Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Guest melissoula

Αντιφάσκεις melissoula. Τη μια λες ότι ο Ντίνος δεν πρέπει να το παλεύει, την άλλη ότι αν πιστεύεις στο γραπτό σου πρέπει να το κυνηγήσεις. Τα ίδια έκανε στο παρελθόν και ο φίλος μας ο Dune (Ίσαρης) ίσως για αυτό και να μη σε προβληματίζουν τα ποστ του.

Εκτός κι αν υπονοείς ότι ένα μυθιστόρημα με όλα τα φόντα να γίνει μπεστ σέλλερ μόνο λόγω θέματος που βγήκε πρώτο σε διαγωνισμό (και που αποκλείεται να έχεις διαβάσει εκτός κι αν είσαι μέσα στο Οξύ ή πολύ παλιό μέλος που είχες προλάβει κάποια αποσπάσματα στη Βιβλιοθήκη) δεν αξίζει ντε φάκτο και απορώ από που ανάγεις αυτό το συμπέρασμα. Μήπως επειδή είναι φανταστικό και δεν είναι ποιοτικό (που φανταστικό δεν είναι, είναι ιστορικό μυθιστόρημα μυστηρίου με βάση τις ταμπέλες της αγοράς) ή μήπως... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο και, αν ισχύει τελικά ο παραπάνω συλλογισμός, τί ακριβώς κάνεις εδώ μέσα;

 

Εγώ δεν ξέρω τί έγραψε ο Ντίνος, ξέρω ότι το ΟΞΥ τον φτύνει, και ότι τόσα χρόνια δεν έχει εκδόσει ένα βιβλίο. Ξέρω επίσης ότι δέχτηκε εξευτελιστικούς όρους απο το ΟΞΥ με τους οποίους τώρα ολοι μαζί ασχολείστε πώς να τονε γλυτώσετε. Αυτά όλα είναι γραμμένα σ'αυτό το τοπικ. Οσο για το αν αντιφάσκω, δεν νομίζω να είπα πουθενά οτι όποιος πιστεύει στο γραπτό του πρέπει να το κυνηγάει ες αεί ότι και άν του λένε. Εσύ μιλάς για μπεστ σελλερ, εγώ όμως άλλα βλέπω απο την συμπεριφορά του Ντίνου. Βλέπω ότι το ξεπούλησε με 7% στο ΟΞΥ, με τους χειρότερους όρους, το υποτιθέμενο μπεστ σέλλερ γλύφοντας μπας και τον εκδώσουνε.

Δηλαδή εσύ, στη θέση του τι θα έκανες; Δε θα υπόγραφες το 7%; Δε θα έψαχνες άλλον εκδότη αφού ο αρχικός εκδότης σου σου κάνει νερά; Γιατί έξω από τον χορό όλοι χορευταράδες είναι.

 

Εγώ ότι ήταν να κάνω το έκανα, απο τη δικη μου θέση με τα δικά μου γραπτά. Τι σημασία έχει τι θα έκανα στη θέση του Ντίνου; Δεν είμαι στη θέση του Ντίνου ούτε γράφω σαν κι εκείνον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω τί έγραψε ο Ντίνος, ξέρω ότι το ΟΞΥ τον φτύνει, και ότι τόσα χρόνια δεν έχει εκδόσει ένα βιβλίο. Ξέρω επίσης ότι δέχτηκε εξευτελιστικούς όρους απο το ΟΞΥ με τους οποίους τώρα ολοι μαζί ασχολείστε πώς να τονε γλυτώσετε. Αυτά όλα είναι γραμμένα σ'αυτό το τοπικ. Οσο για το αν αντιφάσκω, δεν νομίζω να είπα πουθενά οτι όποιος πιστεύει στο γραπτό του πρέπει να το κυνηγάει ες αεί ότι και άν του λένε. Εσύ μιλάς για μπεστ σελλερ, εγώ όμως άλλα βλέπω απο την συμπεριφορά του Ντίνου. Βλέπω ότι το ξεπούλησε με 7% στο ΟΞΥ, με τους χειρότερους όρους, το υποτιθέμενο μπεστ σέλλερ γλύφοντας μπας και τον εκδώσουνε.

Στάσου λίγο γιατί νομίζω ότι κάπου μπερδεύτηκα. Δεν μιλάμε για κάποιον που απλά πιστεύει στο γραπτό του και το "κυνηγάει ες αεί ότι και αν του λένε". Μιλάμε για τον πρώτο νικητή ενός διαγωνισμού ή κάνω λάθος; :dazzled:

Για να βάλουμε κάτω τα δεδομένα μήπως δεν κατάλαβα κάτι...

1. Γίνεται ο διαγωνισμός των εκδόσεων ΟΞΥ σύμφωνα με τον οποίο τα βιβλία των τριών πρώτων νικητών του διαγωνισμού θα εκδοθούν.

