Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Θα ξεκινησω την τριτη και τελευταια ιστορια του Η Βαρκελωνη του Μανολο, του Μονταλμπαν, η οποια εχει τον τιτλο Το Βραβειο!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την ανθολογία ''Ιστορίες με Εξωγήινους Εισβολείς''.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά του Ξένοι στη Βενετία, του Ίαν ΜακΓιούαν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη το "Για ποιον χτυπαει η καμπανα" του ΕΡνεςτ Χεμινγκουει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πέταγμα του δράκοντα

της Αν Μακ Κάφρεϊ

 

Δίσταζα να το πάρω για χρόνια, τελικά το δανείστηκα και δεν με απογοητεύει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το αποφάσισα και σήμερα μετά από δύο μέρες έχω λιώσει. Ρίζες - Άλεξ Χάλεϋ 1000 σελίδες σαν 100!

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το αποφάσισα και σήμερα μετά από δύο μέρες έχω λιώσει. Ρίζες - Άλεξ Χάλεϋ 1000 σελίδες σαν 100!

 

Εκδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη είναι Ζάρβανος, αλλά δεν θα το δείς ούτε στην Πολιτεία ως ύπαρξη, μόνο Μοναστηράκι αν το πετύχεις ή παλαιοβιβλιοπωλείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη είναι Ζάρβανος, αλλά δεν θα το δείς ούτε στην Πολιτεία ως ύπαρξη, μόνο Μοναστηράκι αν το πετύχεις ή παλαιοβιβλιοπωλείο.

 

ok, ευχαριστώ. Θα έχω το νου μου αν το πετύχω πουθενά γιατί έχω αδυναμία στα τούβλα και μου κίνησες την περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η νεράιδα των δοντιών, του Γκράχαμ Τζόις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η οδύσσεια του Κουζέλ, του Τζακ Βανς.

Εγώ ξεκινώ τα Μάτια του Ανώτερου κόσμου

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

"Four - a Divergent Collection" της Βερονικα Ροθ...

 

ΜΕ την ματια του Τομπαιας...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το Four-A Divergent Collection σε τρεις μερες.... Ξεκινησα τον Ξενο του Καμυ, τον οποιο εχω σκοπο να...ξεπεταξω (sic) σε ενα βραδυ και μετα λεω να συνεχισω με..ημιμαραθωνιο Χεμινγκουει, (Μια Κινητη Γιορτη, Ο Γερος και η Θαλασσα, Θανατος το Απομεσημερο)

 

Το τελευταιο θα με συντροφευσει και στο ταξιδι μου στη Βουδαπεστη οπως φαινεται....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το κουτί σε σχήμα καρδιάς του Joe Hill και έχοντας διαβάσει το εισαγωγικό διθυραμβικό σημείωμα, περίμενα κάτι το εξαιρετικό, έλα όμως ντε που δεν το συνάντησα ποτέ. Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το βιβλίο κ το φαντάσματα του 20ου αιώνα του ίδιου συγγραφέα, μπορώ να τον χαρακτηρίσω ως τον ορισμό της χρυσής μετριότητας. οκ δεν είναι απαίσια τα βιβλία του αλλά είναι τόσο μέτρια που για μένα είναι χειρότερα από κάτι το πολύ κακό, που ενδεχομένως να σε κάνει να γελάσεις ή να κλάψεις (πάντως υα σου προκαλέσει κάποια συναισθήματα)... Το μέτριο είναι εχθρός της εξέλιξης κ της ανθρωπότητας κ θα πρέπει να πολεμάται απ' όλους. Δεν είναι τυχαίο πως με τόσο σπρώξιμο, δεν έχει καταφέρει να βγει από την αφάνεια παγκοσμίως κ τη σφαίρα του pulp, κάτι που άλλοι συγγραφείς όπως ο Clive Barker το πετύχανε εν μία νυκτί. Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ ξανά με τον συγκεκριμένο συγγραφέα,  το κακό είναι πως είχα αγοράσει πακέτο και τον Κερασφόρο. Τελικά είναι άσχημη συνήθεια ο υπερκαταναλωτισμός. 

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή του δράκοντα

της Αν Μακ Κάφρεϊ

 

το 2ο μέρος της σειράς του Περν και το τελευταίο που μετέφρασε ο Αίολος(ενώ σκόπευαν να μεταφράσουν 6 νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τον α' τόμο του 'Γιουγκερμαν' του Καραγατση. 

 

Περιμένω σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα όταν το τελειώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Άνθρωπος στον Άρη, του Άντι Γουέιρ. Παρά την τεχνικούρα μου αρέσει πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το The eyes of the dragon του Stephen King.Μέχρι στιγμής είναι απλά καλό, τίποτα το συναρπαστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..