Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το Κοπέλα που σε λένε Φίνι, του Δημήτρη Μαμαλούκα.

Link to comment
Share on other sites

Παντελής Γιαννουλάκης και ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ας αρχίσει η γιορτή, του Νικολό Αμανίτι. Βρίσκομαι λίγο πριν την μέση και μου αρέσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο Γίγαντας Ο' Μπράιεν", της Χίλαρυ Μάντελ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Σαμουράι!, του Σαμπούρο Σακάι.

Link to comment
Share on other sites

Παντελής Γιαννουλάκης και ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου''.

Περιμενω κανα review και για εμας που δεν το εχουμε βρει να το διαβασουμε :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παντελής Γιαννουλάκης και ''Χ. Φ. Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου''.

Περιμενω κανα review και για εμας που δεν το εχουμε βρει να το διαβασουμε :(

 

 

Πρέπει να είναι η τρίτη φορά που το διαβάζω και μου έχει χύσει κυριολεκτικά τα μυαλά στο πάτωμα. Αριστούργημα από τα λίγα, θα απλώσω σεντόνι σε λίγες μέρες που το τελειώνω. 

 

Και ρίχνε που και που μία ματιά εδώ, το είχε την τελευταία φορά που κοίταξα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Κηπουρός της Νύχτας (για 3η φορά) του George Pelecanos. Ένα απ' τα αγαπημένα μου βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Τζ. Κ. Τσέστερτον και ''Ο Άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη''. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο άνθρωπος που καθόταν στο μπαλκόνι, των Σγιεβάλ/Βαλέε.

Link to comment
Share on other sites

Τζ. Κ. Τσέστερτον και ''Ο Άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη''. 

 

Πάει και αυτό. Έφυγε γρήγορα επειδή ήταν μικρό και καλό. 

 

Βρισκόμαστε στο Λονδίνο κάποια στιγμή στο παρελθόν όπου κυκλοφορούν φήμες ότι αναρχικοί θέλουν να σπείρουν τον όλεθρο στη πόλη αλλά και τον κόσμο ολόκληρο. Ο Γκάμπριελ Σάιμ είναι ένας αστυνομικός που μάλλον με απρόσμενο τρόπο παρεισφρύει σε μία ομάδα τους για να τους σταματήσει. Και τα ευτράπελα θα αρχίσουν να δίνουν και να παίρνουν.

 

Καταδιώξεις κάθε είδους και με κάθε μέσο, μονομαχίες, καβγάδες και απρόσμενες αποκαλύψεις. Κυνικό και αγωνιώδες γράψιμο, διανθισμένο με φιλοσοφικές και πολιτικές προεκτάσεις. Κινηματογραφικό βιβλίο, θα μπορούσε να γίνει ωραία μαύρη κωμωδία στο στυλ του ''Ένα Ψάρι που το έλεγαν Γουάντα''. Λόγω ...διαστάσεων μάλιστα στο ρόλο του Κυριακή μου ερχόταν συνεχώς στο μυαλό ο Άλφρεντ Μολίνα. Ωραίο, προτείνεται για ένα ευχάριστο απόγευμα. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Τζ. Κ. Τσέστερτον και ''Ο Άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη''. 

 

Πάει και αυτό. Έφυγε γρήγορα επειδή ήταν μικρό και καλό. 

 

Βρισκόμαστε στο Λονδίνο κάποια στιγμή στο παρελθόν όπου κυκλοφορούν φήμες ότι αναρχικοί θέλουν να σπείρουν τον όλεθρο στη πόλη αλλά και τον κόσμο ολόκληρο. Ο Γκάμπριελ Σάιμ είναι ένας αστυνομικός που μάλλον με απρόσμενο τρόπο παρεισφρύει σε μία ομάδα τους για να τους σταματήσει. Και τα ευτράπελα θα αρχίσουν να δίνουν και να παίρνουν.

