Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Είμαι στη μεση του "Πυργου"... ο Κ. στα...καλυτερα του!! αρχοντας! και..γκκομενακι εβγαλε, και δε μασαει μια, ουτε απο δυμαρχους, ουτε απο τον κλαμ, ουτε απο πυργους τιποτα... καμια σχεση με τον φοβισμενο και καχυποπτο Κ. της Δικης... πολυ καλος! τον παω με χιλια...

 

μια απορια μονο εχω... πως γινεται ρε παιδες κι αυτη τη βιβλιαραρα, ακουω και διαβαζω οτι δεν την εχουν τελειωσει, ενα τεραστιο ποσοσστο ανθρωπων που τη διαβασαν? οτι την αφησαν στη  μεση? εμενα ως τωρα μου φαινεται απολυτως κατανοητο, ευκολοδιαβαστο και με πολυ μεγαλο ενδιαφερον.... βασικα επειδη η μεταφρση Κοτζια λιγακι μου φαινεται καπως, θα παρω και απο Ροες μετα να το ξαναδιαβασω...

 

παντως απορω... ετσι μου ρχεται καπακι να παω να παρω και καμια...Οδυσσεια του Τζους, (παντα σε μεταφραση Ανευλαβη , εννοειται ;)) ) που επισης εχει μεινει στη μεση απο τους μισους που το ξεκινησαν, να δω, τι διαολο παθαινουν ολοι και αφηνουν τετοια εργα στη μεση...

 

οπως και να χει.... καλο...διαβαστερο καλοκαιρι! (αφου δεν εχουμε τιποτα αλλο να κανουμε στη - κενη και μιζερη - ζωη μας ας...γραφουμε και διαβαζουμε τουλαχιστον να αποκταει κι ενα νοημα.... ;)

 

 

Υ.Γ> κι οπως εχω ξαναπει..... 2 πραγματα ΜΟΝΟ θελω να υπαρχουν για παντα στη ζωη μου... ΜΠΙΡΕΣ και ΒΙΒΛΙΑ! ακομα και οι γυναικες... προαιρετικες ειναι....

 

τα λεμε ! :)

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα (από το παραπάνω ποστ) ότι η ύπαρξή μου είναι...προαιρετική. Και δεν κατάλαβα και το γιατί.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα (από το παραπάνω ποστ) ότι η ύπαρξή μου είναι...προαιρετική. Και δεν κατάλαβα και το γιατί.

 

ελα μωρε, μη το παιρνεις προσωπικα... απλα αφου οι γυναικες αδιαφορουν για μας, μαθαμε να επιζουμε και χωρις αυτες... :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα (από το παραπάνω ποστ) ότι η ύπαρξή μου είναι...προαιρετική. Και δεν κατάλαβα και το γιατί.

Για ορισμένες ομάδες ανδρών είναι.

Πως να το κάνουμε;

Να βάλουμε ντερμπιγιέ στο κρεβάτι τους; :yessir:

 

Btw:Δεν αφορά τον φίλο το σχόλιο,αλλά γενικά.

 

 

Να μην είναι τελείως αλλού για αλλού τούτο το ποστ θέλω να ενημερώσω την αγαπητή ομήγυρη ότι διαβάζω το δεύτερο το wheel of time.

Μέχρι τούδε καλό είναι με πολύ λιγότερα copy-paste και κλεψίματα από το προηγούμενο,αν και γίνεται προβλέψιμο και σε σημεία χάνει την λογική σειρά του και κάμει άλματα λογικής.

Edited by Mhtsos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε τι λετε!!! θα με βγαλετε και...γκει στα γεραματα! :shout:

 

μια χαρα ειναι οι γυναικες...και μας αρεσουν αλλα.... οταν μας εχουν ΣΤΟ ΦΤΥΣΙΜΟ κοντα 4 χρονια και γι αυτες ειμαστε...ΑΟΡΑΤΟΙ, ε δε θα πεθανουμε κι ολας... αρκετα χαλαστηκαμε, γιναμε αλκοολικοι, πεσαμε στο βουρκο κλπ.... τωρα πλεον πρεπει να μαθουμε να ζουμε και ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΕΣ!

τι να κανουμε? πρεπει να συνηθιζεις στην απωλεια για να επιβιωνεις..... βιβλιαρακια, μπυριτσες, γραψιμο, ταινιουλες και προχωραμε!

 

 

και για να ειμαστε και ον τοπικ....συνεχιζουμε την αναγνωση του ΠΥΡΓΟΥ με μανια... γουσταρω πολυ τη φαση που τα χει παρει ο Κ. με τους βοηθους του, αυτα τα ρεμαλια... κυριολεκτικα του εχουν σπασει τα ... @.... χιχι!

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Τα πτώματα είναι εκεί που τα βρίσκεις, του Μπρετ Χάλιντεϊ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την Γαλάζια Φλεβα του Ross Macdonald

 

Να ξέρεις, είναι το τελευταίο με ήρωα τον Λιου Άρτσερ. Φυσικά όλα τους είναι αυτοτελή. Έχεις διαβάσει άλλα βιβλία του συγγραφέα; (όταν τελειώσεις ρίξε κι ένα σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα στην Αστυνομική Λογοτεχνία :))

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω Το Κινητο, του Κινγκ. Επιλογη και για το προτζεκτ τρομου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα (από το παραπάνω ποστ) ότι η ύπαρξή μου είναι...προαιρετική. Και δεν κατάλαβα και το γιατί

 

 

Μην ανησυχείς είμαι σίγουρος πως για κάποιον είναι  αναγκαία, εμείς πάντως αγαπάμε και τους ανέραστους :p

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Αντικλείδι, του Ρ. Φρέντερικ Χάμιλτον.

