Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα το Wool του Hugh Howie. Για να δούμε, φαίνεται ενδιαφέρον!

Edited by Snowghoul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί το Το βιβλίο του νεκροταφείου, του Νιλ Γκέιμαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το

 

Pretties

Scott Westerfeld

 

Αλλά επειδή πόσο dystopian YA με νεαρή ηρωίδα να αντέξει κανείς, άρχισα και το πρώτο κεφάλαιο του

 

Best served cold

του Joe Abercrombie

Ήθελα να δω αν ρίχνει τον αναγνώστη στα βαθιά αφού είναι μετά την τριλογία που δεν έχω διαβάσει. Διαβάζεται πάντως χωρίς να ξέρεις πολλά γύρω από τον κόσμο του, οπότε θα το συνεχίσω άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το συλλογικό έργο ''Η πιο Όμορφη Ιστορία του Κόσμου''.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χτες αργά το βράδυ το Το κορίτσι του τρένου, της Πόλα Χόκινς. 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το συλλογικό έργο ''Η πιο Όμορφη Ιστορία του Κόσμου''.

 

Το διάβασα μέσα σε μία μέρα γιατί εύκολο και έφευγε γρήγορα. Ένας Γάλλος συγγραφέας θέτει ερωτήματα σε τρεις επιστήμονες συμπατριώτες του σχετικά με τον άνθρωπο και την φύση της πραγματικότητας, και εκείνοι απαντούν. 

 

Το πρώτο και καλύτερο μέρος έχει να κάνει με το σύμπαν, τις συνθήκες που οδήγησαν στη δημιουργία του και τι ενδεχομένως υπήρχε πριν από αυτό. Κάτι που απαντάται φυσικά με υποθέσεις και φιλοσοφικές εικασίες. Τίθεται το σύνηθες θέμα επιστήμη vs θρησκεία και μαθαίνουμε για ποιο λόγο το σύμπαν μας είναι ένα σύμπαν παρελθόντος. Βλέπουμε πως μπορεί να δημιουργήθηκαν οι πλανήτες και γιατί σε αντίθεση με άλλους, διατηρήθηκε το νερό στη Γη. Στοιχείο ασφαλώς απαραίτητο για την ύπαρξη και διατήρηση της ζωής, και παρά τις πολλές αντίξοες συνθήκες. Υπερβολικές θερμοκρασίες, πτώσεις μετεωριτών με τις επακόλουθες καταστροφές κ.α. Τίθεται και ένα παράδειγμα για την θέση του ανθρώπου στη Γη. Έστω ότι ο πλανήτης μας έχει διάρκεια ζωής τεσσεράμισι δισεκατομμύρια χρόνια τα οποία αντιστοιχούν σε ένα εικοσιτετράωρο που ξεκινάει από το μηδέν. Η ζωή πρέπει να ξεκίνησε γύρω στις πέντε το πρωί και να αναπτύχθηκε καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας. Στις οχτώ το βράδυ πρέπει να εμφανίστηκαν τα πρώτα μαλάκια και κάπου στις έντεκα οι δεινόσαυροι. Οι μπαμπέσηδες εξαφανίστηκαν είκοσι λεπτά πριν από τα μεσάνυχτα, για να ακολουθήσουν τα θηλαστικά. Οι πρόγονοι μας (όποιοι και αν είναι αυτοί :)) βγαίνουν στο προσκήνιο πέντε λεπτά πριν από το τέλος, με τη δε Βιομηχανική επανάσταση να λαμβάνει χώρα μόλις πριν από ένα εκατοστό του δευτερολέπτου! Δεν ξέρω αν όλο ετούτο έχει κάποια βάση, σε κάθε περίπτωση πάντως μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Το δεύτερο μέρος που αφορά την ζωή δεν μου άρεσε καθόλου. Κύτταρα, χλωροφύλλη, DNA και γενικά η εξερεύνηση του μικρόκοσμου είναι ένα θέμα που με αφήνει αδιάφορο. Μπορώ να πω λοιπόν ότι κουράστηκα και πέρασα μερικές σελίδες μηχανικά. Ενώ το τελευταίο εξετάζει τις πιθανότητες καταγωγής του ανθρώπου από τον πίθηκο βασισμένο σε διάφορα ευρήματα που έχουν βρεθεί ανά τον κόσμο, και ιδίως σε Αφρική και Αυστραλία. 

