Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Περλ Μπακ και ''Ανατολικός- Δυτικός Άνεμος''.

 

Το παράτησα τελικά επειδή έλειπαν σελίδες. Συνεχίζω με Έλμορ Λέοναρντ και ''Απόδραση στο Μαϊάμι''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά της νουβέλας Η παράσταση, του Γουόλτερ Μ. Μίλερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Θανασιμη Απειλη, του Τζεϊμς Πατερσον.

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ένας επικίνδυνος δρόμος, της Κρις Νέλσκοτ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ε.φ. ''Είναι Ανάμεσα μας''.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ε.φ. ''Είναι Ανάμεσα μας''.

 

Την τελείωσα και δεν έλεγε πολλά. Ξεχώρισα το πραγματικά εκπληκτικό ''Ένα Σπίτι Κελεπούρι'' του Ρίτσαρντ Μάθεσον. Ένα ανδρόγυνο νοικιάζει ένα διαμέρισμα σε πάρα πολύ καλή τιμή. Τόσο καλή που φαντάζει ύποπτη, με την φαντασιόπληκτη γυναίκα να μην χάνει ευκαιρία να ταλαιπωρεί τον φουκαρά σύζυγο της. Αυτός θα αρχίσει να ψάχνει τα τι και τα πως για να σταματήσει να την ακούει. Και θα ανακαλύψει την σοκαριστική αλήθεια. Εξαιρετικά ατμοσφαιρική, θυμάμαι την πρώτη φορά που την διάβασα ότι είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό :o Θα μπορούσε να γίνει πολύ καλό επεισόδιο στη ''Ζώνη του Λυκόφωτος'', αν δεν έχει γίνει ήδη. Ωραία και ''Η Αψιμαχία'' του Κλίφορντ Σάιμακ με έναν δημοσιογράφο να ανακαλύπτει ότι οι μηχανές της Γης έχουν αποφασίσει να επαναστατήσουν. Θέμα που υποθέτω ότι παίζει αρκετά στην ε.φ. με την πρωτοτυπία στη προκειμένη να έγκειται στον κυνισμό της. Αμφότερες όμως τις ήξερα από προηγούμενες ανθολογίες, μόνη άλλη που ξεχωρίζει ''Το Μαγικό Μαγαζί'' του Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς. Οι υπόλοιπες τίποτα το τρομερό.

 

Συνεχίζω με Ρέι Ράσελ και ''Ο Άνθρωπος με Μάτια- Ακτίνες Χ''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

A Betrayal in Winter - Abraham Baniel 2ο βιβίο της 4-λογίας Long Price Quarter.

 

 

Πάει και το δεύτερο μέρος....γενικά το βρήκα καλό. Οχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά καλό.
Σε σχέση με το πρώτο νομίζω οτι είναι κατώτερο και θα εξηγήσω τον λόγο.

Το καλό που έχει είναι οτι πάει πολύ πιο γρήγορα σε ρυθμό απο το πρώτο βιβλίο. Η ιστορία είναι πολύ συγκεκριμένη και αρκετά απλή.

Εχει νομίζω αρκετά αρνητικά και λογικά η βαθμολογία μου θα ήταν 2/5 αλλά με έχει κερδίσει ως ν-λογία και αρα το διασκεδάζω πολύ περισσότερο απο οτι ίσως να αξίζει. Δεν θα με ξάφνιαζε δηλαδή αν διάβαζα και αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμενο βιβλίο.

Ας αναφέρω μερικά που με χάλασαν.
- Η ιστορία είναι όσο πιο απλή γίνεται και με αναμενόμενο τέλος.
- Οι πολύ και ενδιαφέροντες χαρακτήρες που είχε το πρώτο βιβλίο χάνονται...Εδώ έχουμε μόνο 3-5 κεντρικούς και αυτοί οι περισσότεροι ειναι παιδιά-έφηβοι με χαζές αντιλήψεις για τον κόσμο που ναι μεν δικαιολογούνται απο το νεαρό της ηλικίας τους αλλά τους κάνουν εντελώς βαρετούς χαρακτήρες. Δεν έχεις τον ποιητή του πρώτου βιβλίου με το βάθος του χαρακτήρα του, δεν εχεις την γιαγιά της πολιτικής που έλυνε και έδενε τα πάντα και με μία φοβερή πορεία για χαρακτήρα. Γενικά οι χαρακτήρες δεν μου άρεσαν όχι γιατί ήταν κακοί αλλά γιατί ήταν βαρετοί και συνηθισμένοι.
- Απο την μία βλέπουμε 2 γνωστούς μας χαρακτήρες και μάλιστα μετά απο αρκετά χρόνια αλλά δεν μαθαίνουμε κάτι γι'αυτούς και κυρίως δεν έχουν αλλάξει καθόλου απο την τελευταία φορά που τους είδαμε στο τέλος του πρώτου βιβλίου....δηλαδή περισσότερο άλλαξαν κατά την διάρκεια του πρώτου βιβλίου παρά στο διάστημα μεταξύ του πρώτου και του δευτερου....Επίσης δεν πρόλαβαν να αναπτυχθούν και άλλο αλλά ας πούμε οτι η ιστορία επειδή ήταν γρήγορη δεν τους έφτασε.