 

Καταδιώξεις κάθε είδους και με κάθε μέσο, μονομαχίες, καβγάδες και απρόσμενες αποκαλύψεις. Κυνικό και αγωνιώδες γράψιμο, διανθισμένο με φιλοσοφικές και πολιτικές προεκτάσεις. Κινηματογραφικό βιβλίο, θα μπορούσε να γίνει ωραία μαύρη κωμωδία στο στυλ του ''Ένα Ψάρι που το έλεγαν Γουάντα''. Λόγω ...διαστάσεων μάλιστα στο ρόλο του Κυριακή μου ερχόταν συνεχώς στο μυαλό ο Άλφρεντ Μολίνα. Ωραίο, προτείνεται για ένα ευχάριστο απόγευμα. 

 

 

Υπάρχει και ταινια νομιζω, προσφατη, αλλά δεν ξερω αν ειναι καλή

 

http://www.imdb.com/title/tt3079222/

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τζ. Κ. Τσέστερτον και ''Ο Άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη''. 

 

Πάει και αυτό. Έφυγε γρήγορα επειδή ήταν μικρό και καλό. 

 

Βρισκόμαστε στο Λονδίνο κάποια στιγμή στο παρελθόν όπου κυκλοφορούν φήμες ότι αναρχικοί θέλουν να σπείρουν τον όλεθρο στη πόλη αλλά και τον κόσμο ολόκληρο. Ο Γκάμπριελ Σάιμ είναι ένας αστυνομικός που μάλλον με απρόσμενο τρόπο παρεισφρύει σε μία ομάδα τους για να τους σταματήσει. Και τα ευτράπελα θα αρχίσουν να δίνουν και να παίρνουν.

 

Καταδιώξεις κάθε είδους και με κάθε μέσο, μονομαχίες, καβγάδες και απρόσμενες αποκαλύψεις. Κυνικό και αγωνιώδες γράψιμο, διανθισμένο με φιλοσοφικές και πολιτικές προεκτάσεις. Κινηματογραφικό βιβλίο, θα μπορούσε να γίνει ωραία μαύρη κωμωδία στο στυλ του ''Ένα Ψάρι που το έλεγαν Γουάντα''. Λόγω ...διαστάσεων μάλιστα στο ρόλο του Κυριακή μου ερχόταν συνεχώς στο μυαλό ο Άλφρεντ Μολίνα. Ωραίο, προτείνεται για ένα ευχάριστο απόγευμα. 

 

 

Υπάρχει και ταινια νομιζω, προσφατη, αλλά δεν ξερω αν ειναι καλή

 

http://www.imdb.com/title/tt3079222/

 

 

Α ωραία, δεν το ήξερα. Αν και δεν μου πολυγεμίζει το μάτι (είναι θρίλερ ενώ θα την ήθελα λίγο προς το πιο κωμικό), θα έχω ωστόσο το νου μου αν την πετύχω πουθενά.

 

Συνεχίζω με Τόμας Κενέλι και ''Η Λίστα του Σίντλερ''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Κινγκ Κονγκ, των Τζο ΝτεΒίτο και Μπραντ Στρίκλαντ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τοπικές καταιγίδες, του Γουίλιαμ Μπόιντ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το City of the Colden Shadow του Tad Williams. Μόλις λίγες σελίδες αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ο ίδιος συγγραφέας έβγαλε και το Memery, Sorrow and Thorn. Πραγματικά αγνώριστος!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Η Λίστα του Σίντλερ'' του Τόμας Κενέλι. Έφυγε γρήγορα σε τρεις μέρες. Και γιατί από την στιγμή που το ξεκίνησα δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω, αλλά και γιατί ήθελα να προλάβω να το επιστρέψω στη βιβλιοθήκη. Είχα δει παλαιότερα την ταινία αλλά ευτυχώς θυμόμουν πολύ λίγα. Μπόρεσα έτσι να το ευχαριστηθώ στο μέγιστο βαθμό. 

