Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Κάτω τα χέρια από τον Φώκνερ, μη σας βάλω να διαβάσετε απνευστί το Sound and the Fury και τότε θα δείτε το δημαρχείο.

+1

 

Εγω διαβασα τα εξης τελευταια

 

A canticle for Leibowitz

Εξαιρετικο,καταλαβαινω γιατι ειναι κλασικο.Λιγο ψυχοπλακωτικο αφου πανω κατω η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως σε καθενα απο τα μερη του αλλα δειχνει την πορεια της ανθρωπινης ιστοριας με την επιστημη και τη θρησκεια που τη συνοδευουν.Παραδοξως ενω δεν ειναι περιπετεια το διαβασα αρκετα γρηγορα στα αγγλικα που σημαινει οτι εχει καλη ροη αν μη τι αλλο.

 

Ο κυριαρχος του ονειρου

Το χειροτερο βιβλιο του Ζελαζνυ που εχω διαβασει.Με διαφορα.Ακομη και τα τελευταια βιβλια της Αμπερ ηταν σαφως καλυτερα.Παρα το γεγονος οτι γραφτηκε περιπου την περιοδο του Επιστροφη στη Γη(που ειναι αυτο που λεω "στυλ Ζελαζνυ") δεν μοιαζει με αυτο.Μου φαινεται οτι ο Ροτζερ δεν ειχε διαμορφωσει ακομη το προσωπικο του υφος και ακομη εκανε δοκιμες.Σιγουρα προκαλεσε αισθηση εκεινη την εποχη καθως χρησιμοποιουσε μεν μια φανταστικη μηχανη μελλοντικης τεχνολογιας αλλα ηταν ενα μαλλον ψυχολογικο δραμα παρα περιπετεια ΕΦ.Ο ηρωας του εργου ειναι μεν ο πετυχημενος ομορφος καλλιεργημενος ηρωας που συνανταμε σε εργα του Ζελαζνυ αλλα δεν ειναι τοσο κουλ και ξυπνιος οσο αλλοι.Οι δε γυναικες,ακομη και η πρωταγωνιστρια ειναι μαλλον καρικατουρες.Περισσοτερο χαρακτηρα εχει ο σκυλος της ηρωιδας.

 

Οριζοντιος αποχαιρετισμος

Το πρωτο βιβλιο του Τζετερ που διαβασα.Για καιρο σκεφτομουν να παρω ενα αλλο δικο του αλλα κι αυτο ηταν αρκετα καλο.Καπως τα χαλασε στη δομη και το μοιρασμα της πλοκης βεβαια αφου στο τελος (ξε)πεταει αρκετα μαζεμενα αλλα τοσο ο κοσμος οσο και ο ηρωας εχουν ενδιαφερον ενω και η γραφη του ειναι αρκετα καλη.Μου θυμισε καπως Ντικ,οχι τυχαια βεβαια.Να σημειωσω οτι διαβασα την μεταφραση απο Μεδουσα που ειχε πολλα τυπογραφικα λαθη.Συνηθως δεν δινω σημασια και δεν μειωσαν την απολαυση του βιβλιου αλλα τοσα πολλα μαζεμενα μου εκαναν εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Heiron, ρίξε και μια αξιολόγηση στο αντίστοιχο topic. To A Canticle for Leibowitz είναι "εύκολο" στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Άγγελοι, του Ντένις Τζόνσον. Πρόκειται για το πρώτο μυθιστόρημα που έγραψε ο Τζόνσον, και από τις πρώτες σελίδες φαίνεται για ένα καλογραμμένο βιβλίο. Να δούμε την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,διαβαζεται αρκετα ανετα.Δεν εχει και πολλα διαστημικα,ουτε πολυ technobabble ετσι κι αλλιως οποτε ειναι σχεδον σαν mainstream αναγνωσμα.Και η γραφη του Μιλλερ ειναι ωραια και στρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το καταπληκτικό μυθιστόρημα A Handmaid's Tale της Margaret Attwood. Για τι να πρωτομιλήσω; Η γραφή, ο χαρακτήρας, η συναισθηματική φόρτιση... Όλα τέλεια. Μου άρεσε και το εύρημα στο τέλος του βιβλίου.

