Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκινησα και το "Νυχτεριδα" του Jo Nesbo..

 

Λέω να το αρχίσω και εγώ αυτό λίαν συντόμως. Περιμένω σχόλιο στο τόπικ του συγγραφέα!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Ποιο ειναι αυτο παλι?
Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Ποιο ειναι αυτο παλι?

 

 

Charnel House είναι ο τίτλος στ'αγγλικά. Δεν έχει μεταφραστεί από άλλες εκδόσεις.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Ποιο ειναι αυτο παλι?

 

 

Charnel House είναι ο τίτλος στ'αγγλικά. Δεν έχει μεταφραστεί από άλλες εκδόσεις.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο; Γιατί ο Nihilio λέει εδώ ότι έχει ξαναβγεί από το Οξύ. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, με ποιο τίτλο; Ρωτάω γιατί αν το έχω ήδη από Οξύ να μην έχω στο νου να το πάρω κάποια στιγμή και από Σίμωσι. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Ποιο ειναι αυτο παλι?

 

 

Charnel House είναι ο τίτλος στ'αγγλικά. Δεν έχει μεταφραστεί από άλλες εκδόσεις.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο; Γιατί ο Nihilio λέει εδώ ότι έχει ξαναβγεί από το Οξύ. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, με ποιο τίτλο; Ρωτάω γιατί αν το έχω ήδη από Οξύ να μην έχω στο νου να το πάρω κάποια στιγμή και από Σίμωσι. 

 

 

Το "Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ" πηγαίνει για τους Δαίμονες της Νορμανδίας και όχι για το Charnel House.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Άρχισα το Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει, του Γκράχαμ Μάστερτον.

Ποιο ειναι αυτο παλι?

 

 

Charnel House είναι ο τίτλος στ'αγγλικά. Δεν έχει μεταφραστεί από άλλες εκδόσεις.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο; Γιατί ο Nihilio λέει εδώ ότι έχει ξαναβγεί από το Οξύ. Ισχύει αυτό; Και αν ναι, με ποιο τίτλο; Ρωτάω γιατί αν το έχω ήδη από Οξύ να μην έχω στο νου να το πάρω κάποια στιγμή και από Σίμωσι. 

 

 

Το "Έχει ξαναεκδοθεί από τις εκδόσεις Οξύ" πηγαίνει για τους Δαίμονες της Νορμανδίας και όχι για το Charnel House.

 

 

Α ναι, δεν το πρόσεξα επειδή ήταν κολλητά με την επόμενη κριτική   :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το "The Dragon Reborn" από τον Τροχό του Χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να τελειώσω των νυχτοβατη(θέλω 25 σελίδες ακόμα). Από τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει,τζάμπα σπατάλησα των χρόνο μου διαβάζοντας το. Το μόνο σημείο που μου άρεσε στο βιβλίο,ήταν το σημείο που έλεγε στην κοπέλα του για την προηγούμενη ζωή του. Επίσης το βιβλίο θυμίζει πόλοι την ταινία American werewolf in the london. Υπάρχει κανένα καλύτερο βιβλίο με λυκανθρώπους στα ελληνικά ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα καλύτερο βιβλίο με λυκανθρώπους στα ελληνικά ?

 

- S. P. Somtow: Ματωμένο Φεγγάρι (Οξύ)

 

- Whitley Strieber: Οι Λυκάνθρωποι (Σίμωσι)

 

Αν είναι καλύτερα ή όχι δεν ξέρω, γιατί δεν τα έχω διαβάσει. Αν καταφέρεις πάντως να τα βρεις πάρτα. Είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένη η βιβλιογραφία στα Ελληνικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ένα βιβλίο που βρήκα στη βιβλιοθήκη του χωριού. Είναι τόσο παλιά και φτηνή έκδοση, που το καημένο διαλύθηκε μέχρι να το διαβάσω, έχει ξεραθεί η κόλλα και ξεκολλάνε οι σελίδες. Είναι το “Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο”, του Λόρενς Μπλοκ.

Ευχάριστο, ευκολοδιάβαστο αστυνομικό, όπου παρακολουθούμε την περιπέτεια ενός διαρρήκτη -που σιχαίνεται τα όπλα- που πάνε να του φορτώσουν έναν φόνο. Όχι κάτι ιδιαίτερο από άποψη γραφής ή πλοκής.

 

Και σήμερα το πρωί άρχισα το πρώτο από τα Dresden Files του Jim Butcher, το Storm Front. Μέσα σε είκοσι σελίδες ο τύπος κατάφερε να με κερδίσει (όχι, νωρίτερα). Γράφει πολύ καλά!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων Νυχτερινή βάρδια, του Στίβεν Κινγκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειωνω σημερα το βραδυ την "Αυπνια" του King και αρχιζω με σκοπο να τα τελειωσω αυριο τα "Εφιαλτικο ονειρο" του Φλωμπερ και το "Καρμιλα" του Le Fanou..

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τα βιβλία με δύο κόμικς. ''The 47 Ronin'' των Sean Michael Wilson- Akiko Shimojima, και Καρλ Μπαρκς και ''Η Χώρα των Πυγμαίων Ινδιάνων''.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το μεσημεράκι το Ο δρόμος τελειώνει στην κόλαση, του Λουίς Λ'Αμούρ. 

Link to comment
Share on other sites

Δν ξέρω αν πρέπει να κάνω την παρακάτω ερώτηση ή άν είναι το κατάληλο σημείο του φόρουμ για κατι τέτοιο, περιέργεια βλέπετε! Λοιπόν, με τόσο διάβασμα που πέφτει(σελίδες και ώρες πολλές)έχετε προβλήματα με την όραση σας?

Link to comment
Share on other sites

Δν ξέρω αν πρέπει να κάνω την παρακάτω ερώτηση ή άν είναι το κατάληλο σημείο του φόρουμ για κατι τέτοιο, περιέργεια βλέπετε! Λοιπόν, με τόσο διάβασμα που πέφτει(σελίδες και ώρες πολλές)έχετε προβλήματα με την όραση σας?

 

Μυωπία έχω αλλά φοράω φακούς επαφής ή/και γυαλιά, οπότε δεν υπάρχει θέμα. Μπορεί να μεγάλωσε λιγάκι από το πολύ διάβασμα, ποιος ξέρει, αλλά είναι και "κουσούρι" της οικογένειας, οπότε σιγά μην την γλίτωνα :p

 

Εν τω μεταξύ, έχω αρχίσει το Μόγλης - Το βιβλίο της ζούγκλας, του Ράντγιαρντ Κίπλινγκ. Έτσι, για να νιώσω ξανά μικρό παιδί :)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με ''Τα Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα'' του Πασκάλ Μπρυκνέρ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με ''Τα Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα'' του Πασκάλ Μπρυκνέρ. 

 

Περιμένω αναλυτική κριτική. Το αγόρασα πρόσφατα σε ξεφτίλα τιμή, ύστερα από σχόλιό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χθες το βράδυ το Πριν από τον Αδάμ, του Τζακ Λόντον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..