Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα (και...τελειωνω) την Μια Κινητή Γιορτή του "Papa"... Οι περιγραφές που κανει στο Παρίσι με κανουν να ξαναβρίσκομαι εκει, οπως το 2008 στις ατελειωτες βολτες μου στα Ιλισια Πεδια, πίνοντας κρασι σε μικρά καφέ της Μονμάρτης και χαμενος στα δαιδαλωδη σοκακια του Περ Λασεζ ψαχνωντας τον ταφο του ΤΖΙΜ (αλλα και του Μπαλζακ...)

Συνεχιζουμε μετα με τον "Γερο και τη Θαλασσα"

 

ευγε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Χρήμα του Μάρτιν Έιμις και παρ'όλο που την περισσότερη μέρα την έφαγα σε σχολή, λεωφορεία και τρένο, έχω ήδη φτάσει στην σελίδα 200... 

Link to comment
Share on other sites

Καικεν του Γκρανζε (Πορφυρά Ποτάμια και άλλα καλά...). Νεράκι πάει.

 

Περιμένω σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Magicians' Guild, το πρώτο βιβλίο της Trudi Canavan από τη Black Magician Trilogy.

Link to comment
Share on other sites

Από χτες αργά το βράδυ έχω πιάσει το Ο κόσμος του Ρόκανον, της Ούρσουλα Λε Γκεν.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το "Επιζών" του Palaniuk

 

Αρκετά καλό ήταν.  

 

Aν και δεν έχω διαβάσει το Fight Club ακόμα δυστυχώς, μπορώ να πω ότι βρήκα την γραφή του πολύ καλή. Έχει πολύ ιδιαίτερη γραφή και σκέψη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο αναγκαίος θάνατος του Λιούις Γουίντερ, του Μάλκολμ Μακέι.

Link to comment
Share on other sites

Α, εχω αφησει για λιγο στην ακρη τον Μονταλμπαν, γιατι διαβαζω το Θαυμαστος Καινουριος Κοσμος, του Χαξλευ (λογω συμμετοχης σε συναναγνωση)!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Σπουδή στο Κόκκινο'' του Άρθουρ Κόναν Ντόιλ.

 

Είχα κάτι τρεξίματα τις τελευταίες μέρες και δεν μπόρεσα τελικά να το ξεκινήσω, αλλά θα το πιάσω σίγουρα κάποια στιγμή πριν από το τέλος της χρονιάς. Προς το παρόν συνεχίζω με την ανθολογία ''Η Αγαπημένη μου Ιστορία Τρόμου''.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες αγόρασα τον Αμαρτοβόρο και σήμερα το ξεκίνησα. Έδειχνε λίγο αλλοπρόσαλλο στις πρώτες σελίδες, όχι όμως κακό μέχρι που σε γατζώνει γερά και είναι δύσκολο να το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χτες αργά το βράδυ το Η χρονιά της ερήμου, του Πέδρο Μαϊράλ.

Link to comment
Share on other sites

Χτες αργά το βράδυ ξεκίνησα το Βόμβος, του Άντερς Ντε Λα Μοτ, δεύτερο βιβλίο της τριλογίας Παιχνίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει τη συλλογή διηγημάτων Η ποσοτική θεωρία της παράνοιας, του Γουίλ Σελφ. Αρκετά περίεργο θα το χαρακτήριζα...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το metafiction βιβλίο του Louis Aragon, Μπλανς ή η Λησμονιά, και τώρα μπορώ να αρχίσω την Υπεραιχμή του Τόμας Πίντσον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ''Το Κάστρο του Οτράντο'' του Οράτιου Ουόλπολ.

 

Πάει και αυτό. Το τελείωσα μέσα σ' ένα απόγευμα επειδή ήταν πολύ μικρό και όχι κουραστικό. Κάτι το οποίο δεν περίμενα.

 

Βρισκόμαστε σ' ένα κάστρο την εποχή των Σταυροφοριών όπου ένας γάμος πρόκειται να λάβει χώρα. Ο Μάνφρεντ, ο άρχοντας του τόπου, ετοιμάζεται να παντρέψει τον γιο του με την κόρη μίας κοντινής οικογένειας με τους δύο νέους ωστόσο να μην είναι και τόσο πρόθυμοι γι' αυτό. Μία τραγωδία όμως θα ανατρέψει τα πάντα και θα πράγματα θα πάρουν νέα τροπή. Παλιές κατάρες αρχίζουν να βγαίνουν στη φόρα, εμφανίζονται άνθρωποι που όλοι τους είχαν για νεκρούς ή άλλοι που κανείς δεν ξέρει από που κρατάει η σκούφια τους, κυνηγητά σε υπόγειες κρύπτες και στοές, αθετημένες υποσχέσεις, παράφοροι έρωτες, κουτσομπολιά κλπ.

 

Έχω πρόβλημα γενικά με τις παλιές ιστορίες τρόμου, όσο πιο παλιά, τόσο το χειρότερο για μένα. Αυτή όμως ήταν καλή. Βασικά δεν θα έλεγα καν ότι είναι τέτοια. Στην εποχή της πρέπει να έκανε αίσθηση, αλλά μου φάνηκε εξαιρετικά ανάλαφρη. Σαν να διάβαζα θεατρική παράσταση ένα πράμα, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πράξεις και σκηνές. Μου άρεσε πάντως η κεντρική ιδέα καθώς και η ανάπτυξη της. Προτείνεται για το ιστορικό του θέματος και για όποιον θέλει να περάσει ένα ξεκούραστο δίωρο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω τα "Δαιμόνια" του Άντριου Ντέιβιντσον, που μου άρεσε πολύ. Το βαρέθηκα λιγάκι τώρα, προς το τέλος, σαν να το τράβηξε κάπως και έχασα το ενδιαφέρον μου.

Και αμέσως μετά θα πιάσω το "Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια", της Χάρπερ Λη, που ανυπομονώ να το διαβάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από νωρίς το πρωί το Το άγριο Χόλιγουντ, του Ναθάνιελ Γουέστ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..