Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εγώ συνεχίζω με το Η Κόκκινη Σειρήνα, του Μορίς Νταντέκ. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον(snuff movies, ανθρωποκυνηγητά, μυστήριο, σασπένς και λοιπά), και διαβάζεται σχετικά γρήγορα. Μέχρι την Κυριακή θα το έχω τελειώσει, είναι και 678 σελίδες...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ian Rankin-The Complaints

 

είναι το πρώτο βιβλίο της νέας σειράς του με πρωταγωνιστή τον Malcom "Foxy" Fox που δουλεύει στο τμήμα Complaints and Conducts(ερευνάνε εάν άλλοι αστυνομικοί είναι διεφθαρμένοι και έτσι).Γενικά είναι καλό και σήμερα θα το τελειώσω αλλά έχει πολύ μπερδευμένη υπόθεση(Το τελευταίο Rankin που διάβασα ήταν ένα του 93 και εκεί η υπόθεση ήταν απλή,καμμια σχέση με τούτη).Το πρόβλημα του Rankin είναι ότι ψιλοφλυαρεί και αυτό κουράζει σε κάποια σημεία.Ελπίζω πως στο τέλος θα καταλάβω τι στο διάολο γίνεται γιατί τώρα είμαι υπερμπερδεμένος :p

Link to comment
Share on other sites

Κλασικα σου περιγραφει και τι μαρκα,χρωμα και ποιας χρονιας ειναι το αμαξι του καθε ηρωα;Αλλα και τις συσκευες κτλ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

:p ε λίγο πολύ

αυτή την μουρμούρα να μην είχε και θα είχα αγοράσει όλα του τα βιβλία :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λέω να αρχίσω το "The Windup Girl" του Paolo Bacigalupi, που σάρωσε τα βραβεία ΕΦ/Φ πέρισυ.

Link to comment
Share on other sites

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

Γουάου. Σε σκληρή ντρόγκα έχεις πέσει βλέπω. :drools:

 

 

προς το παρον συνεχίζουμε:

 

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

Ρίξε σχόλιο γι' αυτό όταν το τελειώσεις. Διάβασα το ''Ένα Πτώμα στο Κόρυο'' του James Church. Είναι αστυνομική περιπέτεια με φόντο την Βόρεια Κορέα. Γραμμένο από βετεράνο μυστικών υπηρεσιών που πέρασε μερικά χρόνια της ζωής του εκεί, είναι ένα καλογραμμένο βιβλίο με περισσότερο tell όμως, παρά show. Οι συνεχείς αναφορές σε πρόσωπα και μέρη, σε συνδυασμό με την έλλειψη δράσης μπορεί να κουράσει λίγο. Όταν μάλιστα διαδραματίζεται σε ένα ασυνήθιστο μέρος όπως αυτό. Μιας όμως και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα της συγκεκριμένης χώρας, δεν με χάλασε καθόλου. Αντιθέτως μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα διπλά. Και αυτό ακριβώς αποτελεί το βιβλίο. Εκτός από ένα ωραίο ανάγνωσμα δηλαδή, περιέχει διάσπαρτα στοιχεία για όποιον δεν γνωρίζει, σχετικά με το δράμα που βιώνουν οι Βορειοκορεάτες παραπάνω από μισό αιώνα τώρα. Ίσως να ενδιέφερε την Darkchilde να το διαβάσει, στο πρωτότυπο όμως βεβαίως βεβαίως..:lol:

 

μιλάμε για βιβλίο αρρώστια. Προσπαθώ να πάρω άδεια απο την δουλεία για να λιώσω διαβάζοντας το. Ότι καλύτερο εχω διαβάσει στο χώρο μετά απο Χάουαρντ και μάλιστα ο Βάγκνερ ήταν επηρρεασμένος πάρα πολύ απο Χάουαρντ. Υπόθεση; Ο Κέην, ο αθάνατος αμοραλιστής ήρωας του Βάγκνερ, βρίσκει ένα δαχτυλίδι με ιδιαίτερες μαγικές δυνάμεις προερχόμενο απο έναν αρχαίο πολιτισμό που θα του δώσει απεριόριστες δυνάμεις αν καταφέρει και τις ξεκλειδώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για βιβλίο αρρώστια. Προσπαθώ να πάρω άδεια απο την δουλεία για να λιώσω διαβάζοντας το. Ότι καλύτερο εχω διαβάσει στο χώρο μετά απο Χάουαρντ και μάλιστα ο Βάγκνερ ήταν επηρρεασμένος πάρα πολύ απο Χάουαρντ. Υπόθεση; Ο Κέην, ο αθάνατος αμοραλιστής ήρωας του Βάγκνερ, βρίσκει ένα δαχτυλίδι με ιδιαίτερες μαγικές δυνάμεις προερχόμενο απο έναν αρχαίο πολιτισμό που θα του δώσει απεριόριστες δυνάμεις αν καταφέρει και τις ξεκλειδώσει!!!

