Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκινάω το "Ίχνος" του Guillermo Del Toro και παράλληλα Robert & Wilson με το "Illuminatus (Το μάτι της πυραμίδας)"

Για το πρώτο είναι νωρίς να γράψω κάτι και για το δεύτερο... ...δεν θα ήξερα από που να ξεκινήσω να γράφω.... :shock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα διάλειμμα από τα βιβλία με το ''Watchmen'' του Άλαν Μουρ.

Περιμένω εντυπώσεις. Και εγώ θέλω να το διαβάσω μία τρίτη φορά κάποια στιγμή.

 

ΥΓ: Μου δανείσανε σήμερα και ξεκίνησα το Changes του Jim Butcher. έχω διαβάσει 3 κεφάλαια όσο γύριζα σπίτι και προβλέπεται ΒΙΒΛΙΑΡΑ!!!

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

 

Θα κάνω ένα διάλειμμα από τα βιβλία με το ''Watchmen'' του Άλαν Μουρ.

Περιμένω εντυπώσεις. Και εγώ θέλω να το διαβάσω μία τρίτη φορά κάποια στιγμή.

 

 

Θα γράψω, απλά να πω μόνο ότι δεν είναι δικό μου. Το δανείστηκα από φίλο γιατί με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις τσιγγουνεύομαι να δίνω λεφτά για κόμικς. Ελπίζω το συγκεκριμένο να με διαψεύσει και να θελήσω μετά να το αγοράσω για να το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 2/3 του βιβλίου Το υπουργείο του τρόμου, του Γκράχαμ Γκριν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες του προτελευταίου βιβλίου του Νίκου Τσάμη, "Ο Συντονιστής". Με τραβάει όπως και το "Give Or Die" που διάβασα μονορούφι χθες, είναι πολύ ενδιαφέρον, και εξαιρετικά καλογραμμένο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ, αλλά χθες ξεκίνησα το Horns του Joe Hill.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου στα 2/3 του Crash, του Τζέιμς Γκράχαμ Μπάλαρντ. Αρκετά παρανοϊκό θα το έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Πανικός στο Λος Άντζελες, του Κένεθ Γκόνταρντ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες του προτελευταίου βιβλίου του Νίκου Τσάμη, "Ο Συντονιστής". Με τραβάει όπως και το "Give Or Die" που διάβασα μονορούφι χθες, είναι πολύ ενδιαφέρον, και εξαιρετικά καλογραμμένο..

 

Το τέλειωσα την ίδια μέρα, και επίσης τέλειωσα και τα υπόλοιπα δύο του Ν. Τσάμη, "Ο Γάντζος" και "Buddy". Έχω καταενθουσιαστεί!! Υπέροχα και τα τέσσερα βιβλία του, τα προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα, και να είστε σίγουροι πως ότι είδος κι αν προτιμάτε, αυτά θα σας ταιριάξουν σίγουρα..

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες του προτελευταίου βιβλίου του Νίκου Τσάμη, "Ο Συντονιστής". Με τραβάει όπως και το "Give Or Die" που διάβασα μονορούφι χθες, είναι πολύ ενδιαφέρον, και εξαιρετικά καλογραμμένο..

 

Το τέλειωσα την ίδια μέρα, και επίσης τέλειωσα και τα υπόλοιπα δύο του Ν. Τσάμη, "Ο Γάντζος" και "Buddy". Έχω καταενθουσιαστεί!! Υπέροχα και τα τέσσερα βιβλία του, τα προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα, και να είστε σίγουροι πως ότι είδος κι αν προτιμάτε, αυτά θα σας ταιριάξουν σίγουρα..

 

 

Μου κίνησες το ενδιαφέρον. Με τι έχουν να κάνουν (στο περίπου) και ποιο ή ποια θα πρότεινες περισσότερο από τα τέσσερα;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες του προτελευταίου βιβλίου του Νίκου Τσάμη, "Ο Συντονιστής". Με τραβάει όπως και το "Give Or Die" που διάβασα μονορούφι χθες, είναι πολύ ενδιαφέρον, και εξαιρετικά καλογραμμένο..

 

Το τέλειωσα την ίδια μέρα, και επίσης τέλειωσα και τα υπόλοιπα δύο του Ν. Τσάμη, "Ο Γάντζος" και "Buddy". Έχω καταενθουσιαστεί!! Υπέροχα και τα τέσσερα βιβλία του, τα προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα, και να είστε σίγουροι πως ότι είδος κι αν προτιμάτε, αυτά θα σας ταιριάξουν σίγουρα..

 

 

Μου κίνησες το ενδιαφέρον. Με τι έχουν να κάνουν (στο περίπου) και ποιο ή ποια θα πρότεινες περισσότερο από τα τέσσερα;

 

 

Καταρχήν είναι και τα τέσσερα πολύ καλά sci fi μυθιστορήματα, από 220 έως 300 σελίδες το καθένα. Προτείνω να τα πάρεις με τη σειρά, "Ο Γάντζος" είναι το πρώτο, "Buddy" το δεύτερο και συνέχεια του πρώτου, "Ο Συντονιστής" το τρίτο, και το "Give Or Die" το τέταρτο. Θα προσπαθήσω να γράψω δυο λόγια για το καθένα:

 

