Jump to content

The Write off


northerain
 Share

Recommended Posts

  • Replies 336
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    28

  • Nihilio

    47

  • Bardoulas©

    21

  • drowvarius

    18

Excusez moi, αλλα ειναι αληθεια πως παραμελησα λιγο το τοπικ. Απο την αλλη σκευτηκα την ιδεα του Nihilio, να γραψω δηλαδη κατι μονος μου, για αρχη, μην μπω αποτομα στα βαθια. Θελω να πω Ισις πως ετσι και αλλιως δεν θα δεχομουνα.

 

Προσπαθω τις τελευταιες μερες να γραψω μια "μικρη" ιστοριουλα και εχει αποδειχτει πως δεν ειναι και τοσο ευκολο.

 

Αλλη μια φορα, συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω Ισις πως ετσι και αλλιως δεν θα δεχομουνα.

Υποθέτω πως δεν τίθεται θέμα, φτάνει να ενημερώνεις έγκαιρα!

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Yparxei mia eisagogh etoimh pou eixe ksemeinei, an endiafereste kai o Rikochet den mporei, na tin balo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζητείται πρόλογος για write off μεταξύ του υποφαινόμενου και του Rikochet. Οι ενδιαφερόμενοι ας συμπληρώσουν αιτ... απλά να το γράψουν από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

«Καλησπέρα Αγιότατε» ακούστηκε δυνατά. Ο Πατέρας Ευάγγελος τρόμαξε από τον ξαφνικό χαιρετισμό. Ο Εσπερινός είχε τελειώσει δύο ώρες νωρίτερα και απ’ όσο ήξερε η εκκλησία ήταν άδεια. Η πόρτα βέβαια δε κλείδωνε ποτέ, αλλά ήταν πάνω από 100 ετών και δεν υπήρχε περίπτωση ν’ ανοίξει χωρίς να την ακούσουν στο διπλανό χωριό.

«Με τρόμαξες παλικάρι μου» απάντησε ο παπάς, γυρίζοντας να κοιτάξει την πηγή της έκπληξης. «Καλησπέρα και σε σένα. Πως μπορώ να σου φανώ χρήσιμος?» Ο Πατέρας Ευάγγελος, παρόλο που λειτουργούσε στην εκκλησία της Αριστομένης, ένα χωριουδάκι 500 κατοίκων νότια της Καλαμάτας, δεν είχε την παραδοσιακή, πελλοπονήσια προφορά. Ήταν προφανές ότι καταγόταν από άλλο μέρος της Ελλάδος.

«Άγιε Πατέρα, χρειάζομαι τη δύναμή σου και τη σοφία σου. Μπορώ να σε απασχολήσω για λίγο?» αποκρίθηκε ο ξένος. Ο παπάς είχε πάρει αυτήν την ενορία πριν από 15 χρόνια, οικιοθελώς. Σε όλο αυτό το διάστημα, είχε γνωρίσει προσωπικά όποιον έμενε ή περνούσε από την Αριστομένη ή από τα γύρω χωριά. Σε αυτό βοηθούσε και το γεγονός ότι το χωριό του στέγαζε το μοναδικό σχολείο της περιοχής. Το άτομο όμως αυτό δε το γνώριζε.

Για την ακρίβεια, δεν του έμοιαζε καν για Έλληνας, με τη διαφορά ότι δεν υπήρχε ψεγάδι στην προφορά του. Λευκός, ναι μεν, αλλά με ιδιαίτερα μελαψή επιδερμίδα και κατάμαυρα μάτια, έμοιαζε με Σικελό. Η ηλικία του ήταν ανάμεσα στα 30 με 40, αυτό όμως που προκαλούσε εντύπωση ήταν το μακρύ, κορακίσιο μαλλί του που το είχε πλεξούδα, σαν τους πάλαι ποτέ Βίκινγκς.

«Μπορείς να με απασχολήσεις, όπως λες, για όσο θες. Με το αζημίωτο όμως» απαντά ο παπάς με σοβαρό ύφος. Ο Πατέρας Ευάγγελος χρησιμοποιούσε συχνά το χιούμορ ως μηχανισμό αναγνώρισης των ανθρώπων γύρω του, κυρίως στους ξένους.

