Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Αφού άφησα λίγο στην άκρη το

Κατάρρευση 

του Jared Diamond

 

Έπιασα το 

Υγρόν Πυρ, Δηλητηριώδη Βέλη & Σκορπιοί-βόμβες

της Adrienne Mayor

 

 

Αλλά και το φανταστικό
Skull-Face
του Robert Howard

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το The Primal Screamer, του Νικ Μπλίνκο. Διαβάζω φυσικά την ελληνική μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα παραλληλα την ανθολογια διηγηματων Τρεμω το αγγιγμα σου 2 και το graphic novel Hellraiser.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το " Στην καρδιά της θάλασσας του Ναθάνιελ Φιλμπρικ " ,αμέσως μετά θα δω την ομώνυμη ταινία που παίζει αυτές τις μέρες. Στις πρωτες 110 σελ. το βιβλίο είναι αρκετά ευκολοδιαβαστο και ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας Εκείνο το τραίνο για την Κόλαση, των εκδόσεων Παρά Πέντε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά από τον " Πνιγμό " του Palahniuk.

Ακόμα μια φορά εντυπωσιασμένος  ( έχω διαβάσει και το fight club). Γράφει περίεργα , έξυπνα , και από τον τρόπο σκέψης του δεν μου φαίνεται και πολύ νορμάλ .

Αν βρω ,θα κοιτάξω να διαβάσω και άλλα βιβλία του ,γιατί σίγουρα δεν με αφήνει να πλήξω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χθες το βράδυ το Λίστα εκτελέσεων, του Φρέντερικ Φορσάιθ. Εξαιρετικά εθιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα με τα περιοδικά και κάποιες ανθολογίες, ξεκίνησα το Fledgling της Octavia Butler.

Πολύ ενδιαφέρουσα (ΕΦ!;)άποψη για τα βαμπίρ, καθόλου σπλάτερ, καθόλου horror, πολύ γοητευτικό.

Περισσότερα όταν το τελειώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Διαβάζω το φόρουμ απο το 2008 άλλα λόγω βαρεμάρας δεν έπαιρνα την απόφαση να γράψω κάτι.

Τωρα πάλι λογω βαρεμάρας είπα να ξεκινήσω.

Λοιπόν αυτή τη βδομαδα διαβάζω  την ¨ Φεγγαρόπετρα¨ του Γουίλκι Κόλλινς και το ¨Πέρασμα¨ του Τζάστιν  Κρόνιν.

Σύντομα θα αναρτήσω και τα βιβλία του 2015.

Υ.Γ. Ελπίζω να το πόσταρα σωστά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια επίσκεψη στο κόσμο του θρυλικού βάρβαρου με το Σκιές στο φεγγαρόφωτο του Robert E. Howard.

 

Πραγματικά δεν ξέρω πως κρατιέμαι για να μην το διαβάσω μονορούφι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Οκτώ ημέρες στην Ουάσινγκτον, του Αντρέ Τζουτ. Το τσίμπησα στην τύχη σήμερα από το παζάρι...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Η πόλη της τραγουδιστής φλόγας του Clark Ashton Smith.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα βαμπίρ, συμπτωματικά (γιατί τηρώ  σειρά με βάση το πότε αγοράστηκαν) πέφτω στα ζόμπι:
Max Brooks – World War Z

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "The Lies of Locke Lamora", του Scott Lynch.

Καλό φαίνεται.

 

 

O.T.

Μετά τα βαμπίρ, συμπτωματικά (γιατί τηρώ  σειρά με βάση το πότε αγοράστηκαν) πέφτω στα ζόμπι:
Max Brooks – World War Z

 

 

Αν μερικοί-μερικοί διάβαζαν με τη σειρά που έχουν αγοράσει τα βιβλία τους, εμείς θα ήμασταν ακόμα σε βιβλία αγορασμένα το 1983! :p

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

Αν μερικοί-μερικοί διάβαζαν με τη σειρά που έχουν αγοράσει τα βιβλία τους, εμείς θα ήμασταν ακόμα σε βιβλία αγορασμένα το 1983! :p

 

Δεν θα το πιστέψεις αλλά όταν οι υπόλοιποι ψωνίζουμε από το internet, το μήνυμα που μας βγάζει είναι: “This item has been added to your BASKET” και όχι “These items have been added to your CARGO SHIP” :dazzled:

Edited by Old man & SiFi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

The Tomb 

του F. Paul Wilson

 

Διάβασα τις πρώτες σελίδες και προς το παρόν μοιάζει ένα αθώο αστυνομικό θρίλερ-μυστηρίου. Βέβαια από τη στιγμή που είναι το 2ο της σειράς που ξεκίνησε με το The Keep υποθέτω θα βγούνε αργότερα οι μπαμπούλες και οι υπερφυσικές δυνάμεις και θα γίνει urban fantasy/horror. Πάντως μοιάζει ευκολοδιάβαστο και ρέει καλά ενώ ο ήρωας, αν και κλασικό στερεότυπο στο είδος αυτό, είναι ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω μια συλλογή από διηγήματα του Ανδρέα Καρκαβίτσα. Κατά ένα περίεργο λόγο πρώτη φόρα διαβάζω Καρκαβίτσα. Ελπίζω να μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το κορμί της Τζαίην Μπράουν, του Κόρνελ Γούλριτς.

Link to comment
Share on other sites

Επόμενος κλασικός που θα πιάσω είναι ο Lord Dunsany με το Η κόρη του βασιλιά της χώρας των ξωτικών.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..