Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ολοκληρώνω την τριλογία Οι Υπνοβάτες, με τον τρίτο τόμο 1918, Χούγκεναου ή ο Ρεαλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με το "Βιβλίο του Νεκροταφείου" του Neil Gaiman και συνεχίζω με το "Άνθρωπος στον Άρη" του Andy Weir.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χθες το βράδυ το Εγώ δεν φοβάμαι, του Νικολό Αμανίτι.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κρυφτό του Ketchum και συνεχίζω με Δικαίωμα στην Ζωή του ιδίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με ''Τα Μαύρα Φεγγάρια του Έρωτα'' του Πασκάλ Μπρυκνέρ. 

 

Το διάβασα μέσα σε δύο μέρες. Έφυγε πολύ γρήγορα γιατί ήταν ευκολοδιάβαστο και καταπληκτικό.

 

Ο Ντιντιέ και η Μπεατρίς είναι δύο νέοι μικροαστοί Γάλλοι δάσκαλοι που ζουν μία συμβατική ζωή και τρέφουν την ψευδαίσθηση ότι είναι ευτυχισμένοι ο ένας με τον άλλον. Παίρνουν μέρος σε μία κρουαζιέρα στην Ινδία για να ανανεώσουν την βαρετή, ανιαρή τους σχέση και να επιστρέψουν ανανεωμένοι, γεμάτοι λαχτάρα για ένα νέο ξεκίνημα. Την ρουτίνα της καθημερινότητας τους στο πλοίο θα έρθει να σπάσει η απρόσμενη γνωριμία με ένα παράξενο ζευγάρι. Ένας παράλυτος σε αναπηρική καρέκλα και η κατά αρκετά χρόνια μικρότερη γυναίκα του η οποία τυγχάνει μοναδικής, απαράμιλλης ομορφιάς. 

 

Ο παράλυτος που ακούει στο όνομα Φραντς θα καλέσει τον Ντιντιέ στη καμπίνα του για να του ξετυλίξει το κουβάρι των ερωτοτροπιών του με την γυναίκα του Ρεβέκκα. Σαν ένα είδος εξομολογητή ένα πράμα, που έχει την ανάγκη κάποιον να τον ακούει. Και από εκεί και πέρα η περιπέτεια του θα αρχίσει. Μπροστά στα έκπληκτα του μάτια και στα ανήμπορα να πιστέψουν αυτά που ακούνε αυτιά, θα αρχίσει να παίρνει σάρκα και οστά ένας κόσμος του οποίου ως τότε αγνοούσε ολοκληρωτικά την ύπαρξη. Ένας κόσμος άλλοτε αγγελικός και άλλοτε διεστραμμένος, που την μία σε εξιψώνει στα ουράνια και την άλλη σε καταποντίζει στα τάρταρα. Οι περιπέτειες των δύο που υπολείπονται μονάχα σε σχέση με εκείνες που θα μπορούσε να γεννήσει το μυαλό ενός Μαρκησίου ντε Σαντ, καθιστούν αυτές ενός συνηθισμένου αντρόγυνου ως απλές ασκήσεις γυμναστικής. Ως τις αδέξιες πρώτες προσπάθειες δύο ερωτοχτυπημένων εφήβων. Σε μία αφήγηση που ξεχειλίζει από ένταση αρρωστημένη και πάθος καταστροφικό, βλέπουμε που μπορεί να φτάσει κάποιος όταν έρθει στο σημείο να λατρέψει με όλο του το είναι τον σύντροφο του. Όπως στη προκειμένη. Όταν όμως αρχίζουν να αχνοφαίνονται τα πρώτα ανησυχητικά σημάδια στον ορίζοντα, δεν πρέπει κανείς να τα αγνοεί. Τουλάχιστον αν δεν θέλει να μισήσει και να καταστρέψει τον άλλον. 

