Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Με ξεγέλασε ο άτιμος! Στο οπισθόφυλλο μου υποσχέθηκε ότι είναι "μυθιστόρημα πολιτικής φαντασίας". Άλλωστε διαδραματίζεται το 20Χ0 (ακριβής μεταφορά, όχι ορθογραφικό)   :glare:  :bangin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Σκοτάδι Βαθύ, δίχως άστρα. Αν υπάρχει ένας ψυχολόγος εδώ μέσα ας μου εξηγήσει γιατί επιμένω να διαβάζω βιβλία που ξέρω ότι θα με κάνουν σκατά. Ειδικά η πρώτη ιστορία 1920, είναι κάτι ανάμεσα σε Μάυρο Γάτο και ποντίκια στους τοίχους αλλά αρκετά πιο έντονη σαν εμπειρία, γιατί γίνεται πολύ περιγραφικός  σε κάποια σημεία: δεν αφήνει τίποτα στην φαντασία του αναγνώστη. Όλη η ιστορία είναι μια τεράστια τραγική ειρωνεία και μια νέμεσις με φόντο την αμερική του κραχ. Η 2η είναι σαν θρίλερ δρόμου για μια συγγραφέα φτηνών αστυνομικών που κάνει τουρ σε όλη την αμερική με το αμάξι της, ώσπου το αμάξι χαλάει στις ερημιές και εκεί αρχίζει το μαρτύριο. Θα τα διαβάσω όλα και θα γράψω στο τόπικ του Κινγκ πως μου φάνηκε. Πάντως ο τίτλος νομίζω είναι 100% αντιπροσωπευτικός.

Edited by Anwrimos23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

The Northern Crusades του Eric Christiansen. Σύντομη ιστορία των Σταυροφοριών που έλαβαν χώρα στην Βαλτική κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα. Ενδιαφέρον βιβλίο αν και δεν έχει όσες λεπτομέρειες θα ήθελα για τις στρατιωτικές επιχειρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τον Χρυσοδάκτυλο, του Ίαν Φλέμινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιψ''.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Εργοστασιο Ποδοσφαιρου (που εχει γινει και ταινια), του Τζον Κινγκ! Ε, κατι για να κρατιομαστε σε -ποδοσφαιρικη- φορμα, τωρα που το Μουντιαλ φτανει στο τελος του!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Εμείς οι Αρειανοί, του Φίλιπ Ντικ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Γκόρκι Παρκ, του Μάρτιν Κρουζ Σμιθ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη περιοδο διαβαζω ΚΑΦΚΑ...

 

Μολις τελειωσα μεσα σε ενα απογευμα την Μεταμορφωση και τωρα ειμαι στη Δικη...

 

Εκανα ομως μια βλακεια νομιζω... πηγα και αγορασα το σαββατο τον Πυργο, το οποιο ειχα σκοπο να διαβασω στις καλοκαιρινες μου διακοπες, (ξερεις, αναλαφρο για καλοκαιρακι, διακοπουλες κλπ... :roflmao: και επειδη δεν βρηκα απο τις ΡΟΕΣ οπως τα αλλα δυο, πηγα και τον πηρα απο ΚΕΔΡΟ, γιατι ακουσα οτι ειναι καλη η μεταφραση του Κοτζια...

Βλεπω ομως οτι ειναι μεταφρασμενο απο Αγγλικα, και οχι Γερμανικα, με το τελος κανονικο και οχι κομμενο οπως το ειχε αφησει ο Καφκα και γενικα λιγοτερες σελιδες....

 

Μηπως να το παω πισω και να περιμενω να βρω των ΡΟΩΝ?

Edited by georgezerv76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O πρίγκιπας των αγκαθιών

του Mark Lawrence

 

Είπα να πιάσω λίγο σύγχρονο grimdark fantasy...

Link to comment
Share on other sites

ψαγμενα...

 

εγω, μη γελαστε, αλλα μετα το καφκα θα παω να παρω το "ο Κοσμος Μετα" της Σουζαν ΕΕ, που ειναι συνεχεια της "Καθοδου Αγγελων" που επισης ειχα διαβασει... ψιλοφαντασια αλλα με ενδιαφερει αυτο ακριβως το ειδος, η εφηβικη λογοτεχνια και φαντασια οσο αφορα το γραψιμο μου και το κοινο που θα θελα εν μερει να στραφω....

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η θεωρία των χορδών, του Χοσέ Κάρλος Σομόθα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το Τσακάλι, του Φρέντερικ Φορσάιθ.

Link to comment
Share on other sites

Με ρυθμούς ετοιμοθάνατου σαλιγκαριού διαβάζω τις Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης του Τζακ Βανς (παραλίγο να μου ρουφήξει κάθε ίχνος αγάπης προς τα βιβλία ο τύπος, αλλά για να μην τον αδικώ, θα πω και τα καλά του όταν τελειώσω).

Ξαναδιαβάζω τις ιστοριούλες του Χόρχε Μπουκάι από το "Να σου πω μια ιστορία". Ευχάριστος, τουλάχιστον.

Και επιτέλους ξεκίνησα το πολυπόθητο Lady of the Lake του αγαπημένου μου Sapkowski, που το έχω από ερασιτεχνική μετάφραση. (Και ξαναβρήκα τη θέλησή μου να διαβάζω, τι λέω, τη θέλησή μου για ζωή. :8): )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με ρυθμούς ετοιμοθάνατου σαλιγκαριού διαβάζω τις Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης του Τζακ Βανς (παραλίγο να μου ρουφήξει κάθε ίχνος αγάπης προς τα βιβλία ο τύπος, αλλά για να μην τον αδικώ, θα πω και τα καλά του όταν τελειώσω).

