Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει ¨Το κοράκι¨ του Stephen King. Οι πρώτες 150 σελιδες είναι καλές, έλπιζω να συνεχίσει έτσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με τα απο ενα ρετουσαρισμα της Λαμψης και αφου ξαναειδα και τις δυο ταινιες ξανα,και του Κιουμπρικ και την τηλεταινια που επιμεληθηκε ο Βασιλιας,ξεκιναω το Δοκτωρ υπνος του Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η Πόλη του Χρυσού και του Μολύβδου, του Τζον Κρίστοφερ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά από τον " Πνιγμό " του Palahniuk.

Ακόμα μια φορά εντυπωσιασμένος  ( έχω διαβάσει και το fight club). Γράφει περίεργα , έξυπνα , και από τον τρόπο σκέψης του δεν μου φαίνεται και πολύ νορμάλ .

Αν βρω ,θα κοιτάξω να διαβάσω και άλλα βιβλία του ,γιατί σίγουρα δεν με αφήνει να πλήξω .

Διαβασε το Στοιχειωμενοι είναι το καλύτερο βιβλίο του. Το fight club προσωπικά δε μου άρεσε σε σχέση με την ταινία.Αυτη είναι η σειρα κατάταξης που δινω εγώ:

 

Στοιχειωμένοι> >>Επιζών> Rant>Lullaby>fight club>Damned>Choke>Beautiful You>Invisible Monsters

 

Το στοιχειωμένοι ίσως να θέλει και περισσότερες από μία αναγνώσεις για να γίνει κατανοητό πλήρως

 

To choke Μου ειχε φανει λίγο σαν να διαβάζω αντρικό cosmopolitan στο πιο αρρωστημενο

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Ηλεκτρικό Πρόβατο από εκδοσεις Κέδρος σε μετάφραση Δημήτρη Αρβανίτη. 

Η έκδοση αυτη πραγματικά αξίζει και μακάρι να έβγαινε 1 Omnibus στα ελληνικά από αυτες τις εκδόσεις. Είναι κλάσεις ανώτερη από κάτι παλιά που είχαν πεσει στα χερια μου

Τώρα όσον αφορά το βιβλίο, θέλει το χρόνο του. Είναι από αυτά τα βιβλία που "ζει" στο μυαλό του αναγνώστη και μετά την ανάγνωση και συνεχώς ανακαλείς και θυμάσαι πράγματα.

Ίσως να είναι το καλύτερο βιβλίο του και το πιο ώριμο που έχω διαβάσει

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι στα μισά από τον " Πνιγμό " του Palahniuk.

Ακόμα μια φορά εντυπωσιασμένος  ( έχω διαβάσει και το fight club). Γράφει περίεργα , έξυπνα , και από τον τρόπο σκέψης του δεν μου φαίνεται και πολύ νορμάλ .

Αν βρω ,θα κοιτάξω να διαβάσω και άλλα βιβλία του ,γιατί σίγουρα δεν με αφήνει να πλήξω .

Διαβασε το Στοιχειωμενοι είναι το καλύτερο βιβλίο του. Το fight club προσωπικά δε μου άρεσε σε σχέση με την ταινία.Αυτη είναι η σειρα κατάταξης που δινω εγώ:

 

Στοιχειωμένοι> >>Επιζών> Rant>Lullaby>fight club>Damned>Choke>Beautiful You>Invisible Monsters

 

Το στοιχειωμένοι ίσως να θέλει και περισσότερες από μία αναγνώσεις για να γίνει κατανοητό πλήρως

 

To choke Μου ειχε φανει λίγο σαν να διαβάζω αντρικό cosmopolitan στο πιο αρρωστημενο

 

 

Όπως γράφω παραπάνω ,έχω σκοπό να διαβάσω και άλλα του Palahniuk . Το δύσκολο είναι να τα βρω . Φαίνονται εξαφανισμένα . Οπότε το πιο πιθανό είναι ,το επόμενο δικό του βιβλίο που θα διαβάσω να είναι το " Είσαι όμορφη " , και ας είναι προς τα πίσω στη λίστα σου .. :good:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει ή μάλλον θα έπρεπε να πω έχω τελειώσει, σχεδόν, αφού μου μένουν ακόμα τρεις ιστορίες από τις εφτά.

 

Και αυτό φυσικά δεν είναι κανένα άλλο από το: Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν του Clark Ashton Smith.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Εφιάλτες: συμβόλαιο ψυχής" της Άρτεμις Βελούδου Αποκότου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το The Tomb που όντως πλέον έχει φανταστικό μέσα και αυτομάτως μου άρεσε περισσότερο αλλά παράλληλα είπα να αρχίσω και το 

 

Ένας καλλιτέχνης του ρευστού κόσμου

του Κατσούο Ισιγκούρο

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει Τα μάτια του ανώτερου κόσμου του Jack Vance και από το πρώτο μέρος που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο αξιοπρεπής κύριος Πνιν" του Βλαντιμίρ Ναμπόκοφ.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα το 

 

Dust 

του Hugh Howey

 

που το είχα και γέμιζε σκόνη στο ράφι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Η ιστορία της πορφυρής δούλης" της Μάργκαρετ Άτγουντ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Η οδύσσεια του Κουζέλ του Jack Vance.

 

Είναι ιδέα μου ή είναι καλύτερο το χιούμορ του εδώ;; Γιατί δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τον Προσκυνητή, του Terry Hayes. Στις πρωτες 200 σελίδες φαίνεται πολύ καλό, ελπίζω να συνεχίσει έτσι γιατί έχει άλλες 600+. Από καιρό το χαλβάδιαζα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώσαμε με το πολύ ωραίο "Αν σου αρέσει το σχολείο θα λατρέψεις τη δουλειά" του Ιρβιν γουελς και παμε στον Οργισμένο βαλκάνιο του νικολαιδη, μεχρι στιγμης δε με ενθουσιαζει, μαλλον αλλη μια ταινια ηθελε να γυρίσει ο ανθρωπος 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τον Ριάλτο του Vance.

 

"Αν φύγεις ποιος θα βάζει μπουγάδα;" χαχα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον Αόρατο, του Paul Auster.

Καλή γραφή, φαίνεται ότι ξέρει να γράφει, αλλά δεν είχε να διηγηθεί τίποτα. Κάποιος που δεν έχει μια ιστορία να πει, γιατί γράφει; Γιατί θεωρεί τις σκέψεις του τόσο σημαντικές για τους άλλους; Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο και έχω βαρεθεί.

Τέλειωσα το βιβλίο και κοίταζα (όχι και με κανένα μεγάλο ενδιαφέρον) αν υπάρχει κι άλλη σελίδα (λες και αν υπήρχε, θα έσωζε τις υπόλοιπες διακόσιες).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..