Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα ένα κλασικό έργο, το Δόκτωρ Τζέκυλ και Κύριος Χάιντ, του Ρόμπερτ Λούις Στήβενσον(εκδόσεις Αίολος). Πιστεύω ότι σε 2-3 ώρες θα το έχω τελειώσει, μιας και είναι μικρό. Έχω ακούσει ότι δεν είναι τόσο βαρετό όσο κάποια άλλα έργα εκείνης της εποχής, και τον Στήβενσον τον εμπιστεύομαι από το καταπληκτικό Νησί των Θησαυρών.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος του Max Brooks και το Έμφυτο Ελάττωμα του Thomas Pynchon, άρχισα τη συλλογή διηγημάτων Όλα είναι Δυνατά, του Stephen King, τον οποίο έχω παραμελήσει τώρα τελευταία(μέχρι στιγμής φέτος έχω διαβάσει μόνο 2 βιβλία του! Αλλά τι βιβλία...).

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος του Max Brooks και το Έμφυτο Ελάττωμα του Thomas Pynchon, άρχισα τη συλλογή διηγημάτων Όλα είναι Δυνατά, του Stephen King, τον οποίο έχω παραμελήσει τώρα τελευταία(μέχρι στιγμής φέτος έχω διαβάσει μόνο 2 βιβλία του! Αλλά τι βιβλία...).

 

γιατί δεν το παίνρεις από το Amazon? Eίναι κάπου 10 ευρώ πιο φτηνό από την αντίστοιχη ελληνική έκδοση... Θα πάρεις και 1-2 άλλα με τα ίδια λεφτά.

 

World War Z

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "Όλα σου τα 'μαθα μα ξέχασα μια λέξη" του Δημήτρη Μπουραντά.

Δεν είναι σφφ, και κατά την άποψή μου (και του συγγραφέα) δεν είναι καν λογοτεχνία.

Είναι μια αφήγηση-αφορμή για να παρουσιάσει ο συγγραφέας τις ιδέες-γνώσεις του στο ευρύ κοινό.

Είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει στον Στέφανο (εάν δεν το έχει διαβάσει ήδη).

Και παρότι το σιχάθηκα ορισμένες στιγμές (από λογοτεχνικής σκοπιάς παραβιάζει κάθε κανόνα) σου δίνει πολλή δύναμη και έμπνευση να συνεχίσεις ή να αρχίσεις κάτι επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω Το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας του Jack Ketchum!Διαβασα την εισαγωγη του Κινγκ και ψηθηκα ακομη περισσοτερο.Και διαπιστωσα οτι πριν απο ενα μηνα(ισως και κατι λιγοτερο)ειχα δει μια ταινια η οποια ειχε την ιδια υποθεση.Εχω σπασει το κεφαλι μου,μα δεν μπορω να θυμηθω με τιποτα τον τιτλο της.Και δεν ειχα προσεξει αν ηταν βασισμενη στο βιβλιο αυτο.Μηπως την εχει δει κανεις αλλος?Α,και η πρωταγωνιστρια πολυ γνωστη φατσα,αλλα ουτε αυτης το ονομα θυμαμαι!:dazzled:

 

 

Εντιτ: Τελικα βρηκα ποια ταινια ειναι.Λεγεται "An American Crime".:D

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω Το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας του Jack Ketchum!Διαβασα την εισαγωγη του Κινγκ και ψηθηκα ακομη περισσοτερο.Και διαπιστωσα οτι πριν απο ενα μηνα(ισως και κατι λιγοτερο)ειχα δει μια ταινια η οποια ειχε την ιδια υποθεση.Εχω σπασει το κεφαλι μου,μα δεν μπορω να θυμηθω με τιποτα τον τιτλο της.Και δεν ειχα προσεξει αν ηταν βασισμενη στο βιβλιο αυτο.Μηπως την εχει δει κανεις αλλος?Α,και η πρωταγωνιστρια πολυ γνωστη φατσα,αλλα ουτε αυτης το ονομα θυμαμαι!:dazzled:

 

 

Εντιτ: Τελικα βρηκα ποια ταινια ειναι.Λεγεται "An American Crime".:D

 

Ναι αυτή είναι. Όταν τελειώσεις το βιβλίο πες πως σου φάνηκε. Όσο για την πρωταγωνίστρια υποθέτω ότι εννοείς την Ellen Page.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειχα προσεξει αν ηταν βασισμενη στο βιβλιο αυτο.

