Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το 2ο είναι ίσως το καλύτερο, όπως το βλέπω. Γιατί οκ, το πρώτο κλασικό αλλά είναι και κλισεδιάρικη η ιστορία μέσες άκρες. Και το 3ο τρώγεται, μια χαρά στόρι κι ας ξεφεύγει λίγο στο τέλος. Από το 4ο είναι πλέον που η σειρά αλλάζει και είναι μόνο για σκληροπυρηνικούς φαν του Χέρμπερτ. 

 

Το δεύτερο καλό είναι όντως πολύ καλό αλλά καμιά σχέση σε δυναμικότητα με το πρώτο. Μετά τα πρώτα τρία, νομίζω, αν σου αρέσουν είσαι ήδη σκληροπυρηνικός. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μενού σήμερα έχει Malazan. Ξεκινάω με Gardens of the Moon του Erikson.

To έχεις πάρει απόφαση ότι ίσως, μετά από αυτό, να μην μπορείς να ξαναδιαβάσεις fantasy;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το μενού σήμερα έχει Malazan. Ξεκινάω με Gardens of the Moon του Erikson.

To έχεις πάρει απόφαση ότι ίσως, μετά από αυτό, να μην μπορείς να ξαναδιαβάσεις fantasy;

 

 

χαχαχα όχι ακόμα αλλά θα το ανακαλύψω στην πορεία. 

Link to comment
Share on other sites

Πιάνω το τρίτο μέρος της σειράς των ρομπότ, το

 

Τα ρομπότ της αυγής

του Ισαάκ Ασίμοφ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με Jay Anson - Τρόμος στην Αμιτυβίλ.

Έτσι, για μια βροχερή βραδιά (που δεν λέει να έρθει...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων Ανατολικά της Δύσης, του Μιροσλάβ Πένκοφ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω 2 παραλληλα του Philip Dick three stigmata of Palmer Eldritch 

κ το Finders Keepers- Stephen King, το οποιο το δανειστηκα από τη συγκατοικο και την ευχαριστω πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ουόλτερ Μίλερ και ''Η Παράσταση''.

 

Κάποια στιγμή στο μέλλον το επάγγελμα του ηθοποιού έχει εκλείψει. Αυτοί που άλλοτε κυριαρχούσαν στις θεατρικές σκηνές, βλέπουν πλάσματα από μέταλλο να έχουν πάρει την θέση τους. Ρομπότ- ομοιώματα που υποδύονται τους ρόλους τους με την βοήθεια ηλεκτρονικών υπολογιστών. Ένας ηθοποιός όμως που έχει περάσει στο περιθώριο δεν θα ανεχθεί άλλο αυτή την κατάσταση και θα αναλάβει δράση. Καλούτσικο φλασάκι που διαβάζεται γρήγορα και ευχάριστα, σαφώς όμως και θα προτιμούσα να δω να μεταφράζεται το ''A Canticle for Leibowitz'' του ίδιου.

 

Συνεχίζω με Νίκο Καζαντζάκη και ''Τόντα- Ράμπα''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ζούσαμε πάντα σ'ένα κάστρο, της Σίρλεϊ Τζάκσον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο γλωσσολόγος ήταν σχεδόν τέλειος, του Ντέιβιντ Κάρκιτ. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το Finders Keepers- Stephen King, το 2ο βιβλιο της σειράς με τον ντετεκτιβ Hodges.

Oχι οτι ειναι ασχημο, αλλα δεν πιστευω οτι προσθετει κατι στο προηγουμενο ή δικαιολογειται μια τριλογια.

Ισως απλα ηθελε ο συγγραφεας να κανει μια στροφη. Παντως εγω προτιμω τα παλιοτερα βιβλια του. Το τελευταιο του που μου αρεσε πολυ ηταν το Dr Sleep. Ενώ το Mr Mercedes, Joyland, Ressurection, ενώ τα διαβασα ευχαριστα, δεν ηταν τοσο του γουστου μου.

 

Μου εχει λειψει εν τελει ο παλιος Stephen King

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω χαλαρά χαλαρά τη δεύτερη περιπέτεια του Κόμπε του Ντερλικωτή και από Δευτέρα ξεκινάω το "Ο κρυφός πυρήνας των Ερυθρών Ταξιαρχιών" του Δ. Μαμαλούκα.

Link to comment
Share on other sites

Ωρόρα και ''Ιστορίες με Εξωγήινους Εισβολείς 2''. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..