Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Χθές το βράδυ ξεκίνησα την Ενυδρία που με γλυκοκοιτούσε με τα πλοκαμάκια της από το κομοδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς.

Οι τέσσερις πρώτες που έχω διαβάσει κυλάνε πολύ καλά. Μόνο που έπρεπε να είχα κανονίσει να το διάβαζα τον προηγούμενο μήνα, εκείνα τα γκρίζα και ζοφερά απογεύματα με τους βοριάδες.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ ή μάλλον σήμερα τα ξημερώματα, ξεκίνησα να διαβάζω το τέταρτο βιβλίο της σειράς Uglies, ονόματι Extras. Αλλάζει η πρωταγωνίστρια, μαθαίνουμε ενδιαφέρουσες εξελίξεις για το μέλλον του κόσμου των τριών πρώτων βιβλίων και υποψιάζομαι πως στις επόμενες σελίδες θα διαβάσω κάτι το συναρπαστικό.Ρούφηξα κυριολεκτικά σχεδόν το ένα τρίτο του χθες το βράδυ, 140 σελίδες περίπου... Όταν τελειώσω τις δουλειές μου για απόψε, θα το ξαναπιάσω. Θα το ανοίξω στη σελίδα με τον σελιδοδείκτη-δώρο από τη melkiades και θα ξαναβυθιστώ στον κόσμο του.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητωντας παραξενους θεους

Συλλογη διηγηματων απο Locus7.Mεταφραση-προλογοι Γ.Μπαλανος

Αν και εχω διαβασει μερος της συλλογης,το συγκεκριμενο βιβλιο ηταν απο τα πρωτα που διαλεξα να δανειστω καθως με ενδιαφερει αρκετα η θεματολογια της συλλογης.Και δεν εκανα λαθος αφου τα διηγηματα ως τωρα οχι απλα ειναι πολυ καλα αλλα μου θυμιζουν πραγματα που εχω γραψει η σχεδιαζω να γραψω.^_^

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς.

Οι τέσσερις πρώτες που έχω διαβάσει κυλάνε πολύ καλά. Μόνο που έπρεπε να είχα κανονίσει να το διάβαζα τον προηγούμενο μήνα, εκείνα τα γκρίζα και ζοφερά απογεύματα με τους βοριάδες.

 

Πολύ χαίρομαι που το διαβάζει και κάποιος άλλος! Μου άρεσαν πάρα πολύ οι ιστορίες αυτές (στην πλειοψηφία τους). Για χειμώνα ταίριαζαν γάντι.

Link to comment
Share on other sites

Γοτθικες ιστοριες... πολυ καλο δειχνει...!!!!!!

Καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικα με το ειδος αυτο.

Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς.

Οι τέσσερις πρώτες που έχω διαβάσει κυλάνε πολύ καλά. Μόνο που έπρεπε να είχα κανονίσει να το διάβαζα τον προηγούμενο μήνα, εκείνα τα γκρίζα και ζοφερά απογεύματα με τους βοριάδες.

 

Πολύ χαίρομαι που το διαβάζει και κάποιος άλλος! Μου άρεσαν πάρα πολύ οι ιστορίες αυτές (στην πλειοψηφία τους). Για χειμώνα ταίριαζαν γάντι.

Link to comment
Share on other sites

A Game of Thrones, του George R. R. Martin.

 

Μια επανάληψη, λόγω της σειράς αλλά και του νέου βιβλίου που θα βγει το καλοκαίρι... είναι φοβερό το πόσες λεπτομέρειες υπάρχουν που τις είχα ξεχάσει κι ένιωθα μικρές εκπλήξεις σαν να το διάβαζα για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Wanted, graphic novel σε σενάριο Mark Millar και σχέδιο J.G. Jones. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και το σχέδιο μου αρέσει πολύ-και το καλό είναι ότι είναι πολύχρωμο και όχι ασπρόμαυρο(που έχει τη χάρη του βέβαια, αλλά όσο να'ναι...). Όσοι ενδιαφέρονται, κυκλοφορεί σε νέα εξαιρετική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το θρίλερ της Elena Forbes : "Our lady of pain". Αστυνομικό θρίλερ μυστηρίου με αρκετά τηλεοπτικά κλισέ που διαβάζεσαι άνετα και ξεκουραστα!!:drinks:

Link to comment
Share on other sites

A Game of Thrones, του George R. R. Martin.