 

Καλούτσικο φλασάκι με τα πάνω του και τα κάτω του. Γραμμένο σε μορφή ερωταπαντήσεων, ενδείκνυται για αρχάριους και προσφέρει ένα ευχάριστο απόγευμα εκτός από τις όποιες στοιχειώδεις γνώσεις που θα αποκομίσει κανείς. 

 

Συνεχίζω με Ωρόρα και ''Ιστορίες με Βάρβαρους Ήρωες''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

 Έστω ότι ο πλανήτης μας έχει διάρκεια ζωής τεσσεράμισι δισεκατομμύρια χρόνια τα οποία αντιστοιχούν σε ένα εικοσιτετράωρο που ξεκινάει από το μηδέν. Η ζωή πρέπει να ξεκίνησε γύρω στις πέντε το πρωί και να αναπτύχθηκε καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας. Στις οχτώ το βράδυ πρέπει να εμφανίστηκαν τα πρώτα μαλάκια και κάπου στις έντεκα οι δεινόσαυροι. Οι μπαμπέσηδες εξαφανίστηκαν είκοσι λεπτά πριν από τα μεσάνυχτα, για να ακολουθήσουν τα θηλαστικά. Οι πρόγονοι μας (όποιοι και αν είναι αυτοί :)) βγαίνουν στο προσκήνιο πέντε λεπτά πριν από το τέλος με τη δε Βιομηχανική επανάσταση να λαμβάνει χώρα μόλις πριν από ένα εκατοστό του δευτερολέπτου! Δεν ξέρω αν όλο ετούτο έχει κάποια βάση, σε κάθε περίπτωση πάντως μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό το παράδειγμα, νομίζω σε διαφήμιση περί οικολογίας (που καταλήγει "σε τόσο λίγο χρόνο, οι άνθρωποι κατάφεραν να κάνουν τον πλανήτη χάλια" ή κάτι τέτοιο). Οπότε θα ισχύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι αυτό από τα παιδικά μου χρόνια. Βέβαια, κάνεις απλά μερικές πράξεις και βλέπεις την αντιστοιχία αν ξέρεις τις χρονικές περιόδους...

 

Αν βρώ το Specials

του Scott Westerfeld

θα το πιάσω. Αλλιώς ένα του Τζον του Κροουλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες τελείωσα την -αρκετά δύσκολη αλλά φοβερά προφητική- τριλογία Οι Υπνοβάτες, του Hermann Broch, και συνεχίζω με το Φαρενάιτ 451, του Ray Bradbury.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το μεσημέρι το Η Πόλη ΙΙ, του Μπλέικ Κράουτς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μίσα από τις Νύχτες τρόμου του Koontz, σε γενικές γραμμές είναι καλό, ελπίζω να συνεχίσει το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Το δόλωμα του μεσουμ έχω πάει στη μέση και είναι πολύ καλο

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ταυτόχρονα τα "Εκεινος που ψιθυρίζει πανω απο τα βουνα και αλλες ιστοριες" του Γιωργου Γιωτσα και εντελως τυχαια κι εγω το "Δολωμα" του J.Kent Messum!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τηλεφώνημα για το νεκρό, του Τζον Λε Καρέ. Κυκλοφόρησε παλιά μαζί με το "Έγκλημα ποιότητας", σ'έναν τόμο υπό τον τίτλο "Ντετέκτιβ Σμάιλυ" (εκδόσεις Bell). 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Δαιμόνιο της Γραφής της δικής μας Ειρήνης "Ιρμάντα" Μαντά

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον χωρις ανασα, πιανω τον 2ο τομο του Τιγκανα. Εξοχος ο 1ος τομος!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τα λευκά όρη, του Τζον Κρίστοφερ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Αιχμηρά αντικείμενα" της Gillian Flynn. Είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από την συγκεκριμένη συγγραφέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα το μεσημεράκι το φοβερό και τρομερό Φαρενάιτ 451, του Ray Bradbury, και θα συνεχίσω με το Catch 22 του Joseph Heller.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Ταχυδρόμος'' του Ντέιβιντ Μπριν. 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την νουβέλα Ο κλέφτης του στρατοπέδου, του Τομπάιας Γουλφ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Ξεχασμένες φωνές" του Michael Connelly. Και με αυτόν πρώτη επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..