2. Βγαίνουν οι τρεις πρώτοι νικητές και αντί να εκδοθούν με την σειρά, εκδίδεται το βιβλίο του τρίτου.

 

Ε! Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα τι σημασία έχουν τα ποσοστά και οι όροι που υπέγραψε ο καθένας, ο οποίος μπορεί να μην ξέρει να διαπραγματεύεται ή δεν ξέρω τι άλλο. Το γραπτό του πρώτου είναι σύμφωνα με τους κανόνες καλύτερο από όλα τα άλλα. Και το βιβλίο του πρώτου νικητή πρέπει να εκδοθεί, ο κόσμος να χαλάσει, γιατί αυτοί ήταν οι κανόνες του διαγωνισμού και όταν κάποιος εκδοτικός οίκος δεν τηρεί τους κανόνες του δικού του διαγωνισμού δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται σοβαρός.

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι απλά λόγια για να περνάει η ώρα. Το βιβλίο μπορεί να γινόταν μπεστ σέλερ, μπορεί και όχι. Δεν μπορούμε να ξέρουμε την πορεία του αν δεν εκδοθεί και φυσικά δεν μπορούμε να το κρίνουμε αν δεν το διαβάσουμε. Και γιατί θεωρείται γλύψιμο το να πηγαίνει κάποιος και να ρωτάει πότε θα εκδοθεί ένα βιβλίο για το οποίο έχει υπογράψει συμβόλαιο;

Αυτά... και συγγνώμη αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κυνηγάει το όνειρο του όσο θέλει. Ποιος από εμάς έχει δικαίωμα να βάλει όρια στα όνειρα του άλλου;

 

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθούμε, εγώ είμαι απλά μια άσχετη που λέει την γνώμη της σύμφωνα με τους κανόνες της λογικής στην προκειμένη περίπτωση. Δεν γνωρίζω ούτε τον Ντίνο, ούτε τον Ίσαρη, ούτε κανέναν από το οξύ, ούτε καν κανέναν από το sff.gr

Link to comment
Share on other sites

''Δεν βγήκα πρώτος στον διαγωνισμό του Οξύ, αλλά θα κάτσω να σας εξηγήσω γιατί ο Ντίνος είναι κακός συγγραφέας.''

 

Αυτό ακούω.

 

Ρε παλικάρι και με τον Θεό να έκλεισες συμφωνία για έκδοση τα γεγονότα είναι απλά. Ο Ντίνος κέρδισε τον διαγωνισμό και εσύ όχι.

Τώρα τι μας ζαλίζεις με τις θεωρίες συνωμοσίας σαν άλλος Will Smith?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πιστεύω όλοι διασκεδάσαμε αρκετά ως τώρα με όσα έχουν γραφτεί εδώ, ειδικά στις τελευταίες σελίδες.

Επίσης όσοι είναι συγγραφείς (άσχετα με το αν γνωρίζουν τον Ντίνο Χατζηγιώργη) θα έχουν στεναχωρηθεί με την κατάσταση.

Καταλαβαίνω ότι άλλαξαν ιδιοκτησίες στις Εκδόσεις Οξύ, όπως καταλαβαίνω ότι η εποχή είναι δύσκολη κλπ. Τη γενικότερη συμπεριφορά τους όμως, την κρίνω απαράδεκτη.

Από Εκδόσεις Οξύ δεν αγόραζα πολλά βιβλία. Πού και πού έπαιρνα για δώρα σε γνωστούς, δύο βιβλία του καλού μου φίλου, Γιάννη Αντάμη. Είναι ξέρετε από αυτά τα βιβλία που σου αρέσουν και θες να τα μοιραστείς γιατί έχουν κάτι ξεχωριστό. Λοιπόν, σταμάτησα να το κάνω μετά τα όσα ήρθαν στη δημοσιότητα σχετικά με τον διαγωνισμό. Και δεν σκοπεύω να αγοράσω άλλα βιβλία των εκδόσεών τους.

 

Κάτι τελευταίο και ίσως εξίσου σημαντικό.

Μπορεί να είμαι ανόητος, αλλά έχω φτάσει σ' ένα συμπέρασμα.

Πιστεύω ότι ο λογαριασμός "melissoula" ανήκει στον Dune.

Συγχωρέστε με, μπορεί η εκτίμησή μου να είναι εσφαλμένη.

Για μένα είναι απόλυτα θεμιτό ένας συγγραφέας να προωθεί το βιβλίο του. Αλλά θα ήθελα να το κάνει με το θάρρος της υπογραφής του, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι μας ζαλίζεις με τις θεωρίες συνωμοσίας σαν άλλος Will Smith?

 

Μελ Γκίμπσον εννοείς!

