Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το καλοκαίρι της διαφθοράς του Κινγκ.

 

Όχι αριστούργημα, αλλά θα έλεγα υποτιμημένο. Περιμένω την κριτική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το δεύτερο βιβλίο της σειράς Star Wars: Republic Commando με τίτλο Triple Zero και θα πιάσω τώρα το τρίτο βιβλίο, True Colors.

Link to comment
Share on other sites

 

Το καλοκαίρι της διαφθοράς του Κινγκ.

 

Όχι αριστούργημα, αλλά θα έλεγα υποτιμημένο. Περιμένω την κριτική σου.

 

 

Ελα ρεεεεεεεεεε! Μόλις τελείωσα την απάντηση μου και την έχασα ακριβώς πριν την ποστάρω :ranting:

 

Αντε φτου κι απ΄την αρχή: Στην αρχή περίμενα πως θα διαβάζω για κτηνωδίες μέσα από τις διηγήσεις του Ντουσάντερ. Αλλά τελικά καταλαβαίνεις πως επικεντρώνεται όχι στο αιμα αλλά την αφύπνηση (για πρώτη είτε για ακόμη μία φορά) του σκοτεινότερου κομματιού ενός ανθρώπου και την πορεία του όταν αυτό πάρει τον έλεγχο.

Διαβάζεις μία ιστορία που θα μπορούσε να είναι αληθινή. Μου θύμισε αρκετές αληθινές περιπτώσεις όπου άτομα με ανάλογη ψυχική προδιάθεση (αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι) βρήκαν αυτόν που λειτούργησε τελικά σαν πυροκροτητής. Και κανείς δεν καταλαβαίνει το παραμικρό. Δεν είναι τρομαχτικό αυτό; Να γίνεται μια τρομερή αλλαγή σε κάποιον που νομίζεις πως ξέρεις πραγματικά, αλλά να μην καταλαβαίνεις το παραμικρό.

Τα σημεία όπου διάβαζα τις πραγματικές του σκέψεις ενώ τον αντιμετώπιζαν πάντα σαν εξαίσιο άτομο ήταν ανατριχιαστικά.

 

Υπάρχουν σίγουρα βιβλία του Κινγκ που βρίσκω πιο τρομαχτικά, με περισσότερη αγωνία κλπ αλλά αυτό μπαίνει στην κατηγορία "μια ιστορία που θα μπορούσε να είναι αληθινή, ίσως και να είναι".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το καλοκαίρι της διαφθοράς του Κινγκ.

 

Όχι αριστούργημα, αλλά θα έλεγα υποτιμημένο. Περιμένω την κριτική σου.

 

 

Ελα ρεεεεεεεεεε! Μόλις τελείωσα την απάντηση μου και την έχασα ακριβώς πριν την ποστάρω :ranting:

 

Αντε φτου κι απ΄την αρχή: Στην αρχή περίμενα πως θα διαβάζω για κτηνωδίες μέσα από τις διηγήσεις του Ντουσάντερ. Αλλά τελικά καταλαβαίνεις πως επικεντρώνεται όχι στο αιμα αλλά την αφύπνηση (για πρώτη είτε για ακόμη μία φορά) του σκοτεινότερου κομματιού ενός ανθρώπου και την πορεία του όταν αυτό πάρει τον έλεγχο.

Διαβάζεις μία ιστορία που θα μπορούσε να είναι αληθινή. Μου θύμισε αρκετές αληθινές περιπτώσεις όπου άτομα με ανάλογη ψυχική προδιάθεση (αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι) βρήκαν αυτόν που λειτούργησε τελικά σαν πυροκροτητής. Και κανείς δεν καταλαβαίνει το παραμικρό. Δεν είναι τρομαχτικό αυτό; Να γίνεται μια τρομερή αλλαγή σε κάποιον που νομίζεις πως ξέρεις πραγματικά, αλλά να μην καταλαβαίνεις το παραμικρό.

Τα σημεία όπου διάβαζα τις πραγματικές του σκέψεις ενώ τον αντιμετώπιζαν πάντα σαν εξαίσιο άτομο ήταν ανατριχιαστικά.

 

Υπάρχουν σίγουρα βιβλία του Κινγκ που βρίσκω πιο τρομαχτικά, με περισσότερη αγωνία κλπ αλλά αυτό μπαίνει στην κατηγορία "μια ιστορία που θα μπορούσε να είναι αληθινή, ίσως και να είναι".

 

 

Πολύ εκνευριστικό το πρώτο που ανέφερες. Την έχω πατήσει και εγώ μία- δύο φορές και πλέον όταν είναι μεγάλα, πάντα σώζω τα κείμενα μου πριν τα ανεβάσω.

