Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

Στην επόμενη σεζόν δεν θα δούμε καθόλου τον Μπραν και τον Χόντορ. Ακούγεται λογικό, μιας και η δική τους ιστορία έχει φτάσει στο τέλος της. Η πηγή.

 

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει με την Σάνσα που και γι' αυτήν δεν έχει μείνει τίποτα παραπάνω για να δούμε. Εκτός κι αν ακολουθήσουν την τακτική του Θίον και «γεμίσουν» το ενδιάμεσο κενό. Αν και στην περίπτωση της Σάνσα δεν ξέρουμε προς τα πού οδεύει.

 

Πάντως, υπάρχει πολύ ψωμί ακόμη από τα βιβλία που δεν έχει παιχτεί στη σειρά. Κι αν τρία βιβλία έχουν γίνει τέσσερις σεζόν, τα δύο που απομένουν (με λίγο τέντωμα) μπορούν να γεμίσουν άλλες τρεις, έτσι ώστε να δώσουν και το χρόνο που χρειάζεται στα επόμενα βιβλία που είναι να κυκλοφορήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόλις είδα το νέο trailer της 5ης σαιζόν και έχω να δηλώσω το εξής:

 

 

Ο BRONN ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να παντρευτεί.... :-P

 

Μόλις είδα το νέο trailer της 5ης σαιζόν και έχω να δηλώσω το εξής:

 

 

Ο BRONN ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μην το γελάς, εγώ έχω θέμα, το στομάχι μου είναι ευαισθητούλι και σκιάζομαι. Μέχρι τώρα ήξερα ποιες σκηνές ν' αποφύγω, να πάω μια βόλτα στον κήπο μέχρι ο Άλεξ να μου πει να γυρίσω. Τώρα θα είμαι σε μόνιμη κατάσταση πιθανού πανικού. :p

Link to comment
Share on other sites

Btw, βλέποντας εδώ τον ενθουσιασμό που θα ξαναδούμε τον Μπρον και με δεδομένο ότι είναι δευτερεύων χαρακτήρας σκέφτομαι μήπως αποφασίσουν οι D&D να τον ξεκάνουν στην τηλεόραση. Ίσως εναντίον του badass πολεμιστή του Ντορν. Εδώ που τα λέμε κανονικά κάποιος πρέπει να πεθάνει εκεί σε μια αψιμαχία.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα και τέλειωσα εγκαίρως τον 4ο κύκλο.

 

Εντυπώσεις: Πέραν του 1ου, δεν έχω διαβάσει ακόμη τα άλλα βιβλία(οσονούπω θα τα αρχίσω). Δεν ξέρω λοιπόν αν τα έχουν αποδώσει πιστά, αλλά ο 4ος κύκλος με άφησε, σαν θεατή, πολύ ικανοποιημένο. Ερμηνείες και σκηνοθεσία πολύ καλές, ενώ το επίπεδο της όλης παραγωγής ανταποκρίνεται σε υψηλά, τηλεοπτικά πάντα, στανταρ.

 

Καλύτερα επεισόδια: Τα δύο τελευταία. Δράση με ρυθμό πολυβόλου, υποσχέσεις για μια συναρπαστική 5η season.

 

Αγαπημένη στιγμή: Το Βουνό να λειώνει το κεφάλι τού Όμπερυν. Θα έλεγα τι μου θύμισε το τελικό αποτέλεσμα, αλλά, επειδή κυκλοφορούν και ευαίσθητα στομαχάκια, άσ' το καλύτερα.

 

Τύριον και Τάιγουιν στο τελευταίο επεισόδιο: Είναι αυτό που λέμε( μετά συγχωρήσεως κιόλας)

Χ#$ε μέσα...

 

 

ΥΓ: Πάω με τα χίλια Τύριον και Άρυα.

 

ΥΓ1: Γενική εντύπωση. Κάποιος έχει απωθημένα με τις κοκκινομάλλες. (Η Σάνσα τραβάει το διάολό της, η Κατλύν αχώνευτη, βλέπει όλη της την οικογένεια να ξεκληρίζεται, πάει σαν το σκυλί στ' αμπέλι. Η Λάισα μισοανισόρροπη, στριμμένη, τελικά βρέθηκε αυτή να πετάει. Και η Κόκκινη Ιέρεια... ε, αν μπορούσε, θα τους έκαιγε όλους).

Edited by John82
Link to comment
Share on other sites

Η τέταρτη σεζόν πολύ πιθανόν θα είναι η τελευταία που είδα. Αλλάζουν τόσα πράγματα από τα βιβλία, όπου πλέον δεν μιλάμε για τηλεοπτική μεταφορά του Τραγουδιού του Πάγου και της Φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αντιπαθείτε όλοι σας την Κάτλυν, ρε παιδί μου, πολύ με προβληματίζει :p

 

Και, John, πες μας ότι συμπαθείς το Βουνό και αντιπαθείς τον Όμπερυν?! Αυτό το χτύπημα δε θα το αντέξω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και, John, πες μας ότι συμπαθείς το Βουνό και αντιπαθείς τον Όμπερυν?! Αυτό το χτύπημα δε θα το αντέξω :p

 

No, no, no...

 

Τον Όμπερυν τον πήγαινα με τα χίλια(το Βουνό, στη σειρά πάντα, είναι αδιάφορος σαν χαρακτήρας). Απλώς η σκηνή ήταν ίσως η πιο δυνατή και αρρωστημένη της season και γι' αυτό μου έμεινε... μάλλον τα γούστα μου πρέπει να αρχίσουν να με προβληματίζουν.

