Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Είμαι περίπου στο 1/3 του Ενοικιάζεται δολοφόνος, του Γκράχαμ Γκριν. Είναι το τελευταίο βιβλίο της χρονιάς!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το Κούτζο του King αφού μένουν δύο μέρες ακόμα μέχρι το 2016 μην πάνε χαμένες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το όνειρο του Μισισιπή, του Τζ. Ρ. Ρ. Μάρτιν, το οποίο θα είναι το πρώτο βιβλίο για το 2016!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το Δράκων: Ή μεταμόρφωση, που λογικά θα είναι το πρώτο του 2016

 

ΥΓ: Πιστεύει κανένας ότι ο bladerunner δε θα έχει τελειώσει τον Μάρτιν φέτος;

Edited by Nihilio
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αφήσω τα Βουνά της Τρέλας από τα χέρια μου (αν και δεν προβλέπεται να το τελειώσω πριν το νέο έτος, αλλά χου κέαρς;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως σου φαίνεται, Γιάννη; Είναι το αγαπημένο μου βιβλίο του Μποζινάκη

Πρωτο του Μποζινακη που διαβαζω.2 διηγηματα μου μενουν.Μου αρεσει παρα πολυ.Αναλυτικο review μολις το τελειωσω.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλο το φόρουμ. Υγεία, ευτυχία και μία καλή δουλειά (λέμε τώρα...) για όλο τον κόσμο. Για να μπορέσουμε επιτέλους να ζήσουμε σαν άνθρωποι.

 

Ξεκινάω το 2016 με Ωρόρα και ''Ιστορίες από Παράδοξες Διαστάσεις''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το To Green Angel Tower: Siege του Tad Williams.

 

Μόνο που σκέφτομαι πόσες μέρες θα μου πάρουν και τα δύο, τρελαίνομαι λίγο. :p

 

Τέλος το πρώτο μέρος, συνεχίζω με το Storm.

 

ΥΓ: Παρ' όλο το μέγεθος του, τελικά κυλάει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Άλλη μια φορά κορόιδο, του Τζέιμς Τσέιζ.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο βιβλιο για το 2016 Η μικρη τυμπανιστρια του Le carre.πρωτη επαφη με τον συγγραφεα.Τουβλακι bell 637 σελιδων για να δουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Το Ρομπότ και αυτή που Αγαπάς''.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Καταραμένο παιχνίδι- Clive Barker. Καταπληκτικές ατμόσφαιρες, εικόνες και ανατριχιαστικές περιγραφές από αυτό που διάβασα, ενώ δε σε κουράζει καθόλου, ούτε φλυαρεί. Δεν είναι τυχαίο γιατί θεωρείται ελίτ ο συγκεκριμένος συγγραφέας.

 

Γενικά είμαι άτομο που βαριεται εύκολα όταν διαβάζει και με αυτό το βιβλίο όχι μονο δε βαριεμαι, αλλά θέλω να διαβάζω κάθε μέρα όσο περισσότερο μπορώ

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο αντιστοιχα καλό βιβλίο του συγγραφέα;

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο αντιστοιχα καλό βιβλίο του συγγραφέα;

 

Τα πιο γνωστά του:

Υφαντόκοσμος

Ιματζικα

Hellraiser

Το Μεγάλο Μυστικό Θέαμα

Ο κλέφτης του πάντοτε

 

Τα δύο πρώτα είναι μια μίξη φάντασυ και τρόμου, αλλά είναι πολύ ωραία. Τα δύο επόμενα είναι πιο καθαρός τρόμος, κυρίως το Hellraiser. Το τελευταίο είναι παραμύθι, αλλά αρκετά σκοτεινό και ατμοσφαιρικό.

 

Σημαντικό: απόφυγε όσο περισσότερο μπορείς το Ημερολόγιο ενός δαίμονα.

 

Επίσης, αν και δεν έχω διαβάσει κάποια, αλλά ακούγονται πολύ καλά λόγια, δοκίμασε να βρεις τις συλλογές του από τα Βιβλία του Αίματος. Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε και μια ματιά στο τόπικ του συγγραφέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Dune, του Frank Herbert. Καιρός ήταν, παίζει να το έχω πάνω από δύο χρόνια, και όλο έλεγα να το ξεκινήσω, αλλά τελικά ποτέ δε γινόταν κάτι τέτοιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Dune, του Frank Herbert. Καιρός ήταν, παίζει να το έχω πάνω από δύο χρόνια, και όλο έλεγα να το ξεκινήσω, αλλά τελικά ποτέ δε γινόταν κάτι τέτοιο!

Ανάγνωση στα σκονισμένα βιβλία! :shout:

 

Εγώ διαβάζω το Υπόθεση Αίματος, του Ίαν Ράνκιν. Και ισπανικά. "Ο κύριος Ροντρίγκεθ είναι ένας πλούσιος έμπορος με ένα ωραίο σπίτι, ένα χρυσό ρολόι και ένα πλατινένιο δαχτυλίδι. Ο κύριος Ροντρίγκεθ έχει έναν φίλο που είναι διευθυντής τράπεζας." :glare: Του καπιταλισμού το ανάγνωσμα είναι αυτή η μέθοδος άνευ διδασκάλου.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Είσαι όμορφη, του Τσακ Πόλανικ.

περιμενω review εγω το αγορασα τελικα στα αγγλικα γιατι το πετυχα 5 ευρώ ποκετ, αλλα το παω αργα γιατι με εχουν αφησει κ τα χω αφησει τα αγγλικα μου.

 

Επισης θελω να δω αν καταλαβα τιποτα στα αγγλικα η αν εστω επιασα την κεντρικη ιδεα. Καταραμενες προσφορες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Το Ρομπότ και αυτή που Αγαπάς''.

 

Την τελείωσα και δεν έλεγε πολλά πράγματα. Ένας άγνωστος για μένα συγγραφέας και τρεις γνωστοί σε αδιάφορες στιγμές. Εκτός από το καλό ''Η Μηχανή με τα δύο Χέρια'' του Χένρι Κάτνερ όπου έχουμε να κάνουμε με μία σύγχρονη και έξυπνη εκδοχή της αρχαίας Ελληνικής Ερινύας. Των τύψεων που επισκέπτονταν τον δράστη κάποιου εγκλήματος με την μορφή γυναικών για να τον βασανίσουν. Καλογραμμένη και με απρόσμενη κατάληξη. Btw περιλαμβάνονται και οι τέσσερις σε τεύχη του περιοδικού Απαγορευμένος Πλανήτης. 

 

Συνεχίζω με Φράνσις Σκοτ Φιτζέραλντ και ''Ο Υπέροχος Γκάτσμπυ''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..