Όχι, αν και το βιβλίο έχει μεταφερθεί σε ταινία, το Jack Ketchum's The girl next door. Όμως και το βιβλίο και το An American Crime έχουν βασιστεί στο ίδιο πραγματικό περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειχα προσεξει αν ηταν βασισμενη στο βιβλιο αυτο.

Όχι, αν και το βιβλίο έχει μεταφερθεί σε ταινία, το Jack Ketchum's The girl next door. Όμως και το βιβλίο και το An American Crime έχουν βασιστεί στο ίδιο πραγματικό περιστατικό.

 

Πω πω, δεν το 'ξερα αυτό το πράγμα. Αλλά τελικά έχεις δίκιο. Στο imdb που κοίταξα έχει και αυτή που έβαλες εσύ. Δύο οι ταινίες λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πρωταγωνίστρια υποθέτω ότι εννοείς την Ellen Page.

 

Οχι,στο μυαλο μου ειχα την Catherine Keener,που επαιζε αυτη που φιλοξενουσε τα κοριτσια.Βεβαια η Ellen Page ειναι η πρωταγωνιστρια,αλλα και την αλλη πρωταγωνιστρια τη λες!:8):

 

 

Nihilio,τις εχεις δει και τις 2 ταινιες?Ποια σου αρεσε πιο πολυ?

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Διάβασα το "Όλα σου τα 'μαθα μα ξέχασα μια λέξη" του Δημήτρη Μπουραντά.

Δεν είναι σφφ, και κατά την άποψή μου (και του συγγραφέα) δεν είναι καν λογοτεχνία.

Είναι μια αφήγηση-αφορμή για να παρουσιάσει ο συγγραφέας τις ιδέες-γνώσεις του στο ευρύ κοινό.

Είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει στον Στέφανο (εάν δεν το έχει διαβάσει ήδη).

Και παρότι το σιχάθηκα ορισμένες στιγμές (από λογοτεχνικής σκοπιάς παραβιάζει κάθε κανόνα) σου δίνει πολλή δύναμη και έμπνευση να συνεχίσεις ή να αρχίσεις κάτι επαγγελματικά.

 

Το είχα στα υπ όψιν αλλά αφού λες ότι θα μ αρέσει σε εμπιστεύομαι και μπαίνει στη λίστα για την επόμενη βόλτα στη Πολιτεία (για να δω θα πετύχω την Eroviana τελικά), μετά όμως τον Χάιντεγκερ που έχει τώρα σειρά (και ήδη τον έχω καθυστερήσει και μου παραπονιέται) :).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πρωταγωνίστρια υποθέτω ότι εννοείς την Ellen Page.

 

Οχι,στο μυαλο μου ειχα την Catherine Keener,που επαιζε αυτη που φιλοξενουσε τα κοριτσια.Βεβαια η Ellen Page ειναι η πρωταγωνιστρια,αλλα και την αλλη πρωταγωνιστρια τη λες!:8):

 

 

Nihilio,τις εχεις δει και τις 2 ταινιες?Ποια σου αρεσε πιο πολυ?

Δεν έχω δει το American Crime. Το Girl Next Door πάντως ήταν αρκετά πιο light από το βιβλίο - και ακόμα δε βλεπόταν...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον Μάιο έχω διαβάσει μυθιστορήματα που ανήκουν σε διάφορα είδη, όπως βιβλία σύγχρονης και κλασικής λογοτεχνίας, αστυνομικά και μυστηρίου, θρίλερ με κυνηγητά και συνωμοσίες, φάντασυ και τρόμος, και το μόνο που έλειπε ήταν ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, οπότε άρχισα το Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς, του Philip Dick. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

The Centauri Device, του M. John Harrison

 

Παρωδία space opera γραμμένη τη δεκαετία του 70, με έναν ήρωα(;) που οδηγείται από τη μια αποτυχία στην άλλη χωρίς να έχει σε κανένα σημείο τον έλεγχο της ιστορίας και της μοίρας του. Περίεργο βιβλίο...