 

Ξεκίνησα το Little Vampyre Women και μόνο που δεν το πέταξα απ' το παράθυρο. Άθλιο! Περίμενα κάτι αστείο κι έξυπνο, χαριτωμένο. Μια αηδία και μισή είναι! Γκρρρ! Μου τη δίνει να έχω κάνει τόσο λάθος στην εκτίμησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον Τέταρτο Κλώνο, της Καίτης Βασιλάκου, συλλογή διηγημάτων φαντασίας. Δεν έχω να πω τίποτε άσχημο γι' αυτό το βιβλίο. Και το διάβασα με μεγάλη επιφύλαξη, τολμώ να πω. Έχει επιστημονική φαντασία, έχει μικρά φλασάκια αλλόκοτου (αρκετά κοντά στο σουρρεάλ, αλλά χωρίς να το αγγίζει ποτέ) και μερικέ ς΄ς αρκετά δυνατές στιγμές φανταστικού, πιο κοντά το παράδοξο παρά στο κλασσικό ηρωικό/επικό φανταστικό. Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ένα βιβλίο που μάλλον μου ταιριάζει γάντι και το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ - έχει μπόλικο πράγμα για τη Θούλη και τα σπάει.

 

:good:

 

DG-Denied2Enemy.jpg

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το Χειρόγραφο Τσάνσελορ, του Ρόμπερτ Λάντλαμ. Κλασικό θρίλερ, με συνωμοσίες, μυστικές υπηρεσίες, κυβερνητικές μηχανορραφίες και λοιπά. Στις πρώτες 110 σελίδες από τις 500 περίπου, και η δράση δεν έχει απογειωθεί ακόμα, αλλά η όλη ατμόσφαιρα μου αρέσει πολύ. Μόλις το τρίτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, τα άλλα δυο ήταν τα Η Βεντέτα του Λαζάρου(πολύ καλό), και Σχέδιο Κασσάνδρα(ψιλομέτριο). Δεν έχω αξιωθεί ακόμα να διαβάσω την τριλογία του Τζέισον Μπορν, αλλά που θα μου πάει...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "αστυνομικό βυζαντινό ιστορικό μυθιστόρημα" Αίμα στη Μονή Μελαντίου, του Δημήτρη Ωρολογά. Θα ήθελα πάρα πολύ, για λόγους που αναγράφονται στο αυτάκι του βιβλίου, να έχω κάτι πραγματικά καλό να πω γι' αυτό το βιβλίο. Δυστυχώς αποτελείται από μια ονομαστική (με την έννοια της περιληπτικής) ταξιδιωτική οδηγία για το Βυζάντιο του 1269 μ.Χ. Υπάρχει επίσης μια καλούτσικη χρήση της γλώσσας. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράτησα τη Δίκη του Κάφκα, καθώς είχα μόλις τελειώσει και τον Πύργο του Κάφκα και δεν τραβούσε άλλο ο οργανισμός μου (στην πρώτη λυκείου όλα αυτά). Φέτος έχω παρατήσει το βιβλίο που έχω δανειστεί μισό χρόνο τώρα από φίλο, το Winterbirth από Brian Ruckley. Είναι καλό, αλλά έπεσε στην περίοδο που βαριέμαι να διαβάσω.

 

Οκέι, είναι από άλλο τόπικ, αλλά ήθελα πάρα πολύ να ρωτήσω το Ζαρατόθι, τι λέει το Winterbirth; Το έχω αγοράσει και σκεφτόμουν να το διαβάσω μετά από αυτό που διαβάζω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το Χειρόγραφο Τσάνσελορ, του Ρόμπερτ Λάντλαμ. Κλασικό θρίλερ, με συνωμοσίες, μυστικές υπηρεσίες, κυβερνητικές μηχανορραφίες και λοιπά. Στις πρώτες 110 σελίδες από τις 500 περίπου, και η δράση δεν έχει απογειωθεί ακόμα, αλλά η όλη ατμόσφαιρα μου αρέσει πολύ. Μόλις το τρίτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, τα άλλα δυο ήταν τα Η Βεντέτα του Λαζάρου(πολύ καλό), και Σχέδιο Κασσάνδρα(ψιλομέτριο). Δεν έχω αξιωθεί ακόμα να διαβάσω την τριλογία του Τζέισον Μπορν, αλλά που θα μου πάει...

 

αυτα που διάβασες είναι βιβλία που είχαν βγεί μετα τον θάνατο του και είναι βασισμένα στις σημειώσεις του (τον ξεζουμίζουν και αυτον). Το "Χειρόγραφο Τσάνσελορ" είναι καθαρα δικο του και είναι πολύ καλο. Σου προτείνω επίσης να διαβάσεις και το εκπληκτικό "Ο κύκλος των Ματαράζε" που για μένα είναι ό,τι καλύτερο έγραψε.

