Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει από χτες το βράδυ το Ο εχθρός, του Λι Τσάιλντ. 

Link to comment
Share on other sites

 Σαμαράκης  '' Σήμα κινδύνου '' το βρήκα εξαιρετικό όπως όλα του.Ο ήρωας μας δίνει τροφή για σκέψη με τις πράξεις του

Baricco '' Προς Εμμαούς '' 4 έφηβοι σε μια δύσκολη εποχή σε μια κατάσταση που η φιλία τους δοκιμάζεται

Connolly '' Οι εραστές '' Ωραία υπόθεση με περίεργη πλοκή και πολύ εύκολο τέλος

Edited by watcher
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει, του Ράμσεϊ Κάμπελ.

Link to comment
Share on other sites

Camilleri: Η ροή των πραγμάτων: Είμαι τρελός φαν του συγγραφέα αλλα το συγκεκριμένο δε με κράτησε.Προσπεράστε το

Messum: Δόλωμα: Πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας που το ντεμπούτο του είναι εκπληκτικό!Μακάρι να συνεχίσει έτσι.Η υπόθεση του βιβλίου είναι 6 άνθρωποι σε ένα νησί οι οποίοι πρέπει να βρούν τρόπο να φύγουν..Δεν θα είναι εύκολο όμως γιατί η θάλασσα είναι γεμάτη καρχαριές

Link to comment
Share on other sites

Μου μένουν άλλες 50 σελίδες για να τελειώσω το Lady Chatterley's Lover, του D. H. Lawrence.

Link to comment
Share on other sites

Ο καπετάνιος έχει κόψει αλυσίδα και το πλοίο είναι στα χέρια των ναυτών: Αποσπάσματα απο το ημερολόγιο του Μπουκόφσκι στα 71 του.Τον βλέπουμε πιο ήρεμο,σοφό,κουρασμένο να κρατά σημειώσεις απο την καθημερινότητα του.Γράφει για τον ιππόδρομο,το ποτό,τα ξενύχτια και τη λαχτάρα να έρθουν '' οι μικρές ώρες '' για να καθήσει να γράψει τις λέξεις στο χαρτί

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Το παιδί από το Κολοράντο, του Στίβεν Κινγκ. Μιας και είναι μικρό και ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστο, θα το έχω τελειώσει σε μια-δυο ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ετοιμαζα την τσάντα μου για να παω στο χωριό να ψηφίσω έβλεπα στην τηλεόραση τον καιρό που έλεγε για βροχές και καταιγίδες....αμέσως έφτιαξα εικόνα όπου θα είμαι μέσα στο σπίτι με το τζάκι, τσιπουράκι και έξω να ρίχνει.....οπότε πέρα απο τα βιβλία που διαβάζω αυτό τον καιρό (Abarat 3 και το Best Served Cold) λέω "Ευκαιρία να διαβάσω πάλι κανα horror" οπότε πέταξα μέσα την τσάντα το The Hellbound Heart (or else the Hellraiser) Cleve Barker....μικρούλι όπως είναι ήταν ότι έπρεπε για ένα ωραιότατο απόγευμα (το είχα ξαναδιαβάσει πριν πολλά χρόνια αλλά είπα να το ξαναδιαβάσω).

 

Όπως λέω το παν ειναι να έχεις το κατάλληλο βιβλίο, την κατάλληλη στιγμή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων τρόμου Σκοτεινά οράματα, των εκδόσεων Επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το αστυνομικό "Νεκρή Φύση με Χρυσάνθεμα", της Αλεξάνδρα Μαρίνινα. Τελικά διαβάστηκε εύκολα, έκοψε τα πολλά σαχλά όσο προχωρούσε στην πλοκή, αλλά και πάλι η γραφή της είναι κάπως απαίδευτη. Το θέμα είχε ένα ενδιαφέρον, όχι κανένα μεγάλο σασπένς, αλλά το παρακολουθούσα ευχάριστα. Όμως, έχω ένα μεγάααλο θάψιμο να της κάνω της κυρίας Μαρίνινα, που ήταν και αστυνομικός η ίδια. Σε ένα σημείο η πρωταγωνίστρια (αστυνομικός) στέλνει πολίτη να εμπλακεί σε απόπειρα φόνου!

Παρακολουθούσαν κάποιον που σκότωνε από εκδίκηση, και η πρωταγωνίστρια έστειλε έναν συνεργάτη της αστυνομίας να τον σταματήσει. Του είπε να "κάνει τα πάντα", δηλαδή να του πιάσει και το χέρι, αν χρειαστεί (Το χέρι! που κρατούσε όπλο), πάντως να "μην τον αφήσει να κάνει άλλο φόνο". :dazzled: Φυσικά, ο άνθρωπος κατέληξε νεκρός.

 

Διασκεδαστικά κακογραμμένο βιβλίο, δεν μπορώ να πω...

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Michael Connelly: Ψηλά πάνω απ' την πόλη μέτριο βιβλίο.Είχε καλή υπόθεση αλλά σε εκτέλεση δεν....ξεκίνησε καλά αλλά έμεινε εκεί.Προσπεράστε το. Έχω άλλο ένα βιβλίο του Κόνελι θα του δώσω ακόμα μια ευκαιρία

Edited by watcher
Link to comment
Share on other sites

Michael Connelly: Ψηλά πάνω απ' την πόλη μέτριο βιβλίο.Είχε καλή υπόθεση αλλά σε εκτέλεση δεν....ξεκίνησε καλά αλλά έμεινε εκεί.Προσπεράστε το. Έχω άλλο ένα βιβλίο του Κόνελι θα του δώσω ακόμα μια ευκαιρία

 

Αυτό πρέπει να είναι από τα πιο αδύναμα βιβλία του. Τα περισσότερα που έχει γράψει είναι κατά πολύ ανώτερα από αυτό. Αξίζει και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη ευκαιρία νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε πολλά σχόλια το διάβασα κι εγώ στο (goodreads) Το άλλο που έχω είναι το '' Νόμος των δρόμων ''

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε πολλά σχόλια το διάβασα κι εγώ στο (goodreads) Το άλλο που έχω είναι το '' Νόμος των δρόμων ''

 

Αν έχεις τον Νόμο των Δρόμων, καλύτερα να πάρεις και να διαβάσεις πρώτα το Ο δικηγόρος με τη Λίνκολν (που έχει γίνει και ταινία), μιας και προηγείται. Έχω φτιάξει και τόπικ για τον συγγραφέα, εδώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την ανθολογία αστυνομικών ιστοριών Μοιραίες γυναίκες, των εκδόσεων Alien.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το βιβλίο 1888, Πάσενοβ ή ο Ρομαντισμός, πρώτο μέρος της τριλογίας Οι Υπνοβάτες, του H. Broch.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..