Ξαναδιαβάζω τις ιστοριούλες του Χόρχε Μπουκάι από το "Να σου πω μια ιστορία". Ευχάριστος, τουλάχιστον.

Και επιτέλους ξεκίνησα το πολυπόθητο Lady of the Lake του αγαπημένου μου Sapkowski, που το έχω από ερασιτεχνική μετάφραση. (Και ξαναβρήκα τη θέλησή μου να διαβάζω, τι λέω, τη θέλησή μου για ζωή. :8): )

Mα και εσύ τι βασανίζεσαι βρε παιδάκι μου; δώστους μία να πάνε από το παράθυρο αν δε σου αρέσουν. Χρόνο χάνεις, τη διάθεσή σου χαλάς... Έχω σταματήσει να το κάνω αυτό από το πανεπιστήμιο, πλέον το διάβασμα το ταυτίζω μόνο με ενδιαφέροντα και ευχάριστα συναισθήματα :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ρυθμούς ετοιμοθάνατου σαλιγκαριού διαβάζω τις Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης του Τζακ Βανς (παραλίγο να μου ρουφήξει κάθε ίχνος αγάπης προς τα βιβλία ο τύπος,

keep-calm-and-burn-the-heretic-17.png

 

Btw, για τη δουλειά παίρνω μαζί μου το μικρό

Bran Mak Morn

του μεγάλου

Robert Howard.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, Ανώριμε. Αλλά είναι που ήθελα πάρα πολύ να τα διαβάσω αυτά τα βιβλία, (και δεν έχω χωνέψει ακόμα την απογοήτευση) και είναι τόσο αντιφατικά που δεν θέλω να τα αφήσω. Όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα, μου έχουν δώσει πράγματα, να μην το αρνούμαι.

 

Χείρωνα, ηρέμησε (ξέρω, ξέρω). :console:

Link to comment
Share on other sites

Με ρυθμούς ετοιμοθάνατου σαλιγκαριού διαβάζω τις Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης του Τζακ Βανς (παραλίγο να μου ρουφήξει κάθε ίχνος αγάπης προς τα βιβλία ο τύπος, αλλά για να μην τον αδικώ, θα πω και τα καλά του όταν τελειώσω).

Ξαναδιαβάζω τις ιστοριούλες του Χόρχε Μπουκάι από το "Να σου πω μια ιστορία". Ευχάριστος, τουλάχιστον.

Και επιτέλους ξεκίνησα το πολυπόθητο Lady of the Lake του αγαπημένου μου Sapkowski, που το έχω από ερασιτεχνική μετάφραση. (Και ξαναβρήκα τη θέλησή μου να διαβάζω, τι λέω, τη θέλησή μου για ζωή. :8): )

Αν δεν εχει Κουζελ δε πολυλεει
Link to comment
Share on other sites

Ο Κουζέλ είναι που με ξενέρωσε μέχρι αηδίας, το πρώτο μια χαρά βιβλίο ήταν.

(Λάθος μου, είπα ότι διαβάζω τις Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης - αυτό είναι ο τίτλος του πρώτου βιβλίου. Εννοούσα όλη τη σειρά, είμαι στο δεύτερο).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

 

Εχω κολλήσει με το Αυτοί που δεν κοιμούνται και δεν μπορώ να προχωρήσω...

Το βαριέσαι; Ή εννοείς ότι κόλλησες με την καλή έννοια;

 

κολλησα με την εννοια οτι βαριεμαι..όχι το βιβλίο να διαβάσω γενικώς......εχει καλοκαιριάσει κιόλας κ δεν μπορώ καθόλου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα τελειωματα της Δικης του Καφκα... Ωραιος ο Κ. Πολυ τον εχω συμπαθησει...κριμα που θα παει σα το..σκυλι στο τελος :(

 

Μετα σκεφτομαι να αγορασω τον Πυργο, και απο τις Ροες, γιατι κατι με προβληματισε στην εκδοση του Κεδρου, απο Κοτζια (κοινως...κλαιω λιγο τα λεφτα μου που βιαστηκα να το παρω...) Ισως αγορασω και τον Αγνοουμενο (Αμερικη), να δω λιγο πιο σφαιρικα το εργο του.... Στα αμεσως μετα υποψην ειναι το Ο Κοσμος Μετα, και ισως και το Κατω απο το Δερμα, (μολις βγει η ..κινηματογραφικη εκδοση με την Σκαρλετ στο εξωφυλλο ;) )

Επισης εχω και αδιαβαστο, στη βιβλιοθηκη, το Τρυφερη ειναι η Νυχτα Του Φιτζεραλντ... και σιγουρα θα κανω κι ενα περασματακι απο καποιο βιβλιοπωλειο να παρω και μερικα κλασσικα που εχω αμελησει... (Προυστ, ΧΕμινγουει, Ντοστογιεφσκι, Ντε Σαντ κλπ..)

 

ΘΑ δουμε... χρονο να χουμε και ορεξη και... (παγωμενη) μπυριτσα :)

Edited by georgezerv76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τελετή ενηλικίωσης, του Αλεξέι Πάνσιν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..