 

Και ναι, μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτή την προσέγγιση. Ο γέρος ξέρουμε λίγο- πολύ ποιος είναι και τι έχει κάνει. Ή τουλάχιστον μπορούμε να το φανταστούμε. Έχει λοιπόν περισσότερο ενδιαφέρον να δούμε τις αντιδράσεις του παιδιού. Οι οποίες πάλι ναι, είναι με τον τρόπο τους πιο τρομαχτικές από κάθε λογής τέρας. Εύστοχο λοιπόν το ότι ο συγγραφέας επικεντρώνεται σ' αυτό. Πάνε πολλά χρόνια που το διάβασα και αρκετά σημεία τα έχω ξεχάσει, αυτό όμως όχι.

 

Έχει βγει και πολύ καλή ταινία, δες την κάποια στιγμή.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την είχα δει πριν χρόνια την ταινία και ευτυχώς δεν την θυμόμουν καλά. Έψαξα να τη βρω αφού το διάβασα αλλά προς το παρόν δεν την βρήκα.

Το εξώφυλλο στο βιβλίο είναι η αφίσα της ταινίας αλλά αυτό με ενοχλεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν σίγουρα βιβλία του Κινγκ που βρίσκω πιο τρομαχτικά, με περισσότερη αγωνία κλπ αλλά αυτό μπαίνει στην κατηγορία "μια ιστορία που θα μπορούσε να είναι αληθινή, ίσως και να είναι".

 

 

Πολύ εκνευριστικό το πρώτο που ανέφερες. Την έχω πατήσει και εγώ μία- δύο φορές και πλέον όταν είναι μεγάλα, πάντα σώζω τα κείμενα μου πριν τα ανεβάσω.

 

Έχει βγει και πολύ καλή ταινία, δες την κάποια στιγμή.

 

 

Την ταινία την είχα δει μικρή και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Το βιβλίο το θεωρώ κι εγώ από τα υποτιμημένα του King, είναι πολύ πετυχημένο και διαφορετικό :) Τρομαχτικές οι αντιδράσεις του παιδιού, εγείρει ερωτήματα του τι φταίει και είναι έτσι όπως είναι...

Edited by Natasha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Τρομαχτικές οι αντιδράσεις του παιδιού, εγείρει ερωτήματα του τι φταίει και είναι έτσι όπως είναι...

 

 

Συνήθως σε ανάλογες περιπτώσεις βλέπεις πως είναι οι συνθήκες ζωής που σπρώχνουν τον άνθρωπο προς το σκοτεινό του κομμάτι. ΄Οταν αυτό δε συμβαίνει, σε κάνει να βάζεις στο παιχνίδι και την ανησυχητική πιθανότητα πως ίσως τελικά δεν φταίει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από το ότι υπάρχει ήδη μέσα του.

 

 

Αρχισα το Καρδιές στην Ατλαντίδα του Κινγκ (μίλησε κανείς για μονομανία; :whistling: ). Έχω συναντήσει ήδη τον Τεντ Μπροτιγκαν στον Μαύρο Πύργο και μου αρέσει που θα δω τι έκανε πριν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 Τρομαχτικές οι αντιδράσεις του παιδιού, εγείρει ερωτήματα του τι φταίει και είναι έτσι όπως είναι...

 

 

Συνήθως σε ανάλογες περιπτώσεις βλέπεις πως είναι οι συνθήκες ζωής που σπρώχνουν τον άνθρωπο προς το σκοτεινό του κομμάτι. ΄Οταν αυτό δε συμβαίνει, σε κάνει να βάζεις στο παιχνίδι και την ανησυχητική πιθανότητα πως ίσως τελικά δεν φταίει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο από το ότι υπάρχει ήδη μέσα του.

 

 

Αρχισα το Καρδιές στην Ατλαντίδα του Κινγκ (μίλησε κανείς για μονομανία; :whistling: ). Έχω συναντήσει ήδη τον Τεντ Μπροτιγκαν στον Μαύρο Πύργο και μου αρέσει που θα δω τι έκανε πριν.

 

Δεν το έχω διαβάσει! Έχω δει μόνο την ταινία 3 φορές, είναι πολύ γλυκιά. Άντονι Χόπκινς, βεβαίως βεβαίως :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Καρδιές στην Ατλαντίδα του Κινγκ 

 

Το αγαπημένο μου βιβλίο του Κινγκ και ένα από τα 5- 10 καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Εδώ και αν περιμένω την κριτική σου  :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ένα περίεργο, ωραίο βιβλίο. Είναι το "Αζαζέλ", του Μπόρις Ακούνιν. Είναι αστυνομικό, αλλά η γραφή του θυμίζει -αρκετά- τους Ρώσους συγγραφείς του δέκατου ένατου αιώνα. Στην αρχή πήγαινε λίγο αργά, αλλά τώρα (είμαι στο ένα τρίτο του) το ευχαριστιέμαι. Είναι έξυπνο, έχει χιούμορ, και έναν ήρωα στα ξεκινήματά του, (αν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρώτο ίσως βιβλίο από μία σειρά με κεντρικό χαρακτήρα τον Φαντόριν, που είναι νεαρός εδώ, και όλο θέληση για μυστήριο και περιπέτεια).