 

Μια επανάληψη, λόγω της σειράς αλλά και του νέου βιβλίου που θα βγει το καλοκαίρι... είναι φοβερό το πόσες λεπτομέρειες υπάρχουν που τις είχα ξεχάσει κι ένιωθα μικρές εκπλήξεις σαν να το διάβαζα για πρώτη φορά.

 

Και εγώ το διαβάζω. Με τη διαφορά ότι είναι η πρώτη φορά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Απ' τα κόκαλα βγαλμένα, του Γιώργου Δενδρινού.

 

edit: Είμαι στις πρώτες 150 σελίδες, διαβάζεται πολύ εύκολα και γρήγορα, το τι γίνεται δεν μπορώ να το περιγράψω, έχω γελάσει άπειρες φορές, και μπορώ να πω ότι το βιβλίο δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από άλλα σύγχρονα ξένα βιβλία καταξιωμένων συγγραφέων. Δεν θα του βάλω άριστα, αλλά σίγουρα έναν πολύ καλό βαθμό!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το δεύτερο δώρο της Χριστουγεννιάτικης Βύνης, "Το Σπίτι στην Ομίχλη" του Neil Gaiman, που δεν είναι άλλο από το "Coraline" που έχω ήδη δει σε ταινία. Εκδόσεις Οξύ (αρφ!), μεγάλα ευανάγνωστα γράμματα, σε μισή μέρα κάλυψα 76 σελίδες, από τις συνολικά 182.

Link to comment
Share on other sites

Και το πλιάτσικο της Βύνης συνεχίζεται με "Μικρή Φιλοσοφία του Έρωτα" του Αλαίν ντε Μποττόν. Εύχομαι να το καταφέρω, και τις 315 σελίδες του. Δώρο της wordsmith, δώρο τυχαίο, το τονίζω για να μην έχουμε πανικούς.

Link to comment
Share on other sites

1. Δημιουργική γραφή για μελλοντικούς ομότεχνους της Πόλυ Μηλιώρη

2. "Το όνομα του Ρόδου" είναι "Ο Αφορισμένος" του Κώστα Σωκράτους (μια ενδιαφέρουσα περίπτωση κατηγορίας του Ουμπέρτο Έκο για λογοκλοπή....)

Link to comment
Share on other sites

A Game of Thrones, του George R. R. Martin.

 

Μια επανάληψη, λόγω της σειράς αλλά και του νέου βιβλίου που θα βγει το καλοκαίρι... είναι φοβερό το πόσες λεπτομέρειες υπάρχουν που τις είχα ξεχάσει κι ένιωθα μικρές εκπλήξεις σαν να το διάβαζα για πρώτη φορά.

 

 

Κι εγώ έχω σκεφτεί να κάνω μια επανάληψη, για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις... αλλά όχι. Ό,τι θυμάμαι, θυμάμαι. Θα τα καταφέρω.

 

(Όταν το διάβαζα την πρώτη φορά πάντως, είχα καταεκνευριστεί από τον κατακλυσμό των πληροφοριών. Λες και δεν είχα άλλη σκοτούρα στη ζωή μου, από τί θυρεό είχε η κάθε κομπαρσαρία εκεί μέσα.)

Link to comment
Share on other sites

[...] Εκδόσεις Οξύ (αρφ!)[...]

 

ΟΥΑΑΑΧΑΧΑΧΑ! Καλό σκυλάκι!

 

Και το πλιάτσικο της Βύνης συνεχίζεται με "Μικρή Φιλοσοφία του Έρωτα" του Αλαίν ντε Μποττόν. Εύχομαι να το καταφέρω, και τις 315 σελίδες του. Δώρο της wordsmith, δώρο τυχαίο, το τονίζω για να μην έχουμε πανικούς.

