Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

16. What They Died For

 

Γιατί ο Jakob είναι μακάκας.

 

Μου είχε λείψει ο Μπεν.

 

Δεν έχει νόημα να πω τίποτα. Αυτή την Κυριακή στο διπλό επεισόδιο έχουμε ΦΙΝΑΛΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Το είδα κι εγώ. Κρίμα και απογοήτευση για την προχειρότητα...τίποτα άλλο.

Πολύ αμφιβάλω αν στο επόμενο διπλό επεισόδιο θα δούμε κάτι πραγματικά συνταρακτικό. Ενα απλό κλείσιμο της σειράς που μάλλον δεν θα απαντησει και πολλά ερωτήματα.

 

Αντε να τελειώνει...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσουν ερωτήματα, μάλλον απίθανο μου φαίνεται.

Όντως δεν ήταν πολύ καλό το επισόδειο.

 

Εξαιρετικά σπαστικός ο Τζέικομπ και...ο Τζακ; Μα, ο Τζακ; Εντάξει ήταν ο πιο προφανής για τον ρόλο του μεσσία, αλλά, ο Τζακ; Και γιατί δηλαδή, όταν ο Τζέικομπ είπε στην Κέιτ ότι την διέγραψε επειδή έγινε μάνα, ο Τζακ δεν είχε παιδί; (Είχε, έτσι δεν είναι; Ή τρώω φλασιά τώρα από τον αχταρμά των 6 κύκλων;dazzled.gif) Προτιμούσα να έμπαινε κάποιος άλλος μπροστά, έτσι για να υπάρχει μια έκπληξη βρε παιδί μου. Προσωπικά, ήθελα τον Χιούγκο, αλλά anyway...

Πράγματι, κι εμένα μου είχε λείψει ο Μπεν.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μα, ο Τζακ; Εντάξει ήταν ο πιο προφανής για τον ρόλο του μεσσία, αλλά, ο Τζακ; Και γιατί δηλαδή, όταν ο Τζέικομπ είπε στην Κέιτ ότι την διέγραψε επειδή έγινε μάνα, ο Τζακ δεν είχε παιδί; (Είχε, έτσι δεν είναι; Ή τρώω φλασιά τώρα από τον αχταρμά των 6 κύκλων;[

 

 

 

Όχι, ο Τζακ δεν έχει παιδί. Μόνο εδώ, στο παράλληλο/εναλλακτικό σύμπαν του έκτου κύκλου. Και δεν ξέρουμε ποια μπορεί να είναι η μητέρα του παιδιού του.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ Ντίνο για την διευκρίνιση. Πράγματι τα έχω κάνει αχταρμά με τις πολλές πληροφορίες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ Ντίνο για την διευκρίνιση. Πράγματι τα έχω κάνει αχταρμά με τις πολλές πληροφορίες.:rolleyes:

 

 

 

Δεν φταίει που οι πληροφορίες είναι πολλές, φταίει που είναι οτι να 'ναι!

Δεν αθροίζονται ωστε να δώσουν ένα σύνολο, απλά υπάρχουν, σκόρπιες και άχρηστες, για να γεμίσουν επεισόδια 6 κύκλων.

 

Υ.Γ Ναι , το παραδέχομαι, έφαγα άσχημο χάλασμα με τα τελευταία επεισόδια αλλά και το διαφαινόμενο κλέισιμο της σειράς!mad.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θυμόμουν από καιρό, το σκεφτόμουν από τότε που είδα το πρώτο επεισόδιο του Lost, αλλά δεν ήξερα ποιες ήταν οι σωστές λέξεις που έπρεπε να βάλω στο google για να το βρω. Μια άλλη σειρά που έβλεπα το 1973 – 1974, στο κανάλι της ΥΕΝΕΔ, με ένα αεροπλάνο που είχε πέσει σε κάποιο νησί, με ναυαγούς νεαρούς «χίπηδες» που προσπαθούσαν τώρα να φτιάξουν μια νέα κοινωνία με δικούς τους νόμους. Ήταν το The New People, μια σειρά που κράτησε μόνο για 16 επεισόδια, από τις 22 Σεπτεμβρίου 1969 μέχρι τις 12 Ιανουαρίου του 1970.

 

Μια ομάδα από κολεγιόπαιδες σε ταξίδι επιστροφής από την Νοτιοανατολική Ασία, πέφτουν με το αεροπλάνο τους σε κάποιο νησί του Ειρηνικού. Κάποιοι από τους μαθητές σκοτώνονται στο ατύχημα, και πλην ενός, όλοι οι ενήλικες. Ο μόνος ενήλικας που επιζεί σκοτώνεται μετά από τα τραύματα του. Οι ναυαγοί μαθητές είναι οι μόνοι άνθρωποι στο ασυνήθιστο αυτό νησί, ασυνήθιστο γιατί έχει πάνω του εγκαταστάσεις χτισμένες για κάποιο πυρηνικό πείραμα που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε. Κι έτσι οι μαθητές έχουν στην διάθεση τους κτίρια και προμήθειες.