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula
Αυτά... και συγγνώμη αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κυνηγάει το όνειρο του όσο θέλει. Ποιος από εμάς έχει δικαίωμα να βάλει όρια στα όνειρα του άλλου;

 

Πίστευα, από όσα διάβασα, ότι είστε φίλοι/ες του Ντίνου Χατζηγιώργη. Σίγουρα ο καθε ένας έχει το δικαίωμα που λές, όμως στην ζωή του κάθε ένα, οπως κυλάει και φεύγει ο χρόνος είναι πολύτιμος. Και δεν υπάρχει μόνο ένα όνειρο. Αυτό δεν το δέχομαι. Αν ένα όνειρο δεν κάθεται, κυνηγάς ένα άλλο όνειρο. Αυτό το προφίλ του παρανοικού, κολλημένου και ψωνισμένου συγγραφέα, που θα γράφει χωρίς να έχει βγάλει δεκάρα, καταδικάζοντας την γριά μάνα του να μήν μπορεί να φτιάξει ούτε τα δόντια της, και ζώντας τις τελευταίες δέκα μέρες κάθε μήνε με ένα ευρώ τη μέρα, δεν ξέρω ποιούς εξυπηρετεί. Εγώ πάντως προτιμώ να βλέπω τους συγγραφείς σαν την Χρύσα Δημουλίδου ή την Λένα Μαντά, πετυχημένες, ευκατάστατες υπολείψιμες με σώας τας φρένας και απόλυτα υπεύθυνες γι'αυτό που κάνουνε όπως και για τους λόγους που το κάνουνε.

 

Δυο σενάρια λοιπόν αγαπητή άσχετη, που δεν είσαι τόσο άσχετη. Είτε ο Ντίνος μας έχει φλομώσει όλους στο ψέμα εδώ με τα στοιχεία που έχει παρουσιάσει της υποτιθέμενης φτώχιας και του αγώνα του, είτε, είναι εντελώς παλαβός, κατα τη γνώμη μου, να επιμένει άλλο, και να μην κυνηγάει κάποιο άλλο όνειρο στο οποίο ίσως να είχε περισσότερες πιθανότητες. Εγώ όμως δεν είμαι φίλη/ος του Ντίνου, οπότε η γνώμη μου δεν λαμβάνεται υπόψη. Ομως σε ένα φίλο μου αυτό θα έλεγα, δεν θα τον άφηνα να καταστρέψει όλη του τη ζωή πιστεύοντας σε ένα ταλέντο που δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

...Μπορεί να είμαι ανόητος, αλλά έχω φτάσει σ' ένα συμπέρασμα.

Πιστεύω ότι ο λογαριασμός "melissoula" ανήκει στον Dune.

...

 

 

Δηλαδή, κάτσε, να συλλογιστώ λίγο το συμπέρασμά σου. Να το ζυγίσω, να το φέρω στα μέτρα μου, γιατί σαν πολύ φαντασία να έχεις:

 

Σα να λέμε, μπαναριστηκε ο Ντιουν αλλά μπήκε εδώ μέσα με τον λογαριασμό Μελισσούλα, σωστά; Δηλαδή, επειδη με το που παρουσιάστηκε φρόντισε να βγάλει την ντουντουκα της για να στηρίξει τον νέο Μεσσία της συγγραφής, Ύσαρη, αυτό είναι ύποπτο; Δηλαδή, η επιμονή της να στηρίζει έναν άγνωστο συγγραφέα ο οποίος τυχαίνει να έχει διωχθεί από το φόρουμ και ο οποίος στο παρελθον είχε ξαναπροσπαθησει να δρασει υπόγεια ως άλλος χρήστος δείχνει κάτι τέτοιο; Μμ.. πιθανώς. Ίσως πάλι η ξεροκέφαλη, αχώνευτη περσόνα που κατάφερε να δημιουργήσει φέρνει πολύ στον Ντιούν. Δεν ξέρω. Αρκεί αυτό;

Φαντάζομαι οι υποψίες σου ενισχύθηκαν από τον τρόπο που υποδέχθηκε τα λινκς του Νιχίλιο. Δηλαδή τις παλαβομάρες του προαναφερθέντα, εκδιωχθέντα τριβόλου, τις προσάρμοσε κατά το δοκούν για να παρουσιάσει έναν αξιολογότατο άνθρωπο με εντυπωσιακά προφητικές απόψεις.

 

Τι να πω. Λίγο.. too much μου κάνει, ρε συ Γιάννη.

 

Εσείς τι λέτε παιδιά;

 

 

 

 

 

Η Melissoyla είναι ο Dune;

 

Σα να λέμε, είναι ο Μπρους Γουέιν ο Μπάτμαν;

 

Να το βάλουμε σε πολ.

 

Εσύ Melissoula τι λες;

Link to comment
Share on other sites

...Μπορεί να είμαι ανόητος, αλλά έχω φτάσει σ' ένα συμπέρασμα.

Πιστεύω ότι ο λογαριασμός "melissoula" ανήκει στον Dune.