 

Παρακαλώ. Εγώ το είχα φέρει, μαζί με άλλα, για να κληρωθεί, και κληρώθηκε στον κο Τουίτι μας. Όσο για τους πανικούς, μου έχουν ήδη πει καναδυό φορουμίτες "έχεις μια λατρεία για το Χατζηγιώργη", λόγω των πολλών πειραγμ αναφορών μου. Ελπίζω να το εκλαμβάνει κι εκείνος ως "λατρεία" και να μην παρεξηγείται αν καμιά φορά τον παραπειράζω...:lol::devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκίνησα το Permutation City του Greg Egan.

Πρώτες 10 σελίδες και η εντύπωση είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες το βράδυ το βιβλίο "Οι κόρες της λησμονιάς" του Θοδωρή Παπαθεοδώρου.

Λατρεύω την ιδιότυπη γραφή του -έχω διαβάσει κι άλλα δικά του, στο παρελθόν- και μαθαίνω λεπτομέρειες από το παρελθόν της Ελλάδας.

Όταν το τελειώσω, θα περιλάβω και το επόμενο, που είναι "Οι μάνες της άδειας αγκαλιάς" -συνέχεια του προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες το βράδυ το βιβλίο "Οι κόρες της λησμονιάς" του Θοδωρή Παπαθεοδώρου.

Λατρεύω την ιδιότυπη γραφή του -έχω διαβάσει κι άλλα δικά του, στο παρελθόν- και μαθαίνω λεπτομέρειες από το παρελθόν της Ελλάδας.

Όταν το τελειώσω, θα περιλάβω και το επόμενο, που είναι "Οι μάνες της άδειας αγκαλιάς" -συνέχεια του προηγούμενου.

Στο παραπάνω να προσθέσω και την ανθολογία διηγημάτων του Stephen King, "Όλα είναι δυνατά", την οποία όχι μόνο τσίμπησα χθες, αλλά και -ως ανυπόμονο ον- την ξεκίνησα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα το Ο Άνθρωπός μας στην Αβάνα, το κλασικό μυθιστόρημα του Γκράχαμ Γκρην. Η έκδοση που κρατάω στα χέρια μου, είναι από τις πλέον σπάνιες και αποτελεί σημαντικό συλλεκτικό κομμάτι της βιβλιοθήκης μου. Εκδόσεις Φέξη, ημερομηνία εκδόσεως: 1959, μόλις ένα χρόνο μετά την έκδοσή του στην Αγγλία! Σκληρό εξώφυλλο, χοντρές και λίγο κιτρινισμένες σελίδες, πολύ μου αρέσει smile.gif.

Link to comment
Share on other sites

Το Γαμωτο ενος παναθηναικου του Χριστοφορου Κασδαγλη!Δεν το εχω τελειωσει ακομα,αλλα απο τις πρωτες κιολας σελιδες μπορω χωρις δισταγμο να το προτεινω σε ολους τους παναθηναικους!

Link to comment
Share on other sites

John Dies at the End, του David Wong (πραγματικό όνομα Jason Pargin)

 

Μια μείξη τρόμου κι ανώριμου αλλά αστείου κολεγιακού χιούμορ, με πρωταγωνιστές δύο κλασικούς losers της Αμερικάνικης επαρχίας που τυχαία γίνονται μάρτυρες εισβολής δαιμονικών όντων από μια άλλη διάσταση κι απρόθυμα αναλαμβάνουν να αντιμετωπίσουν αυτή την εισβολή. Είναι κάτι μεταξύ Lovecraft meets Evil Dead, με αρκετό splatter αλλά και στιγμές απροσδόκητου χιούμορ. Αρχικά κυκλοφόρησε δωρεάν online (αυτή την έκδοση διάβασα) και μέσω του word of mouth έγινε αρκετά γνωστό για να εκδοθεί και σε βιβλίο. Στην αρχική του μορφή είναι κάπως επεισοδικό και φαίνεται ότι ο συγγραφέας επινοούσε την ιστορία καθώς την έγραφε αλλά λένε ότι στην τελική του έκδοση είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο ως βιβλίο. Ο συγγραφέας είναι ο αρχισυντάκτης του χιουμοριστικού site Cracked.com.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..