 

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με τον Ντιντιέ να είναι υποχρεωμένος να κάθεται και να ακούει τις τερατωδίες του καινούργιου του φίλου. Υπνωτισμένος όπως η παγιδευμένη μύγα στον ιστό της αράχνης, τα υπομένει όλα μιας και το έπαθλο αναμένεται ακριβό και σε κάθε περίπτωση αξίζει τον κόπο  ;-) Και ασχέτως αν όλα όσα ακούει τον κάνουν να μισεί και να σιχαίνεται τον αφηγητή, τις γυναίκες τους, και πάνω απ' όλα τον ίδιο του τον εαυτό. 

 

Δεν έχω να προσθέσω πολλά περισσότερα. Πρόκειται για ένα υποτιμημένο μαύρο αριστούργημα με φιλοσοφικές και πολιτικές προεκτάσεις, σαφώς ανώτερο της φήμης του το οποίο και ξεχωρίζει από τον σωρό. Μόνο μειονέκτημα που μπορώ να του προσάψω είναι οι μακροσκελείς περιγραφές και η έλλειψη διαλόγων. Έχει γίνει και ταινία με τον Χιου Γκραντ. Με αρκετές αλλαγές, αλλά πάρα πολύ καλή. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Αν είσαι έτοιμος, πάντα enter, του Έρνεστ Κλάιν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Τιγκανα (Α τομος, φυσικα), του Kay!

Edited by gregacm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα σημερα το "Ενα απλο σχεδιο" του Σκοτ Σμιθ, οι εντυπωσεις μου στις 180 διαβασμενες σελιδες θετικοτατες, απλο και εθιστικο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα σημερα το "Ενα απλο σχεδιο" του Σκοτ Σμιθ, οι εντυπωσεις μου στις 180 διαβασμενες σελιδες θετικοτατες, απλο και εθιστικο!

 

Και που να δεις την συνέχεια... Σίγουρα ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα που έχω διαβάσει! Περιμένω σχόλιο μόλις το τελειώσεις :)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο δέκατος άνθρωπος, του Γκράχαμ Γκριν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το Δικαίωμα στην Ζωή του Ketchum, έχω ξεκινήσει Greek Psycho του Ν.Βλαντή

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντρέιντιν ερωτευμένος

του Jeff Vandermeer

 

Είχα την εντύπωση πως οι περισσότερες τουλάχιστον ιστορίες θα ήταν φαντασίας και μάλιστα τρελής αλλά βλέπω μπόλικο ρεαλισμό και λίγο τρόμο. Ενδιαφέρον αν και όχι τόσο του γούστου μου.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και κάποια ώρα το Τα ναρκωτικά της Μαφίας, των Ρίτσαρντ Σαπίρ και Γουόρεν Μέρφι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και το τελευταίο μέρος της σειράς ''Πιάστε τον Μάγο''.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώσα το "Ενα απλο σχεδιο του Σκοτ Σμιθ", ο χανκ ενας απλος συνηθισμενος ανθρωπος βρισκει με αναπαντεχο τροπο παρα πολλα χρηματα! Η ζωη του αλλαζει και κανει πραγματα που ποτε δεν φανταζοταν οτι μπορουσε! Αρκετα εθιστικο με μεγαλες δοσεις αγωνιας. Το ηθικο διδαγμα που βγαινει απο την ιστορια ειναι οτι στο βωμο του χρηματος θυσιαζονται τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα μισα περιπου στο "ΖΟΜΠΙ της Τζόις Κάρολ Οουτς" .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί την συλλογή διηγημάτων Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν, του Κλαρκ Άστον Σμιθ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από το πρωί την συλλογή διηγημάτων Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν, του Κλαρκ Άστον Σμιθ.

 

Από τους πάρα πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς, περιμένω με ανυπομονησία την κριτική σου. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Πολεμιστής από νεφρίτη, του Τζέφρι Λορντ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ύζαμπελ, του Γκάι Γκάβριελ Κέι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..