...

 

 

Δηλαδή, κάτσε, να συλλογιστώ λίγο το συμπέρασμά σου. Να το ζυγίσω, να το φέρω στα μέτρα μου, γιατί σαν πολύ φαντασία να έχεις:

 

Σα να λέμε, μπαναριστηκε ο Ντιουν αλλά μπήκε εδώ μέσα με τον λογαριασμό Μελισσούλα, σωστά; Δηλαδή, επειδη με το που παρουσιάστηκε φρόντισε να βγάλει την ντουντουκα της για να στηρίξει τον νέο Μεσσία της συγγραφής, Ύσαρη, αυτό είναι ύποπτο; Δηλαδή, η επιμονή της να στηρίζει έναν άγνωστο συγγραφέα ο οποίος τυχαίνει να έχει διωχθεί από το φόρουμ και ο οποίος στο παρελθον είχε ξαναπροσπαθησει να δρασει υπόγεια ως άλλος χρήστος δείχνει κάτι τέτοιο; Μμ.. πιθανώς. Ίσως πάλι η ξεροκέφαλη, αχώνευτη περσόνα που κατάφερε να δημιουργήσει φέρνει πολύ στον Ντιούν. Δεν ξέρω. Αρκεί αυτό;

Φαντάζομαι οι υποψίες σου ενισχύθηκαν από τον τρόπο που υποδέχθηκε τα λινκς του Νιχίλιο. Δηλαδή τις παλαβομάρες του προαναφερθέντα, εκδιωχθέντα τριβόλου, τις προσάρμοσε κατά το δοκούν για να παρουσιάσει έναν αξιολογότατο άνθρωπο με εντυπωσιακά προφητικές απόψεις.

 

Τι να πω. Λίγο.. too much μου κάνει, ρε συ Γιάννη.

 

Εσείς τι λέτε παιδιά;

 

 

 

 

 

Η Melissoyla είναι ο Dune;

 

Σα να λέμε, είναι ο Μπρους Γουέιν ο Μπάτμαν;

 

Να το βάλουμε σε πολ.

 

Εσύ Melissoula τι λες;

 

 

 

Σε ένα φόρουμ συγγραφέων του φανταστικού είναι λογικό μερικές φορές η φαντασία να οργιάζει.

Δεν θα ξεχάσω τις πρώτες μέρες μου στο φόρουμ που μέλος "μου πέταξε" εμμέσως πλην σαφώς οτι εγώ είμαι η melisoulla με άλλον λογαριασμό!

Ζήτησα τότε τα ρέστα (και στο νήμα που έγινε και με π.μ) και ευτυχώς παρενέβη ο tetartos που ήταν συντονιστής τότε και ξεκαθάρισε την κατάσταση.

Με αυτήν την λογική (που είχε παραθέσει το μέλος τότε) και με αναγωγή στο νήμα αυτό σήμερα συνεπάγεται οτι εγώ (αν είμαι η melisoula) είμαι και ο Dune...σαν να χάθηκε η μπάλα λίγο παιδιά στο νήμα μου φαίνεται!

Δεν θα κρύψω πως ήθελα να πάρω μέρος στην συζήτηση αυτή πιο ενεργά, αλλά φοβήθηκα για τυχόν τέτοιους χαρακτηρισμούς απο μέλη με καλπάζουσα φαντάσία και δεν έγραψα αυτά που ήθελα γιατι πιθανόν να ήταν διαφορετικά απο τα συναισθήματα των μελών που χαρακτηρίζουν την πλειοψηφία σε αυτό το νήμα.Ευτυχώς δηλαδή που δεν έγραψα!

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλουμε να είμαστε συγκρατημένοι ως προς την γνωστοποίηση των εικασιών μας. Για εμένα συνιστά μεγάλη προσβολή της προσωπικότητας κάποιου να δέχεται τέτοια επίθεση χωρίς στοιχεία. Δεν κάνουμε εικασίες για το Lost αλλά για κάποιο πραγματικό πρόσωπο.

 

Σε κάθε περίπτωση εισόδου στο φόρουμ όπως και να έχει η IP καταγράφεται. Οι συντονιστές (ή έστω ο Άντμιν) μπορούν εύκολα να δουν ποιός είναι ο καθένας και απο που μπαίνει. Αν διαπισώσουν κάτι τέτοιο μπορούν να λάβουν τα κατάλληλα μέτρα. Δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάμε φαντάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με όλη αυτή τη φάρσα, εξηγούμαι, γιατί ο Drake με παρεξήγησε. Χάρην αστεϊσμού συνένταξα έτσι το ποστ μου, έπαιξα λίγο με το θέμα -ίσως όχι και πολύ πετυχημένα- και ανέπτυξα την κόντρα μιας συλλογιστικής εναντια στο πασιφανές συμπέρασμα που διατυπώνει ο Γιάννης (Arachnida):

 

Η Melissoula είναι ο Dune. Τέλος.