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησα την Γαλάζια Φλεβα του Ross Macdonald

 

Να ξέρεις, είναι το τελευταίο με ήρωα τον Λιου Άρτσερ. Φυσικά όλα τους είναι αυτοτελή. Έχεις διαβάσει άλλα βιβλία του συγγραφέα; (όταν τελειώσεις ρίξε κι ένα σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα στην Αστυνομική Λογοτεχνία :))

 

Οχι το πρώτο είναι.Το είχα βρει πολύ φθηνα πριν μερικούς μηνες οπότε δε το πολυσκέφτηκα.Κρίμα που τα έπιασα απ'το τέλος μα c' est la vie που λεει και ο μαχαιριτσας :hunter:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Η υπογραφή του δολοφόνου, του Εντ Μακμπέιν.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα ''Το Τσεκούρι'' του Γκάρι Πόλσεν.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανικιουρίστας, Χρήστος Χρυσόπουλος: Βαρετό, χωρίς καμία αίσθηση του πώς χτίζεις και κρατάς το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Η ιστορία είναι αρκετά καλή, αν και προβλέψιμη, αλλά ο τρόπος με τον οποίο κατακρεουργεί κάθε έννοια τεχνικής αφήγησης είναι απλά ενοχλητικός (και όχι καινοτόμος, όπως υπαινίσσεται το blurb).


Λουδοβίκος Θ' της Γαλλίας και ο Ακάνθινος Στέφανος, (Σταυροφόροι-Βυζάντιο-Κειμήλια), Φρειδερίκος Σ. Ροχόντζης: Τίτλος που παραπλανά. Θα ήταν καλύτερα να κρατούσε μόνο τον υπότιτλο. Από την άλλη, διάβασα και πέντε ενδιαφέροντα πράγματα, ειδικά για τη Φραγκοκρατία. 


Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω πάλι με αστυνομικό, αυτή τη φορά το Δίλημμα δικαίου, του Τζορτζ Πελεκάνου.

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονική φαντασία αυτή τη φορά, το κλασικό Οι στρατιώτες του γαλαξία, του Ρόμπερτ Χάινλαϊν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά περίπου του Στα βουνά της τρέλας, του Χ. Φ. Λάβκραφτ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 1/3 του Νονού, του Μάριο Πούζο. Γουστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τον Πυργο (εν αντιθεση με οσους το αφηνουν στη μεση..φυγοπονοι κλπ κλπ...)
 Για να ειμαι ειλικρινης , λιγο στο τελος κουρασε, εκει με τους ατελειωτους μονολογους της Ολγας, με Αμαλια, Πεπη, Φριντα, ξενοδοχα κλπ κλπ... κουραση, αλλα οκ, Καφκα εισαι ;)

Το τελος φυσικα αποτομο και αφηνει μετεωρη τη συνεχεια, οπως το περιμενα...

 

Ξεκινησα την Επιστολη προς τον Πατερα... Δυνατο κειμενο...

 

συνεχιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ''Το Τσεκούρι'' του Γκάρι Πόλσεν, καλό ήταν.

 

Ο Μπράιαν Ρόμπσον είναι ένα μικρό παιδί με χωρισμένους γονείς. Την σχολική περίοδο ζει με την μητέρα του στην Νέα Υόρκη, ενώ τώρα που έρχεται το καλοκαίρι ετοιμάζεται να επισκεφτεί τον πατέρα του που εργάζεται στις πετρελαιοπηγές του Καναδά. Το ταξίδι πραγματοποιείται μ' ένα μικρό αεροπλάνο με αυτόν και τον πιλότο ως μοναδικούς επιβάτες. Η μοίρα όμως θα τους παίξει άσχημο παιχνίδι. Το αεροπλάνο θα πέσει, ο πιλότος θα πεθάνει, και θα μείνει πλέον μόνος του μέσα στις ερημιές.

 

Και αρχίζουμε να παρακολουθούμε τις προσπάθειες του για επιβίωση. Προσπάθειες αδέξιες στην αρχή και απελπισμένες, που με την πάροδο του χρόνου όμως αποκτούν σιγά- σιγά σύστημα και επιδεξιότητα. Σαν άλλος άνθρωπος των σπηλαίων ο Μπράιαν Ρόμπσον αρχίζει να μαθαίνει στον εαυτό του τις βασικές αρχές του ανάμματος της φωτιάς, του κυνηγιού, του ψαρέματος και του να μένει ζωντανός κάτω από τις πιο αντίξοες συνθήκες.

 

Είναι πολύ της αρεσκείας μου οι καταστάσεις όπου ο άνθρωπος τίθεται αντιμέτωπος με την φύση και τα αρπαχτικά της, και το συγκεκριμένο βιβλίο είναι τέτοιο. Μπορεί να απευθύνεται σε μικρές ηλικίες, είναι ωστόσο καλογραμμένο και φεύγει γρήγορα. Προτείνεται για ένα ευχάριστο απόγευμα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τον Αγνοουμενο (Αμερικη) του ΦΚ... ναι μεν καφκικη γραφη, αλλα πολυ πιο αναλαφρη απο τα αλλα 3 αριστουργηματα του... ο θερμαστης, το πρωτο δλδ κεφαλαιο, απορω πως ειχε εκδοθει μονο του... ειναι μικρουλι και ουσιαστικα δεν προσφερει κατι μονο του..

αυτα...

 

συνεχιζουμε....

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με ''Το Παιχνίδι του Κρόνου'' του Πολ Άντερσον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..