"Ο Γάντζος". Ένας υπερήλικας Δάσκαλος κάπου στην Ανατολή πεθαίνει. Σε υπόγειο κελί της CIA βρίσκεται επί 18 χρόνια έγκλειστος ένας φυσικός επιστήμονας που ανακάλυψε τον τρόπο να βγάλει ενέργεια από το νερό χωρίς ηλεκτρόλυση, με μόνη παρέα τον "Buddy" τον παπαγάλο του. Τη διεθνή κοινή γνώμη συνταράσσει ένας σκύλος που ξαφνικά άρχισε να μιλάει και λέει πως ξέρει ένα μυστικό που μπορεί να βοηθήσει την ανθρωπότητα. Στην Αθήνα η -μυημένη στην ανατολική κουλτούρα και τον διαλογισμό- κοπέλα ενός προγραμματιστή του κάνει δώρο έναν παπαγάλο, τον Γάντζο, που ξαφνικά ένα βραδάκι του ζητάει να τον βάλει στον καναπέ για να συζητήσουν κάτι πολύ σημαντικό. Πως συνδέονται όλοι αυτοί, και τι είναι αυτό το τόσο σημαντικό που αφορά όλη την ανθρωπότητα;

 

"Buddy". Η συνέχεια του "Ο Γάντζος". Ένα μωρό αφήνεται στην πόρτα ενός μοναστηριού κάπου στην Αμερική. Ένα μωρό που ταράζει την μοναχή που το ανέλαβε επειδή όταν την κοιτάει το βλέμμα του είναι σαν ενήλικα ανθρώπου. Η ιστορία που ξεκίνησε στο προηγούμενο βιβλίο κορυφώνεται με απίθανο τρόπο!

 

"Ο Συντονιστής". Η κόρη ενός πολύ πλούσιου Έλληνα και ένας άνεργος αρχιτέκτονας πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλο κατά λάθος στο Mall. Καταλήγουν για καφέ, και μία υπέροχη σχέση αρχίζει μεταξύ τους. Μόνο που η κοπέλα σε κάποια κατάδυσή της -ένα από τα χόμπυ της- είχε βρει ένα κρυστάλλινο κρανίο. 1400 χρόνια πριν, ένας Μάγια ιερέας με ιδιαίτερες δυνάμεις πρόκειται να ανέλθει στο ανώτερο επίπεδο. Και ένας εξωγήινος πολιτισμός δεν έχει πια πλανήτη και θέλει να συγκατοικήσει με τους ανθρώπους στη Γη. Γιατί ο νεαρός αρχιτέκτονας, και πως, αποκτά υπεράνθρωπες δυνάμεις; Τι σχέση θα μπορούσε να έχει με τον ιερέα των Μάγια; Τι ρόλο παίζει το κρανίο;

 

"Give Or Die" aka "G.O.D.". Μία λίστα εμφανίζεται στο διαδίκτυο και ταράζει την κοινή γνώμη. Έχει τα ονόματα μερικών από τους πλουσιότερους ανθρώπους στον κόσμο, και τρία νούμερα για τον καθένα, το ποσό της περιουσίας τους, την ημερομηνία γέννησης, και μία ημερομηνία που ο γράφων τη λίστα υποστηρίζει πως θα είναι αυτή του θανάτου τους αν δεν δωρίσουν το ένα τρίτο της περιουσίας τους σε είκοσι μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς τύπου Greenpeace. Οι τρεις πρώτοι που φυσικά αρνήθηκαν πέθαναν ακριβώς τη μέρα που έλεγε η λίστα. Σαματάς αρχίζει παντού, διαδηλώσεις και επεισόδια γιατί η λίστα υπογράφεται από τον συγγραφέα της ως GOD, που το εξηγεί βέβαια ως Give Or Die. Ο τέταρτος πεθαίνει με τρόπο που δείχνει μεταφυσικός, και τότε αρχίζουν όλοι να μιλάνε για θεία παρέμβαση προκειμένου να επέλθει δικαιοσύνη στη Γη. Ποιος είναι ο "GOD" και που αποσκοπεί; Τι ρόλο παίζει η συμπαντική συγχρονικότητα που εντελώς τυχαία επηρεάζει τα γεγονότα;

 

Ο συγγραφέας τους, ο Νίκος Τσάμης, είναι μέλος της Βιβλιοθήκης μας, εδώ τον "ανακάλυψα" κι εγώ. Μπορείτε να βρείτε όποια άλλη πληροφορία στο site του http://www.ntsamis.com, ή να πάτε εδώ στο φόρουμ στο http://community.sff.gr/topic/15907-%CE%B9%CE%B4%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B3%CF%8E%CF%82-sci-fi-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1 , και από εκεί θα βρείτε κάθε πληροφορία κατευθείαν από τον ίδιο..

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο μετά την μέση του βιβλίου Η γυναίκα της άμμου, του Κόμπο Αμπέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες αργά το βράδυ άρχισα το Ντράκουλα, του Μπραμ Στόουκερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Κωδικό Όνομα Πελεκάνος'' του Τζον Γκρίσαμ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν την πολυπαλεψα με το Λιλιθ, θα συνεχισω σε γνωστα μονοπατια. Η Ριτα Χαιηγουωρθ στις Φυλακες Σαοσανκ, του Στιβεν Κινγκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Γάντζος, Νίκος Τσιάμης: Ευκολοδιάβαστο, εύπεπτο και χαριτωμένο. Όχι το είδος που αγαπώ ιδιαίτερα, όμως.

 

Κρέσπελ και Αντωνία, Ε.Τ.Α.  Χόφμαν:  Όμορφα παλιακό διήγημα, έντονα συναισθηματικό. Εμπνευσμένη μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ''Ιστορίες με Ζωντανούς Νεκρούς''.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με Τα Βουνα της Τρελας, του Λαβκραφτ. Προτελευταιο βιβλιο της τρομοπροκλησης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..