 

Σε περίπτωση που δεν είναι ή, τέλος πάντων, δεν είναι ένα άτομο βαλτό απο τον κύκλο του για να μας τα κάνει τσουρέκια, τότε θα πέσει η Παλιοβούνα απέναντι, η μισή Πάτρα θα βουλιάξει στη θάλασσα και η άλλη μισή θα ισοπεδωθεί απο το Παναχαϊκό, αλλά εγώ προοικονομώ τη σωτηρία των τύψεών μου και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Η Melissoula είναι ο Dune. Τέλος.

 

Έλα τώρα, κακοήθειες... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μελισσούλα είσαι ο Ντιουν;

 

Έχει σημασία ποιος είναι; Για ποιον;;

Έτσι κι αλλιώς ελάχιστοι εδώ μέσα γράφουμε με το όνομα μας....

Link to comment
Share on other sites

Ladies and gentlemen (ή ladies and/or gentlemen για εσένα φίλε μελισσούλα, σεβόμενος το not telling σου) δεν θέλω να το παίξω ο δάσκαλος που μπαίνει στην τάξη όταν χτυπάει το κουδούνι, αλλά καλύτερα ας το αφήσουμε εδώ. Από τις τελευταίες σελίδες βγήκαν αρκετά συμπεράσματα

-ban στο ΟΞΥ. Ώντας στο εξωτερικό, λέω να συμμετέχω κι εγώ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΚ, και δεν ξαναγοράζω βιβλίο από το ΟΞΥ (αν και νομίζω δεν φτάνουν τα βιβλάι τους στο Waterstones ή to Blackwells, Μιχάlio είδες εσύ τίποτα στην Ουαλία;)

-ο Ντίνος έχει μπλέξει άσχημα και έχει κόσμο εδώ που τον υποστηρίζει - και γιατί όχι άλλωστε; Κοινότητα δεν είμαστε; Όποιος θέλει μπαίνει κι όποιος θέλει βγαίνει (ειδικά για εσένα bannaρισμένε φίλε που ξαφνικά έχω βρεθεί να κοιτάω ποια posts σου πρέπει να γίνουν approve και ποια όχι, άσχετα αν θα έπρεπε να είναι ΟΛΑ unapproved με βάση τους κανόνες. αφού έχεις φάει ban. Άλλες δουλειές δεν έχουμε... τέλος πάντων).

-Ο συγκεκριμένος κύριος κατάφερε εκεί που τα καινούργια μέλη δεν τον ήξεραν και μπορούσαν να πάρουν και κανένα βιβλίο του, τώρα να κάνει θριαμβευτικό comeback και να φάει τόση αρνητική ενέργεια μόνο με τη δύναμη των ποστς του. (Καλή επιτυχία και καλές πωλήσεις εύχομαι αν το βιβλίο αξίζει, και στα δικά μας.)

-Στην περίπτωση που εσύ φίλε ΔΕΝ είσαι ο mr. Αμμόλοφος, τότε εγώ θα πάω να κάνω παρέα στον Sileon να κοιτάμε την Πάτρα να βουλιάζει και ο κύριος Αμμόλοφος μάλλον θα πρέπει να βρει το τηλέφωνο σου και να σ'αρχίσει στις Χριστοπαναγίες για το κακό που του έκανες στο image του.

Btw, τα τελευταία σου posts γίνονται approved γιατί πρέπει να πεις τη γνώμη σου μιας και η συζήτηση γύρισε σ'εσένα (πρόσεξε λίγο όμως γιατί άρχισαν να σου ξεφεύγουν επίθετα και μετοχές σε λάθος γένος, εξωτερικέ παρατηρητή).

Άντε, πάμε γι'άλλα. Αφου βρέθηκα υπεύθυνος ως mod του συγκεκριμένου υποφόρουμ (δεν σκέφτομαι πάντως έτσι το υποφόρουμ Συγγραφή) λέω να πέσει ένα μικρό ΕΙΚΟΝΙΚΟ λουκετάκι στα οφτοπικ. Κοινώς το τόπικ παραμένει ανοιχτό αλλά παρακαλείστε να μην δώσετε αξία με επόμενα ποστς σε άτομα που κατάφεραν να χάσουν τον σεβασμό ανθρώπων που δεν τους ξέρουν καν και δεν έχουν και τίποτα να χωρίσουν (μεγάλο επίτευγμα).

Link to comment
Share on other sites

Μελισσούλα είσαι ο Ντιουν;

 

Λοιπόν, με τον Dune δεν πρόλαβα να συστηθώ.

Αλλά, έχω να παρατηρήσω, και μπαρντόν αν κάνω λάθος δηλαδή, ότι σε όποιο τόπικ μιλήσει η Μελισσούλα γινόμαστε μπάχαλο.

