασει το βιβλιο!Ειχα παθει πλακα,θυμαμαι!

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=MOTGnizcP7g

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελειώνω "Το σμήνος" του φράνκ Σέτσινγκ... το βιβλίο το είχα ξεκεινήσει πριν καιρό και το είχα αφήσει στην μέση, στις 500 σελίδες. Το βιβλίο έχει συνολικά 1021 σελίδες. Είχα τύχει στις 50 σελίδες που είχαν συνέχεια πληροφορίες για την βιολογία και άλλα και το άφησα. Είναι όμως πάρα πολύ καλό και τώρα, οι σελίδες περνάνε πολύ γρήγορα και ευχάριστα. Το βιβλίο έχει φοβερό σενάριο και το πρωτείνω.

 

Πραγματικά καλό, εκτός ίσως από τις συνεχείς αναφορές σε ταινίες. Μας τα έπρηξε ότι η ιστορία του δεν μοιάζει με σενάριο του Χόλιγουντ κι ωστόσο η Λι και ο Σόλομον είναι οι πιο κλισέ χαρακτήρες που συνάντησα σε βιβλίο. Κατά τα άλλα είναι καλό. Προσωπικά λάτρεψα τον Σιγκουρ. Ο καλύτερος χαρακτήρας του βιβλίου, ίσως γιατί ο συγγραφέας άντλησε υλικό από τον εαυτό του (?).

 

πολύ πιθανό μιας και οι περισσότεροι βασικοί ήρωες-προταγωνιστές σε βιβλία είναι τα alter ego των συγγραφέων. Η μεγάλη μου απορία για αυτό το βιβλίο είναι πως ένας διαφυμιστής και λάτρης της μαγηρικής κατάφερε να μάθει τόσα πολλά πράγματα για βιολογία, γενετική, και όλες τις επιστήμες γενικά.... Το βιβλίο είναι πραγματικά παράδησος επιστημονικών όρων και χαρακτηρισμών, που όμως ο συγγραφέας τις δίνει με πολύ καλό τρόπο. Όπου να ναι το τελιώνω και έχει απίστευτη πολή που με ενθουσιάζει. Τα δικαιώματα για την ταινία ζήτησαν αρκετοί και αναμένεται υπερπαραγωγή.

 

 

 

Μόλις το τελειώσεις θέλω να δω το σχόλιο σου. Κάπως το χαλάει το επιστημονικό. Πάντως δεν είχα ιδέα ότι θα γίνει ταινία, οπότε αν μάθεις κάτι ειδοποίησε.

 

ΥΓ: Διάβασε τις ευχαριστίες και θα πάρεις μια ιδέα για το πως τα έμαθε όλα αυτά για τη βιολογία. Μερίκοι χαρακτήρες-όπως ο Μπόρμαν-είναι πραγματικοί επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω παραμελήσει την επιστημονική φαντασία τον τελευταίο καιρό, καθώς μόνο ένα από τα 17 βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι επιστημονική φαντασία. Οπότε, σιγά σιγά θα αρχίσω να διαβάζω κάποια κλασικά βιβλία του είδους. Άρχισα, λοιπόν, το Έτος 2.500 μ.Χ., του Γουόλτερ Τέβις, που στ'αγγλικά είναι το γνωστό και αριστουργηματικό Mockingbird. Το βρήκα μεταχειρισμένο στο Μοναστηράκι, μόνο με μισό ευρώ! Από τις πρώτες σελίδες φαίνεται πάρα πολύ καλό.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια-δυο βδομάδες, πέτυχα το Ο Λευκός Τίγρης, του Αραβίντ Αντίγκα, μαζί με το περιοδικό Informer, μόνο με 9,90 ευρώ. Δεν είναι η κανονική έκδοση που είναι πανάκριβη(22.90 αρχική τιμή), αλλά μια ανατύπωση του βιβλίου, η οποία είναι και πολύ καλή. Και αποφάσισα να το ξεκινήσω. Είμαι ήδη στις πρώτες 10 σελίδες, και φαίνεται πολύ καλό και ενδιαφέρον. Για να δούμε.

