Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα χθες τον Αντίστροφο Κόσμο του Ντικ. Δεύτερη ευκαιρία μετά το κακό Ο Άνθρωπος στο Ψηλό Κάστρο.

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες τον Αντίστροφο Κόσμο του Ντικ. Δεύτερη ευκαιρία μετά το κακό Ο Άνθρωπος στο Ψηλό Κάστρο.

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά βρίσκεις και συ ακατάλληλα βιβλία για πρώτη επαφή με τον Ντικ. :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα  μισά του  'Νεκρή Ευρώπη' του Tsiolkas και ξεκίνησα σήμερα να διαβάζω στους γιους μου το 'Οικογένεια Μούμιν Τρολ' της Τόβε Γιάνσον.

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησα χθες τον Αντίστροφο Κόσμο του Ντικ. Δεύτερη ευκαιρία μετά το κακό Ο Άνθρωπος στο Ψηλό Κάστρο.

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά βρίσκεις και συ ακατάλληλα βιβλία για πρώτη επαφή με τον Ντικ. :)

 

Μπορεί...Ελπίζω ο Αντίστροφος Κόσμος να είναι καταλληλότερος...Αλλιώς, αντίο Ντικ για μένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είχα διαβάσει το Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο πρώτο αν θυμάμαι καλά και η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα οπότε δεν αγόρασα άλλο δικο του μέχρι που δανείστηκα το Ούμπικ κι από τότε έχω διαβάσει καμια εικοσαριά βιβλία του.

Ξέρω παιδιά που έκαναν ακόμη χειρότερο λάθος ξεκινώντας από το VALIS, βέβαια...

 

Επί του θέματος:
Έκανα διάλλειμα με άλλα βιβλία, έχει και φασαρία σπίτι αλλά θα προσπαθήσω να συνεχίσω το

 

A Storm of Wings

του M. John Harrison

 

που δυστυχώς δεν φαίνεται το ίδιο δυνατό με το πρώτο μέρος του Viriconium.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μπορεί...Ελπίζω ο Αντίστροφος Κόσμος να είναι καταλληλότερος...Αλλιώς, αντίο Ντικ για μένα!

 

 

Θα είναι κρίμα να χάσεις κάποια κλασικά και γαμάτα έργα της ΕΦ επειδή δεν σου άρεσε ένα που δεν είναι ούτε το καλύτερο του ούτε καν το αντιπροσωπευτικότερο του. Αν διάβαζες τα Ούμπικ, Ηλεκτρικό πρόβατο, Ασύνδετος χρόνος, Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνόμος και δεν σου άρεσαν, τότε ναι. Τέλος πάντων, δεν με νοιάζει και τόσο, δική σου απόφαση :)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μπορεί...Ελπίζω ο Αντίστροφος Κόσμος να είναι καταλληλότερος...Αλλιώς, αντίο Ντικ για μένα!

 

Δεν ξέρω αν ο Αντίστροφος Κόσμος είναι απ'τα πιο αντιπροσωπευτικά έργα του Ντικ, αλλά, προσωπικά, μου άρεσε πολύ περισσότερο απ'το Ηλεκτρονικό Πρόβατο.

Πιστεύω πως θα σου αφήσει θετικές εντυπώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την συλλογή ''The Whisperer and Other Voices'' του Μπράιαν Λάμλεϊ.

 

Την είχα βάλει στην άκρη για λίγο και τώρα θα πιάσω να την ολοκληρώσω. Έχω διαβάσει όλες τις μικρές ιστορίες και μου έχει μείνει μόνο η νουβέλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το "Επειγον περιστατικο" του Michael Crighton.Πρωτο που διαβαζω απο αυτον τον μεγαλο συγγραφεα!!Με χρι τωρα τα σπαει!Μ αρεσει πολυ η γραφη του και το πως περιγραφει το καθετι!

Edited by volyros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τα άγρια ζώα της πόλης, του Πέτρου Αργυρίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τα άγρια ζώα της πόλης, του Πέτρου Αργυρίου.