 

Και

 

A Clash of Kings, του George R. R. Martin

 

Διαβάζοντας το για δεύτερη φορά, είναι εκπληκτικό πόσα hints σου αφήνει για το

Red Wedding

που θα ακολουθήσει στο 3ο βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με επιστημονική φαντασία, και με το κλασικό post apocalyptic μυθιστόρημα Η Ώρα των Τριφίδων, του John Wyndham.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό διάβασα τρία από τα παλιότερα κλασικά της λίστας 100 must read Science Fiction Novels

Τον Πόλεμο των Κόσμων του Wells, το The Lost World του Sir Arthur Conan Doyle και την Πριγκίπισσα του Πλανήτη Άρη του Ε.Ρ. Μπάροους.

Από τα τρία μπορώ να πω ότι το καλύτερο μακράν ήταν ο Πόλεμος των Κόσμων (κι ας είχε γραφτεί και σχεδόν 20 χρόνια νωρίτερα από τα άλλα).

Ανεξάρτητα από τους Αριανούς, είχε πολύ μεγαλύτερη αληθοφάνεια σαν περιπέτεια και ήταν και πολύ διεισδυτικό σε θέματα ανθρώπινων σχέσεων. Πολύ καλή η περιγραφή του πανικού και της κατάρρευσης του κοινωνικού ιστού. (Κρίνοντάς το φυσικά από την εποχή του).

Τώρα καταλαβαίνω γιατί η ραδιοφωνική του μεταφορά είχε προκαλέσει πανικό 40 χρόνια μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες βράδυ το "Ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν", του Clark Ashton Smith. Γενικά, στην τριάδα Λάβκραφτ-Χάουαρντ-Σμιθ είναι ο λιγότερο γνωστός αλλά για μένα, ο πιο συγκροτημένος. Τα κείμενά του πέραν της όποιας φανταστικής τους δύναμης, αποπνέουν μια γλυκύτητα που ούτε ο μελαγχολικός και απαισιόδοξος Λάβκραφτ είχε, ούτε ο ούργκα-ούργκα Χάουαρντ. Ακόμα κι ο τρόμος του είναι εκείνος που σέρνεται πάνω σε βελούδα κι αρωματισμένα πέπλα. Η παρούσα συλλογή περιλαμβάνει ένα πολύ δυνατό διήγημα τρόμου, τον Κολοσσό του Ιλούργκν, που κάνει το "Στους δρόμους, οι πόλεις" του Μπάρκερ να μοιάζει παιδική ιστορία. Κι ύστερα πέφτει στην απίστευτη τρυφερότητα του "Γκουλ", όπου ο τρόμος κι η αγάπη μπλέκονται σε κυριαρχικό χορό και στην ελαφρότητα του βασιλιά Γιουβόραν, με την φαλάκρα του και το απίστευτα γελοίο του στέμμα με το ταριχευμένο πουλί γκαζόλμπα στην κορφή.

 

Τελικά, αυτά τα αναγνώσματα αποτελούν ευχάριστο διάλλειμα για μένα. Με κάνουν να γυρίζω στην εφηβεία μου, ρε γμτ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

The Caves of Steel, του Isaac Asimov

 

Γνωστό βιβλίο, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Μου έκανε εντύπωση το πόσο εύκολα κι ευχάριστα διαβάζεται, όχι ότι τα Foundation ήταν βαριά αλλά αυτό μου φάνηκε ότι το ξεπέταξα πολύ εύκολα. Αν και είχα μαντέψει τον δολοφόνο από το πρώτο κεφάλαιο, ήταν το Whydunit και Howdunit που είχε περισσότερη σημασία από το Whodunit οπότε δεν χάθηκε καθόλου από το σασπένς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνεις και μια αξιολόγηση στο ανάλογο τόπικ;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό διάβασα τρία από τα παλιότερα κλασικά της λίστας 100 must read Science Fiction Novels

Τον Πόλεμο των Κόσμων του Wells, το The Lost World του Sir Arthur Conan Doyle και την Πριγκίπισσα του Πλανήτη Άρη του Ε.Ρ. Μπάροους.