 

προς το παρον συνεχίζουμε:

 

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

Γουάου. Σε σκληρή ντρόγκα έχεις πέσει βλέπω. :drools:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τα αστυνομικά και τα θρίλερ, με το Ψηλά πάνω απ'την πόλη, του Michael Connelly. Είναι το 13ο βιβλίο της σειράς με πρωταγωνιστή τον Χάρι Μπος, και θεωρείται ως το πιο αδύναμο βιβλίο του. Είναι μικρό, μόλις 232 σελίδες, και δεν μου φαίνεται σαν τα άλλα δυο βιβλία του ίδιου συγγραφέα που διάβασα πέρυσι. Το αργότερο αύριο, θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την "Ελληνική Μυθολογία" του Νίκου Τσιφόρου. Είναι το πρώτο δικό του βιλίο που διαβάζω και μου αρέσει αρκετά. Μόνο που το πάω αργά-αργά, μέχρι να συνηθίσω το στυλ του: μου είναι αρκετά ξένο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το καταπληκτικό μυθιστόρημα A Handmaid's Tale της Margaret Attwood. Για τι να πρωτομιλήσω; Η γραφή, ο χαρακτήρας, η συναισθηματική φόρτιση... Όλα τέλεια. Μου άρεσε και το εύρημα στο τέλος του βιβλίου.

 

Ναι, ναι και ναι!

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε κι άλλα ινφο Αμαντέλ....

 

Σόρρυ τώρα το είδα :(

 

Τι ινφο θες να σου δώσω? :) Βασικά είναι ένα από κάποια καλά βιβλία που όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα, σε μεταφέρει και σε χώνει για τα καλά με φλας μπακ στην εποχή των ναζι - συνομωσιών.

Και επειδή ετοιμάζω και ένα Delta Green είναι ό,τι πρέπει για feedback.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράτησα τη Δίκη του Κάφκα, καθώς είχα μόλις τελειώσει και τον Πύργο του Κάφκα και δεν τραβούσε άλλο ο οργανισμός μου (στην πρώτη λυκείου όλα αυτά). Φέτος έχω παρατήσει το βιβλίο που έχω δανειστεί μισό χρόνο τώρα από φίλο, το Winterbirth από Brian Ruckley. Είναι καλό, αλλά έπεσε στην περίοδο που βαριέμαι να διαβάσω.

 

Οκέι, είναι από άλλο τόπικ, αλλά ήθελα πάρα πολύ να ρωτήσω το Ζαρατόθι, τι λέει το Winterbirth; Το έχω αγοράσει και σκεφτόμουν να το διαβάσω μετά από αυτό που διαβάζω τώρα.

 

Η ιστορία μου άρεσε και έχει ψωμί. Θυμίζει κάπως Song of Ice and Fire τώρα που το καλοσκέφτομαι (τότε δεν το είχα διαβάσει ακόμα για να συγκρίνω) αλλά έχει κάπως δύσκολη αρχή η οποία ψιλοαπωθεί οπότε ακόμα να το ξαναπιάσω από την αρχή. Μέχρι εκεί που είχα φτάσει (50 σελίδες το πολύ πρέπει να ήταν) είχε αρχίσει να γίνεται καλό.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

ξεκείνησα το " Όνειρο και τηλεπάθεια " του Ζίγκμουντ Φρόυντ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τον Βασιλια με τα Κιτρινα!

 

 

Όου! Στα ελληνικά; Έχει κυκλοφορήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τον Βασιλια με τα Κιτρινα!

 

 

Όου! Στα ελληνικά; Έχει κυκλοφορήσει;

 

Ναι, εδώ και καιρό μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον συνεχίζουμε:

 

4118682468_c3dfa0fd89.jpg

 

Ρίξε σχόλιο γι' αυτό όταν το τελειώσεις. Διάβασα το ''Ένα Πτώμα στο Κόρυο'' του James Church. Είναι αστυνομική περιπέτεια με φόντο την Βόρεια Κορέα. Γραμμένο από βετεράνο μυστικών υπηρεσιών που πέρασε μερικά χρόνια της ζωής του εκεί, είναι ένα καλογραμμένο βιβλίο με περισσότερο tell όμως, παρά show. Οι συνεχείς αναφορές σε πρόσωπα και μέρη, σε συνδυασμό με την έλλειψη δράσης μπορεί να κουράσει λίγο. Όταν μάλιστα διαδραματίζεται σε ένα ασυνήθιστο μέρος όπως αυτό. Μιας όμως και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα της συγκεκριμένης χώρας, δεν με χάλασε καθόλου. Αντιθέτως μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα διπλά. Και αυτό ακριβώς αποτελεί το βιβλίο. Εκτός από ένα ωραίο ανάγνωσμα δηλαδή, περιέχει διάσπαρτα στοιχεία για όποιον δεν γνωρίζει, σχετικά με το δράμα που βιώνουν οι Βορειοκορεάτες παραπάνω από μισό αιώνα τώρα. Ίσως να ενδιέφερε την Darkchilde να το διαβάσει, στο πρωτότυπο όμως βεβαίως βεβαίως..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τον Βασιλια με τα Κιτρινα!

 

 

Όου! Στα ελληνικά; Έχει κυκλοφορήσει;

 

Ναι, εδώ και καιρό μάλλον.

 

Απο το 2000 συγκεκριμενα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..