Νομίζω θα σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω αρχίσει το Τα άγρια ζώα της πόλης, του Πέτρου Αργυρίου.

Νομίζω θα σου αρέσει!

 

 

Ακόμα στην μέση είμαι, μιας και είχα ένα κάρο δουλειές σήμερα, και είναι σίγουρα καλό! Περισσότερα μέχρι πολύ αργά το βράδυ ή αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Μικρόκοσμος, του Michael Crichton.

Οι πρώτες 150 σελίδες έφυγαν νερό, μιας και είναι ευκολοδιάβαστο, με καλή κινηματογραφική πλοκή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μικρόκοσμος, του Michael Crichton.

Οι πρώτες 150 σελίδες έφυγαν νερό, μιας και είναι ευκολοδιάβαστο, με καλή κινηματογραφική πλοκή.

 

Που να δεις πως θα φύγουν οι υπόλοιπες... χείμαρρος! Μόλις το τελειώσεις σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα, ξέρεις εσύ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα ''Το Ασημένιο Κλειδί'' του Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Μωρό της Ρόζμαρι του Ira Levin.Απ'το λίγο που έχω διαβάσει διαπιστώνω ότι η κινηματογραφική μεταφορά είναι πολύ πιστή στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Μπόραθ, Το μυστικό όπλο, Μέρος Πρώτο: Συνωμοσία, του Γιάννη Καμπουρόπουλου και πάω να ξεκουραστώ λίγο από το κακό sixties pulp, την εφηβική αντίληψη του πώς φτιάχνεις μια πλοκή, τις άπειρες, ανούσιες κι αδιάφορες και info-dump υποσημειώσεις, τους χαρακτήρες-καρικατούρες, τις τρεις σελίδες διαλόγου σε τεχνητή γλώσσα* και τους τύπου Τζεντάι Φύλακες του μυστικού. Το καθαρά λογοτεχνικό κομμάτι (με την κυριολεξία της λέξης, όπου λογοτεχνία είναι η τέχνη του να χρησιμοποιείς σωστά το λόγο) είναι ανύπαρκτο και η πλοκή είτε εξαιρετικά πολύπλοκη, είτε υποτυπώδης.

 

* Ένα παράδειγμα τριών φράσεων από το διάλογο που κρατάει, επαναλαμβάνω, τρεις σελίδες. Διατήρησα την ορθογραφία, τον τονισμό και τα τυπογραφικά λάθη.

 

"Νόετ νι χούμοεθ Κρίστανιι σεφίιλ νίιφεο;" [Γιατί οι Κριστάνιοι έχουν τέτοια ανοιχτά σκάφη;] απόρησε δείχνοντας τη μία άκατο.

Η Λούλα την κοίταξε.

"Εμ... Κρίσταν'ι... ε... Νέμ οσόχθεε τίι Κρίστανιι αλούσεφ ίι..." [Δεν τους επιτρέπουν οι άλλοι να κοιτούν σκαφιστά...] αποκρίθηκε κομπιάζοντας.

Η Χετ την κοίταξε. Χαμογέλασε ζεστά κι έγειρε το κεφάλι της στο πλάι μορφάζοντας ευγενικά, σαν να εννοούσε ότι κάτι ήταν λάθος.

'Νέμ 'αλούσεφ ίι'... Ετ: αλόο σέφ ιν!" [Όχι "να κοιτούν σκαφιστά". "Να έχουν κανονικά".]

"Αυτό..." είπε γελώντας η Λούλα.

 

65 σελίδες μέσα στο βιβλίο και, Ω ΘΕΟΙ, είναι ΤΟΣΟ κακό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην σελίδα 210 του βιβλίου Ο δάσκαλος της ξιφασκίας, του Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Ο Μαύρος Άγνωστος'' του Ρόμπερτ Έργουιν Χάουαρντ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ταξιδευτής του Βοσπόρου, Πασχάλης Λαμπαρδής.  Από δημοτική βιβλιοθήκη και πολυδιαβασμένο αφού έχει 33 δανεισμούς από το 2010.  Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..