Οπότε απο την μία το κατευχαριστήθηκα το βιβλίο αλλά απο την άλλην είδα πολλά σημεία που δεν μου άρεσαν.....και αυτό δεν ξέρω πως θα το πάρετε οι υπόλοιποι αναγνώστες. Αν θελήσετε να το ξεκινήσετε διαβάστε τι έχουν πει και μερικοί ακόμα για να βγάλετε άκρη.

Θα διαβάσω τα έπομενα δύο? Φυσικά....γιατί παρά τα προβλήματα η σειρά μου αρέσει γιατί όντως προσφέρει κάτι διαφορετικό και έχω πλέον δεθεί με τους χαρακτήρες και την ιστορία.

Ο κος Abraham εμένα με έχει κερδίσει και αν και νομίζω οτι η συγκεκριμένη 4-λογία του δεν είναι η καλύτερή του λόγω του ότι ειναι η πρώτη του νομίζω οτι δεν θα σταματήσω να τον διαβάσω....θα δούμε βέβαια τι λέει και το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Αριθμός 11, του Τζόναθαν Κόου.

Link to comment
Share on other sites

Έντουαρντ Μπούλβερ Λύτον και ''Η Επερχόμενη Φυλή''.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το Σκανδαλο του Πατρος Μπραουμ, μου θυμιζει Σερλοκ Χολμς καπως, πολυ καλο. Ευχαριστω για την προταση

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο σολίστας, του Τζακ Χίγκινς.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω το Θα Φτυσω στους Ταφους σας, του Μπορις Βιαν.

Link to comment
Share on other sites

Λούις Σέιτσαρ και ''Τρύπες''.

 

Α αυτό ήταν ωραίο. Πολύ ωραίο. 

 

Ο Στάνλεϋ Υέλνατς είναι ένα μικρό παιδί που άθελα του θα υποπέσει σ' ένα παράπτωμα. Η ποινή του τον θέλει να πηγαίνει συστημένο σε ένα είδος αναμορφωτηρίου για αγόρια, τη λεγόμενη Κατασκήνωση της Πράσινης Λίμνης. Εκεί παρέα με άλλα παιδιά της ηλικίας του έχει ως αποστολή σχεδόν ολημερίς να... σκάβει τρύπες. Ενάμιση επί ενάμιση, με τρόπο τέτοιο που να χωράνε τα φτυάρια τους και να μπορούν εύκολα να τα στρίψουν προς όλες τις μεριές. Τους έχουν πει δήθεν για να στρώσουν χαρακτήρα, ο πραγματικός λόγος όμως είναι άλλος. Και έχει να κάνει με την μοχθηρή διευθύντρια κ. Γουόκερ, τις φακίδες της, τα βαμμένα της νύχια και την μανία της να βρει το κουφετάκι της. Κι όλα αυτά έχοντας από πάνω τις αναπόφευκτες προστριβές με τους συγκρατούμενους του, το ανελέητο λιοπύρι και τους καραγκιόζηδες φύλακες που την έχουν δει και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι. Δεν θα το βάλει όμως κάτω. Με κουράγιο και επιμονή θα υπερνικήσει όλες τις δυσκολίες για να φτάσει ως το τέρμα.  

 

Καταπληκτική ιστορία- ύμνος στη δύναμη της θέλησης και της φιλίας. Απλοϊκή και όμως τόσο ωραία ιδέα. Ευαίσθητη, κυνική και όμορφα γραμμένη, απευθύνεται κυρίως σε παιδιά αλλά διαβάζεται άνετα απ' όλες τις ηλικίες. Μου άρεσε πολύ και μπορώ να πω ότι είναι η έκπληξη της χρονιάς μέχρι στιγμής.

 

Συνεχίζω με Άντι Βάιρ και ''Άνθρωπος στον Άρη''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο άνθρωπος με μάτια ακτίνες Χ, του Ρέι Ράσελ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ρόμπινσον Κρούζο" , του Ντάνιελ Ντε Φόε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Αιχμηρα Αντικειμενα, της Τζιλιαν Φλιν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Αιχμηρα Αντικειμενα, της Τζιλιαν Φλιν.

 

Κι εγω αυτο διαβαζω. Καλο για παραλια κι οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

 

Λούις Σέιτσαρ και ''Τρύπες''.

 

Α αυτό ήταν ωραίο. Πολύ ωραίο. 