 

Θα αρέσει στον BladeRunner αυτός ο συγγραφέας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ένα περίεργο, ωραίο βιβλίο. Είναι το "Αζαζέλ", του Μπόρις Ακούνιν. Είναι αστυνομικό, αλλά η γραφή του θυμίζει -αρκετά- τους Ρώσους συγγραφείς του δέκατου ένατου αιώνα. Στην αρχή πήγαινε λίγο αργά, αλλά τώρα (είμαι στο ένα τρίτο του) το ευχαριστιέμαι. Είναι έξυπνο, έχει χιούμορ, και έναν ήρωα στα ξεκινήματά του, (αν κατάλαβα καλά αυτό είναι το πρώτο ίσως βιβλίο από μία σειρά με κεντρικό χαρακτήρα τον Φαντόριν, που είναι νεαρός εδώ, και όλο θέληση για μυστήριο και περιπέτεια).

 

Θα αρέσει στον BladeRunner αυτός ο συγγραφέας!

 

Έτσι πιστεύω και γω! Έχω και τα δυο πρώτα βιβλία, αγορασμένα από το παζάρι βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι Bell, αυτή την φορά τον Κερασφόρο, του Τζο Χιλ. Είμαι στο ένα τέταρτο του βιβλίου, πραγματικά διαβάζεται πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι πιστεύω και γω! Έχω και τα δυο πρώτα βιβλία, αγορασμένα από το παζάρι βιβλίου.

 

Α, δεν είναι αυτό το πρώτο; Ποια έχεις εσύ;

 

Χθες ήμουν τόσο πτώμα, που, δυστυχώς, διάβασα μόνο πέντε σελίδες πριν ξεραθώ. Μιλάμε, έχει πολύ ενδιαφέρον (είναι και μεγάλο μάθημα συγγραφής για 'μένα που έχω πρόβλημα με  την πλοκή και την προώθησή της και όλα αυτά τα γρήγορα και έξυπνα ).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Άννα, κυκλοφορεί και το δεύτερο της σειράς από τις ίδιες εκδόσεις (Σύγχρονοι Ορίζοντες) που λέγεται Τούρκικο κόλπο. Τα υπόλοιπα δεν μεταφράστηκαν ποτέ.

Κι εμένα μου άρεσε το Αζαζέλ, αν και αργό είναι τόσο ωραία παλιομοδίτικο που θα τη συνεχίσω οπωσδήποτε τη σειρά. Έχω ήδη πάρει και το τρίτο  Murder on the Leviathan.

Link to comment
Share on other sites

Α, το τούρκικο κόλπο είναι το δεύτερο (άρα καλά λέω, το Αζαζέλ είναι το πρώτο). Ευχαριστώ, Χρύσα!

Link to comment
Share on other sites

Ο πρίγκηπας των δαιμόνων, Youssef

 

Μιας και αναφερθήκατε στο βιβλίο Αζαζέλ του Ακούνιν, να πω ότι και αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα κυκλοφορεί επίσης σαν

Azazel (Youssef Ziedan). Δεν έχουν κάποια σχέση, απλά το αναφέρω για αποφυγή μπερδέματος. :p

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τα Χάρι Πότερ με μερικά κόμικς από την σειρά ''Οι Μεγάλοι Ντετέκτιβ''.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχισα το Καρδιές στην Ατλαντίδα του Κινγκ 

 

Το αγαπημένο μου βιβλίο του Κινγκ και ένα από τα 5- 10 καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Εδώ και αν περιμένω την κριτική σου  :D

 

Το τελείωσα και έγραψα εδώ  πως μου φάνηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Βαζω αστερακι και σταματαω την αναγνωση του "Ο θειος Πετρος και η Εικασια του Γκολντμπαχ", γιατι λιγο πριν το τελος ελειπαν 4 σελιδες. Σπασιμο. Πηρα τηλ την Πρωτοπορια και θα μου αντικαταστησουν το βιβλιο.

Εν τω μεταξυ, ξεκινησα το "Σκοτεινος Τοπος", της Τζιλιαν Φλιν. Το οποιο ξεκιναει αψογα. Μαυριλα απο την πρωτη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με το "Μωρό της Ρόζμαρι" (το οποίο βρήκα υπέροχο) και συνεχίζω με Hellraiser του Clive Barker.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς''.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς''.

Όπως το έλεγες, σερί ο Χάρι Πότερ! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησα το ''Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς''.

Όπως το έλεγες, σερί ο Χάρι Πότερ! :)

 

 

Κοίτα, ή μεταξύ αυτού και του πέντε, ή μεταξύ του πέντε και του έξι, θα γίνει διάλειμμα με κάτι άλλο :D You see, το overdose δεν αστειεύεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλήσει με το Αυτοί που δεν κοιμούνται και δεν μπορώ να προχωρήσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..