 

edit: Περιττό να πω ότι τα βιβλία που έχω διαβάσει αυτό το μήνα, αλλά και τον προηγούμενο, δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παράτησα το "Μετά τη Βαβέλ" του George Steiner, ήταν βαρετό και δεν έλεγε τίποτα ουσιαστικό για τη μετάφραση. Έκανε μια ιστορική αναδρομή όλων (ναι, ναι) των γλωσσών του κόσμου και... ουφ! Το παράτησα λέμε.

 

Τέλειωσα το "Hogfather" του Prachett - κλασική αξία. Άλλη μια απίστευτη ιστορία με τον Death. Όποιος θέλει να το διαβάσει ας μου το πει με pm, αλλιώς θα το αφήσω κάπου στον έξω κόσμο σαν bookcrossing realese --> προσφορά των Jester και Sonya.

 

Ξεκίνησα το "Literary Theory: a very short introduction" του Jonathan Culler και ήδη έχω ενθουσιαστεί! Πολύ επεξηγηματικός και φιλικός προς τον αναγνώστη ο τρόπος γραφής του.

 

Ξεκίνησα επίσης το "Benefactor" της Susan Sontag. Δεν έχω κάτι να πω ακόμα, στις 2 πρώτες σελίδες είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτεινό Ποτάμι, του Ντένις Λεχέιν.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μυστικό Ποτάμι, του Ντένις Λεχέιν.

Σκοτεινό Ποτάμι θες να πεις. Το διάβασα, καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...το τελείωσα το "Σμήνος". Πολύ καλό το βιβλίο και για το τέλος δεν ε΄χω παράπονα. Μου άρεσε ο τροπος που ο συγγραφέας τα εξήγησε, και το νόημα που πέρασε. Απ' ότι διαβάζψ στις ευχαριστίες, ο άνθρωπος έψαξε πάαααρα πολύ για να το γράψει το βιβλίο.

 

 

Τώρα ξεκείνησα το ¨Ψηφιακό οχειρό" του Dan Brown

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινησω σημερα το "Ο Μεγαλος Αποχαιρετισμος" του Ρεημοντ Τσαντλερ!Πρωτη επαφη με τον εν λογω κυριο,για τον οποιο τοσα εχω ακουσει και διαβασει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω ένα βιβλίο που το έψηνα καιρό: Η Γυναίκα της Άμμου, του σημαντικού και ιδιαίτερου Ιάπωνα συγγραφέα Κόμπο Αμπέ. Πρόκειται για ένα σπουδαίο βιβλίο που έχει γυριστεί και σε αριστουργηματική ταινία στον κινηματογράφο, από τον Χιρόσι Τεσιγκαχάρα. Θα ακολουθήσει εκτενής ανάρτηση -ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πώπω ψήνομαι πολύ καιρό να το αγοράσω αυτό (τη Γυναίκα της Άμμου). Κάνε μια εκτενή ανάρτηση όταν το τελειώσεις, καλέ κύριε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβε να μπει στα ράφια της βιβλιοθήκης μου, αφού μόλις το αγόρασα, και είναι ήδη στα χέρια μου για διάβασμα, το καλύτερο, ίσως, βιβλίο του Πέδρο Χουάν Γκουτιέρες, του Μπουκόφσκι της Καραϊβικής όπως έχουν πει πολλοί και διάφοροι, το Η Βρόμικη Τριλογία της Αβάνας, έχοντας ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια για τη μετάφραση της Κλεοπάτρας Ελαιοτριβιάρη. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινησω σημερα το "Ο Μεγαλος Αποχαιρετισμος" του Ρεημοντ Τσαντλερ!Πρωτη επαφη με τον εν λογω κυριο,για τον οποιο τοσα εχω ακουσει και διαβασει!

 

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το πρώτο βιβλίο του Φιλιπ Μάρλοου "Ο μεγάλος ύπνος" και να προχωρήσεις με την σειρά. Δεν εχει σημασία βέβαια αφού τα βιβλία είναι ανεξαρητα (με εξαίρεση μια μικρή σύνδεση του μεγάλου αποχαιρετισμου με το playback) αλλα καλύτερα είναι να τα πιάσεις απο την αρχή.