 

Ο Στάνλεϋ Υέλνατς είναι ένα μικρό παιδί που άθελα του θα υποπέσει σ' ένα παράπτωμα. Η ποινή του τον θέλει να πηγαίνει συστημένο σε ένα είδος αναμορφωτηρίου για αγόρια, τη λεγόμενη Κατασκήνωση της Πράσινης Λίμνης. Εκεί παρέα με άλλα παιδιά της ηλικίας του έχει ως αποστολή σχεδόν ολημερίς να... σκάβει τρύπες. Ενάμιση επί ενάμιση, με τρόπο τέτοιο που να χωράνε τα φτυάρια τους και να μπορούν εύκολα να τα στρίψουν προς όλες τις μεριές. Τους έχουν πει δήθεν για να στρώσουν χαρακτήρα, ο πραγματικός λόγος όμως είναι άλλος. Και έχει να κάνει με την μοχθηρή διευθύντρια κ. Γουόκερ, τις φακίδες της, τα βαμμένα της νύχια και την μανία της να βρει το κουφετάκι της. Κι όλα αυτά έχοντας από πάνω τις αναπόφευκτες προστριβές με τους συγκρατούμενους του, το ανελέητο λιοπύρι και τους καραγκιόζηδες φύλακες που την έχουν δει και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι. Δεν θα το βάλει όμως κάτω. Με κουράγιο και επιμονή θα υπερνικήσει όλες τις δυσκολίες για να φτάσει ως το τέρμα.  

 

Καταπληκτική ιστορία- ύμνος στη δύναμη της θέλησης και της φιλίας. Απλοϊκή και όμως τόσο ωραία ιδέα. Ευαίσθητη, κυνική και όμορφα γραμμένη, απευθύνεται κυρίως σε παιδιά αλλά διαβάζεται άνετα απ' όλες τις ηλικίες. Μου άρεσε πολύ και μπορώ να πω ότι είναι η έκπληξη της χρονιάς μέχρι στιγμής.

 

Συνεχίζω με Άντι Βάιρ και ''Άνθρωπος στον Άρη''. 

 

 

Το είχα διαβάσει παλιότερα όταν ήμουν μικρός. Όντως πολύ ωραίο βιβλίο. Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει και ταινία (http://www.imdb.com/title/tt0311289/). Θα την δω για να ξεσκονίσω και λίγο την μνήμη μου περί του βιβλίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Συνεχιζω με το Αιχμηρα Αντικειμενα, της Τζιλιαν Φλιν.

 

Κι εγω αυτο διαβαζω. Καλο για παραλια κι οχι μονο.

 

 

Μετα το Σκοτεινος Τοπος, που ειχα διαβασει πριν 2 χρονια, ο πηχης των προσδοκιων ειναι ψηλα για την Φλιν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λούις Σέιτσαρ και ''Τρύπες''.

 

Α αυτό ήταν ωραίο. Πολύ ωραίο. 

 

Ο Στάνλεϋ Υέλνατς είναι ένα μικρό παιδί που άθελα του θα υποπέσει σ' ένα παράπτωμα. Η ποινή του τον θέλει να πηγαίνει συστημένο σε ένα είδος αναμορφωτηρίου για αγόρια, τη λεγόμενη Κατασκήνωση της Πράσινης Λίμνης. Εκεί παρέα με άλλα παιδιά της ηλικίας του έχει ως αποστολή σχεδόν ολημερίς να... σκάβει τρύπες. Ενάμιση επί ενάμιση, με τρόπο τέτοιο που να χωράνε τα φτυάρια τους και να μπορούν εύκολα να τα στρίψουν προς όλες τις μεριές. Τους έχουν πει δήθεν για να στρώσουν χαρακτήρα, ο πραγματικός λόγος όμως είναι άλλος. Και έχει να κάνει με την μοχθηρή διευθύντρια κ. Γουόκερ, τις φακίδες της, τα βαμμένα της νύχια και την μανία της να βρει το κουφετάκι της. Κι όλα αυτά έχοντας από πάνω τις αναπόφευκτες προστριβές με τους συγκρατούμενους του, το ανελέητο λιοπύρι και τους καραγκιόζηδες φύλακες που την έχουν δει και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι. Δεν θα το βάλει όμως κάτω. Με κουράγιο και επιμονή θα υπερνικήσει όλες τις δυσκολίες για να φτάσει ως το τέρμα.  

 

Καταπληκτική ιστορία- ύμνος στη δύναμη της θέλησης και της φιλίας. Απλοϊκή και όμως τόσο ωραία ιδέα. Ευαίσθητη, κυνική και όμορφα γραμμένη, απευθύνεται κυρίως σε παιδιά αλλά διαβάζεται άνετα απ' όλες τις ηλικίες. Μου άρεσε πολύ και μπορώ να πω ότι είναι η έκπληξη της χρονιάς μέχρι στιγμής.

 

Συνεχίζω με Άντι Βάιρ και ''Άνθρωπος στον Άρη''. 

 

 

Το είχα διαβάσει παλιότερα όταν ήμουν μικρός. Όντως πολύ ωραίο βιβλίο. Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει και ταινία (http://www.imdb.com/title/tt0311289/). Θα την δω για να ξεσκονίσω και λίγο την μνήμη μου περί του βιβλίου.

 

 

Α ωραία, δεν το ήξερα αυτό! Θα κοιτάξω να την δω και εγώ κάποια στιγμή.

 

Συνεχίζω με Αγκάθα Κρίστι και ''Το Ταξίδι του κυρίου Κουήν''. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..