 

:devil2: :devil2: :devil2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γκουχ...

 

Μήπως και κανείς άλλος είδε μαζεμένα τα 4 επεισόδια που διέρρευσαν;

Link to comment
Share on other sites

Γκουχ...

 

Μήπως και κανείς άλλος είδε μαζεμένα τα 4 επεισόδια που διέρρευσαν;

 

Soon.... soon.... (αν και η ποιότητά τους είναι χάλια...)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερη η 5η σεζόν, χωρίς "κοιλιά" στα πρώτα 4 επεισόδια. Το καταευχαριστήθηκα (σε αντίθεση με την 4η που ηταν.... μεχ...)

Δράση, ανάπτυξη των χαρακτήρων και επιτέλους όλες οι ιστορίες προχωράνε παράλληλα ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ!

Link to comment
Share on other sites

10474731_371727929691225_791892151336165

 

Mόνο το 1ο επεισόδιο είδα. Ίσως δω και τα υπόλοιπα αν χαλαστώ από σπόιλερ πχ αλλά προτιμώ με την κανονική προβολή τους.

Καλό ήταν για εισαγωγικό. Άλλες χρονιές ήταν πιο..αμήχανα τα πρώτα επεισόδια. Περίμενα κάτι διαφορετικό εκεί προς το τέλος λόγω του βιβλίου αλλά οκ, αναμενόμενες οι αλλαγές(;) πλέον. Με φιλοχάλασε η σκηνή με τον random Unsullied αλλά αναγκαία ίσως για το ρομάντσο Γκριζοσκώληκα και Μισάνδης.

Link to comment
Share on other sites

1o επεισόδιο... τελικά, μάλλον θα το πάω λάου-λάου· το καθένα με την σειρά του.

Εντάξει, όντως πιο έντονο από τις προηγούμενες πρεμιέρες, αλλά αυτό είναι και φυσιολογικό. 5η season, οι σεναριογράφοι ξέρουν πια τί πρέπει να δείξουν για να τραβήξουν το ενδιαφέρον τού κόσμου.

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, αρχίζω και αναρωτιέμαι το πού το πάει ο Βάρυς.

Link to comment
Share on other sites

πάω στοίχημα ότι τη διαρροή την έκανε ο μάρτιν για να κόψει αντιδράσεις. πάντως, και τα τέσσερα έκτακτα ήταν. με σωστό ρυθμό και τη γνωστή δόση αίματος, σπέρματος και οικογενειακών αξιών. μοναδικό φάουλ το κάστινγκ για τα φίδια της ερήμου: έπαιζαν άθλια οι κοπελιές, κι ήταν κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

πάω στοίχημα ότι τη διαρροή την έκανε ο μάρτιν για να κόψει αντιδράσεις. πάντως, και τα τέσσερα έκτακτα ήταν. με σωστό ρυθμό και τη γνωστή δόση αίματος, σπέρματος και οικογενειακών αξιών. μοναδικό φάουλ το κάστινγκ για τα φίδια της ερήμου: έπαιζαν άθλια οι κοπελιές, κι ήταν κρίμα.

Γιατί, καλέ; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν. Και η Keisha Castle-Hughes (Obara) ήταν και υποψήφια για όσκαρ στα 13 της ( στο 2.10 εδώ )

https://www.youtube.com/watch?v=vZEbwDyUe3Y

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το νήμα είναι στο cine και fantasy, για πείτε τι διαφορές έχουμε δει ως τώρα σε σχέση με τα βιβλία; Να ξέρουμε κι εμείς που δεν έχουμε σκοπό να τα διαβάσουμε. Όποιος γράψει ας το βάλει σε σπόιλερ, γιατί μπορεί κάποιος να θέλει να τα διαβάσει, μην τους  το χαλάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικά για να μην κάνω σαφέστατα σπόιλερ:

H πρώτη σεζόν είναι πολύ πιστή στο πρώτο βιβλίο. Η δεύτερη έχει κάποιες μικροαλλαγές, κάποιες παραλλείψεις αλλά τίποτα τραβηγμένο. Τρίτη και τέταρτη όμως υποτίθεται είναι μεταφορά του 3ου βιβλίου ενώ στην πραγματικότητα έχουν στοιχεία από 2ο, 3ο, 4ο νομίζω και λίγο από 5ο βιβλίο. Η 5η σεζόν πλέον έχει αρκετά διαφορετικά στοιχεία. Παραλείπει 2 story arc(το ένα λογικά μπορεί να το βάλει στην επόμενη σεζόν, το άλλο δεν έχει πια νόημα), βάζει στη θέση τους άλλο, στέλνει ήρωες σε άλλες χώρες, σκοτώνει κόσμο που ζει ακόμη στα βιβλία κτλ. Ασήμαντες μικροαλλαγές υπήρχαν από την πρώτη σεζόν (εκείνο το γκομενάκι η Ρος πχ δεν υπάρχει στα βιβλία αλλά υπάρχουν πχ 2 πόρνες που κάνουν κάποια από αυτά που κάνει η Ρος) αλλά πλέον είναι μεγάλες και σημαντικές. Επίσης, αναγκαστικά έχουν αλλάξει κάποιες ηλικίες ηρώων προς τα πάνω αφού δεν γίνεται να βάλουν μια κοπελίτσα 13/14 χρονών να...εχμ...την καβαλάνε όπως την Εμιλια ούτε να εμφανίζεται γυμνή.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..