 

Μήπως είναι καλύτερα να μην τσιμπάμε; Μια ιδέα δηλαδή, όχι τίποτα άλλο.

 

Edit: Ο DinosXanthi με πρόλαβε και τα είπε και καλύτερα

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:

 

α) ο/η μελισσούλα, αρχικά μας είχε συστηθεί ως γυναίκα. Μετά, λόγω δικών του λαθών στα οποία πρόδιδε ότι μάλλον δεν έχει πολύ συχνά περίοδο, το γύρισε στο μπλαζέ "δεν ξέρω/δεν απαντώ". Αν μη τι άλλο, αποφάσισε, ρε φίλε! Στο βρακάκι σου μέσα έχεις Γιαννούκο ή Λολίτα; Εκτός κι αν έκανες πρόσφατα εγχείρηση αλλαγής φύλου και δεν έχεις σιγουρευτεί ακόμα αν είσαι αγοράκι ή κοριτσάκι.

β) το πάθος και το σθένος με το οποίο υπερασπίζεται το εν λόγω άτομο τον βίο και την πολιτεία του τέως μέλους Dune, δείχει, αν μην τι άλλο, μια ιδιαίτερη οικειότητα και εκ των έσω γνώση. Αν δεν μιλάμε για ταυτοπροσωπία, θα πάω κι εγώ μαζί με τον Ντίνο και τον Σίλεον να απολαύσουμε το γκρέμισμα της Πάτρας

γ) αν μιλάμε για τον ίδιο χρήστη, δεδομένου του ότι έχει μπαναριστεί μια φορά, το πρέπον απ' την διαχείριση (εφόσον αποδειχτεί ότι όντως είναι το ίδιο άτομο) δεν είναι να επαναληφθεί το μπαν; Όχι μόνο τα έκανε μπάχαλο στο παρελθόν, τα κάνει εκ νέου στο παρόν, αλλά προσπαθεί να μας δουλέψει και μέσα στα μούτρα μας;

δ) δεν ξέρω, φίλε, τι και πώς έγινε και βγήκε το βιβλιαράκι σου στην αγορά, αλλά, όσο και να χτυπιέσαι, δευτερότριτος είσαι και θα παραμείνεις. Τον διαγωνισμό τον κέρδισε ο Ντίνος. Όσο και να το φυσήξεις, δεν θα κρυώσει. Καίει και τσούζει και θα το γνωρίζεις πάντα. Δεν είναι τυχαίο το πόσο εύκολα τσίμπησες όταν σε αποκάλεσα δευτερότριτο λαμόγιο.

ε) βγες πίσω απ' το δαχτυλάκι σου, έχεις φανεί εδώ και αρκετό καιρό

στ) το παρόν τόπικ δεν αφορά εσένα. Αφορά έναν εκδοτικό της πλάκας που, κατά τα φαινόμενα, οι συμπεριφορές σας συνάδουν, και τον Ντίνο μας που αδικείται καταφανώς επειδή υπάρχουν κάτι τύποι σαν εσένα που δεν μπορούν ν' αντέξουν την ήττα τους. Λοιπόν, πάρε τα κουβαδάκια σου κι άντε σ' άλλη παραλία, γιατί σ' αυτήν εδώ κάνουμε γυμνισμό και φαίνεται τι έχει ο καθένας στο βρακάκι του.

η) αρκετά ασχοληθήκαμε με την πάρτη σου. Από μένα, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

 

εδίτιον το συμπληρωματικόν: αν έχεις λίγη μπέσα, λίγη μόνο ρε, βγες τουλάχιστον και πες ποιος είσαι. Αντρίκια! Αν καταλαβαίνεις το νόημα της λέξης και δεν έφαγες κρίση ταυτότητας μπαίνοντας ως γυναίκα

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Ladies and gentlemen (ή ladies and/or gentlemen για εσένα φίλε μελισσούλα, σεβόμενος το not telling σου) δεν θέλω να το παίξω ο δάσκαλος που μπαίνει στην τάξη όταν χτυπάει το κουδούνι, αλλά καλύτερα ας το αφήσουμε εδώ. Από τις τελευταίες σελίδες βγήκαν αρκετά συμπεράσματα

-ban στο ΟΞΥ. Ώντας στο εξωτερικό, λέω να συμμετέχω κι εγώ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΚ, και δεν ξαναγοράζω βιβλίο από το ΟΞΥ (αν και νομίζω δεν φτάνουν τα βιβλάι τους στο Waterstones ή to Blackwells, Μιχάlio είδες εσύ τίποτα στην Ουαλία;)

-ο Ντίνος έχει μπλέξει άσχημα και έχει κόσμο εδώ που τον υποστηρίζει - και γιατί όχι άλλωστε; Κοινότητα δεν είμαστε; Όποιος θέλει μπαίνει κι όποιος θέλει βγαίνει (ειδικά για εσένα bannaρισμένε φίλε που ξαφνικά έχω βρεθεί να κοιτάω ποια posts σου πρέπει να γίνουν approve και ποια όχι, άσχετα αν θα έπρεπε να είναι ΟΛΑ unapproved με βάση τους κανόνες. αφού έχεις φάει ban. Άλλες δουλειές δεν έχουμε... τέλος πάντων).