 

πλάκα πλάκα θέλω να αγοράσω τις καινούριες εκδόσεις απο τον μεγάλο αποχαιρετισμό και το μεγάλο ύπνο. Θα μου τις κάνει κανεις δώρο; :devil2::devil2::devil2::devil2::devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα και διαβάζω, το νεο βιβλιο του Γούντυ Άλλεν "Σκέτη Αναρχια". Κυνικός, νευρωτικός και αυτοσαρκαστικός όπως πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Star Wars Republic Commando: Order 66, της Karen Traviss

 

Tο τέταρτο βιβλίο στη σειρά Republic Commando του Star Wars. Δεν είμαι fan των βιβλίων στο σύμπαν του Star Wars καθώς προτιμώ να έχω στο μυαλό μου απλά τις ταινίες, αλλά η συγκεκριμένη σειρά εμφανίζει τα γεγονότα της prequel τριλογίας από μια ενδιαφέρουσα οπτική γωνία, αυτή των κλώνων. Επίσης παρουσιάζει τους Jedi ως πιο γκρίζους χαρακτήρες κι όχι ως τους σούπερ-ντούπερ, αστραφτερούς, καλούς και δίκαιους που νομίζαμε μέχρι τώρα. Στο συγκεκριμένο βιβλίο τα πάντα περιστρέφονται γύρω από την περίφημη Order 66 που θα θυμούνται όσοι είδαν το Revenge of the Sith...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...το τελείωσα το "Σμήνος". Πολύ καλό το βιβλίο και για το τέλος δεν ε΄χω παράπονα. Μου άρεσε ο τροπος που ο συγγραφέας τα εξήγησε, και το νόημα που πέρασε. Απ' ότι διαβάζψ στις ευχαριστίες, ο άνθρωπος έψαξε πάαααρα πολύ για να το γράψει το βιβλίο.

 

 

Τώρα ξεκείνησα το ¨Ψηφιακό οχειρό" του Dan Brown

 

Πιστεύεις ότι στέκει το κόλπο με τη φερεμόνη στο πτώμα; Δηλαδή, μας έπρηξε για το πόσο ανώτεροι είναι οι Υυρ και μετά χάφτουν κάτι τόσο απλόικο; Δηλαδή δεν μπόρεσαν να καταλάβουν ότι η ανθρώπινη φυσιολογία αποκλείει το ενδεχόμενο μιας ένωσης τέεοιου είδους; ( Οι επιστήμονες κατάλαβαν τα πάντα για αυτούς σε δέκα μέρες, το αντίστροφο δεν γίνεται;). Όσο για το ότι έψαξε πάαααρα πολύ, έχω ακούσει ότι τον κατηγορεί ένας Γερμανός βιολόγος ότι του έκλεψε λέξη προς λέξη κομμάτια από τα βιβλία του για την θαλάσσια ζωή. Πάντως, γράφει πάρα πολύ καλά και παρά τις ατέλειες, το βιβλίο του είναι παραγματικά πολύυυ καλό.

 

Όσο για το ψηφιακό οχυρό, ένα ακόμα βιβλίο του Brown, με την μοτόνη και απλή γραφή του, με γρίφους, κυβερνητικές οργανώσεις, νέους και ωραίους τύπους που είναι και διάνοιες και τον τελικό 'κακό' να φωνάζει ΕΝΟΧΟΣ από την αρχή- σχεδόν- του βιβλίου. Καλό για να σκοτώσει κανείς την ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα το άλλο...αφού στην αρχή αντιστέκονταν για την φερεμόνη, λέγοντας πως δεν θέλουν να σκοτώσουν τους υρρ, γιατί μετά την χρησημοποίησαν οι καλοί?

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Οι εξοχές των νεκρών, Κοσμάς Χαρπαντίδης: Μικρά διηγήματα που σχετίζονται με το θάνατο. Απολαυστικό. Μειονέκτημα η πολύ βαριά γραφή, σχεδόν μπαρόκ, αλλά εξαιρετικό σαν αποτέλεσμα.

Νικολά Τέσλα, ο Προμηθέας της 5ης Λεωφόρου, Νίκος Παπαδόπουλος: Μικρή λογοτεχνικής αξίας, μυθιστορηματική παράθεση της βιογραφίας του Τέσλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα και διαβάζω, το νεο βιβλιο του Γούντυ Άλλεν "Σκέτη Αναρχια". Κυνικός, νευρωτικός και αυτοσαρκαστικός όπως πάντα!

 

 

Ω ναι, σα να παίρνεις ένα κουτί σοκολατάκια στον εγκέφαλό σου και να τον λες "ορίστε, απόλαυσε!"

