Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα το Ο πλανήτης της εξορίας, της Ούρσουλα Λε Γκεν. Μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τη "νεκρή γραμμή" του Κωνσταντίνου Κέλλη και ξεκίνησα το "Ο Μέγας Θεός Πάν", του Άρθουρ Μάχεν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου στα μισά της συλλογής διηγημάτων Κοντινένταλ Οπ, του Ντάσιελ Χάμετ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Η Κόμη της Βερενίκης'' του Γιώργου Γραμματικάκη. 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το βράδυ θα έχω τελειώσει το Το ημερολόγιο ενός δολοφόνου, του Μάιλς Γκίμπσον.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το 1903, Ες ή η Αναρχία, τον δεύτερο τόμο της τριλογίας Οι Υπνοβάτες, του H. Broch.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και μέρες να προχωρήσω 2 βιβλία.  Το Homeland του Salvatore στα αγγλικά (το οποίο έχει ένα πολύ δύσκολο λεξιλόγιο) και το 'Τα μπλουζ της Ευρώπης' του Dahl.   To πρώτο μάλλον δεν με συγκινεί ιδιαίτερα ενώ στο δεύτερο οι πρώτες σελίδες μου φάνηκαν κάπως βαρετές αλλά σιγά σιγά στρώνει.  Α και δεν την παλεύω με τα δεκάδες σκανδιναβικά ονόματα.  Ο Φλεβάρης βλέπω να βγαίνει έτσι καθώς ο χρόνος είναι ελάχιστος και ο ύπνος εξαιρετικά απαραίτητος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα το Ομίχλη του Βασιλια. Ήταν λίγο μουντός ο καιρός χτες που τέλειωσα τον Κόκκινο Άρη και σκέφτηκα ταιριάζει να το διαβάσω τώρα...είχε βγάλει και αέρα με βροχή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με ''Το Πέτρινο Φέρετρο'' της Αγκάθα Κρίστι. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Η Κόμη της Βερενίκης'' του Γιώργου Γραμματικάκη. 

 

Ξέχασα να το σχολιάσω. Και κακώς, γιατί ήταν αρκετά καλό.

 

Η Κόμη της Βερενίκης είναι μία μικρή ομάδα αστεριών που περικλείεται από τους  αστερισμούς του Λέοντος, του Βοώτη και της Μεγάλης Άρκτου. Έχοντας πάρει το όνομα της από την σύζυγο του βασιλιά της Αιγύπτου Πτολεμαίου Γ' Ευεργέτη, μπορεί κανείς να διακρίνει μέρος της στον ουρανό τον Μάιο. Αυτά αναφέρονται σαν εισαγωγικό σημείωμα για να πάρουν την σκυτάλη πολλά και διάφορα. 

 

Το ξεκίνημα γίνεται με τις διάφορες επιστημονικές αντιλήψεις που έχουν υπάρξει ανά καιρούς και οι οποίες παρείχαν τις δικές τους απόψεις για το σύμπαν και την θέση του ανθρώπου σε αυτό. Εξετάζονται οι συνθήκες που οδήγησαν στη δημιουργία του και η πιθανότητα ύπαρξης αρκετών άλλων εκτός από το δικό μας. Παράλληλα γίνεται αναφορά σε όλο αυτό το χάος που υπάρχει εκεί έξω, και προσπάθεια υπολογισμού του μεγέθους και κατανόησης του. Την σκυτάλη παίρνουν τα άστρα με αναφορές στη γέννηση, τη σύσταση και τους τρεις διαφορετικούς τρόπους θανάτων τους. Όλα ήταν ωραία εκτός από το σημείο που άρχισαν να αναφέρονται κάτι περί νετρονίων, πρωτονίων και ηλεκτρονίων οπότε και κουράστηκα λίγο. 

 

Η συνέχεια είναι διαφορετικού ύφους και περιεχόμενου. Κατά σειρά διαβάζουμε για την σημερινή μορφή των ηπείρων, την εξέλιξη της ζωής, το DNA, την προγονική σχέση του ανθρώπου με τον πίθηκο και τους πρώιμους και μετέπειτα ανθρώπινους πολιτισμούς με τα εκάστοτε επιτεύγματα τους. Αναπόφευκτη είναι η εικασία της ύπαρξης εξωγήινων πολιτισμών και αν υπάρχουν, για ποιο λόγο δεν έχουμε έρθει ακόμη σε επαφή μαζί τους. Και αν δύναται να γίνει ποτέ αυτό. Έπονται κοινωνικοί προβληματισμοί με την πιθανότητα πυρηνικής καταστροφής, υπερπληθυσμό, ατμοσφαιρική ρύπανση, κοινωνικές ανισότητες κλπ. Όμορφα γραμμένα και με την περιορισμένη μου γνώση με βρήκαν σύμφωνο, δεν ήταν ωστόσο κάτι που περίμενα να συναντήσω σ' ένα βιβλίο που υποτίθεται ότι θα έλεγε για το σύμπαν. Και αυτό ήταν κάτι που με ξένισε. Τα διάβασα με ευχαρίστηση, αλλά ως εκεί. Πιο πολύ π.χ. θα μου άρεζαν αν τα πετύχαινα σαν άρθρο σε ένα περιοδικό.

 

Γραμμένο με τρόπο λιτό και προσιτό στους αρχάριους, νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για όποιον θέλει να διαβάσει ένα απλό και συγχρόνως αξιόλογο βιβλίο για την σχετική θεματολογία. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 2/3 του Ο άνθρωπος του Χάλογουιν, του Ντάγκλας Κλεγκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα την "Λεσχη γονεοκτονων" του Bierce και συνεχιζω με τον "Φονικο κουρεα της οδου Φλητ" του Τομας Πρεκετ Πρεστ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω τον Κοκκινο Θερισμο, του Ντασιελ Χαμετ.

 

Ν'αφήσεις σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα μόλις το τελειώσεις :) Τρομερό βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χτες το βράδυ το Φυσαλίδα, του Άντερς Ντε Λα Μοτ, και έτσι όπως πάει σήμερα, το πολύ αύριο, θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..