 

Ο πιλότος της σειράς ήταν γραμμένος από τον Rod Serling (δημιουργό του Twilight Zone). Το The New People παρουσίαζε την νεανική, αντικομφορμιστική κουλτούρα των νέων της δεκαετίας του 60. Όλοι οι ενήλικες άνω των 30 είναι νεκροί, και είναι στο χέρι των νέων να ξεκινήσουν μια νέα κοινωνία στο νησί. [Το concept φυσικά δεν ήταν καινούργιο, ήδη χρησιμοποιημένο στη νουβέλα του 1954 του William Golding, Lord of the Flies, και μετά στην ομώνυμη ταινία.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και (off topic αλλά...) πώς κατέληγε αυτή η σειρά;; Ήταν προς το χαρούμενο-χίπικο ή αλά Lord of the Flies?

Link to comment
Share on other sites

Και (off topic αλλά...) πώς κατέληγε αυτή η σειρά;; Ήταν προς το χαρούμενο-χίπικο ή αλά Lord of the Flies?

Και δεν θυμάμαι από αυτά που είδα ο ίδιος, και στα διάφορα σάιτ που θυμούνται τη σειρά έχουν εκτενή περίληψη των πρώτων επεισοδίων μόνο. Για το τελευταίο, το 16ο, γράφουν μόνο: Οι ναυαγοί βλέπουν στον ορίζοντα καράβι στο οποίο μπορούν να κάνουν σινιάλο. Όλοι τους όμως δεν είναι σίγουροι αν θέλουν να διασωθούν...

Link to comment
Share on other sites

Το επεισόδιο μας έλυσε μια μεγάλη απορία. Γιατί ο ψεύτικος Λοκ περπατάει στο νησί, ενώ θα μπορούσε να πετάει από το ένα σημείο στο άλλο με τη μορφή του καπνού.:tongue: :tongue: :tongue:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Ντίνο.

 

On topic τώρα, το είδα κι εγώ.... με τα χίλια ζόρια.... άντε, ανεκτό ήταν.....

 

 

Μέχρι το σημείο όπου με την ευλογία του Jacob τα νερά κάνουν τον Jack αθάνατο.... :(

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Ντίνο.

 

On topic τώρα, το είδα κι εγώ.... με τα χίλια ζόρια.... άντε, ανεκτό ήταν.....

 

 

Μέχρι το σημείο όπου με την ευλογία του Jacob τα νερά κάνουν τον Jack αθάνατο.... :(

 

 

Το είδα και γω. Με ενοχλεί που έχουν τσουβαλιάσει όλες τις εξηγήσεις μαζί σε 2 -3 επεισόδια αλλά τι να κανομε, φαν ειμαστε θα το δούμε.

 

Πάντως ακόμα δεν έχει εξηγήσει πως ο Τζέηκομπ επενέβαινε στη ζωή τους και τους παρακολουθούσε και πήγαινε και τους έβρισκε

από το νησί.

 

γρμφ<_<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Ντίνο.

 

On topic τώρα, το είδα κι εγώ.... με τα χίλια ζόρια.... άντε, ανεκτό ήταν.....

 

 

Μέχρι το σημείο όπου με την ευλογία του Jacob τα νερά κάνουν τον Jack αθάνατο.... :(

 

 

 

 

Πάντως ακόμα δεν έχει εξηγήσει πως ο Τζέηκομπ επενέβαινε στη ζωή τους και τους παρακολουθούσε και πήγαινε και τους έβρισκε

από το νησί.

 

 

 

Πώς, το έχει εξηγήσει το δεύτερο!!

Παρακολουθούσε: Με το μαγικό καθρέφτη στο φάρο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι εξηγήσεις!thmbup.gif

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως, οτι οι περισσότεροι δικαιολογείτε κάποιες ελλείψεις και ερωτηματικά στο σενάριο, απείρως ευκολότερα απο ότι θα τα δικαιολογούσατε σε κάποιο κείμενο εδω μέσα.

 

...και μιλάμε για μια σειρά που μας γκάστρωσε για 6 κύκλους...

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω πολύ ευτυχής που δεν έχω δει ούτε ΕΝΑ επεισόδιο αυτής της σειράς... Νομίζω ότι η πολυετής γκαστριά με δικαιώνει... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αν δεν υπήρχε η πίεση να κλείσουν την σειρά στον 6ο κύκλο θα είχαμε ένα πολύ καλύτερο φινάλε.

