Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το Alien: Ο επιβάτης του διαστήματος, του Άλαν Ντιν Φόστερ.

Από αυτό προήλθε η ομώνυμη ταινία;

 

Ξεκίνησα την Τελευταία Υπόκλιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω αρχίσει το Alien: Ο επιβάτης του διαστήματος, του Άλαν Ντιν Φόστερ.

Από αυτό προήλθε η ομώνυμη ταινία;

 

 

 

 

Το αντίθετο. Το βιβλίο βασίζεται στο σενάριο της ταινίας. Πρόκειται για novelization. 

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, είναι καλό; Μερικές φορές έχουν γίνει ωραία βιβλία έτσι.

 

Το τελείωσα. Σχόλιο, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Οι έμποροι του Διαστήματος.

Το πέτυχα για 5€ σε ένα μπαζαρ και μου τράβηξε το ένδιαφέρον η ιστορία. Γύρισα σπίτι διάβασα και κάποια καλά λόγια απο τον BladeRunner και την επομένη το αγόρασα.

 

Μεχρι στιγμής το βρίσκω παααρα πολύ καλό.

Εντάξει η ελληνική μετάφραση ειναι λίγο κάπως αλλά ΟΚ.....τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον στόχο των 50 τον έπιασα πολύ νωρίς ξεκίναω να ξαλαφρωσω την βιβλιοθήκη μου από τούβλα... Robin Hobb στην υπηρεσία του βασιλια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ε.φ. ''Η Μεγάλη Μπροστινή Αυλή''.

 

 

Την τελείωσα και δεν έλεγε πολλά. Το ''Πάνω στη Μουντή Γη'' του Φίλιπ Ντικ είναι βαρύ και μπερδεμένο. Κλασσικός Ντικ θα μπορούσε να πει κανείς, χωρίς όμως την ποιότητα του. Στα λίγα τουλάχιστον που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. ''Ο Απογραφέας'' του Φρανκ Μπέλκναπ Λονγκ ξεκινάει καλά αλλά το χάνει στο τέλος, ενώ καλούτσικο ήταν το ''Μία Τρελή Υποψία'' των Χένρι Κάτνερ, Κ. Λ. Μουρ. Εδώ έχουμε να κάνουμε μ' ένα ταλαίπωρο ον που σπεύδει για βοήθεια στον ψυχίατρο του. Το ποιος τελικά θα τρελάνει ποιον, είναι μία άλλη ιστορία. Μέτρια πράγματα λοιπόν αν δεν υπήρχε το υπέροχο ''Η Μεγάλη Μπροστινή Αυλή'' του Κλίφφορντ Σάιμακ. Όπως εύστοχα αναφέρεται δεν υπάρχει μόνο η περιπέτεια της σκοτεινής αβύσσου, αλλά και αυτή του φωτεινού ορίζοντα. Καταπληκτική, την θυμάμαι πάντα με νοσταλγία. Αξίζει να διαβαστεί η ανθολογία έστω και μόνο για αυτή.

 

Συνεχίζω με Σαούλ Φριντλέντερ και ''Η Ναζιστική Γερμανία και οι Εβραίοι''.  

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας να βγάλει επιτέλους το επόμενο βιβλίο της σειράς, παίρνω τη δόση μου σε τζορτζμαρτίνη διαβάζοντας από χθες το βράδυ

 

Το Όνειρο Του Μισισιπή

του George R.R. Martin

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το βιβλίο της Genevieve Cogman, The Invisible Library.

Το βιβλίο αυτό το είχα από καιρό στη λίστα με τα βιβλία που ήθελα να αγοράσω. Το οπισθόφυλλο και οι κριτικές με είχαν προετοιμάσει για κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Η Αόρατη Βιβλιοθήκη, θεωρητικά, τα έχει όλα. Κατασκόπους βιβλιοθηκάριους που ταξιδεύουν σε παράλληλους κόσμους με σκοπό να κλέψουν βιβλία για να τα τοποθετήσουν στην Αόρατη Βιβλιοθήκη (ή αυτό τουλάχιστον νομίζουν οι περισσότεροι από αυτούς). Επίσης έχει δράκους, μαγεία, νεράιδους, ζέπελιν, μηχανικά ζώα, ένα λίγο διαφορετικό Λονδίνο με έναν λίγο διαφορετικό Σέρλοκ Χόλμς, τον κλασικό κακό κλπ κλπ. Ε, πόσα μπορεί να βάλει μέσα σε λιγότερες από 350 σελίδες;

Και όμως, το αποτέλεσμα ήταν, για μένα τελείως απογοητευτικό. Ένα βιβλίο που δεν προχωρούσε όπως θα έπρεπε σαν να έψαχνε κάθε φορά να δει προς τα πού πρέπει να πάει αυτή η ιστορία, με απίστευτα κενά και πολλές ευκολίες για να ξεκολλήσει η συγγραφέας τους ήρωές της από εκεί που πήγαινε και τους έμπλεκε.  Οι ήρωες, από την άλλη, ήταν αδιάφοροι και βαρετοί ως εκεί που δεν πάει, έκαναν ανούσιες συζητήσεις που δεν οδηγούσαν πουθενά ενώ το λαβ στόρυ της υπόθεσης (γιατί έχουμε και από αυτό) ήταν πολύ ζαχαρωμένο ακόμα και για young adult.

Αυτά, η σειρά έχει προχωρήσει και έχουν βγει τα δύο επόμενα αλλά δεν νομίζω να τη συνεχίσω.  Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, έχει πάρει πολύ καλύτερες κριτικές από τη δικιά μου. :)

Έντιτ: Βάζω τα σχόλια εδώ γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό και δεν νομίζω ότι πρέπει να ανοίξω κάποιο τόπικ γι αυτή τη σειρά ή τη συγγραφέα.

Edited by melkiades
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ένα διάλειμμα από το "Αυτό" του Κινγκ που με εκνεύρισε, έχω αρχίσει το "Πουλί του θανάτου" του Χάρλαν Έλισον.  

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Ο μεσσίας του Ντιούν" του Frank herbert

βοήθεια σου...πλάκα κάνω.... Αυτό καλό είναι...Αν πιάσεις το τρίτο...εκεί αρχίζει και χάνεται Edited by alanon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο είναι ίσως το καλύτερο, όπως το βλέπω. Γιατί οκ, το πρώτο κλασικό αλλά είναι και κλισεδιάρικη η ιστορία μέσες άκρες. Και το 3ο τρώγεται, μια χαρά στόρι κι ας ξεφεύγει λίγο στο τέλος. Από το 4ο είναι πλέον που η σειρά αλλάζει και είναι μόνο για σκληροπυρηνικούς φαν του Χέρμπερτ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..