 

Πως είναι ο Wagner στο πρωτότυπο; Διαβάζεται εύκολα; Αν ναι, να τον δοκιμάσω. Όσες ιστορίες του Κέην έχω διαβάσει μέχρι τώρα ήταν πραγματικά καταπληκτικές, αλλά δυστυχώς ελάχιστες είναι αυτές που έχουν βγει στα Ελληνικά. Αν είναι λοιπόν εύκολος, τότε να τον πιάσω μελλοντικά κάποια στιγμή. Προς το παρόν διαβάζω το Red του Jack Ketchum. Μέχρι την 100 σελίδα που το έχω φτάσει καλό είναι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο Βάγκνερ όπως και ο Χάουαρντ είναι δύσκολοι. Καλύτερα να έχεις λεξικό αν δεν γνωρίζεις καλά αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές διάβασα το διήγημα του Τσέχοφ με τον τίτλο "Βολοντίγια". Το βρήκα στο βιβλίο "Η ξεμυαλισμένη" των εκδόσεων Κοροντζή, έχει αυτά τα δύο διηγήματα μόνο.

 

Μου φάνηκε πολύ καλό πάντως :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Η σκια του Χαμαιλεοντα της Μινετ Γουολτερς!Στο εξωφυλλο γραφει ψυχολογικο θριλερ αλλα πρεπει να ειναι μια μιξη ψυχολογικου και αστυνομικου!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, επειδή μ' ενδοιαφέρει το συγκεκριμένο, όταν το τελειώσεις μπορείς ν' αφήσεις ένα σχόλιο; Έστω αν σου άρεσε εσένα προσωπικά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα -και πριν λιγο τελειωσα- το Old Man's War του John Scalzi.

Προκειται για ενα απο τα πιο γνωστα και επιτυχημενα βιβλια military SF (για πολλους, αποτελει τον αξιο διαδοχο του Forever War του Haldeman):

γρήγορο και καλογραμμενο, θα σας κρατησει το ενδιαφερον ως την τελευταια σελιδα - αυτο, φυσικα, εαν σας ενδιαφερει το ειδος αυτο!

Edited by fotisk
Link to comment
Share on other sites

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

 

Πραγματικό έπος. Όλο λέω να κάνω ένα αφιέρωμα στον Kane (μιας και τον έχω διαβάσει όλο), αλλά όλο το αναβάλω. Όντως ότι πιο κοντινό υπάρχει σε REH χωρίς να είναι αντιγραφή ή ρετρό.

Link to comment
Share on other sites

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

 

Πραγματικό έπος. Όλο λέω να κάνω ένα αφιέρωμα στον Kane (μιας και τον έχω διαβάσει όλο), αλλά όλο το αναβάλω. Όντως ότι πιο κοντινό υπάρχει σε REH χωρίς να είναι αντιγραφή ή ρετρό.

 

Κάνε όποτε μπορέσεις το αφιέρωμα που λες, σε κάνα καινούργιο topic ίσως. Αφού έχεις διαβασμένο όλο τον Kane μην το αναβάλεις άλλο. Και με ψήσατε όλοι σας μ' αυτά που είπατε. Ο Wagner μπαίνει πλέον στη λίστα των πολύ λίγων βιβλίων που είμαι διατεθειμένος να καθήσω και να διαβάσω στο πρωτότυπο, μαζί με Amber, Μυθολογία Κθούλου και Annals of the Black Company. Όχι δηλαδή ότι ήθελα και πολύ για κάτι τέτοιο, μιας και ήδη γνωρίζω πως επρόκειτο για ένα πραγματικό γίγαντα του φανταστικού..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Μέλμοθ ο περιπλανώμενος" του Τσαρλς Ματσούριν. (εκδοσεις Ερατω) Απογοητεύτικα απο την έκδοση γιατι ειναι συμπτηγμένη έκδοση του βιβλίου, βασισμένη στη αντίστοιχη abridged version apo: the lock and key library, classic mystery and detective stories- old english. Ο επιμελητής της πρώτης (επαν)έκδοσης Julian Hawthorne δηλώνει πως η παρουσίαση ολόκληρου του κειμένου θα ήταν απλησίαστη για τον αναγνώστη (περιπλοκα επεισόδια, αφηγήσεις μέσα σε αφηγήσεις, (κατι σαν το κλάμα βγηκε απ τον παράδεισο)), άποψη με την οποία συμφωνουν και οι ελληνες επιμελητές.