«Ο,τιδήποτε είναι απαραίτητο, Άγιε Πατέρα» απάντησε ενοχλημένος ο ξένος. Για έναν άνθρωπο σαν τον Πατέρα Ευάγγελο, η απογοήτευση ήταν φανερή στο πρόσωπο του μελλοντικού του καλεσμένου.

«Σήμερα το βράδυ λέω να φάω φακιές. Είναι ντόπιες και θέλουν ξεχώρισμα. Κι αφού όπως βλέπω εσύ είσαι ψημένος για συζήτηση, δε κάνουμε και καμία δουλειά ταυτόχρονα» είπε ο παπάς κάνοντάς νόημα στον ξένο να τον ακολουθήσει, ενώ επιτηδευμένα δε γύρισε να κοιτάξει την αντίδρασή του καθώς την είχε δει πολλές φορές σε άλλους.

«Και να με φωνάζεις Βάγγο. Ούτε άγιος είμαι ούτε ο πατέρας σου. Εσένα πως σε λένε?» τον ρώτησε ο παπάς καθώς έβγαιναν από την πίσω πόρτα της εκκλησίας.

 

 

 

Εύχομαι να σας κάνει...(παρασύρθηκα λίγο :bangin: )

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε μίστερ Πάνο, αλλά εγώ δεν μπορώ να γράψω οτιδήποτε πάνω σε αυτό το κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάποιες αμυδρές ιδέες που με έναν καλό περίπατο ακούγοντας μουσική θα αποκρυσταλώνονταν σε κάποια ιστορία, αλλά αφού ο πιτσιρίκος δε θέλει πάω πάσο. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες, αλλά δε νομίζω ότι μας κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Make your future perfect... σας κάνει; Ξέρεις... είναι ενδιαφέρον να σας προλογίζει ο Ronan....

 

Ή "Αυτός είναι ο κόσμος μου

Αυτοί είναι οι συνάνθρωποί μου

Μπορώ να κάνω το παρόν μου καλύτερο

Ή να παλέψω για ένα καλύτερο μέλλον για όλους"

Link to comment
Share on other sites

Δε μας κάνει. Θα γράψει έναν η Ίσιδα. Ελπίζω αυτός να μας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Άμα τελειώσουμε με τον Asgaroth, πάμε μια μονομαχιούλα με αυτό τον πρόλογο, Ορφέα αγόρι μου; :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μόλις θυμήθηκα! Τώρα που φτιάχτηκε ο υπολογιστής μου...Ορφέα, έχουμε και το δικό μας write-off να γράψουμε θυμάσαι; Πάω να το ξεκινήσω. Ισχύει ακόμα ε;

Link to comment
Share on other sites

α) Atre, write-off με πρόλογο του ενός ανταγωνιζόμενου; Are you quite sure?

 

β) Ερωβιάνα, chere, φυσικά και ισχύει... καιρός να [ξανα]πιάσουμε δουλειά :D

 

α-continued) γιατί δεν προκαλείς κανέναν άλλο; Αν επιμένεις, θα ...'κάνουμε κάτι και για σας' :D / :p

 

 

Οι Μούσες μαζί σας :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να γίνω αντίπαλος στη θέση του αντίπαλου. Φαίνεται όμως σα να υπάρχει μεγάλη ουρά. Δε βλέπω και αντίπαλο.

Αν τελειώσουν οι τρέχοντες αναμετρήσεις, θα επιθυμούσα έναν αγώνα μέσης απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, υπάρχει ο Ατρελέγκις με τον Πρόλογό μου! :D Νομίζω και οι δύο είναι ελεύθεροι (εξαρτάται δηλαδή αν ο Άτρε ήθελε να αναμετρηθεί με εμένα ή να συνεχίσει τον πρόλογό μου :p )

 

 

Οι Μούσες μαζί σου,

-Ορφέας

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω λοιπόν απάντηση από τον Atrelegis.

 

Βάση της τελευταίας πρότασης του προλόγου σου-η οποία είναι σε πρώτο πρόσωπο, να θεωρήσω ότι πάμε για αφήγηση πρώτου προσώπου?

Link to comment
Share on other sites

Pano an thes pame ena mazi arkei na min einai epistimoniki fantasia auto pou tha grapsoume (TI MISW TIN EPISTIMONIKI FANTASIA!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Write off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..