 

Tiessa το ''The Lost World'' στα Ελληνικά το διάβασες; Αν ναι, σε ποιες εκδόσεις ήταν;

 

Τελείωσα χτες βράδυ το "Ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν", του Clark Ashton Smith. Γενικά, στην τριάδα Λάβκραφτ-Χάουαρντ-Σμιθ είναι ο λιγότερο γνωστός αλλά για μένα, ο πιο συγκροτημένος. Τα κείμενά του πέραν της όποιας φανταστικής τους δύναμης, αποπνέουν μια γλυκύτητα που ούτε ο μελαγχολικός και απαισιόδοξος Λάβκραφτ είχε, ούτε ο ούργκα-ούργκα Χάουαρντ. Ακόμα κι ο τρόμος του είναι εκείνος που σέρνεται πάνω σε βελούδα κι αρωματισμένα πέπλα. Η παρούσα συλλογή περιλαμβάνει ένα πολύ δυνατό διήγημα τρόμου, τον Κολοσσό του Ιλούργκν, που κάνει το "Στους δρόμους, οι πόλεις" του Μπάρκερ να μοιάζει παιδική ιστορία. Κι ύστερα πέφτει στην απίστευτη τρυφερότητα του "Γκουλ", όπου ο τρόμος κι η αγάπη μπλέκονται σε κυριαρχικό χορό και στην ελαφρότητα του βασιλιά Γιουβόραν, με την φαλάκρα του και το απίστευτα γελοίο του στέμμα με το ταριχευμένο πουλί γκαζόλμπα στην κορφή.

 

Τελικά, αυτά τα αναγνώσματα αποτελούν ευχάριστο διάλλειμα για μένα. Με κάνουν να γυρίζω στην εφηβεία μου, ρε γμτ.

 

 

 

Τέτοια θέλω να βλέπω, τέτοια. Όπως έχω ήδη αναφέρει, ο Κλαρκ ας-Τον είναι ένας πραγματικός τιτάνας του φανταστικού που στέκεται ισάξια δίπλα σε Λάβκραφτ και Χάουαρντ. Αν και ισάξιος τους όμως, είναι όπως είπε και η Naroualis ελάχιστα γνωστός. Για όσους δεν τον γνωρίζουν λοιπόν και αρέσκονται στο στυλ των άλλων δύο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Όσο για την συλλογή του Αιόλου, αν και την έχω αγορασμένη δεν την διάβασα ακόμη. Θα 'ρθει ωστόσο αργά ή γρήγορα η σειρά της. Προς το παρόν ξεκίνησα την ''Ετήσια Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας 1'' από εκδόσεις Anubis. Μέχρι την μέση που έχω φτάσει, δεν μου έχει αρέσει σχεδόν καμία ιστορία. Οι περισσότερες ήταν κουραστικές. Ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό διάβασα τρία από τα παλιότερα κλασικά της λίστας 100 must read Science Fiction Novels

Τον Πόλεμο των Κόσμων του Wells, το The Lost World του Sir Arthur Conan Doyle και την Πριγκίπισσα του Πλανήτη Άρη του Ε.Ρ. Μπάροους.

 

Tiessa το ''The Lost World'' στα Ελληνικά το διάβασες; Αν ναι, σε ποιες εκδόσεις ήταν;

 

Όχι, αγγλικά το διάβασα και μάλιστα σε παλιά έκδοση, με στραπατσαρισμένα εξώφυλλα (δεν ξέρω πόσα χρόνια το είχε ο άντρας μου στη βιβλιοθήκη του πατρικού του, αλλά θυμάται ότι το είχε αγοράσει second hand).

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν ψάχνεις το Lost Land μεταφρασμένο, μπορείς να το βρεις εδώ κι εδώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α έχει βγει στα Ελληνικά; Ωραία. Όταν το κοιτάξω, την μετάφραση της Σίνου θα προτιμήσω γιατί έχω ακούσει καλά λόγια. Σας ευχαριστώ και τις δύο σας. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..