-Ο συγκεκριμένος κύριος κατάφερε εκεί που τα καινούργια μέλη δεν τον ήξεραν και μπορούσαν να πάρουν και κανένα βιβλίο του, τώρα να κάνει θριαμβευτικό comeback και να φάει τόση αρνητική ενέργεια μόνο με τη δύναμη των ποστς του. (Καλή επιτυχία και καλές πωλήσεις εύχομαι αν το βιβλίο αξίζει, και στα δικά μας.)

-Στην περίπτωση που εσύ φίλε ΔΕΝ είσαι ο mr. Αμμόλοφος, τότε εγώ θα πάω να κάνω παρέα στον Sileon να κοιτάμε την Πάτρα να βουλιάζει και ο κύριος Αμμόλοφος μάλλον θα πρέπει να βρει το τηλέφωνο σου και να σ'αρχίσει στις Χριστοπαναγίες για το κακό που του έκανες στο image του.

Btw, τα τελευταία σου posts γίνονται approved γιατί πρέπει να πεις τη γνώμη σου μιας και η συζήτηση γύρισε σ'εσένα (πρόσεξε λίγο όμως γιατί άρχισαν να σου ξεφεύγουν επίθετα και μετοχές σε λάθος γένος, εξωτερικέ παρατηρητή).

Άντε, πάμε γι'άλλα. Αφου βρέθηκα υπεύθυνος ως mod του συγκεκριμένου υποφόρουμ (δεν σκέφτομαι πάντως έτσι το υποφόρουμ Συγγραφή) λέω να πέσει ένα μικρό ΕΙΚΟΝΙΚΟ λουκετάκι στα οφτοπικ. Κοινώς το τόπικ παραμένει ανοιχτό αλλά παρακαλείστε να μην δώσετε αξία με επόμενα ποστς σε άτομα που κατάφεραν να χάσουν τον σεβασμό ανθρώπων που δεν τους ξέρουν καν και δεν έχουν και τίποτα να χωρίσουν (μεγάλο επίτευγμα).

 

 

Εγω παντως θα επιμείνω να παραμένω εντός θέματος και εσείς συνεχίστε να μιλάτε για τον Ντιούν. Αν είναι λαμόγιο, τι κομπίνα έκανε κλπ. Ξόδεψα κάποια ώρα απο προχθές που ανέρτησε το λινκ ο Νιχίλιος με τα ποστ του εν λόγω, και δεν είδα τίποτα που να άξιζε μπαν ούτε τίποτα που να ανταποκρίνεται στους διάφορους πραγματικά φοβερούς χαρακτηρισμούς. Δεν βρήκα ούτε το πολλ που λέει ο Νιχίλιο.

 

Παραμένοντας στο θέμα λοιπόν που είναι, οπως έχω καταλάβει, ο διαγωνισμός του ΟΞΥ και συγκεκριμένα "γιατί δεν εκδόθηκε ο Ντίνος". Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν τους άρεσε το βιβλίο του και δεν θεώρησαν ότι θα βγάλουν οτιδήπότε απο αυτό. Από τα επόμενα μάλιστα όλα που διάβασα στο παρόν τοπικ, συμπεραίνω ότι μάλλον δεν θεωρούν ότι έχουν να βγάλουν τίποτα και απο τον Ντίνο επίσης. Είναι κοινή λογική. Αν δεν συνέβαιναν αυτά θα τον σέβονταν, θα του φέρονταν καλύτερα, και φυσικά θα έκδιδαν το βιβλίο του.

 

Η λογική τώρα ότι "για όλα φταίει ο Ντιούν" που προωθείται, δεν μου φαίνεται ότι θα οδηγήσει τον Ντίνο σε καμία έκδοση. Κι αυτή υποτίθεται τον απασχολεί, η έκδοση. Ακόμη και ψυχολογικά, σε κάθε διαγωνισμό ή αξιολόγηση που θα πηγαίνει τι θα κάνει; Θα ψάχνει και έναν Ντιούν για να του φορτώσει την αποτυχία του; Ετσι περιμένει να προκόψει σαν συγγραφέας; Το πλέον γελοί είναι ότι άν κάποιος ακολουθήσει τα λίνκ που παρέθεσε ο Νιχίλιο θα διαπιστώσει ότι ο εν λόγω φοβερός σαμποτέρ λαμόγιο κλπ, δεν ήταν παρα ένας ταλαιπωρος οικονομικός μετανάστης στην Λιβύη που δεν ήξερε κανέναν !! Σκεφτείτε λίγο τι γράφετε και ότι εκτός απο μια πρσωπική συνομιλία που νομίζετε ότι έχετε με τον Ντιούν, τα ίδια ποστ λινκς κλπ τα διαβάζουν και ένα κάρο άλλοι άνθρωποι. Που ίσως ο Χατζηγιώργης να μήν ήθελε να σκέφτονται όσα σκέφτομαι και εγώ διαβάζοντας όσα γράφετε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αμα τα διαβαζουν το ξαναγραφω στη γλωσσα που καταλαβαινουν!