 

Ο Όσκαρ Σίντλερ ήταν Γερμανός επιχειρηματίας. Γεννήθηκε το 1908 και το ξέσπασμα του Β' Π.Π. τον βρήκε μέλος του Ναζιστικού κόμματος. Όπως άλλωστε και αρκετοί άλλοι αγνοί άνθρωποι που δεν ήξεραν τι εστί Ναζισμός, όντας ακόμη στα σπάργανα του. Πριν πετάξει την μάσκα και αποκαλύψει το αληθινό φρικιαστικό προσωπείο που έντεχνα κρυβόταν από κάτω. Το βιβλίο περισσότερο ιστορικό χρονικό παρά μυθιστόρημα, αποτελεί ουσιαστικά ένα δρώμενο της εποχής του. Παρακολουθούμε τις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις όπου έπρεπε κανείς να προσέχει πάρα πολύ τι λέει και τι κάνει. Ο Σίντλερ είχε δημιουργήσει ένα στρατόπεδο- εργοστάσιο όπου εργάζονταν Εβραίοι έχοντας ως κύριο αντικείμενο εργασίας κουζινικά σκεύη και πολεμικό εξοπλισμό. Εκεί με προσωπικό κόστος και έχοντας φυλακιστεί αρκετές φορές, τους παρείχε καταφύγιο από τα κολαστήρια που άκουγαν στο όνομα Άουσβιτς, Μπίρκεναου. Ισχυριζόμενος ότι η επιχείρηση του ήταν απαραίτητη για την πολεμική βιομηχανία ενώ ουσιαστικά δεν παρήγαγε απολύτως τίποτα, αναγκαζόταν συχνά- πυκνά να συναναστρέφεται και να καλοπιάνει κάθε λογής Ναζιστικά αποβράσματα. Που θεωρούσαν ότι η θέση των εργαζομένων του δεν ήταν στην Εμάλια, αλλά στα κρεματόρια και στους θαλάμους εκτέλεσης. Οπότε και αναγκαζόταν να σκαρφίζεται ένα σωρό γελοίες δικαιολογίες και να πληρώνει από την τσέπη του για να τους λαδώνει με διαμάντια, καφέ, αλκοόλ και άλλα δυσεύρετα καλούδια της αποχής. Με το τέλος του πολέμου να τον βρίσκει οικονομικά κατεστραμμένο. 

 

Ο συγγραφέας στην έρευνα του πήρε συνεντεύξεις από συγχρόνους του που τον γνώρισαν προσωπικά και επέζησαν χάρη σε αυτόν. Ταξίδεψε σε εφτά χώρες και μίλησε με πολλούς ανθρώπους, όπως επίσης και σε Κρακοβία, Πλαζόβ, Ζαμπλότσιε και άλλα μέρη- κλειδιά που αναφέρονται. Βασίστηκε σε πληροφορίες που του παραχώρησαν στενοί συνεργάτες του Σίντλερ κατά την περίοδο του πολέμου, σε αρχεία της Γιαντ Βασέμ, της Υπηρεσίας Αναμνήσεως Μαρτύρων και Ηρώων, και διάφορες άλλες πηγές. Ίσως να νομίζει κανείς ότι με όλα αυτά επιχειρείται μία προσπάθεια ωραιοποίησης της όλης κατάστασης. Κάθε άλλο, γιατί ο Σίντλερ παρουσιάζεται με όλες τις αδυναμίες του. Ποτό, πολλές ερωμένες όντας παντρεμένος, με αρκετούς να μην μπορούν να του συγχωρήσουν ότι παρ' όλες τις μετέπειτα ενέργειες του, υπήρξε εξαρχής ομοϊδεάτης των Ναζί. Παράλληλα ξεχωριστό χρώμα στο όλο σκηνικό δίνουν τα πεπραγμένα του φρούτου που ακούει στο όνομα Άμμωνας Γκεντ. 

 

Μία από αυτές τις μέρες θα ξαναδώ και την ταινία. Θυμάμαι ότι μου είχε ''αρέσει'', αλλά πλέον θέλω να δω κατά πόσο είναι πιστή και στο πνεύμα του βιβλίου. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πίτερ Στράουμπ και ''Ιστορία Φαντασμάτων''.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Ένα ολόγραμμα για τον βασιλιά, του Ντέιβ Έγκερς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..