Σίγουρα η άποψη αυτη έχει βάση, αλλά λυπάμαι πολυ που δεν υπάρχει στα ελληνικά η ολοκληρωμένη μορφή του βιβλίου, γιατι εγώ το βρήκα φοβερά ενδιαφέρον (και οι κύριοι Μπωντλαιρ, Οσκαρ Γουάιλντ και Λάβκραφτ θα συμφωνούσαν)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το ΄Όλα τα ονόματα΄του Σαραμάγκου. Ένας από τους κορυφαίους συγγραφείς της γενιάς του και πραγματικά μένω εντυπωσιασμένος, πως με ένα θέμα που δεν είναι

και πολύ αβανταδόρικο, καταφέρνει να γράφει ένα τόσο ωραίο βιβλίο. Προσωπικά μου άφησε μία κάφκικη γεύση το συγκεκριμένο βιβλίο ΄με την καλή έννοια.

Επίσης τελείωσα το πάρα πάρα πολύ ωραίο Φισκαντόρο του Ντένις Τζόνσον. Μακράν το καλύτερο σφφ βιβλίο που διάβασα φέτος. Όταν η καλή λογοτεχνία συμβαδίζει με σφφ, το αποτέλεσμα είναι

πάντα απολαυστικό.

Συνεχίζω με τον τρίτο άνθρωπο του Γκράχαμ Γκριν.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η Ταχύτητα του Φωτός, του Χαβιέρ Θέρκας. Ποια είναι η πρώτη μου εντύπωση; Διαβάζεται πάρα μα πάρα πολύ γρήγορα! Καταπληκτική και ευχάριστη γραφή. Να δούμε από υπόθεση τι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Necroscope 4: Deadspeak! Έχω φτάσει περίπου στο 1/4. Μια χαά μέχρι εδώ, έχει και Ελλάδα η υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες 75 σελίδες του Οι Πύλες, του Τζον Κόνολι. Οι Πύλες της κολάσεως άνοιξαν, και ένα παιδί μαζί με το σκύλο του ψάχνει να βρει τι γίνεται. Ταιριάζει περισσότερο σε έφηβους, αλλά και οι μεγαλύτεροι μπορεί να το διαβάσουν, η γραφή είναι ευχάριστη, υπάρχει μπόλικο αγγλικό χιούμορ σε όλο το κείμενο, και οι διάφορες υποσημειώσεις που αφορούν διάφορα ιστορικά και επιστημονικά δεδομένα και γεγονότα, δίνουν ένα ενδιαφέρον σε όλο το βιβλίο. Είναι πολύ καλό μέχρι στιγμής, και η συνέχεια αναμένεται ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω τον Ακατανόμαστο του Μπέκετ. Είναι 225 σελίδες και το διαβάζω δύο εβδομάδες τώρα. Ένα βιβλίο που το προτείνω στον κο Χατζηγιώργη, αν του έρθει ποτέ η επιθυμία να αυτοκτονήσει. Το σκέφτηκα κι εγώ αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Omnibus 1 - At the Mountains of Madness" του Lovecraft.

 

Γράψε Zaratoth πως σου φάνηκε όταν το τελειώσεις. Αυτή είναι η πρώτη φορά που διαβάζεις Lovecraft;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναδιαβάσει προ-σφφ σε ελληνική μετάφραση το βιβλίο "Κάλεσμα του Κθούλου" και το είχα παρατήσει επειδή είχα τρομάξει και άρχισα να βλέπω εφιάλτες. :p Πλέον δεν μου φαίνονται τόοοσο τρομακτικά, καθώς άρχισα να συνηθίζω και να απολαμβάνω την ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..