Παρόλα αυτά δεν μετανιώνω που το παρακολούθησα, απλά δηλώνω απογοητευμένος απο τα τελευταία επεισόδια και το διαφαινόμενο τέλος. Είχε καλές στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω πολύ ευτυχής που δεν έχω δει ούτε ΕΝΑ επεισόδιο αυτής της σειράς... Νομίζω ότι η πολυετής γκαστριά με δικαιώνει... :Ρ

 

Ευχαριστούμε για την πληροφορία, πολύ "Anime Overlord" από μέρους σου. Κι έλεγα εγώ, γιατί δεν γράφει κάτι εδώ η Sonya; Έχουμε ανάγκη από σχόλια μελών που δεν έχουν δει ούτε ΕΝΑ επεισόδιο.

 

Νομίζω οτι αν δεν υπήρχε η πίεση να κλείσουν την σειρά στον 6ο κύκλο θα είχαμε ένα πολύ καλύτερο φινάλε.

Παρόλα αυτά δεν μετανιώνω που το παρακολούθησα, απλά δηλώνω απογοητευμένος απο τα τελευταία επεισόδια και το διαφαινόμενο τέλος. Είχε καλές στιγμές.

 

Ας τελειώσει και χωρίς άλλο δράμη πληροφορίας. Το Lost με κέρδισε και θα με έχει fan forever.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμείνει στο 11ο ακόμα. Δε με βλέπω να τα προλαβαίνω πριν κλείσει ο κύκλος. Που να πάρει, φοβάμαι να κυκλοφορήσω σε μια κοινωνία όπου το Λοστ -αν είναι δυνατόν!- έχει τελείωσει. Μια παράλογη φοβία μου με κάνει να αναμένω σε στάσεις, μετρό, πλατείες να καραδοκούν σπόιλερ για τη σειρά από περαστικούς - φοιτητές, πιτσιρίκια, μέχρι και γριές με τσεμπέρια. Ούτε στο αμάξι δε θα γλυτώνεις. Ανοίγεις το στερεοφωνικό και πριν προλάβει να μπει σε λειτουργία το cd, τσουπ, στο αυτί σου εισβάλλει μια φωνή που σχολιάζει πως κρίμα που "μπλα..μπλα..".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, κι εγώ δεν είμαι ενθουσιασμένη με τον 6ο κύκλο (ειδικά αν συγκρίνω την πόρωση των προηγούμενων κύκλων) αλλά α) περιμένω να δω πρώτα το φινάλε για να κρίνω συνολικά κατά πόσο πρέπει να απογοητευθώ ή όχι και β) Δε νομίζω ότι είναι χαμένος χρόνος η σειρά, ίσα ίσα χαίρομαι πάρα πολύ που το είδα κατά τη διάρκεια, περιμένοντας να μαζευτούν επεισόδια, εικάζοντας σε κάθε επεισόδιο τι συμβαίνει κτλ... Κάθε σειρά που σε καθηλώνει ώστε να μη μπορείς να σταματήσεις να βλέπεις, αξίζει πραγματικά. Τώρα αν το τέλος δε με ικανοποιήσει... θα είναι πάρα πολύ κρίμα, αλλά δεν αναιρεί αυτά που έχω ήδη πάρει από τη σειρά...

 

Edit: Έχουμε άλλες 2,5 ώρες Lost, δηλαδή περίπου 3 (!) κανονικά επεισόδια των 45 λεπτών. Πολλάαααα μπορούν να συμβούν ;)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Edit: Έχουμε άλλες 2,5 ώρες Lost, δηλαδή περίπου 3 (!) κανονικά επεισόδια των 45 λεπτών. Πολλάαααα μπορούν να συμβούν ;)

 

Και όταν κυκλοφορήσουν τα dvd, θα έχει λέει άλλα 20 λεπτά ιστορία μετά το τηλεοπτικό φινάλε!

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς, το έχει εξηγήσει το δεύτερο!! Παρακολουθούσε: Με το μαγικό καθρέφτη στο φάρο!!!

 

Ρε έλεος,τι πάει να πει με τον αποτέτοιο, το θυμάμαι αυτό. tongue.gif Πως λειτουργούσε εννοώ tongue.gif Δλδ από τα 5 δισεκατομμύρια ανθρώπων στη γη πως κατέληξε στους συγκεκριμένους και τους μάρκαρε. Έβλεπε τις ζωές 5 δισεκατομμυρίων ατόμων? ohmy.gif

 

 

 

 

 

Ας τελειώσει και χωρίς άλλο δράμη πληροφορίας. Το Lost με κέρδισε και θα με έχει fan forever.