Link to comment
Share on other sites

Πάει Η Γυναίκα της Άμμου. Εν ολίγοις, εξαιρετικό βιβλίο, ο Ιάπωνας έχει φοβερή πρόζα και θα τον διαβάσω και στα αγγλικά, γιατί στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Περισσότερα από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, να μας πεις τη γνώμη σου αύριο ή όποτε μπορέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάει Η Γυναίκα της Άμμου. Εν ολίγοις, εξαιρετικό βιβλίο, ο Ιάπωνας έχει φοβερή πρόζα και θα τον διαβάσω και στα αγγλικά, γιατί στα ελληνικά δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Περισσότερα από αύριο.

 

Θα το πάρω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πολύ ενδιαφέρον άδραξε τη μέρα του Σωλ Μπέλοου. Εξαιρετικός συγγραφέας θα διαβάσω σύντομα και άλλα του βιβλία.

Επίσης διάβασα το Λουκή Λάρα του Βικέλα. Πιθανότατα ο πιο απογοητευτικός ήρωας που έχω διαβάσει. Κοτζάμ παληκάρι και εν μέσω επανάστασης στην Ελλάδα,

αυτός κρύβεται με τα γυναικόπαιδα αντί να πιάσει ένα όπλο το ρεμάλι και άκουσον άκουσον, το μόνο που σκέφτεται είναι το εμπόριο....

Τέλος τελειώνω το εξαιρετικό και το προτείνω σε όλους, Catch 22, το οποίο αποτελεί το καλύτερο αντιπολεμικό βιβλίο που έχω διαβάσει μακράν του δεύτερου.Έχει

και ένα απίστευτο χιούμορ που προσωπικά είχα καιρό να απολαύσω σε βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα παραπάνω λογάκια για την Γυναίκα της Άμμου.

 

 

Ένας εντομολόγος επισκέπτεται ένα χωμένο μέσα στους αμμόλοφους χωριό, για να ανακαλύψει ένα νέο είδος εντόμου. Σαν έντομο κι αυτός, θα παρασυρθεί στην παγίδα των χωρικών και θα αναγκαστεί να ζήσει με μια γυναίκα μέσα σε μια από τις τεράστιες τρύπες στην άμμο, υποχρεωμένος να φτυαρίζει και χωρίς τρόπο διαφυγής. Στην πορεία θα δοκιμάσει το βάσανο του εγκλεισμού, την πίκρα της αποτυχίας, αλλά και την ανεπαίσθητα κλιμακούμενη σχέση με την γυναίκα.

 

Σπουδαίους ανθρώπους στις τέχνες έχει βγάλει η Ιαπωνία, και ένας από αυτούς φαίνεται να είναι και ο Κόμπο Αμπέ. Έχοντας χαρακτηριστεί ο Ιάπωνας Κάφκα, από αυτό και μόνο το βιβλίο του φαίνεται ότι τον απασχολούν θέματα όπως η κλειστοφοβία, η υπαρξιακή αγωνία και η δυνάστευση από τον άλλον, η ματαιότητα απέναντι στο νόμο, αλλά και επιπλέον η πάλη των φύλων, το νόημα που δίνει ο καθένας στη ζωή του και η αέναη προσπάθεια για την ευτυχία. Όλα αυτά τα μπλέκει δημιουργώντας ένα απολύτως προσωπικό στιλ, που ακροβατεί ανάμεσα στον ρεαλισμό, τον σουρρεαλισμό και τον μαγικό ρεαλισμό, μια γραφή άλλοτε ποιητική άλλοτε επιστημονικά ακριβής, που βουτάει τον αναγνώστη κατευθείαν μέσα στην άμμο. Δίνοντας ουσιαστικά σε αυτήν υπόσταση ανθρώπινου χαρακτήρα, αφήνει την ρευστότητά και την διαβρωτική της δύναμη να γίνει παραλληλία για την ζωή την ίδια και την κάνει να αναπτύσσεται και να νιώθει, όπως το δίδυμο των πρωταγωνιστών, και χρησιμοποιώντας μια γραφή που μπλέκει την σκέψη του άντρα αξεδιάλυτα με την αφήγηση, μέσα από εκπληκτικές παρομοιώσεις και σχήματα λόγου, αναδεικνύεται σε αληθινό μαέστρο που δημιουργεί ατμόσφαιρα ασφυκτικής απελπισίας στον αναγνώστη, έως και αγανάκτησης. Μερικές προτάσεις του που μου έμειναν χαραγμένες:

 

Οι ήχοι των ουρλιαχτών της ήταν σαν λίμα που τριβόταν στις άκρες των νεύρων μου [εδώ είχα ανατριχιάσει για κάμποσο]

Ένιωθα τόσο βαρύς, λες και είχα κοιμηθεί με σιδερένια ρούχα πάνω σε μαγνήτη.