 

ΜΠΑΝ ΣΤΟ ΟΞΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε θέλει ο μοντ να βγεί βόλτα στο Γκέτεμποργκ να βρει τις Σουηδέζες του και δεν τον αφήνουν... Το τοπικ κλειδώθηκε ρε! Μπείτε στις βιβλιοθήκες, διαβάστε μια ιστορία και σχολιάστε αν σας τρώνε τα δάχτυλα σας να ποστάρετε! Αντε έχουμε και δουλειές! (τις προαναφερόμενες devil2.gif)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, Σουηδεζοκατακτητή Ντίνο, θα σ' αφήσουμε στις βόλτες σου. Ούτως ή άλλως, απάντηση δεν πρόκειται να λάβουμε, οπότε... θα εκλάβουμε ως απάντηση τη σιωπή και θα κινήσουμε γι άλλα τόπικς.

 

Άντε, παίδες, ας ανοίξουμε κανα τόπικ για μπυροκατάνυξη κι ας αφήσουμε την μελισσούλα στα λουλουδάκια της, άνοιξη είναι, έχει και δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλουμε να είμαστε συγκρατημένοι ως προς την γνωστοποίηση των εικασιών μας. Για εμένα συνιστά μεγάλη προσβολή της προσωπικότητας κάποιου να δέχεται τέτοια επίθεση χωρίς στοιχεία. Δεν κάνουμε εικασίες για το Lost αλλά για κάποιο πραγματικό πρόσωπο.

 

 

Drake. Καταλαβαίνεις φυσικά ότι δεν έκανα επίθεση.

Ζήτησα απ' τη Μελισσούλα να μας πει ποιος είναι.

Προφανώς δεν είναι υποχρεωμένη, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι είναι ζήτημα ηθικής τάξης.

Θα θυμάται ότι σε άλλο τόπικ μου επιτέθηκε πολλές φορές, πάνω σε μια συζήτηση που υπήρχε για το συμβόλαιο ενός βιβλίου της, το οποίο διεκδικούσαν τρεις μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι.

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μνεία και σε κάποιον άλλον αδικημένο, σιωπηλό νικητή.

 

Βασίλης Σπάνδαγος - "Ο Γιάννης με τα Λαμπερά Μάτια και Άλλες Παράξενες Νουβέλες".

Ο Δεύτερος νικητής του διαγωνισμού Οξύ.

 

Δεν βρίσκω κιχ γι αυτό το παιδί στο Google δύο χρόνια τώρα. Μετράει που ήρθε δεύτερος έτσι; Από που ήρθε; Που είναι; Μακάρι να τον βρίσκαμε, έστω για μια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Μνεία και σε κάποιον άλλον αδικημένο, σιωπηλό νικητή.

 

Βασίλης Σπάνδαγος - "Ο Γιάννης με τα Λαμπερά Μάτια και Άλλες Παράξενες Νουβέλες".

Ο Δεύτερος νικητής του διαγωνισμού Οξύ.

 

Δεν βρίσκω κιχ γι αυτό το παιδί στο Google δύο χρόνια τώρα. Μετράει που ήρθε δεύτερος έτσι; Από που ήρθε; Που είναι; Μακάρι να τον βρίσκαμε, έστω για μια δήλωση.

 

Τον ξέρω εγώ !! Αφού υποτίθεται είμαι ο Ντιούν και τους ξέρω όλους σ'αυτήν την κοσμική συνομωσία εναντίον της χρυσής πρώτης θέσης σου ρε Ντίνο, ε πρέπει να ξέρω κι αυτόν :-)

Link to comment
Share on other sites

Μνεία και σε κάποιον άλλον αδικημένο, σιωπηλό νικητή.

 

Βασίλης Σπάνδαγος - "Ο Γιάννης με τα Λαμπερά Μάτια και Άλλες Παράξενες Νουβέλες".

Ο Δεύτερος νικητής του διαγωνισμού Οξύ.

 

Δεν βρίσκω κιχ γι αυτό το παιδί στο Google δύο χρόνια τώρα. Μετράει που ήρθε δεύτερος έτσι; Από που ήρθε; Που είναι; Μακάρι να τον βρίσκαμε, έστω για μια δήλωση.

 

Ναι, έχεις δίκιο. Ίσως μας βρει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..