Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το "Μύθοι κι θρύλοι των λαών - Σκανδιναβία: Το λυκόφως των θεών".

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ο κύριος τους φωτός του Zelazny.

 

Το πρώτο μέρος φαίνεται πολύ ενδιαφέρων, για να δούμε αν θα συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων Με λένε Αράμ, του Γουίλιαμ Σαρόγιαν. 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα μυστικά της Βαβυλώνας- Clive Barker. Το βιβλίο καταφέρνει να σου περάσει ατμόσφαιρα από παλιό Hollywood,  νοσταλγία καθώς και αρκετό μυστηριο. Έχω αρχίσει να γίνομαι μεγάλος φαν του συγγραφέα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα μυστικά της Βαβυλώνας- Clive Barker. Το βιβλίο καταφέρνει να σου περάσει ατμόσφαιρα από παλιό Hollywood, νοσταλγία καθώς και αρκετό μυστηριο. Έχω αρχίσει να γίνομαι μεγάλος φαν του συγγραφέα

Περαστικά σου, από τα πιο μέτρια βιβλία που διάβασα πέρσι
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άρχισα το Η σκιά πέρα από το χρόνο, του Χ. Φ. Λάβκραφτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω τα μυστικά της Βαβυλώνας- Clive Barker. Το βιβλίο καταφέρνει να σου περάσει ατμόσφαιρα από παλιό Hollywood, νοσταλγία καθώς και αρκετό μυστηριο. Έχω αρχίσει να γίνομαι μεγάλος φαν του συγγραφέα

Περαστικά σου, από τα πιο μέτρια βιβλία που διάβασα πέρσι

 

Εμένα μου φαίνεται καταπληκτικό, μέχρι στιγμής συνδυάζει μοναδικά τον ρεαλισμό, με το μεταφυσικό-μυστηριο και τη νοσταλγία μιας άλλης εποχής. 

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

 

 

Ε, εντάξει, από βιβλία μόνο το τρίτο Abarat και το Galilee δεν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά. Απλώς αρκετά είναι πλέον εξαντλημένα και θέλουν ψάξιμο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

 

 

Ε, εντάξει, από βιβλία μόνο το τρίτο Abarat και το Galilee δεν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά. Απλώς αρκετά είναι πλέον εξαντλημένα και θέλουν ψάξιμο.

 

Στα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι όλα εξαντλημένα εκτός από το Αμπαράτ και τον Κλέφτη του Πάντοτε

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

 

 

Ε, εντάξει, από βιβλία μόνο το τρίτο Abarat και το Galilee δεν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά. Απλώς αρκετά είναι πλέον εξαντλημένα και θέλουν ψάξιμο.

 

Στα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι όλα εξαντλημένα εκτός από το Αμπαράτ και τον Κλέφτη του Πάντοτε

 

 

Σε Πολιτεία/Πρωτοπορία υπάρχουν και κάποια άλλα (Υφαντόκοσμος,Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως, Το καταραμένο παιχνίδι, Το ημερολόγιο ενός δαίμονα, Hellraiser, Τα βιβλία του αίματος V και VI...). Εμ, και συ, τόσο καιρό πολλά ήταν διαθέσιμα, δεν τα έπαιρνες τότε; :p Μόνο αυτό που διαβάζεις μου λείπει, αλλά θα το βρω.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

 

 

Ε, εντάξει, από βιβλία μόνο το τρίτο Abarat και το Galilee δεν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά. Απλώς αρκετά είναι πλέον εξαντλημένα και θέλουν ψάξιμο.

 

Στα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι όλα εξαντλημένα εκτός από το Αμπαράτ και τον Κλέφτη του Πάντοτε

 

Και Υφαντόκοσμος, και το ημερολόγιο ενός δαίμονα(αυτό βέβαια καλύτερα μην το πάρεις), και το Καταραμένο παιχνίδι, και το 5ο από τα βιβλία του αίματος βλέπω διαθέσιμα στο site της Πολιτείας.

Κι εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το "Τα μυστικά της Βαβυλώνας".

 

 

 

 

Μακάρι να υπηρχαν όλα τα βιβλία του συγγραφέα στα ελληνικά. Δυστυχως κυκλοφορούν ελάχιστα

 

 

Ε, εντάξει, από βιβλία μόνο το τρίτο Abarat και το Galilee δεν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά. Απλώς αρκετά είναι πλέον εξαντλημένα και θέλουν ψάξιμο.

 

Στα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι όλα εξαντλημένα εκτός από το Αμπαράτ και τον Κλέφτη του Πάντοτε

 

 

Σε Πολιτεία/Πρωτοπορία υπάρχουν και κάποια άλλα (Υφαντόκοσμος,Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως, Το καταραμένο παιχνίδι, Το ημερολόγιο ενός δαίμονα, Hellraiser, Τα βιβλία του αίματος V και VI...). Εμ, και συ, τόσο καιρό πολλά ήταν διαθέσιμα, δεν τα έπαιρνες τότε; :p Μόνο αυτό που διαβάζεις μου λείπει, αλλά θα το βρω.