Οι μηροί της για κάποιο λόγο τον τρέλαιναν. Ήταν τέτοια η έλξη του που ήθελε να βγάλει όλα τα νεύρα από το σώμα του και να τα τυλίξει γερά γύρω τους.

 

Η ιστορία αυτή θα μπορούσε να ιδωθεί ως ένας σύγχρονος μύθος του Σίσυφου, που έσερνε την πέτρα μέχρι την κορυφή του βουνού απλώς για να ξαναρχίσει έπειτα από το μηδέν, μια αλληγορία για την (εθελούσια ή όχι) απομόνωση του ανθρώπου ή ακόμα και για την χειραγώγηση του άντρα από τη γυναίκα. Ναι, ότι η τρύπα στην άμμο είναι ένα σύμβολο για το γυναικείο αιδοίο είναι καθαρά προσωπική άποψη. Όχι, βεβαίως, ότι είναι φαλλοκρατικό κείμενο, απεναντίας σφίγγει τους δεσμούς ανάμεσα στα δυο φύλλα μέχρι που τελικά αυτά εξισώνονται και γίνονται ένα. Κυνικό, αστείο, καταδικαστικό, τρυφερό και ζωώδες, όλα αυτά τα στοιχεία εναλλάσσονται ανύποπτα και προσφέρουν στον αναγνώστη μια ολοκληρωμένη εμπειρία διαβάσματος, ένα βιβλίο που μένει στο κεφάλι σου, σε στοιχειώνει, όπως λέμε, και το πλάθεις ολοένα και περισσότερο μέσα σου, βλέποντάς το συνεχώς καλύτερο.

 

Το βιβλίο απέσπασε πολλά βραβεία, τόσο εντός όσο και εκτός συνόρων, ενώ έγινε ταινία στα 1964 από τον Χιρόσι Τεσιγκαχάρα, που πήρε το εδικό βραβείο στις Κάννες και αποτελεί ένα από τα κορυφαία αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου. Το σενάριο το έγραψε ο ίδιος ο Αμπέ, για αυτό και είναι από τις πιο πιστές μεταφορές βιβλίου που έχουν γίνει ποτέ στην μεγάλη οθόνη. Ο συγγραφέας προτάθηκε αρκετές φορές για το Νόμπελ λογοτεχνίας, χωρίς επιτυχία. Αδίκως, όπως αναφέρει και ο Kenzaburō Ōe, τιμημένος ο ίδιος με την σπουδαία διάκριση.

 

Προσωπικά, θα αναζητήσω στα αγγλικά τα: Face of Another και The Box Man, καθώς ο συγγραφέας έχει τα φόντα να μπει στους αγαπημένους μου.

 

Edited by Stanley
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Star Wars Republic Commando: Order 66, της Karen Traviss

 

Tο τέταρτο βιβλίο στη σειρά Republic Commando του Star Wars. Δεν είμαι fan των βιβλίων στο σύμπαν του Star Wars καθώς προτιμώ να έχω στο μυαλό μου απλά τις ταινίες, αλλά η συγκεκριμένη σειρά εμφανίζει τα γεγονότα της prequel τριλογίας από μια ενδιαφέρουσα οπτική γωνία, αυτή των κλώνων. Επίσης παρουσιάζει τους Jedi ως πιο γκρίζους χαρακτήρες κι όχι ως τους σούπερ-ντούπερ, αστραφτερούς, καλούς και δίκαιους που νομίζαμε μέχρι τώρα. Στο συγκεκριμένο βιβλίο τα πάντα περιστρέφονται γύρω από την περίφημη Order 66 που θα θυμούνται όσοι είδαν το Revenge of the Sith...

 

Vader: My master... what where the first 65 orders?

Palp: well, I'm glad you asked!

http://www.youtube.com/watch?v=jMmHvWIEmEA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..