 

 

Καλά και μένα το Λοστ με έχει κερδίσει εδώ και πολύ καιρό. Νομίζω ότι είναι μακράν η σειρά που θα κερδίσει κάθε rpga λόγω του στησίματος και του σεναρίου.

Ευτυχώς που υπάρχουν μπόλικοι καμμένοι και καταλαβαινόμαστε :D

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

 

Πώς, το έχει εξηγήσει το δεύτερο!! Παρακολουθούσε: Με το μαγικό καθρέφτη στο φάρο!!!

 

Ρε έλεος,τι πάει να πει με τον αποτέτοιο, το θυμάμαι αυτό. tongue.gif Πως λειτουργούσε εννοώ tongue.gif Δλδ από τα 5 δισεκατομμύρια ανθρώπων στη γη πως κατέληξε στους συγκεκριμένους και τους μάρκαρε. Έβλεπε τις ζωές 5 δισεκατομμυρίων ατόμων? ohmy.gif

 

 

 

Λειτουργεί μάλλον όπως στο Fringe, θα μας πει μάλλον ο Walter για αυτό ξεκίνα να τη βλέπεις κι αυτή τη σειρά. Είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις απαντήσεις για το Λοστ. xaxaxa

Επέλεξε αυτούς γιατί τον βόλευε κιόλας μιας και περνούσαν κοντά από το νησί με το αεροπλάνο..

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

 

Δλδ από τα 5 δισεκατομμύρια ανθρώπων στη γη πως κατέληξε στους συγκεκριμένους και τους μάρκαρε. Έβλεπε τις ζωές 5 δισεκατομμυρίων ατόμων?

 

 

Μόλις συμπλήρωσε τον αριθμό στους πρώτους που βρήκε σταμάτησε να ψάχνει παραπέρα. Σίγουρα εκατομμύρια άλλοι θα ήταν ικανοί για τις ανάγκες του. Αμερικάνικη σειρά, αμερικάνοι και οι candidates. Αν το Lost ήταν ελληνική σειρά, τότε και όλοι θα ήταν έλληνες. Μπορείς βέβαια να δικαιολογήσεις το σενάριο στο να επικεντρώθηκε μόνο σε έναν τόπο (L. A.) ή σε δύο τόπους (L. A. - Sydney) ώστε να κάνει χρίση της πτήσης που ενώνει αυτά τα δύο μέρη, για να τα κανονίσει έτσι ώστε να τους μαζέψει σε ένα αεροπλάνο που θα περνούσε πάνω από το νησί.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δλδ από τα 5 δισεκατομμύρια ανθρώπων στη γη πως κατέληξε στους συγκεκριμένους και τους μάρκαρε. Έβλεπε τις ζωές 5 δισεκατομμυρίων ατόμων?

 

 

Μόλις συμπλήρωσε τον αριθμό στους πρώτους που βρήκε σταμάτησε να ψάχνει παραπέρα. Σίγουρα εκατομμύρια άλλοι θα ήταν ικανοί για τις ανάγκες του. Αμερικάνικη σειρά, αμερικάνοι και οι candidates. Αν το Lost ήταν ελληνική σειρά, τότε και όλοι θα ήταν έλληνες. Μπορείς βέβαια να δικαιολογήσεις το σενάριο στο να επικεντρώθηκε μόνο σε έναν τόπο (L. A.) ή σε δύο τόπους (L. A. - Sydney) ώστε να κάνει χρίση της πτήσης που ενώνει αυτά τα δύο μέρη, για να τα κανονίσει έτσι ώστε να τους μαζέψει σε ένα αεροπλάνο που θα περνούσε πάνω από το νησί.

 

 

Καλά, εδώ ο τύπος....

 

 

 

γίνεται αθάνατος πίνοντας από μια νταμιτζάνα, αγιάζει τα νερά και κάνει άλλους αθάνατους, έχει ένα φάρο που του δείχνει όπου θέλει, μπορεί να ορίσει ότι κάποιοι στο νησί δεν μπορούν να σκοτωθούν από ένα υπερφυσικό μαύρο καπνό

 

 

... και εμείς κοιτάμε πώς μάζεψε 20 άτομα;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

γίνεται αθάνατος πίνοντας από μια νταμιτζάνα, αγιάζει τα νερά και κάνει άλλους αθάνατους,

 

 

Αυτή η νταμιτζάνα πολύ βαριά σου κάθισε βρε Σπύρο. Ούτε "συμβολικά" δεν στην πουλάει κανείς; Κι εμείς όταν κοινωνούμε...δεν πίνουμε το αυθεντικό αίμα του Ιησού, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..