 

Με πρόλαβες :p

Έχει επανακυκλοφορήσει αποκλειστικά στα public και διαδικτυακά το είχαν 10 ευρώ μέχρι πριν λιγες βδομάδες το "Τα μυστικά της Βαβυλώνας". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πρόσφατα, το Καταραμένο Παιχνίδι (πολυ καλό) και τώρα τα μυστικά της Βαβυλώνας (ακόμα καλύτερο, πιο ατμοσφαιρικό πιο μυστηριώδες, πιο κοντά στα γούστα μου), τα οποία τα βρήκα σε ένα παζάρι βιβλιου Αθηνα 5 ευρώ το καθένα.

 

@Bladerunner

Ναι, κριμα τόσο καιρό δε με "τράβαγε" να διαβάσω Clive Barker, δεν ξέρω γιατί, προτιμούσα Stephen King, αλλά τώρα που διαβασα τα περισσότερα από Κing, θέλω να εξαντλήσω τη βιβλιογραφία του Clive Barker.

Πιθανότατα να ξεκινησω μετά το Abarat και θα παραγγείλω σίγουρα τα βιβλία αιματος 5,6 που ειναι διαθέσιμα.

 

Γενικά έχω παρατηρήσει πως Ελλάδα δύσκολα επανατυπώνεται κάτι λόγω μικρής αγοράς. Δηλαδή όποιος προλάβει τον κυριο είδε σαν να λέμε, το θέμα είναι ότι είναι τόσο πολλά τα βιβλία που θέλεις κάθε φορά, που αναγκαστικά κανεις επιλογές και μετά από κάποιο διάστημα δε βρίσκεις τίποτα από αυτά που ηθελες  :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πρόσφατα, το Καταραμένο Παιχνίδι (πολυ καλό) και τώρα τα μυστικά της Βαβυλώνας (ακόμα καλύτερο, πιο ατμοσφαιρικό πιο μυστηριώδες, πιο κοντά στα γούστα μου), τα οποία τα βρήκα σε ένα παζάρι βιβλιου Αθηνα 5 ευρώ το καθένα.

 

Ναι, κριμα τόσο καιρό δε με "τράβαγε" να διαβάσω Clive Barker, δεν ξέρω γιατί, προτιμούσα Stephen King, αλλά τώρα που διαβασα τα περισσότερα από Κing, θέλω να εξαντλήσω τη βιβλιογραφία του Cive Barker.

Πιθανότατα να ξεκινησω μετά το Abarat.

Τα Άμπαρατ είναι ωραία μεν, παιδικά δε. Υφαντόκοσμος μακράν το κορυφαίο του βιβλίο για μένα, και ακολουθούν Καμπάλ, Hellraiser, ο κλέφτης του πάντοτε,  βιβλία του αίματος και τα βιβλία της ανολοκλήρωτης τριλογίας της τέχνης(Το μεγάλο μυστικό θέαμα και Αείπολη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα το Φίδια στο Σκορπιό, του Κώστα Μουζουράκη, που αγόρασα σήμερα. Η αρχή πολύ ωραία και δυνατή...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ συγχρόνως διορθώνω το δικό μου μυθιστόρημα πριν φύγει για τους επιμελητές του εκδοτικού, συγχρόνως διαβάζω/βοηθάω με μια, ακόμα ανέκδοτη, συλλογή ενός φίλου απο φλασάκια που μου έχει πραγματικά τινάξει το μυαλό με τις εικόνες που περιέχει. Λέω με μεγάλη χαρά και σιγουριά απο τώρα οτι οι "Παγανιστικές" είναι η πιο ευφάνταστη -πλανήτες μακριά απο τη δεύτερη- δουλειά ελληνικού τρόμου που θα έχουμε, και άνετα μέσα στις 3 καλύτερες δουλειές του είδους. Ανυπομονώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου στα μισά του Όσο υπάρχει αλκοόλ υπάρχει ελπίδα, του Δημήτρη Μαμαλούκα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The Tenant of Wildfell Hall,ωραίο βιβλίο, πολύ καλύτερο από την βαρετή μετριότητα του Wuthering Heights που διάβασα πριν λίγο καιρό.

Τώρα (ξανά)άρχισα το Plague Spells(από το Abolethical Sovereign...ή κάπως έτσι :p ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το The Highwayman του R.A. Salvatore. Είναι prequel σειρά του Demon Wars, μέχρι στιγμής φαίνεται καλούτσικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο καιρό που έχει νομίζω είναι καλό τάιμινγκ που ξεκίνησα το

Φαντάσματα του 20ου αιώνα

του Joe Hill

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο μαθητευόμενος του Σπουκ, του Τζόζεφ Ντιλέινι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..